Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiem ,że parametrycznie nie ma szału ale myślałeś może sprawdzić MA gold-y ?

Alteci fajnie wyglądają ,ale mogę domniemywać ,że potrzebują więcej powietrza ;)  kiedyś pisałem że nie zmieniam kolumn bo trzeba by pod nie nowe lokum skołować , także coś co da fajną średnicę-górę , a dół wspomóc subem zamkniętym , jakby był jeszcze dirac to mamy gotowca , czego wszystkim na forum życzę :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Rafał S napisał:

Pisz jaśniej: mamy dawać serduszka czy pucharki?

Mam je od wczoraj. Przyjechałem z Bydgoszczy / Audio - Conect / wieczorem. Nie wytrzymałem i podłączyłem , wczoraj się dowiedziałem , że jak na cichy wieczorny odsłuch to grają ok. Dzisiaj katowałem od rana z tranzystorem , a od pół godziny z lampą. Za wcześnie na jakieś wiążące wnioski. Ale już wiem jedno , to że nie da się uzyskać dobrego basu / 16 cm średnio - niskotonowy/ z monitora w 22 m2 to mit :) Za QLN-ami stoją paczki z 38 cm. wooferem ,więc mam jak porównać . :) 

11 minut temu, Kubakk napisał:

ale myślałeś może sprawdzić MA gold-y ?

Sorry , mam alergię na MA. Słuchałem i raczej to nie to.

12 minut temu, Kubakk napisał:

Alteci fajnie wyglądają ,ale mogę domniemywać ,że potrzebują więcej powietrza

I tak i nie. Zależy co chcemy uzyskać. U mnie jest scena w głąb i dźwięk między kolumnami. Więcej się nie da. Jak nam to wystarcza to ok. Jak chcemy głębszą scenę i " powietrze " to pomieszczenie od 30m2 w górę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale już wiem jedno , to że nie da się uzyskać dobrego basu / 16 cm średnio - niskotonowy/ z monitora w 22 m2 to mit :)

https://audio-connect.pl/qln/prestige-one/

Według specyfikacji midwoofer ma 177mm, co zwykle zaokrągla się do 18cm. Twoja "cyfrówka", czy ich? Pytam, bo kiedyś mnie interesowały i zawsze myślałem o nich jako o sporych monitorach, właśnie z przetwornikami 18cm. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rafał S napisał:

Według specyfikacji midwoofer ma 177mm,

A wg. mojej miarki 16 cm. :) 18 - ście to on ma łącznie z pierścieniem mocującym. 

Ogólnie to spory i cholernie ciężki monitor. Wykonanie i estetyka na plus , nie ma się do czego przyczepić.

25 minut temu, Slawko69 napisał:

A co do basu nie mam go może dużo ale jest super jakości

I tak ma być. Jakieś tam masowania klaty i łopoczące nogawki to jedynie w muzyce elektronicznej. W naturze takie cóś nie występuje :) 

IMG_2458.JPG

IMG_2459.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Slawko69 napisał:

A te standy to też Qln?

Oczywiście !!! Powiedzieli , że bez oryginalnych to nie grają i że to jest już kolejna wersja standów. Im nowsza , to lepszy dźwięk MK III czy jakoś tak ?😂 

Mam z nimi taki problem , że nóżka jest przesunięta względem osi podstawy i ustawiłem na czuja. grać nie przestało to chyba ok. :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adi777 napisał:

Wciąż pamiętam pomieszczenie u AudioSense, jakieś 45m2. Idealne.

W takiej kubaturze słuchałem Alteców , i w identycznej QLN-y. Właśnie ten ostatni odsłuch skłonił mnie do ich zakupu. Bo ...jak w 42 m2 odpowiadał mi bas tych monitorków to miałem pewność , że w 22 m2 też go nie zabraknie.

IMG_2426.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek jak pójdą pralki dosuniesz do ściany monitory i bedzie :). 

A tak poważnie 45 Hz schodzą jeśli dobrze widzę do tego 22 m to nie małe pomieszczenie. Coś za coś. Najwyżej SUBa kupisz ;)

No i dojdzie adaptacja słuchu to wiele problemów "rozwiązuje". Też jak miałem np Audiumy Comp 3 basu wydawało mi się ideollo, teraz pewnie by brakowało, a wcale nie mam kolumn z jakimś tam zejściem konkretnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

A wg. mojej miarki 16 cm. :) 18 - ście to on ma łącznie z pierścieniem mocującym.

👍 No to masz ich w garści. Paczki zatrzymaj, a potem pisz o odszkodowanie. Taki pierścień mocujący to prawie jak ścianka działowa. Basu z niego nie ma, więc nie wlicza się do powierzchni użytkowej woofera. ;)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wing0 napisał:

teraz pewnie by brakowało, a wcale nie mam kolumn z jakimś tam zejściem konkretnym.

Michał , a gdzie Ty to " zejście " znajdziesz w naturze. Siedziałem 4 m od 50 osobowej orkiestry gdzie dwóch gości naparzało w kotły , 6- ściu kontrabasistów szarpało struny, a jakoś masarzu klaty nie doznałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek to Ty narzekasz na brak basu ;).

Nie wiem do końca co o tej naturze myśleć:) nie bardzo wiem do dziś co to ten naturalny dźwięk i warunki. Dla mnie naturalny to jest śpiew skowronka czy ryk jelenia heheheh.

A w filharmonii nie jesteś w stanie usłyszeć niskich tonów? :) właśnie może zależy od miejsca. 

Wiesz wszystko kwestia czego się chce i z czym ci dobrze. Stąd sądzę że braki w niskich z czasem przestaną przeszkadzać do czasu aż je znowu usłyszysz. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Wing0 napisał:

braki w niskich z czasem przestaną przeszkadzać do czasu aż je znowu usłyszysz. 

 

To jest podobna sytuacja , kiedy słuchałem Menuetów. Po jakimś czasie przestało mi brakować niskich i byłem w stanie zaaprobować stan taki jaki słyszałem, jednak po włączeniu KEF i usłyszeniu na powrót basów, nie było powrotu do Menuetów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

A wg. mojej miarki 16 cm. :) 18 - ście to on ma łącznie z pierścieniem mocującym. 

Ogólnie to spory i cholernie ciężki monitor. Wykonanie i estetyka na plus , nie ma się do czego przyczepić.

I tak ma być. Jakieś tam masowania klaty i łopoczące nogawki to jedynie w muzyce elektronicznej. W naturze takie cóś nie występuje :) 

IMG_2458.JPG

IMG_2459.JPG

Zwyczajnie, po ludzku, zazdroszczę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Asia napisał:

Zwyczajnie, po ludzku, zazdroszczę.

Zazdrość jest dobra. Zawiść lepsza. Sam zastanawiam się, czy nie zacząć jej odczuwać, ale @tomek4446 nie roznieca na razie silniejszych emocji. 

Tomek - paczki pewnie wybitne, a do tego dość rzadkie i jesteś chyba jedynym forumowiczem, który słucha ich w swoim torze. Masz wypasiony zestaw lampowy, klasowego trana i przynajmniej 2 pary innych kolumn jako punkty odniesienia. Baza recenzencka jakiej ze świecą szukać. Więc do jasnej cholery - siądź chłopie do klawiatury i daj nam wreszcie powód, żebyśmy Cię porządnie znienawidzili. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2024 o 14:59, tomek4446 napisał:

A wg. mojej miarki 16 cm. :) 18 - ście to on ma łącznie z pierścieniem mocującym. 

Ja mam 18W8545/K - tzw. "węglowa osiemnastka" od Scan Speaka, która według specyfikacji ma Ø 177 mm a sama membrana to około 165mm. Specyfikacja podaje średnicę całości, która jest montowana w obudowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Tomek - paczki pewnie wybitne, a do tego dość rzadkie i jesteś chyba jedynym forumowiczem, który słucha ich w swoim torze.

Dzięki za dobre słowo , szczególnie to o zawiści :) 

Czy wybitne ? Przez grzeczność nie zaprzeczę. :) 

Tym razem trochę pohamowałem emocje i podszedłem do tematu bardziej naukowo. Stąd odsłuchy tych monitorów ,które miałem w chałupie. Jeżeli na tych maluchach / ProAc , Usher / uzyskałem głębię i scenę o jaką mi chodziło ,to już byłem pewien , że pomieszczenie nie będzie mi wilkiem. 

Na AVS , Zlotach wysłuchałem sporo kolumn a tylko dźwięk QLN - ów jakoś szczególnie utkwił mi w pamięci / wiem , pamięć dźwiękowa ponoć jest krótkotrwała :) /. Nie zamykałem się na inne opcje. Dziękuję wszystkim za sugestie i pomoc. Nawet jak pojechałem do Audio Connect to chciałem posłuchać kilku paczek , by być pewnym decyzji. O mało nie wyjechałem z Diptyque DP 77. Właściwie , to żona już je kupowała :) Dźwięk rewelacyjny , do trudnych akustycznie pomieszczeń idealne , można się zakochać. Na koniec wróciliśmy do QLN i nabrałem pewności , ze to to. 

Jak grają u mnie ? Mogę tylko opisać to jak jest teraz. Ustawienie nie jest docelowe , Alteci stoją bezpośrednio za monitorami. Producent zaleca rozstaw 3-5 metrów i 3-5 metrów do miejsca odsłuchu. Tak jest w instrukcji i z bólem serca , / bo wszyscy przecież wiedzą , że instrukcje są dla mięczaków :) / muszę się z nim zgodzić. Początkowy rozstaw , gdzie już mi się wydawało super był 2 metry , obecnie ma 2,9 metra i jest genialnie. 

Słucham od dwóch dni i wiem , dlaczego akurat QLN-y. Są jak Alteci , nie męczą , nie ma żadnej wyśrubowanej góry , bas jest przyjemny choć może spowodować drżenie kanapy. Jest detal , ale nie tak jak w przypadku Diapasonów  gdzie " wszystko lata w przestrzeni ". Dźwięk nie wychodzi na boki . Scena trzyma się środka , a'propos fajnie się słucha jak czterdzieści cm. w linii kolumn po wewnętrznej tak z lewej , jak z prawej nic nie gra. Dźwięk się pojawia znikąd na środku i tak się trzyma. QLN-y grają naturalnie , bez podbarwień , tak jak zapamiętałem dźwięk koncertów w filharmonii. Z tą naturalnością to też ciekawe , bo jak się okazało podczas rozmów w Audio - Connect , każdy ma swoją " naturalność". Dla właściciela to właśnie JMR  grały np. jasno , dla mnie ciemniej niż QLN-y , właściciel twierdził , że Diapasony to referencja naturalności , ja słyszałem dziwną napompowaną dźwiękami scenę. 

Kończąc , mam to co chciałem. Jest skromnie, ale czysto :) 

Porównanie jak grają z lampą , a jak z tranzystorem zostawiam na czas gdy już je odpowiednio ustawię. 

Jak ktoś nie oczekuje efektownego dźwięku , nie jest mu potrzebny efekt wow , to myślę , że QLN będzie dobrym wyborem.  

P.S.

Odpaliłem drapaka. Tak w skrócie , poznaje płyty od nowa :) 

 

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...