Skocz do zawartości

Recommended Posts

Monitory i lampa to będzie duże ryzyko bo bandzie ale może się uda:).

Lampa jaka by nie była to musi się polubić z kolumną aby dobrze zagrać dołem a to nie zawsze jest łatwe. Drugi warunek to aby nie zabić tego co w lampie jest najlepsze - średnicy i wokalu. Dodajmy niską skuteczność monitorów - sporo argumentów jest na nie ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Jeszcze jedno na temat Spendora Classic 2/3: ma dość specyficzny podział na zwrotnicy -3.7kHz. Midwoofer ciągnie więc nie tylko bas i średnicę, ale też dolne soprany. Moim zdaniem to słychać i ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

Miałem w sumie te Spendory w domu przez miesiąc, walczyłem kablami i DSP, żeby wycisnąć więcej z ich wokali i sopranów, bo reszta b. mi się podobała. Nie dałem rady - albo się nie zgrały z piecem, albo z pomieszczeniem, albo po prostu mam nadmierne oczekiwania co do wysokich tonów. Trzeba posłuchać tych paczek u siebie, bo są b. ciekawe, ale zdecydowanie nie do każdego toru.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.05.2024 o 16:55, tomek4446 napisał:

Zafascynowała mnie przestrzeń dźwiękowa

Wstęga. A dokładniej Raven. Proszę nie szukać po recenzjach. To driver. Ktoś miał okazję słuchać tego drivera w jakiejś aplikacji? 

Brak mi słownika, by opisać. W kontekście fascynacji kolegi Tomka. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał S serdeczne dzięki za przybliżenie dźwięku Spendorów / tak ten 1/3 to wymyśliłem , pogubiłem się w ułamkach :) /.

Tak sobie porównuje właśnie Twój opis z tym co teraz słyszę z obecnych kolumn. Nie mam zastrzeżeń co do brzmienia wokalu / może przydałoby się więcej nasycenia , lepszego oddania modulacji głosu/ , lubię naturalne brzmienie instrumentów jakie właśnie usłyszałem w Liberty - Anette Askvik / saksofon / ; My Love Is - Diana Krall / kontrabas/ i takie słyszę. Co do basu to nie schodzi zbyt nisko , tapety nie zerwie, ale czy powinien ? Alteci mają fajną równowagę tonalną i nie chce jej stracić. Spendory to duże monitory , Altec w sumie to też monitor , tylko z tych większych :) Jak by się okazało , że scena dźwiękowa jest identyczna to bym się załamał :) 

11 godzin temu, elektron6 napisał:

Monitory i lampa to będzie duże ryzyko bo bandzie ale może się uda:).

Wiem , że to nie proste. optymizmem napawa mnie system @MariuszZ oparty na lampie i monitorach. Słuchałem i było na plus. 

11 godzin temu, AudioTube napisał:

Wstęga. A dokładniej Raven.

Adam , przemyślałem sprawę i nie będę modyfikował Alteców. Jak mam zmieniać coś co ktoś stworzył to pachnie mi profanacją :) 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Stabilny wzmacniacz wyrabia się z napięciem niezależnie od obciążenia (pierwszy diagram).

A czym to zmierzyć ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wstęgę do może ProAc D2R?. U mnie jest przestrzeń ale z tranzystorem wokale brzmią naturalnie , wysokie szczegółowe ale nigdy nie kłują w uszy. Bas może nie schodzi bardzo nisko ale zawsze jest słyszalny a gdy trzeba także odczuwalny choć nogawki nie falują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slawko69 Dzięki za miłe słowa. Mamy podobny gust - Twoje D2R były na mojej krótkiej liście. Słuchałem ich z czystym tranzystorem i z hybrydą i było dobrze z obydwoma piecami. Bas może nie jest sejsmiczny, ale przyjemnie zróżnicowany, sprężysty, pod kontrolą i dobrze trzyma rytm. Soprany - jak napisałeś - szlachetne i nieagresywne, a średnica jedna z najprzyjemniejszych (choć może niekoniecznie najbardziej neutralnych) jakie słyszałem. Przy tym bez nadmiernego rozleniwienia czy zmiękczenia. Monitory praktycznie bez słabych stron, choć raczej dla dojrzałego audiofila i melomana, bo nie ma w nich efekciarstwa. Podobno (tu już powtarzam cudze opinie) z jednej strony nie są zbyt wymagające pod względem mocy i zagrają przyjemnie ze wszystkim (co zachęca do napędzania ich lampami), a z drugiej - z lepszą elektroniką pokazują coraz więcej, więc nieprędko staną się wąskim gardłem systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem tego Ravena. Już legendarnego, w takim niekomercyjnym sensie. Legendarnym bardziej. Jego „przykleić” ot tak się nie da. Trza kolumnę zbudować od zera.
Wstęga wstędze nierówna. Mam małe osłuchanie w tej materii, choć od razu z grubej rury. Do takiej wstęgi idę na ślepy test. Dużo bym postawił, że dałbym radę odróżnić. W kontekście przestrzennego brzmienia, który to aspekt tak moją uwagę zwrócił. I na mojej liście w Top 3 stoi. 
 

@tomek4446 ile to już lat monosy bezawaryjnie Tobie służą?

U mnie dopiero prawie trzy. 
Te monitory potrzebujesz do Bocianków, czy innej „lampy”?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AudioTube napisał:

Wstęga wstędze nierówna.

Jedyne kolumny na wstędze jakie miałem to

https://nautilus2.pl/podlogowe/18399-dynavoice-definition-df-8-czarny-sprawdz-rabat-w-koszyku-6888006888006.html

O ! Jak ktoś lubi bas to naprawdę polecam :) 

11 minut temu, AudioTube napisał:

ile to już lat monosy bezawaryjnie Tobie służą?

U mnie dopiero prawie trzy. 
Te monitory potrzebujesz do Bocianków, czy innej „lampy”?

Tak do WBA. Co do awaryjności to odpukać po całkowitej przebudowie , praktycznie tylko trafa Trafonici zostały i obudowy, już pięć lat bez zarzutu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Slawko69 napisał:

Spendor zaleca specyficzne standy w absurdalnej cenie

Prawda. Chociaż zdarzają się okazje. Jak wypożyczałem "swoje" Classic 2/3 to dostałem w pakiecie firmowe standy Spendora za niewiele ponad 50% ceny katalogowej. Oczywiście to wciąż dużo, ale przy b. dobrym rabacie na same paczki (brawo Audiotrendt!) całość była już do przełknięcia. Standy Spendora bardzo wygodne w ustawianiu (i standów i kolumn na nich) - o klasę lepsze niż Ton Traeger do Harbethów (tam wymiary na styk). Poza tym dobrze wiemy, że znajomy p. Kazio wystruga nam coś ładnego i funkcjonalnego za ułamek tej kwoty. A niektórzy forumowicze poradzą sobie własnoręcznie i jeszcze ich ta praca ucieszy. :)

Jako ciekawostkę dodam, że już po sprzedaży standów (VAP) zdarzało mi się słuchać swoich Oper Callas postawionych na stołkach z Ikei. Oczywiście Opery mają sztywną obudowę, a nie "grającą" jak Spendory. Niemniej i tak byłem zaskoczony, jak dobrze to brzmiało. Siedziałem na podłodze na złożonych kocach, żeby mieć tweetery na wysokości uszu i cieszyłem się muzyką. Dobre realizacje wciąż zachwycały, a te gorsze też jakoś nie obrażały się na popularnego producenta mebli. Wiem, że to dla niektórych herezja, ale mi się podobało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ufam w pełni ze to nie żadna herezja, po prostu jak Opery stały stabilnie na odpowiedniej wysokości, to co mogło pójść nie tak? Czemu stołek z Ikei miałby być gorszy od stołka od Ton Tragera za zupełnie chore pieniądze?

Edytowano przez majkel74
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, majkel74 napisał:

Czemu stołek z Ikei miałby być gorszy od stołka od Ton Tragera za zupełnie chore pieniądze?

Od Ton Traegera faktycznie nie są dużo gorsze, bo w TT są zupełnie zwyczajne nóżki: nie tylko bez bez kolców czy podkładek, ale nawet bez regulacji wysokości, więc na krzywej podłodze TT będzie się kiwał tak samo, jak Ikea. Spendor jest ze 2 razy droższy od TT, ale przynajmniej profesjonalnie zrobiony, a TT tylko ładny i miły w dotyku. Masz Harbethy, więc pewnie wiesz to lepiej ode mnie. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odważyłbym się stawiać małych P3 na dedykowanych dla nich TT ze względów praktycznych. Nawet minimalne potrącenie standu czy monitora stwarza duże ryzyko wylądowania głośnika na podłodze.

O braku jakiejkolwiek regulacji nie wspominając. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, majkel74 napisał:

Nie odważyłbym się stawiać małych P3 na dedykowanych dla nich TT ze względów praktycznych. Nawet minimalne potrącenie standu czy monitora stwarza duże ryzyko wylądowania głośnika na podłodze.

Prawda? Żeby dali chociaż gumowe przyssawki pod monitory. Nic. Jak ja drżałem o SHL5+ XD i potem o M30.2 XD. Z jaką ulgą je zdjąłem i zapakowałem. Młodsza córka miała zakaz zbliżania się na metr. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 jeśli w rachubę wchodzą monitory używki, to jak zamierzasz je przetestować/osłuchać się z nimi? Monosy pod pachę i do auta?

Czy będziesz się posiłkował specs/data dla konkretnych potencjalnych modeli do odsłuchu?

Jako ciekawostka. Impedancja moich monitorów. One są częścią projektu. Całość uzupełnia subwoofer. Zatem zestaw półaktywny.

Kolumny są znamionowo 6 ohmowe z łatwym w tej kategorii minimum wynoszącym 5 Ohm. Ich konstruktor zajmuje się także projektowaniem i budową wzmacniaczy lampowych. I jest ich użytkownikiem jako audiofil. 

 

8B602E04-7BEB-44B8-AE3D-40EB15678FFE.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, AudioTube napisał:

Jako ciekawostka

Może jakiś pomiar z miejsca odsłuchu tych kolumn? Najlepiej pliczek mdat z REW. Przeanalizujemy dokładnie jak się sprawują promowane monitory porównując do pomiarów Tomka, który zamieszczał kilkukrotnie pomiary REWem w różnych wątkach 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pomiary response  w Arta. 

Konstruktor nie używa Rew. Nie poleca, ponieważ …Zapytam dlaczego. 

36 minut temu, MariuszZ napisał:

promowane monitory

Oj tam, zaraz promowane😉

Kolumny to tylko część projektu. A brzmienie suba nie tylko czuję, on także pomaga, bym lepiej usłyszał np kontrabas, piano a nawet wiolonczelę. 
 

Tomek potrzebuje kolumn od 35-45Hz. Tych nie potrzebuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, AudioTube napisał:

Konstruktor nie używa Rew. Nie poleca, ponieważ …Zapytam dlaczego.

Adam, koniecznie napisz, jak już się dowiesz. :) Zdarzyło mi się, że REW (a może to mój Umik?) pokazał mi przeciwny kierunek zmian charakterystyki do tego, który sam słyszałem (i który wydawał się logiczny). Powtórzyłem pomiary i znów to samo, co do ułamka decybela. Po dziś dzień tego nie rozumiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar subwoofera. Fajnie widać mody. 
Czerwony przed.

Czarny, po korekcji.

 

D7AF76B3-5CC1-40BB-91E3-EDB35C372DC1.jpeg

Reszta przyjdzie😃

Mariusz, dla nauki wszystko👍

Rafał, pytanie wysłałem.

Konstruktor szuka na kompie response pokoju dotyczące kolumn/czas temu robione

 

W międzyczasie pomiar spl kolumn/tylko.

D946151D-416A-4C31-9F3A-A86C5691AE41.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

to jak zamierzasz je przetestować/osłuchać się z nimi?

O ile się da szukam jak najbliżej miejsca zamieszkania. Najlepiej jak by się udało wypożyczyć za kaucją i posłuchać u siebie.

3 godziny temu, AudioTube napisał:

Czy będziesz się posiłkował specs/data dla konkretnych potencjalnych modeli do odsłuchu?

Nigdy tego nie robię. To dla mnie nie ma sensu . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...