Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Panowie to nie tędy droga…nie róbmy z lamp akcji w stylu potrzebne są pomiary jak dla NASA. Temat jest prosty i oczywisty. Lampę sprawdzamy max 3 pomiarami;

Emisja lampy - ta nie jest krytyczna i de facto wystarczy 60% emisji

Nachylenie lampy - najlepiej w punkcie jej pracy. Ten parametr jest bardzo ważny i mocno wpływa na to jak lampa brzmi i co pokaże. 
 

Sprawdzenie kondycji próżni 

Przykład; proszę wstawić do dowolnego stopnia lampowego lampę o emisji 100% i nachyleniu -30% i porównać jakość dźwięku gdy mamy lampę o emisji 70% i nachyleniu -5%. 
Czy lampy nawet tego samego producenta i z tej samej serii zagrają identycznie? NIE 

Która lampa zagra dynamiczniej, przeniesie lepiej pasmo przy nizszych zniekształceniach? No2 :)

Punkty pracy? Tak ważny temat bo można z danej konstrukcji wyciągnąć jeszcze więcej dźwiękowo ale tego nie robimy na pałę … podstawowy błąd to przekraczanie mocy admisyjnej lampy i fakt gra lepiej ale lampy siada po roku użytkowania..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena lampy są w znakomitej kondycji technicznej u nie ma się do czego przyczepić tylko grać!:)

W podanym punkcie emisja dla 100% to wynik 1,2 tutaj mamy od 1,35 do ponad 1,5 zatem emisję lamp są w granicach 120%. Nachylenie lamp wzorcowo wynosi 1,6 tutaj mamy wyniki 1,6-1,8. Bardzo dobrze ten wyższy wynik 1,8 nie przeszkadza aczkolwiek proponuje wstawić w danych kanałach wzmacniacza te lampy która mają identyczny parametr „s” czyli 1,6 na prawy i lewy kanał a druga para to lampy po 1,8.

Lampy zdecydowanie przeniosą zakładane w danej konstrukcji; pasmo, wzmocnienie i nie dodadzą zniekształceń- niepotrzebnych zniekształceń.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz .

Kurcze oddałem bo jedna podczas odpalenia wzmacniacza miała szum jak silnik odrzutowca wzrastał i sciszał  się trwało to 2 sekundy i cisza . Nie głośny ale słyszalny . Zamieniłem miejscami to samo .

Myślisz że co nie tak było , bo jeśli nie to mogę je wziąć jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, audiowit napisał:

A jaki to ma zwiazek z tematem watku? 

Mozesz chcesz skomentowac Klipsch? Napisać coś o  Luxmanach z nowej produkcji?

A moze cos o doswiadczeniach z lampami SE lub PP i polaczeniu ich z Klipschami? Sebastian? Moze Ty, nie wyrywasz się widzę z merytorycznymi uwagami? Sluchales Tomka Wba. Ktore 6h30p bys mu doradził bo dupy Ci nie urwalo to moze jakas merytoryczna uwaga?

A moze trafo trafoniki nie jest najlepszym wyborem? Napewno wiesz ktore bedzie lepsze. Panowie, w tym watku macie okazje wykazac się swoją wiedzą audio. Wiec sluchamy.

 🤪

 

16 godzin temu, audiowit napisał:

A jaki to ma zwiazek z tematem watku? 

Mozesz chcesz skomentowac Klipsch? Napisać coś o  Luxmanach z nowej produkcji?

A moze cos o doswiadczeniach z lampami SE lub PP i polaczeniu ich z Klipschami? Sebastian? Moze Ty, nie wyrywasz się widzę z merytorycznymi uwagami? Sluchales Tomka Wba. Ktore 6h30p bys mu doradził bo dupy Ci nie urwalo to moze jakas merytoryczna uwaga?

A moze trafo trafoniki nie jest najlepszym wyborem? Napewno wiesz ktore bedzie lepsze. Panowie, w tym watku macie okazje wykazac się swoją wiedzą audio. Wiec sluchamy.

 🤪

 

Edytowano przez audioseb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

Podane pomiary nie ocenią szumu generowanego przez lampę. Tak bywa iż  po pomiarach trzeba jeszcze osłuchać lampy bo nie ma niestety technicznych pomiarów szumu lamp

dlatego właśnie dokonuję dynamiczny pomiar lamp pod obciążeniem układu pracy.

Pomiar techniczny to jak by teoria, od praktyki może się b.różnić.

Pozdr.

P.S.

Właśnie takie lampy po pomiarach technicznych leżą u mnie w kartonie😂

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

miałem na myśli bardziej dokładniejsze pomiary dla toru audio, jak zachowują się dla dynamicznego pomiar lampy : pasmo, wzmocnienie w poszczególnych stopniach. Może się okazać że szukasz lamp nie tych co powinieneś, ba problem może leżeć w lampach sterujących czy mocy.

Pomiary napięć czy prądów nie pokażą tych wad, choć pomiary będą w normie.

Nie rozumiem też określenia "sonicznie" możesz to rozwinąć, czy chodzi o przestrzeń dźwięku, głębie, dynamikę, tonalność czy naturalność dźwięku, nie mylić neutralnością.

Jak obserwuję od czasu kiedy miałem pierwszą lampę w latach 90 rozwinął się mocno kult lamp jak w starożytności kult bogów, co wyznawca to inny bożek, przyczyna leży gdzie indziej.

Bawiłem się NOS-ami w tamtych latach i początkiem 2000, zostało mi spore pudełko a w nim kasa, na pierwszy odsłuch niby było ok, ale po pomiarach dynamicznych okazywało się coś wręcz nie do przyjęcia, potrafią zwinąć pasmo i zrobić kaszanę z dźwięku.

Pozdr.

 

Karol, prosze Cię, zostawmy pomiary producentom, a sluchanie zostawmy sobie. Wszyscy na tym najlepiej wyjdziemy. Widac to w innych watkach gdzie amatorzy probują być madrzejsi od innych amatorów.

Sonicznie? Znam lampkę TFK Ecc88 z innych ukladow i tak źle to ona nie gra :). Siada dynamika, dźwiek jest zamkniety, wzmacniacz gra nosowo. W stopniu wyjsciowym Graafa tak własnie zagrała. Czyli zupełnie inaczej niż powinna.

Karol, nie chodzi o Graale czy cuda. Lampa jest ukladem elektrycznym i tyle. Mam zdrowe podejscie do grali :). Jednak jest jedna wazna zalezność. To uklad analogowy i akurat powtarzalność i dokladność ma znaczenie.

Mowa o tej z lewej. Wykonana w Berlinie. Ta z prawej to TFK goldpin z Ulm.

20240609_113847.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie ciekawi Witek kwestia jak Graff na tle WBA wypada. Pomijam różnice barwowe(tu wchodzą upodobania), bardziej kwestia jakościowa mnie ciekawi, kwestia mikrodetali, sceny, źródeł, dynamiki, cięcia basu, ogólnie jakości.  Budowa obu co najmniej bardzo dobra co by nie mówić ciekawe jak z brzmieniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Nieee. Na m1t jest idealnie. Ja szukam czegos nowego bo w sumie troche szukam dziury w calym i chcialbym jeszcze ciut cos tam podkrecic w dzwieku. Mialem na chwile ifi zen stream i tam dla mnie bylo juz za duzo gory i mi to przeszkadalo, troche sybilantow tez.  Chcialbym znalesc transport ktory bedzie mial ciut ciut wiecej gory i rozdzielczosci. Moze lumin u2 mini albo nowy auralic Zobaczymy. 

Od kilku tygodni slucham juz w wiekszosci z qobuza. Jest lepiej niz z tidala. 

Jeszcze wracajac do tematu. Brakuje Ci wysokich, chcialbys cos podkreslić.

Doradzilbym Ci szukanie sprzetu, a szczególnie źródła, ktore nie mają jakiś szczególnych cech np podbicia wysokich itd. 

Sprobuj iodatę, co prawda to odtwarzacz plikow ale u jednego z moich kolegów ( z tego forum) ten transport jest wykorzystany jako streamer i kolega gra na Quobuzie.

Iodata gra otwartym dźwiekiem z bardzo wysoka mikro i makrodynamiką. Ja bardzo sceptycznie do niej podchodzilem bo jest.... tania.kolega przez rok mi ja wciskal zebym ją w koncu pozyczył. Podłaczylem i została. U niego gra w torze za pierdylion i gra juz od 4,5 lat. U mnie juz ze 2,3 i jakoś nie mam ochoty na lepsze :)

Teraz wyszla wersja io z dyskiem ssd :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, audiowit napisał:

Opisywane są te lampy jako bezposrednie zamienniki. Nie, nie są. 

aby zagrało należy sparować lampy z układem , lub układ z lampą, a co jest do zmiany pokażą ci pomiary.

Nie jesteś pewien czy na pewno te lampki czy inne zmiany należy dokonać, np; sterujących, lub wymienić jakiś element w torze audio. Tego nie sprawdzisz bez pomiaru dynamicznego układu.

Nawet lampy tej samej serii mają różnice, i wady.

To tyle z mojej stron, nieprzekonanych nie przekonam🤔

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol to ze lampy maja roznice i wady to wszyscy wiedzą. Napewno jak bedę oddawal wzmacniacz do serwisu to poproszę swojego serwisanta zeby zmierzyl mi dynamicznie uklad. Narazie jest sprawny, więc pozwól, ze lampy 6922, e88cc, cca, sparowane, bez wad będę wymienial dopuki nie spodoba mi się dźwięk. Na wszelki wypadek dodam, że podoba mi się juz teraz gdyż wzmacniacz działa z prawidlowo dobranymi lampami w ukladzie w granicach tolerancji tego ukladu. Róznice w dźwieku bedą spowodowane rożnicami w budowie lamp, a nie nieprawidłowo dobranymi elektrycznie elementami :). Dziekuję za dobre rady.

I na wszelki wypadek dodam, ze mam serwisanta, ktory ma aparaturę pomiarową i zna sie na rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, audiowit napisał:

Lumin jest jeszcze bardziej gladki podejzewam od Matrixa

sam transport jak np u2 mini jest zupelnie inny od pozostalych klockow lumina. Znajomy mial wlasnie ten model i jest wg. niego oczywiscie: "bardzo studyjny dźwięk, słychać błędy realizatorskie zróżnicowanie basu i przestrzeń, ma bardzo krótkie wybrzmienia, inny niz pozostale luminy".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...