Skocz do zawartości

Nowy sprzęt i załamka


jabar

Recommended Posts

Temat basu i niskich tonów był na tym forum niezliczone razy poruszany.

Manipulacja tym pasmem przy użyciu equalizerów różnego typu nie zwiększy pasma a tylko go wycina, może to przynosi korzyści przy kształtowaniu akustyki pomieszczenia ale jest to kosztem pasma i naturalnego brzmienia nagrania.

Nie poprawi to efektywności kolumn, sprzęty lub źródła.

Dla mniej obeznanych w temacie, dolne pasmo ma wpływ na choreografię nagrania, dotyczy to też innych zakresów pasma.

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Oj tam...w specyfikacji majom nawet 25Hz😏

to tylko tak napisano a jaka prawda to mamy przykład kol. @jabar

Kolumny które nie radzą sobie z danym pasmem wytwarzają harmoniczne / zniekształcenia, które mają duży wpływ na mody w pomieszczeniu.

2 godziny temu, Chmarski napisał:

Odpaliłem przed chwilą z Tidala pliki 

Bass Mekanik - 09 - 30-20Hz
Bass Mekanik - 10 - 20-10Hz
Bass Mekanik - 11 - 10-01Hz 

Pierwsze dwa w całości (nie licząc wyciszenia w ostatnich dwóch sekundach). W ostatnim słyszałem pierwsze 1.5 sekundy.

Co to oznacza? 

możesz powiedzieć w jakim formacie są nagrane te pliki?

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Karol64208 napisał:

możesz powiedzieć w jakim formacie są nagrane te pliki?

 

Tidal pokazuje, że FLAC jakości CD - 16/44.1.

 

14 minut temu, Karol64208 napisał:

to tylko tak napisano a jaka prawda to mamy przykład kol. @jabar

Kolumny które nie radzą sobie z danym pasmem wytwarzają harmoniczne / zniekształcenia, które mają duży wpływ na mody w pomieszczeniu.

Zaraz, zaraz, czyli to kolumny są u niego problemem a nie akustyka?

Ja tam jestem gotów uwierzyć, że one zejdą do tych 25Hz i problemów nie będzie w jakimś innym, bardziej przyjaznym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chmarski napisał:

Ja tam jestem gotów uwierzyć, że one zejdą do tych 25Hz i problemów nie będzie w jakimś innym, bardziej przyjaznym pomieszczeniu.

Zaraz, zaraz... to słuchałeś ich, bo teraz piszesz "Ja jestem w stanie uwierzyć". To jak to jest tak na prawdę?

Przepraszam, mój błąd, to nie Ty pisałeś

 

One schodzą nisko, tylko to jak oddają te najniższe częstotliwości pozostawia wiele do życzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chmarski napisał:

Bass Mekanik - 09 - 30-20Hz
Bass Mekanik - 10 - 20-10Hz
Bass Mekanik - 11 - 10-01Hz 

Pierwsze dwa w całości (nie licząc wyciszenia w ostatnich dwóch

jeżeli słyszałeś drugie, to na pewno nie jest tej jakości, drugi to już infradźwięki niesłyszalne i trzecie. Pozostaje pytanie jak to brzmiało pierwsze?

@jabarNie znam pomieszczenia ale pierwszym problemem jest zawsze efektywność /możliwość przeniesienia przez kolumny danego pasma, a dopiero jako drugi problem występuje akustyka pomieszczenia, jak już mamy pewność że kolumny są zdolne do odtworzenia danego pasma.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Karol64208 napisał:

Dla mniej obeznanych w temacie, dolne pasmo ma wpływ na choreografię nagrania

Karol, czy zechciałbyś spróbować w prosty sposób opisać co masz na myśli pisząc - choreografia nagrania. Jestem ciekawy, a niezbyt dobrze potrafię poruszać się po internecie. Dzięki z góry.

 

Offtop. Dla mnie pasmo 20-125Hz jest pasmem najważniejszym w trakcie odsłuchu. Tam gdzie ono występuje. Na samych skrzypkach ono nie występuje, więc mi go nie żal.

Trudno pogodzić szybkość i atak „basu” z jego rozciągnięcie/zejściem. Chciałoby by się, a jakże. Jeszcze trudniej jest usłyszeć, ponieważ zawsze na przeszkodzie stanie/stoi salon/pokój. 

Mam pytanie. Skąd wiecie, że „bas” brzmi w waszych pokojach  tak jak powinien brzmieć? 
 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, AudioTube napisał:

Mam pytanie. Skąd wiecie, że „bas” brzmi w waszych pokojach  tak jak powinien brzmieć? 

Mi się wydaje, że to jest subiektywne odczucie, jak bym miał to opisać słowami... sprawia radochę wiec gra dobrze :) 

Na tym chyba polega ogólne odczucie muzyki, ma sprawiać przyjemność w odsłuchu, czego życzę każdemu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Karol64208 napisał:

jeżeli słyszałeś drugie, to na pewno nie jest tej jakości, drugi to już infradźwięki niesłyszalne i trzecie. Pozostaje pytanie jak to brzmiało pierwsze?

Pierwsze grało wyraźnie lżej i głośniej. Producent twierdzi, że kolumny schodzą do 27Hz. Niższe też do pewnego momentu zagrają, tyle, że ciszej. Czego tu oczekiwać?

Dla mnie najważniejsze, że mi się podoba to co wychodzi z nich muzycznie, a nie jak głębokiego dna sięgną.

Przez ostatnie dwa tygodnie grały z subwooferem i jak go wczoraj po testach oddałem, to się bałem czy nie będę po powrocie do domu czuł jego braku. Na szczęście nic z tych rzeczy. W tej chwili go nie potrzebuję by czerpać radość ze słuchania.

 

22 minuty temu, Luk Pl napisał:

Rozumiem że ostatecznie nie podeszły, a co wybrałeś tak z ciekawości?

To co mam w podpisie - Quadral Platinum+ Seven.

 

11 minut temu, AudioTube napisał:

Mam pytanie. Skąd wiecie, że „bas” brzmi w waszych pokojach  tak jak powinien brzmieć? 

Osłuchałem się w życiu różnych instrumentów na żywo. Jazz Jamboree czy Warsaw Summer Jazz Days. Do tego "cioteczka sąsiadka" - pierwsze skrzypce w Centralnym Reprezentacyjnym Zespole Wojska Polskiego. Siostra po szkole muzycznej - fortepian i flet poprzeczny..., pewnie, że ćwiczyła w domu.

Kurde, ostatecznie jest tak, że albo mi się brzmienie spina z tym co mam w pamięci, albo nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

@Luk Pl Niektórym radochę sprawia lejący się bas subsoniczny, taki woooferowy miękki i "gumowy" bez wszelkiej kontroli.

Czy to oznacza, że jest to poprawny bas?

Oczywiście, jeśli ktoś taki lubi. Ja osobiście poszedłem w inna stronę, wole punch i dobra kontrole, ale każdy ma swój gust i nie można nikomu narzucać żadnych standardów. Sam wiesz że to co się Tobie podoba niekoniecznie musi podobać się osobie obok. To tak jak z kobietami, dla jednego jest super laska, a Ty wolisz inne. Nie wiem czy to dobre porównanie, ale takie mi przyszło do głowy :D 

3 minuty temu, Chmarski napisał:

To co mam w podpisie - Quadral Platinum+ Seven.

No ja też teraz Quadrale, konkretna firma

Edytowano przez Luk Pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż 15Hz, 10Hz poniżej specyfikacji?

Teraz to ja jestem sceptyczny :) 

Ale koniec końców schodzą nisko @jabar napisał mi że słyszy odcięcie w okolicach 30Hz, wiadomo, pomieszczenie, słuch i wszystkie inne czynniki, podejrzewam że ciśnienie powietrza też odgrywa role, ale jak tam zmierzyli 15Hz... Szok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Temat basu i niskich tonów był na tym forum niezliczone razy poruszany.

Manipulacja tym pasmem przy użyciu equalizerów różnego typu nie zwiększy pasma a tylko go wycina, może to przynosi korzyści przy kształtowaniu akustyki pomieszczenia ale jest to kosztem pasma i naturalnego brzmienia nagrania.

Nie poprawi to efektywności kolumn, sprzęty lub źródła.

Dla mniej obeznanych w temacie, dolne pasmo ma wpływ na choreografię nagrania, dotyczy to też innych zakresów pasma.

Przykro mi to pisać, ale.... jesteś w błędzie ;)

W ogólnym rozrachunku, wycinanie "wrednego" pasma poprawia "całokształt"

Do posiadaczy w/w wzmacniacza. Ile dB w danym pasmie można wyciąć za pomoca korekcji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 godzin temu, Palmos napisał:

Miłej zabawy :)

Pobawilem sie troche EQ i generatorem czestotliwosci. Byl on odpalony na stronce na tv, ktory jest podlaczny przez hdmi arc do wiima. Na glosnosci ok. 1/3 slyszalem czestotliwosci od 30/31 hz do ok. 16k. Z tym, ze mialem otwarte okna w mieszkaniu i bylo sporo halasu. 

Sprawdzilem tez sobie przy wylaczonym EQ gdzie najbardziej buczy i sa rezonanse. Jest to w przedziale 34-39 hz(najbardziej na 36hz) i 70-76 hz. 

Ponizsze oba ustawienia EQ, jedno w GEQ, drugie w PEQ, w identyczny sposob poprawiaja brzmienie. Nie uslyszalem roznicy przelaczajac miedzy nimi. 

Kiedy sprobowalem zmniejszyc przedzial 70-76 hz, wtedy zmienial sie juz charakter brzmienia i bas robil sie plytki, wiec zostawilem to w spokoju. 

Wysunalem sobie jeszcze kolumny o kolejne 8cm do przodu i z tym ustawieniem EQ jestem zadowolony z brzmienia. Bas jest na prawde dobrej jakosci jak na moje ucho. A w zyciu sie troche nasluchalem 🙂

 

edited_IMG_20240412_194436 (1).jpg

edited_IMG_20240412_194436.jpg

21 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Do posiadaczy w/w wzmacniacza. Ile dB w danym pasmie można wyciąć za pomoca korekcji?

12. Szkoda, ze nie wiecej. 

IMG_20240412_194637.jpg

Edytowano przez jabar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
6 minut temu, Palmos napisał:

Tego raczej nie powinieneś ustawiać na więcej niż-8

Dlaczego? 

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ok. Dzieki. Jeszcze jedno pytanko. Jest możliwość w tym wzmacniaczu mostkowanie kanałów?

Tego nie wiem. Musialbys poczytac w necie. 

Edytowano przez jabar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa odtwarzania niskich częstotliwości przez nasze systemy jest złożona i bez odpowiedniej analizy nie dowiecie się na ucho jak nisko schodzi bas. 

W zakresie ok 20 Hz większość kolumn I systemów ma strasznie duże zniekształcenia THD.

Odtwarzając 20 Hz w zależności jakie kolumny i wzmacniacz usłyszymy prawdopodobnie również 40 i 60 Hz. 

Wystarczy zapodać płytę z Tidala Audio Line Up Test Tones i puścić 20/30/40 Hz. Następnie odpalić na telefonie Spectroida i obserwować co my tak naprawdę słuchamy. Widać na spektrogramie dokładnie wszystko.

Żeby podkolorować narrację zniekształceniami THD włączyłem przez wzmacniacz lampowy moje Bifrosty. 

Na 20 Hz słucham głównie 3ciej harmonicznej 60 Hz. 30 Hz jest lepiej bo harmoniczne są już w tle ale to nie jest czysty ton 30 Hz. Dopiero od 40 Hz bas jest czysty bez słyszalnych harmonicznych co jest normalne bo BR mam strojony na 40 Hz więc poniżej rezonansu kolumn cudów nie ma. 

 

Screenshot_20240412_200923_EverSolo Controller.jpg

 

Screenshot_20240412_200440_Spectroid.jpg

Screenshot_20240412_201031_Spectroid.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

W ogólnym rozrachunku, wycinanie "wrednego" pasma poprawia "całokształt"

no wiesz😂 "wrednego" w ten sposób zmieniasz brzmienie, naturalność nagrania, które zostało zapisane i wyreżyserowane przez wykonawce i reżyserkę, wtedy to już całkiem inne nagranie.

Ale co zrobić gdy kolumny czy sprzęt nie przenosi danego pasma, pozostaje korekcja.

9 minut temu, jabar napisał:

Dlaczego, skoro najlepiej poprawia dzwiek? 

to nie poprawia lecz wycina dźwięk.

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Karol, czy zechciałbyś spróbować w prosty sposób opisać co masz na myśli pisząc - choreografia

w prosty, brzmienie.

Jak to czasami było w szkole było "co autor miał na myśli" 😉to co wymyślił zespół nagrywający i reżyserka nagrania.

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Na 20 Hz słucham głównie 3ciej harmonicznej 60 Hz. 30 Hz jest lepiej bo harmoniczne są już w tle ale to nie jest czysty ton 30 Hz. Dopiero od 40

też już kiedyś podałem przykład, że na moim laptopie słyszę 30Hz, tylko czy na pewno jest to 30Hz🤣.

W ten sposób można sobie wszystko wmówić, ale skoro słuchacz jest zadowolony to nie psujmy mu przyjemności.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

no wiesz😂 "wrednego" w ten sposób zmieniasz brzmienie, naturalność nagrania, które zostało zapisane i wyreżyserowane przez wykonawce i reżyserkę, wtedy to już całkiem inne nagranie.

Ale co zrobić gdy kolumny czy sprzęt nie przenosi danego pasma, pozostaje korekcja.

to nie poprawia lecz wycina dźwięk.

"Poprawia" to co "popsuły" mody pomieszczenia

O jakiej zmianie naturalnosci mowa, gdy ta została zniszczona przez akustykę. Pozatym nikt nie mowi by wycinać pół pasma basu. "Uderzając" w konkretną częstotliwość, ucho ludzkie nawet nie zauwazy zbytnio zmiany w jak to napisałeś "naturalności nagrania". Ucho/mózg lepiej adaptuje sie do dołków (wycinania) niż do górek (podbijania pasma), sprzet tez sie mniej "meczy" gdy ma coś wyciete, niz w wypadku podbicia. Także tego... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...