Skocz do zawartości

Elac 404 vs 407 vs 408 - dylematów 50-latka ciąg dalszy;)


tomasz1w

Recommended Posts

Cześć.

Niektórzy znają już mój wątek nt. wyboru monitorów Elaca: 

Aspekt 1

Tak mi się spodobały podstawkowe Vela, że chciałbym u mnie spróbować większych Elaców z tej linii. 407 teoretycznie wydają mi się najlepszym wyborem do 27m2. Są jeszcze większe (i droższe) 408. Czytałem też, że charakter 407 i 408 jest inny. 407 mają podobno mocny bas, do ogarnięcia którego potrzeba mocnego wzmacniacza, poza tym bas refleks jest w tych kolumnach podwójny (dół i tył). To mi akurat nie przeszkadza (ale również teoretycznie). Tymczasem głosy o 408 są takie, że grają bardziej równo, poza tym mają bas refleks tylko na dole. Żeby nie było prosto, myślałem też o tych dużych nowych monitorach Vela 404... Które z tych 3 wybralibyście do 27m2 i moich klimatów typu soul, R&B, elektronika, jazz raczej z prądem, muzyka filmowa. Czyli spory mix repertuaru. I jeszcze dobrze byłoby, gdyby średnica była większa, niż w 403. To wtedy byłoby idealnie. I gdzieś na zamorskich forach czytałem, że tak jest w 407. A oni, tam za granicą, to wiedzą;) A już zupełnie poważnie, wydaje mi się się, że jednak 407 byłaby złotym środkiem, ale oczywiście posłucham, sprawdzę. Wskażcie mi tylko kierunek proszę;) Bo jeden odsłuch jest czasami złudny.

Aspekt 2 

Mam jednocześnie świadomość, że Powernode ogarnie tylko "jakoś" ww. paczki i będzie to już spory mezalians, jakkolwiek Powernode jest moim zdaniem naprawdę sprawnym maleństwem.

Opcja 1 jest taka, żeby kupić NAD M10 V2 i nie martwić się resztą;)

Opcja 2 jest taka, żeby wrócić do dwuklockowego systemu (choć miało być jak najprościej;) i tutaj myślę o NAD C298 na Purifi i jakiś odtwarzacz strumieniowy z funkcją przedwzmacniacza, który nie "wykastruje" dźwięku tą funkcją. Bluesound 2? Ten ma funkcję przedwzmacniacza.

Opcja 3 Wiim + NAD C298? Nie wiem czy Wiim ma opcję przedwzmacniacza.

Opcja 4 czysto teoretyczna to Hegel H195;) z Tidal Connect  - może kiedyś taki powstanie...

Inne propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odrazu inna elektronika do nich, Hegel 190 bardzo fajnie daje czadu z nimi, Rotel 1572 z bluesound po USB , Nad 298 super ale z 658 a to robi już koszt. Między 407 a 408 moim zdaniem spora różnica w graniu jest. 407 większe misie ale robią to z Gracja bardzo podoba mi się w nich ten bas, gdyby tylko był taki w Bowersach to były by dla mnie idealne kolumny chyba już na zawsze 😅 o dziwo 407 radzą sobie nie najgorzej nawet w trochę większym pomieszczeniu ale dopiero 408 ładnie się otwierają na przestrzeń i dają ten trójwymiarowy dźwięk. Mocniej tez odrywają dźwięk od kolumn. Ale do nich naprawdę wymiana elektroniki będzie potrzeba aby je rozruszać i pokazać na co je stać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alden1224 napisał:

Zdecydowanie od razu inna elektronika do nich

Popieram. :) @tomasz1w Tomek, jak obserwuję Twoje kolejne kroki, to staje się dla mnie oczywiste, że wcześniej, czy później i tak wymienisz wzmacniacz. A skoro tak, to może lepiej wcześniej? Lepszy piec podkreśli różnice między kolumnami i w ten sposób ułatwi dokonanie wyboru między nimi. :) Ja bym przynajmniej sprawdził tego M10 V2.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tomasz1w napisał:

Aspekt 1

Może zacznij od przeprowadzenia ślepego testu porównawczego Powernoda z jakimś innym wzmacniaczem. Być może wyleczysz się z planów kupienia droższej amplifikacji. Moim zdaniem warto na to chwilę poświęcić. Wyrównaj miernikiem głośność i niech Ci ktoś parę razy te sprzęty przełączy. Mi podobny test zmienił zapatrywania. Polecam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Do każdego z modeli VELA trzeba wziąć pod uwagę dobrą elektronikę. To po pierwsze. 

Między 404 a 407 nie będzie aż tak dużej różnicy. 404 to "cicho-ciemny" kolega który ma tak solidną podstawę basową, że 407 ma w sumie porównywalną:)

W monitorze jest większy woofer, spora obudowa i to dlatego są takie wrażenia. 408 odstaje większy ogień, oderwanie i wszystko w około nich jest "większe"

Jeśli chcesz to posłuchaj z M10V2. Uważam, że na początek może wystarczyć do 404 i 407, ale miej na uwadze, że w przyszłości będziesz skazany na jeszcze lepszą integrę/dzielonkę:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomasz1w napisał:

Mam jednocześnie świadomość, że Powernode ogarnie tylko "jakoś" ww. paczki i będzie to już spory mezalians, jakkolwiek Powernode jest moim zdaniem naprawdę sprawnym maleństwem.

Mezalians? Daj spokój. Nie wiem czy wiesz, ale w Powernode jest ten sam moduł wzmocnienia co w "pełnoskalowym" (i droższym) NAD 368.

399650601_NADPower.jpg.5b4053c540636e99c2ed4fdbf35f6868.jpg.0f9f45931d933a34d309ef2861e9920e.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tomasz1w napisał:

charakter 407 i 408 jest inny

Potwierdzam. Słuchałem ich niestety tylko w salonie, w bardzo kiepskiej akustyce, ale 407 wydawały się być bardziej rozrywkowe i skoczne z faktycznie mocnym dołem. Bliżej im było jednak do tego co pokazały monitory. Większe 408 zapamiętałem jako równiejsze w graniu.

14 godzin temu, Kraft napisał:

Mi podobny test zmienił zapatrywania.

A może to kwestia tego, że słuchasz muzyki dość cicho (o czym sam wspominałeś)? Wtedy jednak trudniej wyłapać różnice. Mogę wiedzieć przy jakiej głośności przeprowadzałeś ślepe testy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lpomis napisał:

Mogę wiedzieć przy jakiej głośności przeprowadzałeś ślepe testy?

Nie pamiętam. Pewnie gdzieś koło 55 dB średnio / 65-70 w piku (+- 5 dB na błąd kalibracji).

14 minut temu, lpomis napisał:

Wtedy jednak trudniej wyłapać różnice. 

Jakie różnice?:)

16 minut temu, J4Z napisał:

Jak słuchasz to też najpierw równasz głośność zawsze do tej samej wartości?

Umówmy się, że przyjąłem do wiadomości, iż mimo podejmowanych w przeszłości prób, nie jestem Ci w stanie wytłumaczyć, o co chodzi z tym wyrównaniem głośności przy porównywaniu sprzętów. OK? Niech zostanie, jak jest. Szkoda naszego czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, J4Z napisał:

Na nic się z tobą nie będę umawiać. Będziesz pisać głupoty, będę reagować. Pisałem już w przeszłości. 

To może tak: Ty będziesz mnie miał za głupka, a ja stłumię w sobie ambicję wyprowadzanie Cię z błędu? OK? Zgódź się. Będziemy mieli dzięki temu kupę czasu na ciekawsze aktywności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

(...) o co chodzi z tym wyrównaniem głośności przy porównywaniu sprzętów.

Jarek, pomniejszając obrazek sprawimy, że szczegóły przestaną być wyraźne - zgoda. Ale kolor żółty nie stanie się od tego czerwonym. A o tego typu różnicach mówimy w przypadku wzmacniaczy. Wpływ głośności ma swoje granice. Objawia się on w inny sposób niż różnice w konstrukcji wzmacniaczy (np. z lub bez pętli sprzężenia zwrotnego, pre w klasie A itd.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rafał S napisał:

Jarek, pomniejszając obrazek sprawimy, że szczegóły przestaną być wyraźne - zgoda. Ale kolor żółty nie stanie się od tego czerwonym. A o tego typu różnicach mówimy w przypadku wzmacniaczy. Wpływ głośności ma swoje granice. Objawia się on w inny sposób niż różnice w konstrukcji wzmacniaczy (np. z lub bez pętli sprzężenia zwrotnego, pre w klasie A itd.).

Rafał, każdy ma na ten temat teorie... póki nie spróbuje przejść ślepego testu. Nie ma sensu dyskutować. Jak zrobisz, to pogadamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Rafał, każdy ma na ten temat teorie... póki nie spróbuje przejść ślepego testu. Nie ma sensu dyskutować. Jak zrobisz, to pogadamy.

  • Niewykonalne w moich warunkach (tylko jeden wzmacniacz - 25 kilo, za mało miejsca na szafce, żeby postawić drugi obok). I
  • Jakoś nie mam ochoty ryzykować uszkodzenia terminali dla Twojego kaprysu. ;)
  • Jestem ciekaw, ile z opisywanych monitorów rozróżniłbyś w ślepych testach. Sprawdż, to pogadamy. :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 10 wpisów - 1 na temat;)

Panowie, ja Was wszystkich bardzo lubię, ale proszę...

6 godzin temu, lpomis napisał:

Potwierdzam. Słuchałem ich niestety tylko w salonie, w bardzo kiepskiej akustyce, ale 407 wydawały się być bardziej rozrywkowe i skoczne z faktycznie mocnym dołem. Bliżej im było jednak do tego co pokazały monitory. Większe 408 zapamiętałem jako równiejsze w graniu.

407 bardziej rozrywkowe, ale dalekie od jarmarczności jak mniemam? Czytaj: rozrywkowość w dobrym stylu.

404 spróbuję, słuchałeś ich?

408 jednak ceną "trochę" mnie zabijają...

Pozdrawiam, Tomek.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomasz1w napisał:

rozrywkowość w dobrym stylu

Tak. To takie podkręcone 403, z większą skalą i bardziej doładowanym dołem - wydaje mi się, że jednak bardziej zaokrąglonym i pozwalającym sobie na większy luz niż podstawki. Z tego co pamiętam to 407 są też nieco bardziej wypełnione/gęste na niższej średnicy.

18 minut temu, tomasz1w napisał:

404

Nie znam.

Zastanawiam się czy nie lepiej by było najpierw sprawdzić inną elektronikę lub najlepiej wypożyczyć takiego NADa od razu z podłogówkami? Nie obraź się, ale znów mam wrażenie, że podobnie jak poprzednim razem zaczynasz nie od tej strony co trzeba. Pamiętasz przecież co się działo jak ustawiłeś Elaczki tak jak trzeba na standach :)

/edit
A może Audiovector QR5? :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lpomis napisał:

Tak. To takie podkręcone 403, z większą skalą i bardziej doładowanym dołem - wydaje mi się, że jednak bardziej zaokrąglonym i pozwalającym sobie na większy luz niż podstawki. Z tego co pamiętam to 407 są też nieco bardziej wypełnione/gęste na niższej średnicy.

No właśnie, 403 mają fajnie ogarnięty ten dół, nie słyszałem podstawek w tej cenie i wielkości z lepszym basem. Jeżeli 407 mają większą skalę, to fajnie, jeżeli bas jest w nich bardziej "wycieczkowy", niż w 403, to przeżyję, jeżeli nie jest to naprawdę miękka buła. Ale chyba nie jest. Lepsze wypełnienie na średnicy to byłoby to:)

30 minut temu, lpomis napisał:

Nie znam.

Zastanawiam się czy nie lepiej by było najpierw sprawdzić inną elektronikę lub najlepiej wypożyczyć takiego NADa od razu z podłogówkami? Nie obraź się, ale znów mam wrażenie, że podobnie jak poprzednim razem zaczynasz nie od tej strony co trzeba. Pamiętasz przecież co się działo jak ustawiłeś Elaczki tak jak trzeba na standach :)

/edit
A może Audiovector QR5? :)

Pewnie tak się stanie, wcześniej czy później. Tzn. spróbowanie NAD'a z podłogówkami. Poza tym ja nie z tych, co się obrażają;) Człowiek całe życie się uczy. A życie nauczyło mnie trochę pokory;) 

Audiovector QR5? Tak, bardzo mi się podobały/podobają, jak jeszcze miałem Naima XS2 to o nich myślałem. I to mogło razem dobrze zagrać IMO. Ale już tego nie spróbuję, bo XS2 poszedł do dobrych ludzi;) Z NADem jednak chyba Vela lepiej się sklei. Chyba;) W każdym razie o tyle jest prościej, że z jednego miejsca można to wypożyczyć.

Dzięki Wojtek za Twoje merytoryczne i jak zawsze ciekawe opinie.

Pozdrawiam, Tomek.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrólKiczu napisał:

Co znaczy "lepszy piec"? Skąd wiadomo np czy lepszy w swojej cenie będzie hegel h95 czy roksan atessa? Jak widać na przykładzie jednego kolegi, poszukiwanie lepszego pieca trwa od kilku lat i nie widać końca tej drogi 😁

Odpowiedź na to pierwsze, drogi Sebastianie, zależy od osoby, ku której pytanie swe kierujesz. Jako, że trafiło ono właśnie do mnie, rzeknę Ci, że ten lepszy jest większy, cięższy i charakteryzuje się wnętrzem wysoce symetrycznym i niepospolitej urody. Niebagatelne znaczenie ma tu rozmiar i kolor kondensatorów. Spotkałem się też z plotkami, jakoby wszystko powyższe przekładało się na urokliwszy dźwięk. Na to ostatnie brak jednak dowodów i nawet jeśli w istocie tak bywa, ma to charakter drugorzędny i incydentalny. Zaś co do drugiej z Twych uwag, to trzeba Ci wiedzieć, że nasz kolega Adam ma naturę perfekcjonisty.  Świadomość, że lepsze jest wrogiem dobrego nie pozwala mu więc na dobrym poprzestać i nakazuje gonić za postępem. Wspierajmy go dobrym słowem,  bo gdzież bylibyśmy dziś bez takich, jak on, niezdolnych, by spocząć na laurach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

nakazuje gonić za postępem. 

Ale jakim postępem🙂

A teraz, żeby nie robić oftopu kilka słów do autora wątku. Tak się składa, że miałem u siebie Vele 403 ale też słuchałem ich w salonie Top Hi-fi. Miałem też okazję kilkukrotnie słuchać podłogówek 407, także w salonie Topa. Niestety, akustyka w tych sklepach, mówiąc delikatnie, do najlepszych nie należy. Jeżeli u Ciebie jest podobnie, nawet najlepszy wzmacniacz i najlepsze kolumny, nie pokażą swojego uroku. Ale jeśli akustyka jest przyzwoita, dobierz do kolumn taki wzmacniacz, który z kolumnami zagra tak, by sprawiało Ci to frajdę. Zanim jednak zaczniesz wypożyczać, zastanów.się jaki efekt końcowy chcesz uzyskać, w przeciwnym wypadku możesz gonić za tym "lepszym" do, za przeproszeniem, usranej śmierci. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Minęło trochę czasu. W tzw. międzyczasie wystawiłem na sprzedaż Vela 403, bo pojawiły się inne wydatki. Pomyślałem, że najwyżej za 2000 zł da się znaleźć inne paczki, trochę gorzej grające i trochę gorzej wyglądające. Kilka testów, "organoleptyczne wizje lokalne" i bardzo szybko stwierdziłem, jak naiwno-życzeniowe było moje myślenie i jak te "trochę" znaczy jednak sporo. Choćby przy Powernode, który wciąż mnie zadziwia, choć mam świadomość, że Vela zasługuje na więcej (ale jeszcze trochę musi wytrzymać w tym towarzystwie...). Żeby nie być posądzonym za otumanionego nowym sprzętem (choć minęło już jednak parę miesięcy i w tym czasie skosztowałem też paru innych opcji), stwierdzam, że gdybym naprawdę musiał, to słuchałbym z przyjemnością i tańszych kolumn (oczywiście nie wszystkich) i jednocześnie wiem, że jest wiele lepszych (i zazwyczaj droższych), niż Vela. Ale mam jakąś taką dobrą pamięć do pozytywnych wrażeń z odsłuchów, że jak pozbędę się sprzętu, który daje mi pozytywne emocje, to później za nim tęsknię i za tymi (specyficznymi) emocjami. I czasami jestem go nawet gotów odkupić od nowego właściciela;) Takim przygłup... Nie było wiele takich przypadków, ale jednak. I Vela zdecydowanie jest w tej grupie. Tym bardziej cieszę się, że nie zdążyłem sprzedać Elaców a sytuacja życiowa nagle zmieniła swój kurs na pozytywny tor i zdjąłem ogłoszenie z olx. 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o 404, ale ich cena wciąż zawiera spory "podatek od nowości". Tyle to jednak za monitory nie wydam. Patrząc na aktualne ceny w Topie, to już nawet 407 wychodzą taniej. I mnie powalają swoim wyglądem.Także kierunek obieram na 407. 408 za duże, za drogie. Spróbuję jeszcze tańszej opcji, tzn. jaki efekt da dołożenie REL'a T7/x do moich 403. Chociaż wiem, że wstawianie kolejnego klamota na podłogę nie przypadnie do gustu mojej lepszej połowie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 2.09.2023 o 06:42, tomasz1w napisał:

Myślałem o 404, ale ich cena wciąż zawiera spory "podatek od nowości". Tyle to jednak za monitory nie wydam. Patrząc na aktualne ceny w Topie, to już nawet 407 wychodzą taniej. I mnie powalają swoim wyglądem.Także kierunek obieram na 407. 408 za duże, za drogie. Spróbuję jeszcze tańszej opcji, tzn. jaki efekt da dołożenie REL'a T7/x do moich 403. Chociaż wiem, że wstawianie kolejnego klamota na podłogę nie przypadnie do gustu mojej lepszej połowie...

Mam 407 i polecam do nich Luxman 505. 

Jesli duzo bardziej zalezy Ci na muzykalnosci to Pathos Logos, jesli na dynamice i analitycznosci to Nad M33. Polecany jest tez do nich Elekrtokompaniet ECI6. 

Hegel 390 grabardzo spojnie i czysto ale mi przeszkadza nosowa barwa. Michi X3 jest super ale z  Elakiem cos mi brakuje.

 

Dodam jeszcze ze w moim secie transport jak i dac odegraly znaczaca role. Musialem uspokoic brzmienie preampem lampowym (dac copland 215) ale co kto lubi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...