Skocz do zawartości

Wiim Pro PLUS vs Wiim pro z DAC vs klasyka


Spider

Recommended Posts

6 minut temu, MariuszZ napisał:

Długość fali. 4kHz dla fali akustycznej to ok. 8,7cm. Czyli przesunięcie w tym zakresie mikrofonu może trafić na węzeł lub strzałkę. Pomierzysz i skorygujesz ale przecież głową czy ucho nie będzie w tym punkcie i lekki ruch głowy może zniwelować korekcję. 

Powyżej 4k Hz to już całkowita loteria z trafieniem w punkt. Dlatego efektywniej koryguje się raczej niskie częstotliwości. 

OK, czyli to to samo na co zwracał uwagę Kraft.

Dla zakresu do 4k miałem na wykresie dosyć ostry pik w dół właśnie dla 4k. Po rozszerzeniu zakresu tego  piku nie ma a dalsza jego cześć  wznosi się do góry, dosyć łagodnie. Może więc jednak zastosowany model jakoś uwzględnia niedoskonałość pomiaru.

Popróbuję jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Obawiam sie, że przy takim jednopunktowym pomiarze, jak na ilustracji, to poniższa korekta może więcej zepsuć niż poprawić. Jeśli z tej korekty korzystać, to jedynie w odniesieniu do niskich częstotliwości. Wyżej to już pomiarowa loteria.

Robiłem kiedyś pomiar - przemiatanie Umikiem i telefonem i do ok. 300Hz zbieżność jest wystarczająca by zrobić jakieś filtry korekcyjne. Powyżej ma to sens pod warunkiem, że korekty amplitudy będą "znaczne". 

NA zrzucie porównanie z pomiarów REW + Umik i jakiś Huawei. Widać zbieżność, a różnice głębokości dipów to już wygładzanie apki. 

 

 

Zrzut ekranu 2024-06-21 182810.png

porównainie.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Robiłem kiedyś pomiar - przemiatanie Umikiem i telefonem i do ok. 300Hz zbieżność jest wystarczająca by zrobić jakieś filtry korekcyjne.

Jednopunktowy pomiar Umikiem też jest niepewny w górze pasma. Też nie daje podstaw do korekcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Jednopunktowy pomiar Umikiem też jest niepewny w górze pasma

Zgadzam się. napisałem o pomiarze do ok. 300Hz. Góra pasma to już filtrowanie grzebieniowe pomieszczenia. Mają sens filtry gdy np. kolumna podbija za mocno ten zakres lub wzmak niedomaga lub jeszcze inny powód jest nadmiarów czy niedoborów w charakterystyce przenoszenia. Wtedy korygujemy nie pomieszczenie tylko inne zmienne. Poza tym pomieszczenie może wnosić 3-6dB zmiany w tych górnych częstotliwościach, a filtrami DSP możemy wymuszać więcej wg własnych oczekiwań. Wtedy chyba ma to sens ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie się „bawię” ustawieniami WPP I RC. Stwierdziłem, że podejdę do sprawy praktycznie, teoretyzowanie odkładam na bok. Przyjąłem założenie, że skoro to wprowadzili, to jakiś sens to musi mieć. Przy okazji zapisałem się do forum na stronie producenta, gdzie ludzie też to testują i wymieniają się spostrzeżeniami.

Jest rada, by przy użyciu RC zmniejszyć limit głośności żeby nie było ryzyka obcinania, gdy RC podbija w górę. Ok, zmniejszyłem do 92%. Sugerują, żeby do pomiaru zdjąć etui telefonu. Ok, zdjąłem. Zacząłem robić dużo pomiarów na krzywych B&K i flat. Nie znam się na tyle, więc domyślne ustawienia zakresu, max podbicia i szerokości pozostawiłem. Mierzę zawsze późno wieczorem, gdy jest cicho i są małe szumy otoczenia, gdy sprzęt jest już dobrze wygrzany. Pomiarów robiłem sporo na różnych poziomach głośności, żeby odkryć ich powtarzalność i przyjąłem wyniki, gdy już przestały się od siebie istotnie odróżniać. 
I zacząłem ostro słuchać najbardziej znane mi i osłuchane kawałki. Z korekcją B&K, flat i bez jakiejkolwiek. Harmana na razie odpuściłem, bo najmniej mi odpowiadał. 
Pewne wnioski już mam. Od razu zastrzegam, że mam świadomość, że to RC to proste i raczej „z grubsza” rozwiązanie. Ale doszedłem do tego, że wcześniej słuchałem po prostu przebasowionej muzyki. Mam dość potężne kolumny z mocnym basem i pomieszczenie dosyć trudne akustycznie. Mój sprzęt też nie jest jakiejś super klasy. Bez korekcji większość przekazu była mocno „zabrudzona” basem. Wiem, że obecnie jest moda na bas i wiele osób go szuka, ale to chyba nie ma wiele wspólnego z wiernością przekazu. Ogólnie dźwięk po korekcji stał się jakby odchudzony, ale przypominają mi się opisy ludzi z użycia Room Perfect Lyngdorfa. Na pewno zrobiło się czytelniej, wokal bardziej naturalny i trochę bliższy, ogólnie więcej szczegółów i co ciekawe, dłuższe słuchanie przestało mnie męczyć. Czyli znowu kwestia przebasowania.

Subiektywnie i tylko na słuch uważam, że dla mnie poprawa jest. Muzyka stała się bardziej czytelna i mniej męcząca. Mam jeszcze tylko dylemat, jak bardzo przyzwyczaiłem się do basu do tej pory? Nie jestem jeszcze do końca zdecydowany pomiędzy krzywą B&K a flat. To zależy, czego słucham. B&K daje trochę więcej „mięsa”, a flat jest bardziej klarowny, choć uderza basem wtedy, gdy naprawdę tam jest. Oczywiście można sobie zapisać kilka ustawień i zmieniać w zależności od muzyki.

Na pewno wielu osobom może to trochę uporządkować dźwięki, ale trzeba to poustawiać prawidłowo. Zobaczymy, jak się to RC rozwinie. Jakieś zapowiedzi są 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja przekleje cos z sasiedniego forum, czesciowo w temacie. 

Opinia moja i kolegi na temat samego Wiima jest zbiezna, przy zasilaczu troche sie rozni:

Mialem dzis okazje przetestowac kolejny streamer. I byl to... tadam "wiim pro plus".

Przyznam sie jednak szczerze, ze wiim byl tak na prawde sprawdzony przy okazji, choc sprawdzilismy go z kolega rzetelnie. Chodzilo przede wszystkim o sprawdzenie zasilacza liniowego Farada. 

No i..... 

Wiim gral podlaczony do Denafripsa Pontusa 2 po coaxialu Qed reference digital audio 40, ktory to na codzien laczy odtwarzacz CD Pioneer pd30ae z Pontusem 2. Chcialbym cos pozytywnego napisac o tym streamerze ale uczciwosc nie pozwala. Dzwiek z Wiima jest nadmuchany, bas podbity. Nawet drogi zasilacz nie pomogl. Korekcja "ala" dsp ktora w najnowszej aktualizacji zostala udostepniona, wogole nie pomaga. Niepotrzebnie podbija sie bas w czestotliwosciach ktore urzadzenie  zalicza do klopotliwych. Tu niedoswiadzczeni uzytkownicy moga wpasc w mala pulapke. Pomiary robione REWem i Umikiem sa zdecydowanie bardziej profesjonalne niz zaklamane pomiary i korekcje z Wiima. 

Natomiast sam zasilacz, ktory jest wg mnie bardzo drogi, jest lepszy pod paroma wzgledami od mojego PD Creative. Odpuscilismy juz Wiima i dalej sprawdzalismy zasilacz zapiety do mojego Silent angel m1t.

A roznice z Faradem? Czarne tło jest... czarniejsze 😉 i to slychac od razu. Wysokie tony sa wyraźniejsze, a głebia wieksza co sie podobalo. Mi bardziej bas pasowal z PD, koledze bardziej z Farada. Na Faradzie bas krotszy szybciej wygaszany, na PD pelniejszy i chyba bardziej soczysty. Mi powstala barwa bardziej odpowiadala z PD, koledze z Farada.

Tak wiec, co komu sie podoba i co komu pasuje w torze. 

Gdybym stal teraz przed dylematem ktory z zasilaczy wybrac, to majac srodki wybralbym jednak Farada.

Screenshot_20240622_162123_edit_406820677787922.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tomasz S. napisał:

I co to wniosło do tematu ? 

Wniosło to, że posłuchaliśmy i sprawdziliśmy możliwości Wimma. Wiem, że nie jest do urządzenie dla mnie- zdecydowanie nie ten profil brzmieniowy, który lubię. Dodatkowo, kolejny raz utwierdziłem się, że zasilaczem można „dopieścić” brzmienie w jedną lub drugą stronę. W zależności kto czego oczekuje. 

Przed chwilą, ProjectPi napisał:

No, że się koledze nie podobało. Bo się kolega rzetelnym testowaniem nie zajmuje, zgodnie z deklaracjami, jedynie prostymi wrażeniami.

My z kolegą słuchamy i opisujemy co słyszymy po wpięciu danego urządzenia. Od testów są czasopisma oraz redaktorzy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciek12325 napisał:

My z kolegą słuchamy i opisujemy co słyszymy po wpięciu danego urządzenia. Od testów są czasopisma oraz redaktorzy. 

Przecież o tym pisałem. Ci, co rzetelnie testują, mają podstawy by pisać, co jakie jest. Ci od wrażeń by pisać o wrażeniach. Co najwyżej czasem im się rolę mylą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ProjectPi napisał:

Przecież o tym pisałem. Ci, co rzetelnie testują, mają podstawy by pisać, co jakie jest. Ci od wrażeń by pisać o wrażeniach. Co najwyżej czasem im się rolę mylą.

Dla mnie najważniejsze, że posłuchałem u siebie przez ok 2 tygodnie z wysokiej klasy zasilaczem i zdecydowanie nie podobało mi się jak gra ten transport. Podobne odczucia miałem w systemie Mikelasa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ProjectPi napisał:

Pewnie. Podobnie jak najważniejsze są wrażenia osobiste dla tych, którzy mają je zgoła odmienne.

Wrzuć trochę na luz i nie broń tego Wima.

To fajny produkt, i pewnie koło 80% osób jest z nie go zadowolona lub bardzo zadowolona, ale musisz przyjąć , że dla paru osób nie będzie to szczyt marzeń, i chyba mogą napisać swoje wrażenia z odsłuchu, nawet jeśli ty masz inne zdanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ProjectPi napisał:

Bo się kolega rzetelnym testowaniem nie zajmuje, zgodnie z deklaracjami, jedynie prostymi wrażeniami.

To nie sa proste wrazenia. To sa realne odsluchy, co podoba sie moim uszom i mojemu muzgowi. Nie ograniczam sie ramami i szablonami twoich testow. Zajmuje sie sluchaniem, bo na tym polega to hobby. 

Testy mialbyby sens tylko i wylacznie w jednym osrodku z neutralna akustyka i na neutralnym sprzecie, robione przez wylacznie jedna osobe, z upodobaniem do neutralnego brzmienia. 

A takich warunkow nie mam ani ja ani ty. Twoje testy to tylko twoje subiektywne odczucia w twoich warunkach akustycznych na twoim zgola odmiennym sprzecie. Kazdy z nas ma inny punkt odniesienia i inaczej odbiera dzwiek. 

Temat rzeka, szkoda czasu na rozwlekanie tematu. 

Przykra prawda jest taka, ze w tym konkretnym przypadku Wiim kompletnie nie zachwycil i na dwoch innych systemach pozostawil to samo wrazenie. 

 

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Wrzuć trochę na luz i nie broń tego Wima.

To fajny produkt, i pewnie koło 80% osób jest z nie go zadowolona lub bardzo zadowolona, ale musisz przyjąć , że dla paru osób nie będzie to szczyt marzeń, i chyba mogą napisać swoje wrażenia z odsłuchu, nawet jeśli ty masz inne zdanie.

A gdzie bronie czy zabraniam krytykować? Jednym się podoba, innym się nie podoba, sytuacja jest dość czytelna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ProjectPi napisał:

Pewnie. Podobnie jak najważniejsze są wrażenia osobiste dla tych, którzy mają je zgoła odmienne.

Ja opisałem swoje i mam do tego prawo. Ty masz inne i wszyscy już o tym wiemy. Nie musisz się nadpisywać na każdy posty w którym jest wyrażone inne zdanie niż Twoje. Wierzę, że Tobie się podoba o w sumie to jest najważniejsze. Prawdopodobnie Wimm ze swoim charakterem wpisał się w Twój tor audio i akustykę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mikelas76 napisał:

Przykra prawda jest taka, ze w tym konkretnym przypadku Wiim kompletnie nie zachwycil i na dwoch innych systemach pozostawil to samo wrazenie. 

Dlaczego przykra?

Od początku było wiadomo, że to g...o. wg jednego z czasopism w rankingu pod względem jakości brzmienia wylądował w najniższym segmencie D. Teraz już nawet tam go nie ma 😁

 Michał,  wstawianie w Wasze systemy Wiima, to jak włożenie silnika od malucha do Mercedesa s klasy i oczekiwanie tych samych osiągnięć co z silnikiem Mercedesa. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mikelas76 napisał:

To nie sa proste wrazenia. To sa realne odsluchy, co podoba sie moim uszom i mojemu muzgowi

To są wrażenia. Sluchowe, wspomagane wzrokiem i cała reszta co może na nie wplywac, zgodnie z twoją wykładnia. A proste, bo pozbawione elementów rzetelności, które sprawiają, że testy są testami.

6 minut temu, Maciek12325 napisał:

Ja opisałem swoje i mam do tego prawo. Ty masz inne i wszyscy już o tym wiemy. Nie musisz się nadpisywać na każdy posty w którym jest wyrażone inne zdanie niż Twoje.

Nie muszę. No ale chyba mogę wyrazić swoje zdanie, gdy zechce je wyrazic, czy może nie mogę, bo chcesz mi tego zabronić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ProjectPi napisał:

wspomagane wzrokiem i cała reszta co może na nie wplywac

Prosze Cie, daj juz z tym spokoj. Mowimy o odsluchach a nie o konkursie misterstreamer 2024. Juz wyluszczylem na tym forum ze dla mnie wizualnosc nie jest nadrzedna. Poza tym wiim nie jest jakims szkaradnym pudelkiem. Po prostu zwykle urzadzenie. 

12 minut temu, DiBatonio napisał:

Michał,  wstawianie w Wasze systemy Wiima, to jak włożenie silnika od malucha do Mercedesa s klasy i oczekiwanie tych samych osiągnięć co z silnikiem Mercedesa.

No, przynajmniej sie o tym przekonalem. Ale szanse swoje to urzadzenie mialo 😉

15 minut temu, Maciek12325 napisał:

Prawdopodobnie Wimm ze swoim charakterem wpisał się w Twój tor audio i akustykę.

Ciekawe jaki to tor i akustyka, w ktorym Wiim sie wpisal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Dlaczego przykra?

Od początku było wiadomo, że to g...o. wg jednego z czasopism w rankingu pod względem jakości brzmienia wylądował w najniższym segmencie D. Teraz już nawet tam go nie ma 😁

 Michał,  wstawianie w Wasze systemy Wiima, to jak włożenie silnika od malucha do Mercedesa s klasy i oczekiwanie tych samych osiągnięć co z silnikiem Mercedesa. 

Wimm to był tylko dodatek do Farada. Kumpel mi go wysłał przy okazji. Wiesz, że ja nie skreślam urządzeń dopóki nie posłucham. Nawet bardzo chciałem, żeby zagrało tak jak tego oczekuje, ale …. Na  plus można zaliczyć obsługę. Chociaż JPLAY na ten moment jest dla mnie Top. 
 

 

16 minut temu, ProjectPi napisał:

To są wrażenia. Sluchowe, wspomagane wzrokiem i cała reszta co może na nie wplywac, zgodnie z twoją wykładnia. A proste, bo pozbawione elementów rzetelności, które sprawiają, że testy są testami.

My nie mamy problemu wspomagania się wzrokiem bo to Wimm czy coś innego. Przykładem niech będzie to, że używam na ten moment Ifi Zen Stream,  który bardzo się wpasował w mój gust. Wcześniej miałem Sotma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem waszą opinię, każdy ma prawo do swojej. Z tego co ostatnio sprawdzałem to nie ma obowiązku używania konkretnie tego streamera i policja za to nie zamyka. Można go nie używać i nikt tego nie sprawdza. Nie rozumiem tylko co do rzeczowej akurat i fajnej  rozmowy gdzie wymieniają się spostrzeżeniami o działaniu funkcji RC nagle daje wklejanie opinii z innego forum typu: "słuchałem tego i mi się nie podoba, czarne tło nie czarne i zasilanie nie takie, kable mam takie. Wiim słaby". Moim zdaniem nie za dużo a wręcz ucina to rzeczową dyskusje więc spytałem o cel. Odpowiedź dostałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tomasz S. napisał:

Rozumiem waszą opinię, każdy ma prawo do swojej. Z tego co ostatnio sprawdzałem to nie ma obowiązku używania konkretnie tego streamera i policja za to nie zamyka. Można go nie używać i nikt tego nie sprawdza. Nie rozumiem tylko co do rzeczowej akurat i fajnej  rozmowy gdzie wymieniają się spostrzeżeniami o działaniu funkcji RC nagle daje wklejanie opinii z innego forum typu: "słuchałem tego i mi się nie podoba, czarne tło nie czarne i zasilanie nie takie, kable mam takie. Wiim słaby". Moim zdaniem nie za dużo a wręcz ucina to rzeczową dyskusje więc spytałem o cel. Odpowiedź dostałem.

Tutaj rozmowa toczy się odnośnie Wimm. Kalibrację również testowaliśmy i delikatnie mówiąc lepiej tego nie używać. Zresztą Michał również o tym wspomniał. 

Edytowano przez Maciek12325
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...