Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

7 minut temu, DiBatonio napisał:

Od ustawienia kolumn, 60cm od narożnika to i tak blisko.

A mody pomieszczenia wyszły do sąsiada?

Sprawdzałeś swój pokój pod względem modów choćby na symulacji ze strony megaacoustic?

 

Co to mody?

Odsłuch na strychu jest, jedna ze ścian pochyła od 90 cm na podłoga i jakieś 2 metry wolnej przestrzeni za mną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Artur Brol napisał:

Co to mody?

Odsłuch na strychu jest, jedna ze ścian pochyła od 90 cm na podłoga i jakieś 2 metry wolnej przestrzeni za mną.

Rezonanse pomieszczenia.

Poświęć chwilę...

https://www.hifi.pl/slownik/mod-pomieszczenia.php

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-kalkulator-modow.php

https://livesound.pl/tutoriale/4381-mody-drgan-niskie-czestotliwosci-w-pomieszczeniach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Coś takiego mi wyszło- wysokość, szerokość i długość. Ale pewnie nie o to chodziło.

Screenshot_20230621_193936_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Artur Brol napisał:

Nie pytaj mnie czy mam 😁 bo nawet nie wiem co na tym wykresie jest i czy w ogóle dobre dane podalem.

Masz masz, jak każdy z nas.

Wykres pokazuje rezonanse (fale stojace) dla każdej z 3 osi.

Zauważ, że zazwyczaj jest to niemal wielokrotność pierwszego modu jak np 34Hz, 68Hz itd. i zazwyczaj tak jest.

Na stronie Mega Acoustic możesz sobie ocenić rozkład i gdzie są te rezonanse w wizualizacji pomieszczenia,  trzeba tylko uwzględnić odległości kolumn od ścian i miejsca odsłuchu. 

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Masz masz, jak każdy z nas.

Wykres pokazuje rezonanse (fale stojace) dla każdej z 3 osi.

Zauważ, że zazwyczaj jest to niemal wielokrotność pierwszego modu jak np 34Hz, 68Hz itd. i zazwyczaj tak jest.

Na stronie Mega Acoustic możesz sobie ocenić rozkład i gdzie są te rezonanse w wizualizacji pomieszczenia,  trzeba tylko uwzględnić odległości kolumn od ścian i miejsca odsłuchu. 

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

 

 

Dzięki ale to już za dużo jak dla mnie 😱

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Highlander_now napisał:

Np. mających otwór z tyłu. Tak gdzieś czytałem, nigdy nie miałem takich kolumn.

Niekoniecznie, ponieważ u mnie jest dokładnie na odwrót, a miałem kolumny z przednim i tylnym BR. Te z przednim BR dudniły i za cholerę nie szło nic z tym zrobić bez względu na odległość od ścian. Teraz mam kolumny z tylnym BR i nic mi nie dudni.

Obserwując rynek, kilka marek zdecydowało się produkować kolumny z tylnym BR, gdzie wcześniej miały w swojej ofercie ino te z przednim BR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysy napisał:

Obserwując rynek, kilka marek zdecydowało się produkować kolumny z tylnym BR, gdzie wcześniej miały w swojej ofercie ino te z przednim BR.

A u mnie oprócz kolumn z BR tylnym i przednim, są jeszczcze (lub były) z górnym i dolnym🙂, aby jeszcze bardziej zagmatwać sprawę.

 

20210518_203439.jpg

IMG_20211109_203833.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dedal75 napisał:

Ale przecież napisał , ma z tyłu jak Ty i nic nie dudni.

Zagadałem tylko, tak naprawde chodzi mi o model kolumny który...

 

4 godziny temu, lysy napisał:

Te z przednim BR dudniły i za cholerę nie szło nic z tym zrobić bez względu na odległość od ścian

 

Po prostu mnie ciekawi, może i innych też zaciekawi co to za kolumna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Bo lokalizacja portu BR w kolumnie (przednia lub tylna ścianka) nie ma znaczenia. 

Możesz rozwinąć?

Niektóre osoby sugerują, iż kolumny z przednim BR można ustawić bliżej ściany niż te z tylnym BR, a to moim zdaniem błąd.

1 godzinę temu, Rega napisał:

Większe znaczenie ma to, czy ogólnie ten BR jest czy też go nie ma.

Romek w pełni się z tym zgadzam.

Bez BR kolumn nigdy nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy BR jest z przodu czy z tyłu to także moim zdaniem jest to sprawa drugorzędna. Podatność na dudnienie i przenoszenie częstotliwości które mocno będą rezonować w pomieszczeniu jest zależne od konstrukcji samej w sobie, jej charakterystki, a nie od miejsca położenia rury wylotowej w kolumnie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poruszacie tutaj bardzo istotne kwestie, na które znowu nie da się łatwo odpowiedzieć.

1. Pogląd, że umiejscowienie portu br nie ma znaczenia jest błędne. Pierwsza kwestia Port br trzeba traktować jako źródło dźwięku. 

Sam Port może generować, szumy turkotania, efekt gwizda itp. Prawidłowo zaprojektowana obudowa br daje więcej korzyści niż wad.

Najrozsądniejszym miejscem na br jest tylna ściana obudowy pod tym kątem iż wszelkie niepożądane dźwięki stają się jeszcze mniej słyszalne ale zaś taka konstrukcja wymaga by przy ustawieniu, pomiarach rozmieszczenia kolumn brać pod uwagę dodatkowe źródło dźwięku właśnie Port br na tylniej ścianie. Br na dolnej ścianę obudowy, tutaj zawsze miałem więcej problemów, z adaptacją kolumn w pomieszczeniu chyba, że kolumny miały możliwość korekcji odległości, wysokości portu od podłogi. Reguła jest uwarunkowana odpowiednim doborem do pomieszczenia.

2. Zalecam stosować duże głośniki niskotonowe od 12 cali w zwyż nawet w pomieszczeniach od 18m2. To nie jest reguła ale w takich konstrukcjach sam konstruktor zazwyczaj nie używa w projekcie portu br do ,,napompowania,, basu. No nie ma takiej potrzeby. Duże głośniki dają fizyczne odczuwanie basu. Uderzenia czujemy na ciele a nie tylko słyszymy jakieś tam mruczenie.

3. Niemal każde kolumny potrzeba odsunąć od ściany. Co do zasady jeżeli chodzi o bas trzeba sobie zdać sprawę, że większość dźwięków jakie słyszymy to rezonanse pomieszczenia, im blizej sciany tym wiecej nieporządanych efektow. Zauważają to odrazu ci ludzie, którzy słuchają muzyki na żywo bądź grają na jakimś instrumencie. Z rezonansami jest ciężko walczyć i przede wszystkim trzeba mieć punkt odniesiona jak ten bas powinien brzmieć. Bez pomiarów ciężko jest co kolwiek zrobić. Na ucho można próbować ale jest bardzo trudno. 

Pomiary, adaptacja akustyczną, zmiana pozycji koluln, w skrajnym przypadku trzeba zastosować DSP. 

 

I zaś wszystko w dużym uproszczeniu sprowadza się do podstaw.

 

By mieć dobry jakościowo bas potrzeba dużych głośników. Jepszy jeden duży niż kilka małych. Trzeba zapomnieć o dobrym basie jeżeli w kolumnie mamy 2 a nawet 3 głośniki np. 6.5 cala. One będą grały ale nie tak jak instrumenty basowe. Sprzedawcy i marketing będą nam wmawiać co innego ale nie dajcie się nabrać. 

Port br i jego umiejscowienie ma znaczenie. Rodzaj obudowy nie ma tu znaczenia, czy to jest br czy zamknięta, labiryntowa itd. Liczy się projekt, elementy, wykonaie, wiedza. Słabe kolumny będą źle grały bez względu na rodzaj obudowy.

Akustyka i rozmieszczenie kolumn.

Pomiary są kluczowe by nie być głuchym i ślepym. Dudnienie w większości przypadków jest spowodowane rezonansem pomieszczenia. Łączy się to również z doborem odpowiednich kolumn do pomieszczenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nie wszystko wiedzący

Cieszę się, gdy czytam co piszesz. Z kilku powodów. Najważniejszy to taki, że rozumiem o czym piszesz. „Audiofilski” język jest dla mnie trudny. 
Czy zechciałbyś w odpowiednim dla Ciebie czasie częściej się udzielać. Na przykład w wasze systemy, coś o swoich audioklamotach😃, dziale akustyka. Choć tam zapewne niewielu zagląda. 
W każdym razie ja czekam na Twoje wpisy. Nie musimy się zgadzać, ale z ciekawością przeczytam, ponieważ rozumiem co piszesz. A tego czego nie rozumiem mam szansę zrozumieć, ponieważ mam ochotę na czytanie Twoich postów. Piszesz bez użycia słownej agresji i przemocy. Pozdrawiam. Adam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lysy napisał:

Możesz rozwinąć?

Niektóre osoby sugerują, iż kolumny z przednim BR można ustawić bliżej ściany niż te z tylnym BR, a to moim zdaniem błąd.

Jasne :) Dajmy na to, że port BR jest strojony na np. 40 Hz. Fala o tej częstotliwości ma 8,61 m długości i promieniuje z portu dookolnie. Przy tej długości fali nie ma znaczenia czy port będzie na przedniej ściance czy na tylnej (różnica w lokalizacji względem tylnej ściany pomieszczenia to będzie 20-30 cm, więc stosunkowo niewiele względem długości fali).

Oczywiście przy BR umieszczonym na tylnej ściance nie można kolumny "przykleić" do tylnej ściany (musi być odsunięta chociaż o dwie średnice otworu BR żeby powietrze z rury mogło się swobodnie wydobywać), ale raczej nikt z nas nie ustawia tak kolumn ;) 

Lokalizacja portu wpływa tylko na słyszalność ewentualnych szumów powstających w rurze bass reflex (to o czym pisał @Nie wszystko wiedzący). Przy porcie umieszczonym na tylnej ściance szumy te będą słabiej słyszalne. Przy okazji dobrze jest wiedzieć, że te niechciany dźwięki powstają przez użycie rury BR o za małej średnicy. Producenci niestety czasem takie stosują, bo założenie rurki o większym "fi" wymusza zwiększenie jej długości (a to wpływa na wielkość obudowy). W czasach kompaktowych i wąskich kolumn nie ma łatwo :)

 

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

By mieć dobry jakościowo bas potrzeba dużych głośników. Jepszy jeden duży niż kilka małych.

Co do pierwszej części - pełna zgoda! Co do drugiej, to już tylko częściowo ;)

Można uzyskać spektakularne efekty używając kilku mniejszych głośników. Jednak moim zdaniem łatwiej jest to osiągnąć używając jednego, ale zdecydowanie większego przetwornika. Tylko trzeba się pogodzić z tym, że taka kolumna nie będzie miała 20 cm szerokości.  I to jest ścieżka, którą ja podążam.

Żeby nie być gołosłownym - tak wyglądają moje kolumny nad którymi obecnie pracuję:

Lar-IA30-wzmacniacz-Audio-Autonomy-scale

12 godzin temu, Rega napisał:

Miałem te. Bas wydaje się być mniejszy, jednakże szybszy, krótszy i bardziej spreżysty. Wybrzmiewający szybciej . To kolumny z 10calową membrana papierową. Z lampą grały zupełnie przyzwoicie

 

20210703_223211.jpg

Piękne Corale Roman! :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...