Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

1 minutę temu, Rafał S napisał:

Parametry kolumn są z pewnością decydujące, ale lampa vs. Hypex pewnie też robi swoje

Nie wiem na ile nagranie pozwala oddać wrażenia tego co dzieje się na basie ale moge dograć Bifrosty z lampą. Na słowo mogę tylko zapewnić, że z lampą jest identycznie. Bas jest mocniejszy i głębszy co prowadzi do większego rezonowania pomieszczenia. W detalach na pewno jest jakaś drobna różnica ale w kontekście modów niewielka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

By test był miarodajny trzeba zastosować głośniki tej samej serii różniące się tylko rozmiarem do testu.

Słuszna uwaga. Dobrze by było również mieć kilka pokoi z różna kubaturą, bo może się okazać że w zależności od wielkości pomieszczenia, wielkość membrany raz mniejsza wygra, a innym razem ta większa ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Głośniki mają różne konstrukcje i zastosowanie.

Dlatego pojawiła się polemika dotyczącą uogólnienia, jakoby duże membrany zjadały na śniadanie te mniejsze w jakimś basowym kryterium albo że subwoofery to jakiś synonim protezy audio. 

Moja myśl dotyczy teorii, że mniejszy przetwornik może dać głębszy bas od większego, a i tak o wszystkim w zakresie jakości odtwarzanej muzyki zadecyduje jego aplikacja, typ obudowy czy pomieszczenie z wszystkimi swoimi "ułomnościami" 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MariuszZ napisał:

Dlatego pojawiła się polemika dotyczącą uogólnienia, jakoby duże membrany zjadały na śniadanie te mniejsze w jakimś basowym kryterium

Jaka to polemika, skoro ostatecznie piszesz, że Klipsch (30 cm) wygrał u Ciebie na basie z Bitfrostem (18 cm). Potwierdzasz tylko tezę o wyższości większej membrany. ;)

(Przepraszam, wydało mi się to zabawne i nie mogłem się powstrzymać.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Jaką częstotliwość rezonansowa posiada ten mniejszy głośnik o którym mowa?

Seas Excel W18NX001 Fs - 40Hz. Tylko, że to u mnie nie ma znaczenia większego bo I-szy mod pomieszczenia jest na 41Hz i tam gdzie siedzę jest węzeł fali. NUL, ZERO dla tego modu, Nawet gdybym miał kolumnę z przetwornikiem o Fs jak Twój 25Hz to nie mam gwarancji, że ten bas tam by był bo poniżej pierwszego modu pomieszczenia patrz co napisał Bartek. Nieprzewidywalność modów zanikowych się przewija więc cudów nie ma ... ale marzyć mogę ;) 

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

ostatecznie piszesz, że Klipsch (30 cm) wygrał u Ciebie na basie z Bitfrostem (18 cm). Potwierdzasz tylko tezę o wyższości większej membrany. ;)

Wygrał jakością w moich oczekiwaniach ale ten mniejszy niżej schodzi, jest głębszy, ma masę itd. Czyli zwycięstwo pyrrusowe patrząc na skalę częstotliwości jest po stronie małego. Dla mnie niżej nie znaczy lepiej i to jest chyba dziwne 🤣 

41.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że jesteś zadowolony z muzyki i basów odtwarzanych przez Twój zestaw. Reszta faktycznie jest mało istotna 😉

Wcześniej @AudioTube podzielił się marzeniami o wolnostojacych kolumnach Kii Audio. Ja wolałbym monitorki na 6,5 calowych driverach, które 20Hz osiagają przy -5dB. Do salonu oczywiście 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Większe głośniki są lepsze do basu i tyle. 

Co to znaczy, że są lepsze? Do jakiego basu? Do jakiej muzyki? Do jakiego pomieszczenia? 

Miałem w swoim malutkim pokoju kilka, sporej wielkości monitorów (w tym co najmniej jeden trójdrożny) i niestety mimo ich niskiego zejścia, bucząły u mnie niemilosiernie. Nie twierdzę, że sub jest lekarstwem na wszystko ale akurat w moim przypadku sprawdza się bardzo dobrze. 

Edytowano przez KrólKiczu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja

Na forum audio dochodzi do dyskusji czy do odtwarzania basu lepsze są małe czy duże głośniki. Chodzi o ogólne zastosowanie a nie aplikacje czy ustawienie w pomieszczeniu. Chcemy jasno wiedzieć czy lepiej dla basu stosować małe czy duże głośniki zakładając ten sam proces technologiczny oraz zastosowanie. 

Ważne że moc wzmacniacza mamy nie ograniczoną. Chodzi o jakość basu, jego zejście, wytrzymałość głośnika. Tylko proszę bez poprawności to ma być sucha kalkulacja.

 

Si

 

W kontekście odtwarzania basu i zakładając, że mamy do czynienia z tym samym procesem technologicznym i brakiem ograniczeń mocy wzmacniacza, oto kilka kluczowych aspektów, które wyjaśniają, dlaczego duże głośniki generalnie sprawdzają się lepiej w odtwarzaniu niskich częstotliwości:

 

Zejście basu (niska częstotliwość graniczna):

 

Większe głośniki, zwłaszcza te z większą średnicą membrany (np. 10, 12 czy 15 cali), są bardziej zdolne do odtwarzania niższych częstotliwości basowych. Wynika to z ich zdolności do poruszania większej ilości powietrza, co jest kluczowe dla generowania niskich tonów. Małe głośniki (np. 5-6 cali) zwykle mają problemy z odtwarzaniem częstotliwości poniżej 40-50 Hz.

Efektywność (SPL):

 

Większe głośniki zazwyczaj mają wyższą efektywność przy odtwarzaniu basu. Mniejsza powierzchnia membrany w małych głośnikach wymaga większych wychyleń, co zwiększa zniekształcenia, szczególnie przy wysokim poziomie głośności.

Wytrzymałość mechaniczna:

 

Duże głośniki mają większy margines bezpieczeństwa przy dużych wychyleniach membrany. Mniejsze głośniki, mimo stosowania technologii poprawiających ich zdolności (jak większy skok membrany, lepsze materiały), są bardziej narażone na uszkodzenia przy ekstremalnym obciążeniu niskimi częstotliwościami.

Jakość basu:

 

Ze względu na mniejsze zniekształcenia harmoniczne oraz bardziej naturalne odtwarzanie niskich częstotliwości, duże głośniki oferują zazwyczaj głębszy, bardziej kontrolowany i czysty bas. Mniejsze głośniki mogą mieć bardziej "szczupły" lub "płytki" bas, zwłaszcza w zakresie subbasu (poniżej 40 Hz).

Podsumowując: duże głośniki są lepszym wyborem dla odtwarzania niskich częstotliwości basowych, zarówno pod względem jakości dźwięku, zejścia w dół pasma, jak i wytrzymałości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...