Skocz do zawartości

Unitra ZGB-401 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

0000.png.0cc064453530b1a851500da749a2b330.png.276916450fc50ae782130861d33550a0.png

Tym razem test sprzętu firmy z ogromną tradycją, a jednocześnie zupełnie nowej. Coś niezwykłego? Nie w audio. Choć może trochę. Wyjątkowo w tym przypadku, to nie inwestorzy z dalekiego wschodu przejęli prawa do europejskiego znaku towarowego. Zrobił to polski przedsiębiorca, współzałożyciel spółki CD Projekt, Michał Kiciński, który kupił prawa do marki Unitra. Produkcja reaktywowanej, ale właściwie powstałej na nowo od podstaw firmy odbywa się w Polsce, w zakładzie w Ursusie. Producent ma w ofercie wzmacniacze, gramofony, odtwarzacz CD, kable głośnikowe oraz kolumny. Te ostatnie ciekawią mnie najbardziej. Do wyboru mamy dwa modele: podłogowy ZGZ-801 oraz podstawkowy ZGZ-401 - bohatera testu. Trochę nie wiadomo czego po nich oczekiwać. Kolumny niezbyt duże, a cena wysoka - 12 499 zł czyni je jednymi z dwóch najdroższych monitorów (oprócz Quadrali Aurum Sedan 9), które miałem okazję u siebie odsłuchiwać. Startujemy od razu z dość wysokiej półki. Na dodatek doświadczenie firmy na polu projektowania kolumn praktycznie zerowe. No odważnie. Zobaczmy, co z tego wyszło. 

Unitra01.png.4b114b8d09b7d7c708856e8632ef8b29.pngUnitra04.png.12b74896652800abd139b662316cce74.pngUnitra03.png.4b5390c16425b3e8643e965f943a61b1.png

 

Na początek widoczek "stanowiska testowego".

Unitra02.png.a388083e608a6337e295a3e13ebe2d05.png

CDN

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Szczerze to kiepsko widzę ten test z takim umiejscowieniem i sprzętem... kolumny za 12 tys zł a sprzęt cherlawy!!! Nie wspomnę o reszcie... szczerze to przeczytam z ciekawości ale nawet nieśmiałbym się kierować tym testem... Dno🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

BoSZe jak ja nie cierpię prostactwa. Dno, to jest Twój wpis

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Szczerze to kiepsko widzę ten test z takim umiejscowieniem i sprzętem... kolumny za 12 tys zł a sprzęt cherlawy!!! Nie wspomnę o reszcie... szczerze to przeczytam z ciekawości ale nawet nieśmiałbym się kierować tym testem... Dno🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Nie ważne na jakim systemie, ważne że wszystkie testy kolumn, (a było ich już nie mało) są  w tym samym pomieszczeniu, na tym samym sprzęcie. To solidna "wartość" dla Nas. Już wielokrotnie o tym pisałem w chyba kazdym z testów @Kraft-a.

Czekam na wpis, jak "tester widzi dźwięk".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kraft napisał:

Dzięki. Rzadko spotyka się osoby tak życzliwe jak Ty.

Życzliwe i taktowne jak przysłowiowy słoń, wiadomo w jakim składzie. Z wielką niecierpliwością będę oczekiwał na wpisy nowej gwiazdy forumowej, która popełniła już 67 wpisów.

Edytowano przez MMarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem ich krótką chwilę tylko, iż z lepszymi i droższymi piecami oraz równolegle z Jasper 18 i bardzo fajne monitory, nie wiem jakby spisałyby się w moim pomieszczeniu, ale pozostawiły po sobie mega pozytywne wrażenie, niemęczące, klarowne i równo grające kolumienki, podobały mi się pod względem dźwięku bardziej niż większość podłogówek - nie wiem czy jednak marantz to dobry kompan dla nich, może być trochę za sucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założonymi maskownicami prezentują się bardzo ładnie. Zgrabne proporcje. Bez maskownic już mi się ich front nie podoba.

Cenowo muszą walczyć z tak udanymi i cenionymi konstrukcjami oraz markami jak chociażby  Harbeth P3ESRxd, Usher SD500 czy Neat Petite Classic.

Zawojowanie krajowego rynku przy obecnej cenie wydaje się niemożliwe.

Chyba lepszym posunięciem byłoby stopniowe wspinanie się po drabince cenowej jak to uczynił Pylon Audio. 

Ciekawe czy Jarka oczarują. Tu też łatwo mieć nie będą. :)

 

1 minutę temu, S!N! napisał:

może być trochę za sucho.

Znaczy, że Marantz jest pozbawiony odpowiedniej ilości wypełnienia czy monitorki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kaczadupa napisał:

Znaczy, że Marantz jest pozbawiony odpowiedniej ilości wypełnienia czy monitorki. 

Marantza słuchałem bardzo dawno i z tego co pamiętam to on był dla mnie za jasny, bardziej faworyzował te górne partie, wokale był jakieś takie męczące, brakowało mi dociążenia, a te unitry grają dość detalicznie i na pewno nie mają obfitych niskich tonów, jeśli ktoś takowych poszukuje, ale kto wie może się to fajnie zgra, ja bym bardziej stawiał na ciepłe i mocarne wzmaki, słuchałem ich z denonem 2500ne, atollem in200 oraz unitrą WSH-805, żałuje, że nie udało mi się ich połączyć z jakimiś hybrydami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Zacznijmy od oceny wzornictwa i wykonania samych skrzynek.

Unitra05.png.bccdae03133408dd77b21fa693ec985b.png

ZGB-401 to monitory średniej wielkości. Obudowa jest na pierwszy rzut oka bardzo prosta, ale konstruktor ukrył w niej pewien smaczek. Skrzynka nie jest zrobiona, jak zazwyczaj, z jednorodnego MDF, ale jest konstrukcją typu obudowa w obudowie, składającą się z dwóch nasuniętych na siebie skrzynek. Rozwiązanie może wpłynąć korzystnie na tłumienie szkodliwych rezonansów. Ścianki, z wyjątkiem przedniej - lakierowanej, pokryto całkiem ładnym, "vintagowym" fornirem z orzecha amerykańskiego. Od spodu dodano lakierowany cokolik.

UNITRA_ZGB-401_przekroj.jpg.0272753bcea21e9450b3d738c1be52de.jpg

Kolumny wyposażono w mocowane magnetycznie, oblekane lnem maskownice z lakierowanego MDF-u (ale dostępna jest też opcja bardziej klasyczna, pokryta czarnym materiałem akustycznym). Dla ułatwienia zdejmowania na dole dodano im patki.

Unitra08.png.897be08b2bd6b3c159a6fd9b03bca487.png

Unitra10.png.0025c5cc49b0ebbaac18edce4ce33433.png

Unitra07.png.86b97db481554dd43ee0af004a7472eb.png

Tył prezentuje się skromniej od frontu. Znajdziemy tu banalny wylot portu bass-reflex i niezbyt wyszukaną płytkę z terminalami głośnikowymi. Przy okazji mała dygresja. Nie wiem co ma na celu ten patent (stosuje go też np. KEF), ale mnie wpinanie przewodów w skręcone o 45 stopni terminale bardzo irytuje, jest niewygodne. Nie lepiej by dziurki były prosto? 

Unitra06.png.8eff1a53020af9c5fcba462c1931a460.png

Unitra09.png.7ebfc560470e52d913bbda5276d0c47a.png

Tyle jazdy obowiązkowej. Teraz o wzornictwie. Z nim mam kłopot. Za te pieniądze chciałoby się dostać jednak coś bardziej fikuśnego, oryginalnego. Skrzynki są do bólu proste (no nie licząc nawiązującego do przeszłości rantu przedniej ścianki). Jakby poszukać znalazło się w spuściźnie po dawnej Unitrze coś, co mogło stanowić podstawę do bardziej wyszukanego designu, np. ZG 30 z ich wystającymi pierścieniami wokół głośników (Dali i B&W ładnie to obecnie rozgrywają). Z drugiej strony dawne kolumny Unitry urodą raczej nie grzeszyły, a i jakiejś spójności wizerunkowej nie można się w nich dopatrzyć, więc może dobrze, że projektant zaczął właściwie od pustej kartki (może lekko zaszkicowanej projektem starych ZG 40).

Ogólnie jednak projekt nie jest zły. Może się świetnie wpisać w dobrze zaprojektowane, oldskulowe wnętrze. Dodatkowo przednia ścianka ma w sobie coś hipnotycznie eleganckiego. To połączenie zgaszonej bieli matowej membrany z matową czernią lakieru jest nadzwyczaj trafione. A i duże błyszczące logo ładnie się to komponuje. Pytanie, czy nie przydałby się jeszcze jakiś akcent na górze ścianki. Może biała membrana wysokotonowca? Ale nie wiem. Przednia ścianka mi się podoba. Gorzej z tylną. Ta wygląda na wytwór jednoosobowej manufaktury albo hobbysty. Port BR i terminale to typowe DIY. Niby nie widać i w ogóle mało to ważne, ale konkurencja w tym elemencie nokautuje kolumny Unitry. Moje trzy razy tańsze Heco wyglądają z tyłu na trzy razy droższe od ZGB-401. Maskownica w Heco też jest estetyczniej wykonana. Spinacze? W tej cenie? Poprzeczka 10 000 zł powinna jednak zobowiązywać.

Unitra11.png.cbb42b7aec5023687b3ec11d38b995ab.png

Ale ogólnie na plus. Szczególnie, że na samej technice głośnikowej Unitra nie oszczędzała, a to jednak ważniejsze.

CDN

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Szczerze to kiepsko widzę ten test z takim umiejscowieniem i sprzętem... kolumny za 12 tys zł a sprzęt cherlawy!!! Nie wspomnę o reszcie... szczerze to przeczytam z ciekawości ale nawet nieśmiałbym się kierować tym testem... Dno🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Czyli minimum Gryphon? 😁

Kazdy sprzet ktory podlaczysz bedzie gral . Zeby sie efekt podobal nie trzeba nie wiem czego - co to w ogole za ocenianie sprzetu na podstawie ceny? 

Cena nie odzwierciedla w 100 % jakosci. Skladowe ceny to materialy, projekt, pensje pracownikow ale reszta, marketing i hype na danej firmy produkty.

Ktore nie sa czesto lepsze od innych, tanszych. 

 Takie  testy kolumn -  w tym samym pokoju, ustawieniu i na tym samym sprzecie, to przeciez zasluguje na pochwale , nie krytyke .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krafcie za kolejny test. Czekam na dalsza część.

Co do ceny. No niby jest wysoka, ale zapewne jest w tym jakaś myśl.

Podejrzewam, że gdyby kolumny kosztowały po 500 złociszy, to teraz nie czytalibyśmy relacji z KarfTestu.

A i mniej o sprzęcie w ogóle by się pisało i mówiło.

Osobiście nie wróżę dużej sprzedaży, ale dosyć wysoka cena pozycjonuje nowy sprzęt Unitry w zakładce - dla koneserów i kolekcjonerów.

A gdy zyska taki status, to pewnie pojawią się tańsze, bardziej dostępne wyroby, pożądane i kupowane przez "typowego Kowalskiego".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

Przy okazji mała dygresja. Nie wiem co ma na celu ten patent (stosuje go też np. KEF), ale mnie wpinanie przewodów w skręcone o 45 stopni terminale bardzo irytuje, jest niewygodne. Nie lepiej by dziurki były prosto? 

Mało kto dziś używa "gołych" kabli, podejrzewam że 90-95% (a może i więcej) kabli na świecie to widełki i banany, ale faktycznie "dziurka" na druty mogła by być bardziej przyjaźnie ustawiona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinos89 napisał:

U siebie nie miałem bo nie mają by wypożyczyć na domowe testy. Ale słuchałem będąc u nich kiedy sam poszukiwałem kolumn dwa lub trzy lata temu, zaraz po demontażu Auro3D 

Jednak nie kupiłeś. Mimo, jak rozumiem, bezkonkurencyjnego brzmienia i świetnego stosunku ceny do wkładu głośnikowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...