Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Dzisiaj odkrywam nowy wymiar dźwięku porównując świeżo zakupione paczki z aktualnie eksploatowanymi. Trochę jestem podekscytowany bo efekt wow jest zawsze na początku ale jak nie napiszę teraz to za dwa dni zapomnę jak było ;) 

Do Bifrostów na muzyczny ring weszły Herezje III. Do walki z moimi ulubionymi dwudrożnymi monitorami wystawiłem monitory trójdrożne w obudowie zamkniętej z 12 calowym wooferem. Tytan kontra jedwab, 99dB @ 2,83V/1m vs 84dB @ 2,83V/1m, 20kg vs 13kg, Rundę pierwszą w kategorii muzyka wokalna i jazz wygrywają Herezje. 

Do walki zachęcał konkurentów SET dual mono SinusAudio na duotriodach 6B4G. Rytm taktował Eversolo A6. 

Czym wykazały się Herezje. W czasie walki nie sapią, nie chrapią, nie dyszą. Jestem totalnie zaskoczony bo po takiej efektywności spodziewałem się brumu, szumu, przydźwięku. Nic nie słychać. Totalnie czarne tło z Sinusa. 

Dynamika - z 3,5 watową lampą jest rewelacyjna. Można słuchać koncertów bez kompleksów.

Średnica, wokale - czyściutko, detalicznie, wyraźnie, świeżo, bez nadmiernej ostrości, z odpowiednim nasyceniem barwą i bardzo namacalnie. 

Soprany - perliste, z górskim czystym powietrzem, wybrzmienia pełne, dźwięczne bez żadnego zaowalowania. 

Scena - ogromna, volumen instrumentów spory ale nie przesadzony, głębia obrazu stereo niesamowita, separacja dźwięków rewelacyjna.

Bas - niezbyt głęboki, konturowy, dobrze wpisany w pomieszczenie (dogadali się z modami), rzekłbym taktowny i poukładany. 

Taki bas mam z Bifrostów po zastosowaniu filtrów DSP ale Herezje nic nie zabierają poza samą głębią basu. Nie ma kompromisu cięcia rezonansów pomieszczenia kosztem innych walorów muzyki. 

Pierwsze ogólne wrażenia bardzo pozytywne. Jutro inne rodzaje muzyczne i dalsze analizy. Podzielę się oczywiście.

Pozdrawiam. M

 

11.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj faktycznie grały z podłogi. Mam standy do nich ale sprawdzę wplyw na kreowanie obrazu stereo w kolejnych dniach poznawania ich walorów.

Z podłogi scena budowana jest identycznie jak mniejszych monitorów ze standów. Nic nie gra "z dołu". Środek sceny jest na wprost glowy i wokół tego punku scena jest kreowana. Część dźwięków układa się powyżej poziomu glowy raczej nie schodząc poniżej, chyba że dźwięk przywiazany jest do kolumny co się zdarza i zależy od realizacji nagrania. 

Te kolumny "budują" scenę bardzo obszernie. Nie ma wrażenia grania z dołu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standy na razie są prowizorycznie poskładane przez pierwszego właściciela. To produkt DIY domorosłego stolarza z materialow drewnopochodnych. Standard czyli dwie podstawy na czterech nogach. Wysokość ok. 30cm.

Jak przytargam z garażu to zrobię i wrzucę zdjecie przy okazji jakiegoś kolejnego komentarza. 

Na pierwszy ogień Herezje poszły do pomieszczenia 14m2. Trochę się martwiłem, że za duże będą ale nic mnie nie przytłacza słuchając muzyki więc uważam, że się nadają na ten metraż. 

Dam im również szansę w 20m2 z moim push pullem ale to w następnej rundzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, terracan1929 napisał:

u mnie zaszły w końcu zmiany.

Gratuluję odwagi. 
A dlaczego zmieniłeś? No i jakie tam kolumny są podłączone?

@MariuszZ w końcu udało się dorwać te kolumny, wspominałeś już parę razy o ile nic nie pokręciłem. Eh Chłopie gratuluję. Świeży powiew w tej zakładce. Oczami wyobraźni już „widzę” jak niektórzy koledzy szukają ich na portalach. No i ten brak brumu. Za rzadko wspominamy o panu Mariuszu z Sinusa. Spodziewam się większego, jeszcze większego😉 zainteresowania „lampami”

Jak to brzmi na niskich spl? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalach pojawiają się dość rzadko ale można trafić. Przedostatnio były w Łodzi za 8k. Krótko wisiały, nie zdążyłem zadzwonić. Te moje cieszyły się sporym zainteresowaniem ale kolor, daleko, za drogo. Na moje szczęście w okolice Gdańska mam tylko 3 godziny drogi 😉

Nie mam jeszcze wyrobionego zdania jak się ich słucha cicho. Wczoraj próbowałem ale te paczki proszą o to żeby podkręcić volume. 

Mam wrażenie, że stworzone są do słuchania trochę głośniej. Ich znakomita dynamika zachęca do wkurzania sąsiadów. Nie wiem czy jest jakaś kategoryzacja monitorów w tej materii ale ja bym je kwalifikował do tych na których można słuchać koncertów wszelkiej maści. 

Nie mam w tej kategorii doświadczenia bo zawsze mnie odrzucało koncertowe granie i jestem zaskoczony, że tego odrzucenia nie ma z herezjami. Może jeszcze efekt wow działa ale może coś jest na rzeczy. 

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, terracan1929 napisał:

I u mnie zaszły w końcu zmiany.

Po blisko 4 latach AS-1200 została zastąpiona wyższym modelem.

Na razie gram i wygrzewam (dosłownie).

Pierwsze wnioski już mam. Za jakiś czas podzielę się z Wami spostrzeżeniami.

ZdjcieWhatsApp2024-05-30o00_03.51_f0a64a02.jpg.3c100184fb79bea94bfe99188596e34c.jpgZdjcieWhatsApp2024-05-30o00_03.51_605ec6af.jpg.59ca19af5981d2dcb131357864f46518.jpg

Pięknie się prezentuje. Można do folderu wkleić fote ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MariuszZ napisał:

Standy na razie są prowizorycznie poskładane przez pierwszego właściciela. To produkt DIY domorosłego stolarza z materialow drewnopochodnych. Standard czyli dwie podstawy na czterech nogach. Wysokość ok. 30cm.

Jak przytargam z garażu to zrobię i wrzucę zdjecie przy okazji jakiegoś kolejnego komentarza. 

Na pierwszy ogień Herezje poszły do pomieszczenia 14m2. Trochę się martwiłem, że za duże będą ale nic mnie nie przytłacza słuchając muzyki więc uważam, że się nadają na ten metraż. 

Dam im również szansę w 20m2 z moim push pullem ale to w następnej rundzie. 

Ostatnio sluchałem Klipsh Cornwall. Jak porownalbys pracę kopulki do horna?

Mariusz, brak wzbudzania sie basu, to zasluga oz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie kopułki jedwabnej do horna 1:1 jest ciężkie? Trudna sprawa bo horny grają od 850Hz średniotonowy i od 5kHz wysokotonowy, a kopułka od 2,2kHz u mnie. Czyli część pasma średniego odtwarza głośnik niskośredniotonowy. Nie pokrywają się zakresy bo horny grają od niższych częstotliwości niż kopułka. 

Ogólnie wrażenia z hornów mam takie, że jest więcej detalu, lepszy kontur dźwięków średniotonowych, więcej powietrza. Czasami przebija się jakaś ostrość, szorstkość w muzyce. Zależy od nagrania. Są utwory, że na kopułce było mdło i bez życia, a na hornie utwór dostał skrzydeł i się otworzył w nowy wymiar. 

Takie wrażenie odniosłem słuchając Dyjaka - Wielka. Znikł woal z utworu na herezjach.

https://tidal.com/track/121985031?u

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...