Skocz do zawartości

Monitory - kolumny podłogowe. Charakter danej linii.


Songs for Pilots

Recommended Posts

41 minut temu, Songs for Pilots napisał:

1) Czy głośniki Dali brzmią podobnie do Dynaudio? Gdzieś coś takiego czytałem.

2) Jakiej klasy wzmacniacz byłby potrzebny (czytaj za jaką kwotę minimalną), żeby obsłużyć takie głośniki?

Dynaudio (zarówno Contour 20, jak i Special 40) mają wyjątkowo gęsty środek. Dali (przynajmniej te, które słyszałem) zdecydowanie mniej. Nie zrozumiałem w końcu, do jakiego metrażu wybierasz te monitory. Contour 20 to spore skrzynki wymagające też odpowiednio dużo miejsca dookoła. I one akurat potrzebują dobrego pieca, żeby pokazać, na co je stać. Niektóre z pozostałych z listy (np. MA Silver 100) mają znacznie mniejsze wymagania. W ogóle ta lista charakteryzuje się ogromnym rozstrzałem cenowym, stylistycznym i gabarytowym. Trudno znaleźć wspólny mianownik. Przy tak otwartym podejściu, mógłbyś dopisać jeszcze drugie i trzecie tyle kolumn. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2023 o 23:31, Songs for Pilots napisał:

czy mniejsze kolumny głośnikowe (tzw. monitory) oddają generalnie charakter zestrojenia kolumn przez producenta?

To jest w ogóle bardzo ciekawy temat.

Odpowiedziałbym: Tak, ale nie zawsze. Duży rozstrzał brzmieniowy słyszałem np. w naszych Pylonach - seria Ruby i Jasper różniła się dość sporo jeśli chodzi o podstawki i podłogowe. W takich Dali Rubicon też jest inaczej, ale głównie dlatego, że większe kolumny wolnostojące mają dodatkowy przetwornik wstęgowy, który zmienia charakter wysokich tonów. Audio Physic z Classicami 3, 5, 8 również grają nieco odmiennie. Piątki są inne niż trójki i ósemki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Rafał S napisał:

Dynaudio (zarówno Contour 20, jak i Special 40) mają wyjątkowo gęsty środek. Dali (przynajmniej te, które słyszałem) zdecydowanie mniej. Nie zrozumiałem w końcu, do jakiego metrażu wybierasz te monitory. Contour 20 to spore skrzynki wymagające też odpowiednio dużo miejsca dookoła. I one akurat potrzebują dobrego pieca, żeby pokazać, na co je stać. Niektóre z pozostałych z listy (np. MA Silver 100) mają znacznie mniejsze wymagania. W ogóle ta lista charakteryzuje się ogromnym rozstrzałem cenowym, stylistycznym i gabarytowym. Trudno znaleźć wspólny mianownik. Przy tak otwartym podejściu, mógłbyś dopisać jeszcze drugie i trzecie tyle kolumn. :)

Na ten moment karkołomne 12m2, docelowo jednak pewnie z 20m2 o ile to robi różnicę. Cenowo to chciałbym się zmieścić do 10 tys. za monitory. Ale jak powalą mnie za 15 tys. to coś wymyślę. No wiem, że jest rozstrzał stylistyczny duży – ale tak wygląda poważniejszy start w audio – CHAOS!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz "normalny" pelnowymiarowy system w salonie z nowymi KEFami R7😉, to ja bym sobie nie zagracał 12m2 i kupił jakieś aktywne kolumny na biurko. Jak jest budżet, to spróbuj tych KEF LSX II. Nie obawiałbym się ich do tego metrażu. Unikasz dodatkowych standów, elektroniki, plątaniny kabli i jednocześnie masz porządek na biurku. Po co utrudniać sobie życie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 23:40, Songs for Pilots napisał:

Niestety w Q21 remont i za późno byłem po K7 i nic nie dałem rady przetestować z monitorów. I w sumie na pytanie czy KEF R3 czy LS50 nie dostałem uproszczonej odpowiedzi For Dummies, na którą liczyłem.

No to ja Ci taką dam jak chcesz :)

Dnia 12.05.2023 o 23:40, Songs for Pilots napisał:

Ponoć LS50 są bardziej analityczne i jaśniejsze niż R3, to jedynie z Q21 zapamiętałem.

Tak. I spokojniejsze w dolnym rejestrze.

Dnia 12.05.2023 o 23:40, Songs for Pilots napisał:

Więć jeśli chodzi o MONITORY PASYWNE (nie mam już pojęcia czy nie lepiej w aktywne jednak pójść) to będę sprawdzał:
01 – KEF R3
02 – KEF LS50
03 – Buchardt Audio S300 MKII
04 – Buchardt Audio S400 MKII
05 – Amphion Argon1
06 – Amphion Argon3S
07 – Audiovector QR1
09 – Monitor Audio Silver 100 7G
10 – Monitor Audio Gold 100 5G
11 – Dynaudio Contour 20
12 – Sonus Faber, choć nie podobają mi się.
13 – Canton Reference 9K

NICE!!!!

 

To najbliższe tygodnie zapowiadają się ciekawie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No to ja Ci taką dam jak chcesz :)

Bardzo chcę – zawsze jeden dylemat nowicujsza mniej. To KEF R3 czy LS50 i wzmacniacz? Czy LS50 Wireless II?
Co byś brał dla siebie?
 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Tak. I spokojniejsze w dolnym rejestrze.

No tak, tylko jeszcze właśnie nie wiem czy analityczne i jaśniejsze to lepiej czy gorzej ;) 

Skoro tak mogę spytać to jeszcz jedno proste:
A – Monitor Audio Gold 100 5G
B – Dynaudio Contour 20
C – Amphion Argon3S
D – Canton Reference 9K

Jaka byłaby dla Ciebie kolejność z tej listy @Piotr Sonido? :) 
A co brałaby reszta z Was?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Songs for Pilots napisał:

Bardzo chcę – zawsze jeden dylemat nowicujsza mniej. To KEF R3 czy LS50 i wzmacniacz? Czy LS50 Wireless II?
Co byś brał dla siebie?

Zasadniczo lepsze aktywne. Tylko, że obecne LS50 Wireless II są chyba jeszcze bez technologii Meta i to komplikuje moim zdaniem wybór. Najlepiej poczekać na LS50 Wireless III Meta;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Songs for Pilots napisał:

A – Monitor Audio Gold 100 5G

B – Dynaudio Contour 20
C – Amphion Argon3S
D – Canton Reference 9K

A co brałaby reszta z Was?

Każdy pewnie wybrałby co innego. Ja wybrałem w styczniu Opera Callas, czyli - upraszczając - coś pomiędzy nasyceniem Dynaudio Contour 20 i szczegółowością MA Gold 100 (choć z mniejszym dociążeniem). Gdybym miał się ograniczać do listy wyżej, to dla siebie wziąłbym Contour 20, bo mam słabość od takiego brzmienia. Ale uważam, że to nie są kolumny do kupienia na zasadzie: jak nie wiem co, to może te Dynaudio. To są specyficznie grające paczki dla kogoś, kto zdecydował, że to właśnie ich chce słuchać i jest skłonny zbudować dla nich odpowiedni tor, zadbać o ustawienie itd. Jeśli się do końca nie jest pewnym, to bezpieczną opcją są używane MA Gold 100. Zagrają sensownie każdą muzykę, szczegółowe, ale nienachalne, kawał basu, wyważona barwa, ładnie wykonane, łatwe do odsprzedania na rynku wtórnym itd. Dobre "kolumny środka" jeszcze mieszczące się w podanym przez Ciebie budżecie, a jako używki, to już na luzie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji masz bardzo wiele, sam nie wiem, co bym wybrał. Z tej drugiej listy niemalże na pewno poszedłbym w stronę Amphionów, potem Monitor Audio, Dynaudio i Canton. Ale to tylko ja i mój gust ;)
Co do dłuższego odsłuchu, najlepiej będzie, gdy zadzwonisz i ustalisz z chłopakami na salonie. Nie mam dostępu do grafiku odsłuchów, więc nie powiem dokładnie, jak to wygląda na ten moment. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2023 o 22:34, Songs for Pilots napisał:

Bardzo chcę – zawsze jeden dylemat nowicujsza mniej. To KEF R3 czy LS50 i wzmacniacz? Czy LS50 Wireless II?
Co byś brał dla siebie?

Rki. Dla siebie brał bym Rki.

Bo ja otwarcie mówie że nie boję się i nie lubię liniowego grania. Wole emocje :)

Dnia 14.05.2023 o 22:34, Songs for Pilots napisał:

Skoro tak mogę spytać to jeszcz jedno proste:
A – Monitor Audio Gold 100 5G
B – Dynaudio Contour 20
C – Amphion Argon3S
D – Canton Reference 9K

Jaka byłaby dla Ciebie kolejność z tej listy @Piotr Sonido? :) 

Wow

Zalezy od wzmacniacza

Ale

C

A/B

D

Ale moim zdaniem powinieneś wybrac dla siebie.

A nie patrzeć na spaczony gust kogokolwiek z nas.

:)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jestem pod odsłuchu Dynaudio Contour 20 w salonie i w tym bardzo nieustawnych pokoju o funkcji sypialni i biurka. Czuję, że jednak B&W703S2 na basie to jednak przepaść w stosunku do monitorów – nawet Contour 20. No ale problem jest taki, że mi na tych 12m2 niestety nawet Dynaudio Contour 20 lekko dudni. Chyba muszę zainwestować w panele akustyczne, bez tego nic nie wyciągnę z kolum ustawionych za mną. Na początku brzmiało to fatalnie z tyłu w róg do mnie skierowane, ale
przestawiałem w lewo i prawo i w końcu już lepiej. Wiem, że fatalnie zza pleców, ale jednak nadal lubię jak się dźwięk rozchodzi na większej przestrzeni a nie przed głową. Udało mi się też zrobić, że jest stereo, no ale wypasu nie będzie przy tym ustawieniu.

Chyba, że przypasują mi jutro głośniki w Q21 – jadę odsłuchać monitory LS50 Wireless II, KEF R3 Meta, może coś jeszcze. Panowie w @Q21 podkreślali, że LS50 to jednak nie monitor bliskiego pola, a jednak oszacowałem, że 40 cm mogę mięc od monitora do siebie jeśli będą na biurku.

Pytanie też przy okazji – czy takie panele zrobią dobrą robotę? Niestety znosić kolumny do chaty to jedno, ale obwiesić pokój czymś brzydkim to niestety moja piękniejsza połówka może źle znieść. Więc musi być minimalizm.

panele_akustyczne_eclipse-20.jpg.21ee243d6846a658d589bfe470d7bf21.jpg

PS. Zrobię porządek to wrzucę zdjęcie jak wygląda sypialno-pracownia doby post-Covidowej i może coś doradzicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Songs for Pilots napisał:

Dynaudio Contour 20 lekko dudni

Co to za Dynaudio co nie dudni. Contour jak i zresztą inne Dynie potrzebują sporego pokoju, dużo przestrzeni dookoła siebie lub po prostu solidnie ogarniętej akustyki. Bardzo wymagające kolumny jeśli chodzi o ustawienie. Ładować Contour do 12m to bardzo odważne posunięcie.

To co pokazałeś na zdjęciu wygląda jak zwykłe panele tapicerowane.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lpomis napisał:

Contour jak i zresztą inne Dynie potrzebują sporego pokoju, dużo przestrzeni dookoła siebie lub po prostu solidnie ogarniętej akustyki. Bardzo wymagające kolumny jeśli chodzi o ustawienie. Ładować Contour do 12m to bardzo odważne posunięcie.

To co pokazałeś na zdjęciu wygląda jak zwykłe panele tapicerowane.

@Songs for Pilots Podpisuję się pod każdym słowem wpisu Wojtka. :) Do pokoju 12m2 rozważyłbym mniejsze monitory - coś z wooferami 15 cm, ewentualnie 16.5 cm, jeśli nie przywalają zbytnio basem. Contour 20 mają 18cm i to w sporej obudowie, więc grają, jakby miały jeszcze większe przetworniki.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie @Rafał S to duży woofer nie musi z marszu oznaczać wcale mega wielkiego basiska. To nie jest reguła. Nie wszystkie większe monitory są tak strojone po prostu. Są i oszczędne w dole 6,5" czy 7". Mogą mieć co najwyżej większe zejście i produkować większą skalę dźwięku.

Tak czy inaczej Dynaudio grają zwykle bardzo dużym dźwiękiem, mocno dociążonym na dole. Nie widzę po prostu tego charakteru w 12m bez odpowiedniej aranżacji (i szczerze mówiąc nawet po niej).

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lpomis napisał:

Co to za Dynaudio co nie dudni. Contour jak i zresztą inne Dynie potrzebują sporego pokoju, dużo przestrzeni dookoła siebie lub po prostu solidnie ogarniętej akustyki. Bardzo wymagające kolumny jeśli chodzi o ustawienie. Ładować Contour do 12m to bardzo odważne posunięcie.

Była okazja przetestować w salonie to skorzystałem. Jak włożyłem zatyczki w otwory bas refelksu to już była lepiej, ale bez basu ;) 

 

13 minut temu, Rafał S napisał:

Podpisuję się pod każdym słowem wpisu Wojtka. :) Do pokoju 12m2 rozważyłbym mniejsze monitory - coś z wooferami 15 cm, ewentualnie 16.5 cm, jeśli nie przywalają zbytnio basem. Contour 20 mają 18cm i to w sporej obudowie, więc grają, jakby miały jeszcze większe przetworniki.

Oki doki. Przyjmuję do wiadomości. Sprawdzę mniejsze obudowy plus trochę akustykę poprawię.

 

14 minut temu, Rafał S napisał:

To co pokazałeś na zdjęciu wygląda jak zwykłe panele tapicerowane.

A to nie lepiej niż goła ściana? Poleciłbyś może jakieś miejsce na zakupy paneli i ewentualnie marki. Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja mam bym obawiał się o potężny bas z większych dynaudio znając jak dusiły dołem miniaturowe X12 przy podłogowych Dali 104

Nie mniej jednak odesłałem od reguły i polecialem na podłogowe które mają 7-8cali ale sam bas jest lekko obniżony przy środka góry 

Więc nie zdziwił bym się wogole jak średnie czy niewielkie monitory ciężko by miały w 12m2 skoro są tak wybredne 

Dawniej sprawdzałem jak u mnie dmucha z wylotu ale dosyć lekko, nie możliwe aby gąbki wylatywały chyba że zrobię jakiś potężny przester hah 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Pytanie też przy okazji – czy takie panele zrobią dobrą robotę? Niestety znosić kolumny do chaty to jedno, ale obwiesić pokój czymś brzydkim to niestety moja piękniejsza połówka może źle znieść. Więc musi być minimalizm.

Czemu brzydkim? Ładnie to wygląda. Ja miałem panele i działało to. Aczkolwiek warto by było zmierzyć w ktorym paśmie jest problem.

7 godzin temu, lpomis napisał:

Jak dla mnie @Rafał S to duży woofer nie musi z marszu oznaczać wcale mega wielkiego basiska. To nie jest reguła.

Ja siętu podpisuje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lpomis napisał:

Jak dla mnie @Rafał S to duży woofer nie musi z marszu oznaczać wcale mega wielkiego basiska. To nie jest reguła. Nie wszystkie większe monitory są tak strojone po prostu. Są i oszczędne w dole 6,5" czy 7". Mogą mieć co najwyżej większe zejście i produkować większą skalę dźwięku.

Wojtek, nie musisz mi tego tłumaczyć. :)  Ale bas to nie wszystko, ja i tak szukałbym mniejszych monitorów do mniejszego pomieszczenia, również z powodu ww. skali dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Songs for Pilots napisał:

– Buchardt Audio S400 MKII

W jakiej odległości zamierzasz siedzieć od kolumn? Zdaniem niektórych, w tym właściciela Burchardta najlepiej 2 - 3 metry od S400 MKII i A500.

Jeden z użytkowników ma A500 i 2,5 metra, jego zdaniem jest optymalnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Q21 napisał:

Jeśli dobrze pamiętam, to powinny u nas być wszystkie te kolumny, również te powyższe. Zadzwoń do nas dla pewności, może wystarczy odwiedzić jedno miejsce zamiast dwóch :) 

Ale u Was już kupiłem R7 i pewnie też mam zamówione R3 Meta, ewentualnie wyjadę z czym innym. Bez obaw – Łódzkie ma zawsze moje silne wsparcie, sporo tam kupuję, mili ludzie też mieszkają. 

45 minut temu, Adi777 napisał:

W jakiej odległości zamierzasz siedzieć od kolumn? Zdaniem niektórych, w tym właściciela Burchardta najlepiej 2 - 3 metry od S400 MKII i A500.

Jeden z użytkowników ma A500 i 2,5 metra, jego zdaniem jest optymalnie.

Pomijając fakt siedzenia tyłem (z tym na razie nic nie zrobię o ile nie wybiorę monitorów bliskiego pola – tutaj ok. 30-40cm) – to wychodzi 150-160cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...