Skocz do zawartości

Zmiana wzmacniacza


Butcher84

Recommended Posts

Witam, tak jak w tytule chciałbym zmienić wzmacniacz z Yamahy a-s301 na coś lepszego budżet 3000 tys. Najbardziej przypadł mi do gustu (wizualnie)  nad 356bee. Sporo też opinii jest o tym klocku i większość pozytywnych. 

Myślałem też o Magnat MR 780 albo Cambrdige Audio cxa60

Kolumny z którymi ma to zagrać Fyne Audio F 303. Wiem że to nie są jakieś super kolumny i biorę pod uwagę że trzeba będzie to zmienić w niedalekiej przyszłości. 

Muzyka mieszana, puszczana z gramofonu. 

Pozdrawiam! 

 

Edytowano przez Butcher84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czego brakuje Ci w obecnej Yamasze? 

Nad to raczej ciemniejsze granie, Magnat cieplejsze, a Cambridge jest neutralniejszy, chociaż dalej raczej po jasnej stronie. Trzy różne brzmienia, jedno tylko zbliżone do Yamahy. 
Jeśli zależy Ci tylko na lepszej jakości, to poszedłbym w CXA60 lub nówkę AXR100 :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Butcher84 napisał:

skupić się na wymianie wzmacniacza czy może kolumny

Tego typu pytanie przetacza się przez forum nonstop. 

Proponuje Tobie jak i innym z podobnym pytaniem wybrać sie do salonu i sprawdzić na własne uszy dowolną konfigurację typu:

- jeden wzmacniacz z 2/3 pary kolumn,

- jedna para kolumn z 2/3 wzmacniaczami.

Ja z takich akcji (było o wiele wiecej zmian niz powyżej) wywnioskowałem że w interesującym mnie budżecie i wymaganiach względem dźwięku kluczowe były kolumny. 

31 minut temu, Butcher84 napisał:

Od czego zacząć? 

Także juz wiesz... 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butcher84 Spora powierzchnia do nagłośnienia, a akustycznie jak to wygląda tzn. pusto i dużo twardych powierzchni czy umeblowany salon?

5 godzin temu, Butcher84 napisał:

Najbardziej przypadł mi do gustu (wizualnie)  nad 356bee. Sporo też opinii jest o tym klocku i większość pozytywnych.

To dobry kierunek poszukiwań, aczkolwiek dostępny już tylko używany, a na te trzeba uważać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat oraz NAD mogą tutaj pomóc w kwestii basu. Są to też całkiem rozwojowe klocki, które dobrze poradzą sobie z kolumnami z wyższej kategorii :) Warto byłoby jednak odsłuchać kilka kolumn z tym wzmacniaczem, a także kilka wzmacniaczy z tymi kolumnami. Sam zobaczysz, która opcja jest dla Ciebie lepsza. W razie czego zapraszamy na odsłuchy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jak stoją te kolumny u Ciebie w pomieszczeniu. Bo 30 metrów to może być za dużo do Twoich 30m. Inna sprawa że ten wzmacniacz nie gra specjalnie dołem i nie pasuje też specjalnie do Fyne.

 sumie dwa problemy.

Czy coś się zmienia kiedy używasz pokrętła loudnes? Czy jest lepiej?

Cambridge AXR 100 i Magnat MR 780 to dobry kompan dla tych Fyne. Każdy z nich wyciągnie delikatnie coś inengo z tych kolumn.

Albo zostawić ten wzmak i iść w Magnaty Tempus 77.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak dużo tego dołu Ci brakuje, bo jeżeli oczekujesz sporej zmiany, to raczej kolumny bym tutaj obstawiał, że przyniosą większą, natomiast jeżeli obecnie jest tak, że potrzebujesz dostać więcej, ale bez ogromnej zmiany to jak najbardziej Magnat MR780 czy NAD mogą być fajną opcją. Do gramofonu wg mnie jak chcesz iść w trochę gęstszą stronę to Magnat wg mnie jest lepszą propozycją, chociaż to też będzie zależało m. in. od muzyki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butcher84 napisał:

To co mogę zrobić żeby uzyskać lepszą akustykę? 

Pokombinuj z ustawieniem kolumn. Czasami też przesunięcie miejsca odsłuchowego o kilkanaście centymetrów w przód lub tył powoduje, że nagle pojawia się oczekiwany basik. Zerknij tutaj - https://www.mega-acoustic.pl/niskie-czestotliwosci-w-pomieszczeniu/

Jeśli pomieszczenie jest totalnie puste to też dobrze byłoby je nieco wypełnić. Wstaw fotkę jak to wygląda u Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Butcher84Bas uwarunkowany jest głównie gabarytem pomieszczenia, możliwościami głośnika niskotonowego i strojeniem kolumny. 

Te 3 składniki wpływają na siebie tworząc wypadkową tego co słyszysz w tym zakresie. 

Oczywiście wypadkowa charakterystyka amplitudowo częstotliwosciowa zestawu jest kluczowa ale sprzęt hifi gwarantuje liniowość pasma od 20Hz do 20kHz więc nie ma co się rozdrabniać. 

Kolumny FA F303 schodzą wg naszego miesięcznika do ok. 45Hz (-6dB), a Yamaszka ma liniowe pasmo od 10Hz zatem ograniczeń sprzętowych nie powinno być poza tymi generowanymi przez pomieszczenie do tej wspomnianej granicy dolnego pasma. 

Pobaw się kalkulatorem linkowanym przez @lpomis Da Ci to pogląd w jakim kierunku podążać ze zmianami ustawienia czy doboru kolumn. 

Absorbery na ścianach mogą ograniczyć czas pogłosu również dla niskich tonów. Możesz w ten sposób poprawić trochę rozdzielczość w dole pasma. Nie będą szybkie dźwięki właziły w czasie na siebie maskując się wzajemnie. 

Zmianą wzmacniacza nie zrobisz skoku do przodu z jakością jeżeli nie ogarniesz akustyki pomieszczenia i nie zagwarantujesz kolumn z lepszymi parametrami. Tu kłania się analiza pasma kolumn, strojenia BR, odpowiedzi impulsowej i tzw. Step Response. 

Chcesz mieć nietuzinkowy bas? Szukaj lepszych kolumn, które dobrze zgrają się z pomieszczeniem. Podobno najlepszy bas jest z konstrukcji typu OB (odgrody) lub z systemów aktywnych z DSP. Niestety rozwiązania OB zajmują sporo miejsca, a te aktywne wspomagane DSP wymagają wiedzy jak je zgrać z pomieszczeniem ale warto zapoznać się z tematyką do czego zachęcam 😉

Nie próbuj też poprawiać ubytków na basie powstałych w węzłach (dołkach) nakładających się fal akustycznych korektorem parametrycznym. Nic nie naprawisz, a spowodujesz tylko wzrost zniekształceń. Pogorszysz jakość dźwięku. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...