Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Quadral Platinum Plus Seven


Chmarski

Recommended Posts

10 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Też tego nie potrafię wytłumaczyć... Mam teraz TCL i jakość na wyjściu optycznym jest znakomita... 

Jakości się specjalnie nie czepiam. Tylko głośność jest problemem.

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Czy aż taka różnica? Nie wiem nigdy tego nie mierzyłem. Ale różnice były odczuwalne to fakt.

Puściłem ten sam stream na obu tv w tym samym czasie i przełączałem na switchu optycznym. Zamieniałem kable i porty, by wykluczyć inne możliwości. 

Różnica jest niestety kolosalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Q21 napisał:

Pomiędzy TV potrafi być bardzo duża różnica na wyjściu optycznym. Warto może poszukać zewnętrznego Smart TV Boxa z wyjściem optycznym. 

W streamingu pomoże. Co z resztą? Normalnej TV nie oglądam, ale może kiedyś się przydarzy konieczność. Nie wykluczam też podpięcia DVD i obejrzenia czegoś z płyty.

 

A jak to wygląda przy podłączeniach po HDMI? Czy tu też są różnice? Tego nie mam jak sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Q21 napisał:

DVD/Bluraye często mają wyjście analogowe, więc warto z niego korzystać. Normalną TV też możesz oglądać przez SmartTV jeśli masz usługi online zapewnione przez dostawcę telewizji. 

Do mnie dociera tylko LTE.

O dostawcach TV czy światłowodzie mogę na razie tylko marzyć. Na drodze stoi stan prawny jednej działki gdzie jest kilkunastu spadkobierców i nie mogą się dogadać. Asfalt mi położyli 2 lata temu, ale z tego samego powodu o 1.5m szerokości mniej niż miało być.

O HDMI pytam, bo znowu mi w głowie zaczyna kiełkować myśl czy nie wrzucić tu np. Marantza 70s lub Yamaha A4A i wykorzystać preout na fronty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tomasz S. napisał:

Jeżeli potrzebujesz samego hdmi arc do podłączenia TV i sterowania głośnością pilotem z tv to SMSL ma fajną opcję za 140 zł.

 

Potrzebuję rozwiązania, które mi w miarę wyrówna poziom głośności tego co idzie z TV na wzmacniacz z innymi źródłami, z których korzystam. Przy okazji byłoby fajnie gdyby jakościowo ten dźwięk też był fajny. 

Na samym sterowaniu pilotem od TV mi nie zależy bo mam Sofabaton U2, który mi zastępuje wszystkie piloty poza tym od WiiMa. 

To co podrzuciłeś może by się spisało. Pytanie tylko jakie audio z tego wyjdzie. Pod względem głośności i jakości. Tu cyfrowo dalej nie wyjdę, więc jestem skazany na to ten DAC z siebie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Chmarski napisał:

Potrzebuję rozwiązania, które mi w miarę wyrówna poziom głośności tego co idzie z TV na wzmacniacz z innymi źródłami, z których korzystam.

Jak znajdziesz to daj znać ;) Mam ten sam problem. Jeden ze wzmacniaczy ma podłączony streamer do optyka i właśnie takie pudełko z HDMI do RCA. Głośność jest różna ale na szczęście są na pilocie presety tzn

Preset 1 to takie wejście + taka głośność + takie ustawienia korekcyjne

Preset 2 to inne wejście + inna głośność itd.

W innym systemie pod 2 wejścia optyczne we wzmacniaczu są podłączone chromecast audio i TV. Chromecast głośno, TV cicho

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tomasz S. napisał:

Jak znajdziesz to daj znać ;) Mam ten sam problem.

W salonie na razie mam ok. WiiM, CD Marantza i TV Philipsa, wszystko po optyku do wzmacniacza i wszystko praktycznie ten sam poziom głośności. Może pomyśl o Philipsie 😎

Tylko ten Samsung cholerny zaburzył mi harmonię 😱

U mnie niestety brak szans na presety.  

Dlatego pytam czy po HDMI też są takie różnice między telewizorami jak po optyku. Może HDMI się rządzi innymi prawami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tomasz S. napisał:

Nie mam standardowej telewizji, korzystam tylko z aplikacji na smart tv i między aplikacjami są nawet różnice w głośności.

To tak jak ja, ale te różnice nie są aż takie wielkie. W praktyce nie sięgam nawet po pilota.

U mnie największa różnica to zajawka filmu na ekranie głównym Netflixa i sam film. Zajawka potrafi przyłoić po uszach. Film już na normalnym poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Chmarski napisał:

Różnica jest niestety kolosalna.

Tak bywa. Nic z tym nie zrobisz.

20 godzin temu, Chmarski napisał:

A jak to wygląda przy podłączeniach po HDMI? Czy tu też są różnice? Tego nie mam jak sprawdzić.

Tu są zdecydowanie mniejsze.

10 godzin temu, Chmarski napisał:

No proszę, chyba moja kolumna do mnie z reklamy na FB się uśmiechnęła.  @Na Temat Audiodobrze widzę?

Screenshot_20230919_210528_Facebook.jpg

I jest jeszcze Tannoy :):)

To chyba mega stare zdjęcie :(

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chmarski napisał:

No proszę, chyba moja kolumna do mnie z reklamy na FB się uśmiechnęła.  @Na Temat Audiodobrze widzę?

Screenshot_20230919_210528_Facebook.jpg

Cześć Tomku @Chmarski,

dokładnie tak, ale rzeczywiście zdjęcie powstało jak słusznie zauważył @Piotr Sonido spory kawałek czasu temu.

Pozdrawiam

Bartek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W zeszłą środę podjechałem do sklepu Audio Color po ramki do mojego Samsunga Frame'a - maja świetne ceny jeśli ktoś jest zainteresowany.

Ale nie o ramkach chciałem napisać. Miałem tam okazję przez jakieś 15-20 minut posłuchać kolumn Alta Audio Adam.

Podłączone były do zestawu McIntosha. Sporo tego sprzętu było po drodze (a właściwie drogach) do kolumn. Zapamiętałem właściwie tylko, że na ich końcach były McIntosh MC1.25kW.

 

Nawet nie wiem jak opisać to brzmienie. Moje ulubione utwory testowe zabrzmiały zupełnie inaczej niż do tej pory.

Edyta i Anna Maria nie zeszły ze sceny tak jak u siebie w domu uwielbiam, ale to co się na tej scenie działo, zwłaszcza u Anki spowodowało u mnie opad szczęki. Scena szeroka i fantastycznie poustawiana. Wokal i saksofon w "Upojeniu" były delikatnie chłodniejsze niż u mnie, ale śpiew AMJ nabrał trudnej do opisania zwiewności i lekkości. Jakby to było inne wykonanie niż to, które zawsze testuję. 

Kolejny szok to bas. Schodzi niziuteńko bez najmniejszego problemu, aż miałem wrażenie, ze jednak nie schodzi tak nisko jak obiecują dane.

Sprawdziłem na "Pigs (Three Different Ones)" z płyty "Animals (2018 Remix)" Pink Floyd. W tym utworze, mniej więcej od 5:50 pojawia się delikatne "brumienie" basu, które w okolicach 6:20 przechodzi w swoje apogeum i przez kilkadziesiąt sekund można się zastanawiać czy coś się w sprzęcie nie spierd...o. Uspokajam Was - wszystko ok. Jeśli to u siebie usłyszycie to Wasze kolumny schodzą nisko i radzą sobie z kontrolą basu. Jeżeli nie słyszycie, to najwyraźniej takiej częstotliwości nie osiągacie. Jest go jeszcze trochę do usłyszenia w utworze Dogs z tej samej płyty.

Wracając do basu Alta Audio Adam - "brumienie" zabrzmiało przepięknie, co potwierdziło bezproblemowe bardzo niskie zejście. Jednak dalej coś w tym basie było dla mnie zagadkowego. Czegoś jakby mu brakowało w stosunku do tych kolumn, których w ostatnich latach słuchałem.

Trochę czasu mi zajęło dojście do tego, że najniższy bas nie ma takiego dopełnienia dźwięku, ja bym to nazwał subwooferowym. Nie ma takiego "pff" dla potwierdzenia: "słyszałeś, teraz na serio nisko zlazłem". Nie wiem czy "pff" to dobre określenie, ale to coś w stylu jak człowiek idzie przez błoto. Jeśli w którymś momencie poczuje pod stopą takie jakby przyssanie, to od razu wie, że tym razem "wlepił" porządnie.

No to Adamy Żadnego "pff' czy wlepy nie sygnalizują. Po prostu wlepiłeś, ale nie zostałeś o tym poinformowany i przez chwilę żyjesz w błogiej nieświadomości.. Jak dla mnie genialne!

Od półtora tygodnia te kolumny siedzą w mojej głowie. Chyba nie słuchałem wcześniej sprzętu za takie pieniądze (coś pomiędzy 350-400k PLN), ale gdzieś mi po głowie łaziło, że taki dźwięk nie jest mi obcy. 

Musiałem się cofnąć w czasie o 30 lat. Do mieszkania moich rodziców i sprzętu, który tam mieliśmy. Z oczywistych względów ani AMJ ani Edyta w moich ulubionych utworach nie były tam słuchane (nie były jeszcze wydane), ale Bob Dylan z płyty Oh Mercy zabrzmiał praktycznie tak jak wtedy gdy się w tej płycie zakochałem, gdy pierwszy raz puściłem na winylu na tamtym sprzęcie. 

W sumie kolumny mogły trochę Alta Audio Adam przypominać. Też były to piramidy. Tylko większe. Sporo większe. Głośnik basowy był przerobiony z koncertowego i miał 45cm średnicy. Za średnie tony odpowiadały dwa większe (chyba 15cm) i cztery mniejsze głośniki (tu nie pamiętam na 100%, ale chyba 5,5cm miały). Do tego dwa wysokotonowe. I to wszystko w jednej kolumnie, z czego głośniki średniotonowe i wysokotonowe były rozrzucone po połowie na front i bok dla poszerzenia stereofonii by wykorzystać odbicia. czyli coś jak atmosy w soundbarach, ale tu konstruktorem całości sprzętu był przyjaciel rodziny z wykształcenia elektronik, akustyk wnętrz i gitarzysta klasyczny. Kolumny były zbudowane do tego konkretnego pokoju, trudnego bo w kształcie litery L i dodatkowo z drugiej strony częściowo otwartego na kuchnię. 

Do tego wzmacniacz lampowy zbudowany w starej obudowie wojskowej by napędzić te kolumny. 

No i gramofon również DIY.

Cały sprzęt tak został zaprojektowany i wykonany by uzyskać charakterystyką zgodną z tą z jaką były nagrywane płyty winylowe. Pamiętam, ze było trochę poprawek zanim padły słowa, że jest OK.

Jeśli ktoś z Was pamięta lata 80-te i komis ze sprzętem HI-END w podziemiach klubu jazzowego Akwarium w Warszawie, to tam właśnie można było trafić na sprzęt przez naszego przyjaciela budowany. 

Ja się od rodziców wyprowadziłem prawie 30 lat temu. Rodzice sprzedali mieszkanie prawie 20 lat temu i nowy nabywca po odsłuchaniu tego sprzętu nie pozwolił zabrać kolumn. 

Rodzice w nowym domu zdecydowali się na inny sprzęt - płaskie kolumny naścienne. Wzmacniacz po ponad 20 latach grania trafił na półkę w magazynku. Gramofon był dłużej użytkowany, ale jak kilka lat temu padł pasek to również wypoczywa na emeryturze. 

Nie wiem co będzie ze wzmacniaczem. Może uda się namówić Janka by zajrzał do niego po 40 latach i może jakiś remont dałoby się zrobić.  

Gramofon na 100% będzie remontowany bo coś okolo 1000 winyli na niego czeka.

 

No i widzicie, pisałem o Alta Audio Adam, a wróciłem wspomnieniami do 30 lat wcześniej. Adamy są jak dla mnie cholernie drogie (około 100k pln). Na razie poza zasięgiem, ale może uda się przez kilka lat pozbierać i szarpnąć na nie albo podobnie brzmiące. 

W każdym razie umówiłem się na przyszła sobotę by pojechać na dłuższy ich odsłuch. Dostałem nawet zgodę na sprofanowanie ich i podłączenie do mojej Romy :)

Planowałem się udać na AVS, ale nie wiem w jakim stanie psychicznym będę po tym odsłuchu. 

Trzymajcie kciuki! Po odsłuchu napisze coś więcej.

A dla wytrwałych w nagrodę zdjęcia wzmacniacza i gramofonu DIY.

Niestety, zdjęciami starych kolumn nie dysponuję :(

 

IMG_20200626_134121.jpg

IMG_20200626_134419.jpg

 

Edytowano przez Chmarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chmarski napisał:

W tym utworze, mniej więcej od 5:50 pojawia się delikatne "brumienie" basu, które w okolicach 6:20

U mnie tak od 6,28 pojawia się dziwne wrażenie jakby budynek pękał i zaczynał trząść się w posadach... o tyle dziwne ze moje kolumny nadmiarem basu i jakimś niskim zejściem nie grzeszą 😃

Subwoofer musi podskakiwać jak ktoś ma.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytania 😃

Kolumny mierzyłem z pół roku temu, pamiętam że wyszło 5dB podbicia na głównym modzie 52Hz zamiast 12, ucieszyłem się, schowałem mikrofon, wyłączyłem DSP i z radością i frajdą słucham od tamtej pory muzyki bez większego kombinowania. 

Trudno to opisać - u mnie nie będzie nigdy tego basu dużo (OZ i jeden głośniczek 18cm) - kanapa wibrować nie będzie, słychać że ten bas jest potężny na tym kawałku i "burzący" , ale i tak stosunkowo cicho - jak ktoś ma suba lub kolumny z niskim i mocnym zejściem może być potężnie 👍

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...