Skocz do zawartości

Jakie kolumny i wzmacniacz na początek ?


brko

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam w planie zakup używanych kolumn oraz wzmacniacza. Poszukuję sprzętu dokładnego, o czystym, zrównoważonym i wyrazistym dźwięku ale także z mocnym basem. Najczęściej słucham pop, disco, eurodance/techno oraz lekkiego rocku, czasem zdarzy się również muzyka klasyczna. Wypatrzyłem już sobie kolumny ALTUS 300 Tonsil, mam dosyć spory dom i lubię głośno posłuchać muzyki więc myśle że ich moc mnie zadowoli. Teraz pytanie czy te kolumny sprawdzą się w moim przypadku a jeżeli tak to jaki wzmacniacz do nich dobrać (Denon PMA-790 wydaje się dobry ale zdania na jego temat są dosyć podzielone). Czy może wybrać inne kolumny ? 

z góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, brko napisał:

Poszukuję sprzętu dokładnego, o czystym, zrównoważonym i wyrazistym dźwięku ale także z mocnym basem

Witaj. Miałem identyczne potrzeby i zapatrywania na oczekiwane brzmienie. Jestem spełniony. Tobie życzę tego samego.

20 godzin temu, brko napisał:

Najczęściej słucham pop, disco, eurodance/techno oraz lekkiego rocku, czasem zdarzy się również muzyka klasyczna

W dużym uproszczeniu, ale i na podstawie moich doświadczeń rodzaj ulubionej/słuchanej muzyki nie ma większego wpływu.

20 godzin temu, brko napisał:

Wypatrzyłem już sobie kolumny ALTUS 300 Tonsil

Brawo, ponieważ to samodzielność i sam spijesz smak radości lub goryczy.

20 godzin temu, brko napisał:

Teraz pytanie czy te kolumny sprawdzą się w moim przypadku

Nikt odpowiedzialny, nikt nie stwierdzi tego za Ciebie. Przyjemność ze słuchania nie mierzymy w żadnych znanych jednostkach.

20 godzin temu, brko napisał:

Denon PMA-790 wydaje się dobry

To Twoje zdanie?

20 godzin temu, brko napisał:

ale zdania na jego temat są dosyć podzielone

Namawiam, byś nie przejmował się zdaniem innych. Denon jak lodówka, czy pralka. Pytałeś, kiedy kupowałeś?

20 godzin temu, brko napisał:

Czy może wybrać inne kolumny ?

Ja bym sprawdził wyżej wymienione Altusy. I daj znać na forum o Swoich obserwacjach. To może być ubogacające. 

 

20 godzin temu, brko napisał:

góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi

Nie ma za co. Witaj w świecie Audiofili.

Adam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, brko napisał:

Wypatrzyłem już sobie kolumny ALTUS 300 Tonsil,

Sorry, za taką uwagę, ale pewnie nie tylko ja, inni może też, stereotypowo pomyślałem sobie, że stawiając na altusy jesteś z pokolenia Technicsów, Altusów i Poloneza Caro. Altusy to niezbyt cenione na forach audio kolumny, w zasadzie to w ogóle nie pojawiają się w rekomendacjach, skąd taki pomysł by je kupić? Sentyment jakiś czy masz jakieś ich porównanie względem innych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech Altusy... mogą się optycznie podobać, ale dźwięk jest kiepski.

Miałem ponad 30 lat temu 140-stki, z tubami zamienionymi na kopułki.

Słyszałem ostatnio te 300 ze szpilkowym tweeterem, góra bardziej trzeszczy, niż brzmi, bas mimo 30cm średnicy przypomina pukanie w duży karton.

Posłuchaj tych Altusów, jeśli Ci spasują to spoko, ale większość dzisiejszych nawet "cherlawych" słupków generuje znacznie lepszy bas, średnicę i wysokie. Jeśli słuchasz muzyki tanecznej, bas jest ważny. Porównaj sobie Altusy 300 choćby do Pylonów Opali 30, wnioski wyciągniesz sam.

Edytowano przez michaudio
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

Witam.

Podaj moze budżet.  Kolegom bedzie łatwiej coś zaproponować.

Wymiary pokoju też by się przydały.

Budżet jaki posiadam to około 5000 zł. Myślałem o starszym sprzęcie używanym ponieważ myślę że w tej cenie dostanę coś lepszego niż kupując fabrycznie nowy sprzęt. Kolumny bedą stać w salonie, ma on około 40 m2. 

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Sorry, za taką uwagę, ale pewnie nie tylko ja, inni może też, stereotypowo pomyślałem sobie, że stawiając na altusy jesteś z pokolenia Technicsów, Altusów i Poloneza Caro. Altusy to niezbyt cenione na forach audio kolumny, w zasadzie to w ogóle nie pojawiają się w rekomendacjach, skąd taki pomysł by je kupić? Sentyment jakiś czy masz jakieś ich porównanie względem innych?

Znajomy mi polecił z własnego doświadczenia, ale nabytego dobre kilkanaście lat temu. 

2 godziny temu, AudioTube napisał:

To Twoje zdanie?

Tak, trochę o nim poczytałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, brko napisał:

Budżet jaki posiadam to około 5000 zł. Myślałem o starszym sprzęcie używanym ponieważ myślę że w tej cenie dostanę coś lepszego niż kupując fabrycznie nowy sprzęt. Kolumny bedą stać w salonie, ma on około 40 m2. 

W tej kwocie polecam sprawdzenie KEF Q950, góra dosyć równo zestrojona ze średnicą, dzięki czemu nie ma jej wycofania. Góra rozdzielcza, przestrzenna, dobra do długich odsłuchów. Dół natomiast ma podbicie, przez co dostaniesz do z większym dociążeniem i mięsistością. 

Natomiast jak lubisz granie z podbitą także górą, to polecam w tej kwocie poszukać używanych Klipsch RP-6000 a nawet RP-8000 jak lubisz bardzo nisko schodzący bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brko

Cześć,

Dnia 2.08.2024 o 13:51, brko napisał:

Wypatrzyłem już sobie kolumny ALTUS 300 Tonsil

jak masz możliwość wypożyczenia to przetestuj u siebie w pokoju, najważniejsze żeby Tobie odpowiadały.

Pamiętaj że wszystkie tu opinie są subiektywne, a wiele zależy od pomieszczenia i wzmacniacza który wybierzesz do kompletu.

Do tych kolumn to raczej mocna końcówka na tranzystorach i bez korekcji cyfrowej dźwięku tylko analogowa.

Z czego będziesz odtwarzał muzę?

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40m2 to bardzo duży metraż do nagłośnienia, sam mam obecnie 35m2 i tutaj potrzeba mocnych kolumn. W nówki nawet się nie pchaj bo za taką kwotę nic nie dostaniesz, chyba ,że się tak napaliłeś na te altusy to najpierw je sprawdź,  jak dla mnie jedyna opcja to właśnie używki, na olx pełno takich zestawów do 5 tys przykładowo jakieś heco music style plus coś czy nawet oberony 9,  magnaty itp. ale to trzeba pojechać i posłuchać czy Ci się spodoba dźwięk, a jeszcze lepiej trafić na jakiś vintage.

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bora902 napisał:

sprzet vintage nie podchodzi do kef Q950

Tyle lat na Forum , a jeszcze coś mnie może zaskoczyć :) 

50 minut temu, bora902 napisał:

przy budzecie 5000zl nie nalezy kombinowac z uzywkami 

Przy budżecie 5k. i 40 m2 trzeba kombinować z używkami .

Ja tam w takim metrażu od razu widzę ...... Dali Grand , oczywiście. :)  

IMG_0963.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Ja tam w takim metrażu od razu widzę ...... Dali Grand , oczywiście. :)

@tomek4446 czy one mieszczą się w tym budżecie?

23 godziny temu, brko napisał:

Budżet jaki posiadam to około 5000 zł.

czy tylko chęć pochwalenia się 🤣, do tego masz inny temat.

@tomek4446, czytaj uważnie.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Tyle lat na Forum , a jeszcze coś mnie może zaskoczyć :) 

Przy budżecie 5k. i 40 m2 trzeba kombinować z używkami .

Ja tam w takim metrażu od razu widzę ...... Dali Grand , oczywiście. :)  

 

 

Nie jest istotny staz na forum jesli proponujesz komus 20 letnia uzywke  🤣

Jak autor watku ma ocenic jej stan techniczny bez rozebrania kolumn na czynniki pierwsze?

Uzywki sa OK jesli maja karton i rachunek oraz pochodza z wiadomego zrodla a takich na rynku nie jest wiele.

RMS udzielil odpowiedzi zgodnie z trendem miedzynarodowym  i  sztuka  w  zakresie konsultacji przy sprzedazy   kolumn

Identyczna odpowiedz by dostal klient w NYC  czy LA  lub liverpoolu  ale jak widac i na polskim forum sa specjalisci ktorzy prawidlowo doradza

Jesli chodzi o mnie to najsensowniejsza uzywka ktora widze na 40m to klipsch RF7 III  ktory niestety kosztuje 1900€ za sztuke w B stocku

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2024 o 13:27, brko napisał:

Budżet jaki posiadam to około 5000 zł. Myślałem o starszym sprzęcie używanym ponieważ myślę że w tej cenie dostanę coś lepszego niż kupując fabrycznie nowy sprzęt. Kolumny bedą stać w salonie, ma on około 40 m2.

Duży metraż i mały budżet to niestety nie jest najlepsze połączenie. :) Dobrze, że jesteś otwarty na sprzęt używany. 

Zamiast Altusów rozważyłbym sprawdzenie czegoś w tym rodzaju. Pewnie do kupienia za odpowiednio 3500 i 3000 zł.

https://www.olx.pl/d/oferta/najtaniej-kolumny-monitor-audio-bronze-500-powystawowe-outlet-CID99-IDZ2UQs.html

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-podlogowe-pylon-audio-opal-30-wenge-ekspozycja-gwarancja-para-CID99-ID10rhYz.html

Podaję to tylko jako przykłady. Chodzi mi o to, że skoro brak Ci doświadczenia, to tym bardziej musisz sprawdzić sprzęt u siebie.  A z używanym nie zawsze jest to możliwe. I tu rozwiązaniem są egz. outletowe, czy takie, które salon wziął w rozliczeniu od klienta. Wyjdzie to trochę drożej niż używane od osoby prywatnej, ale przynajmniej posłuchasz w domu przed decyzją i w razie czego oddasz.

Niestety, jeśli podłogówki mają być jakkolwiek sensowne, to na wzmacniacz zostaje już zbyt mało. Ale gdybyś naciągnął budżet na całość do ok. 6 tys. zł. to za ok. 2500-3000 można już powoli trafić używany piecyk, który powinien zagrać sensownie z tymi MA, Pylonami itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bora902 napisał:

Nie jest istotny staz na forum jesli proponujesz komus 20 letnia uzywke  🤣

I co w tym śmiesznego?O wiele starszy sprzęt gra u mojej drugiej półki i nic się z nim nie dzieje i nie działo. Jedziesz, słuchasz i jak pasuje to bierzesz, proste jak budowa cepa, jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym rozkręcał kolumny przy zakupie lub po.Sam sprzedawałem używki w super stanach oraz kupowałem i nikt nie narzekał.

Przy takim metrażu jedyna sensowna opcja to właśnie kolumny z drugiej ręki, gdzie będę o wiele lepsze jakościowo, niż to co mają do zaprezentowania naganiacze z branży do 5tys za nówki, gdzie jeszcze trzeba się zmieścić ze wzmacniaczem.

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o tych kolumienkach?

Z ekspozycji

Mniej niz polowa budzetu

https://koris.pl/wilson-classic-wilson-classic-stand-outlet.html

Lub te

https://koris.pl/klipsch-rp-5000f-ii-heban.html

https://koris.pl/quadral-rhodium-90.html

Moze cos od Wharfedale , 600 zl powyzej budzetu.

https://koris.pl/wharfedale-evo-4-3-bialy.html

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...