Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Kuba, możesz doprecyzować? Uważasz, że kable Tellurium nie są konkurencyjne w swojej cenie?

żartowałem sobie , bo Witold stwierdził iż melodika niegodna accuphasa , także taka opasana obwijką z napisem lepszego producenta by godniej wyglądała ;) 

btw pytanie do forumowiczów bo nie chce mi się nowego tematu robić , lampa mocy jak się kończy to trzeba mocniej podkręcać volume , no i ogólnie słabsza czystość brzmienia ?

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Ale pudla są w porządku, wysoka jakość wykonania. I tyle.

Słuchałem z 3 par różnych kolumn pylona , no nie grało to , ale zapewne elektronika pokroju luxmana / accuphase , może arcam sa30 by je rozruszała ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wrócę jeszcze do metodologi porównań. Porownanie Artura z zmiana w czasie rzeczywistym jest najszybszą możliwą oceną różnic w audio czy sie to komuś podoba czy nie.

Jednocześnie najgorszą, ile można o tym gadać, że nie słucha się przełączając w locie dalszych fragmentów utworu, tylko wybiera się kilka lub kilkanaście i słucha te same fragmenty za każdym razem zwracając uwagę na wybrzmienia innych instrumentów.

Czy to się komuś podoba, czy nie.

W locie to siemkzesz pań zes...ć tylko tyle.

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Natomiast bardzo dlugie sesje bez zmian obarczone mogą być/są, Błędem Akomodacji Słuchu! Także tez trzeba mieć to na uwadze.

Jak ktoś jest osłuchany na testowych kawałkach, to nie trzeba akomodacji. 

Po czasie owszem oswajamy się, ale wystarczy wrócić do stanu poprzedniego i wszystko jasne.

2 godziny temu, audiowit napisał:

Mój kolega testował wszystkie. Baton go też zna. No ale ja musiałbym dom zastawić żeby posłuchać niektóre modele.

Witek, kogo znam o kim mówisz?

O Panu od Oyaide? 😉

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

To zastanów się czemu.

Ale o czym Ty piszesz. Ja mam wzmacniacz sony. Ty masz piękne Gato. Mój wygląda jak sowiecka lodówka. Jakie znaczki? :)

Takie z klaseru koledze, prze iez to wyświechtane teksty forumowe.

Za wiele to to nie słyszało, o porządnych warunkach nie wspomnę, to co innego może napisać. 

 

56 minut temu, audiowit napisał:

Myślę, że powinieneś do kompletu kupić Gato.

Może nawet i kolumny od Gato, są spoko z tego co słyszałem. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, DiBatonio napisał:

e nie słucha się przełączając w locie dalszych fragmentów utworu,

Ja tak nie sprawdzam "w locie" jak powyzej piszesz, tylko ten sam kawałek czasowy testuje ktorego długość jest dowolnie ustalana przezemnie. 

Słuchając "z powietrza" czy plików, to juz wogóle bezproblemowo (łatwiej niz z cd plus pilot).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja tak nie sprawdzam "w locie" jak powyzej piszesz, tylko ten sam kawałek czasowy testuje ktorego długość jest dowolnie ustalana przezemnie. 

Słuchając "z powietrza" czy plików, to juz wogóle bezproblemowo (łatwiej niz z cd plus pilot).

Z powietrza masz na myśli WiFi? 

Posluchaj/cie sobie , ja często tę listę wykorzystuję, zwłaszcza jak skręcę komuś kabelek jakiś 😛

https://tidal.com/playlist/84335bc5-5c51-4425-a691-60f38ac61ac2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, DiBatonio napisał:

Z powietrza masz na myśli WiFi? 

Posluchaj/cie sobie , ja często tę listę wykorzystuję, zwłaszcza jak skręcę komuś kabelek jakiś 😛

https://tidal.com/playlist/84335bc5-5c51-4425-a691-60f38ac61ac2

Podaj tytuły jesli to nie problem (nie wszyscy mają tidal)

46 minut temu, DiBatonio napisał:

Z powietrza masz na myśli WiFi? 

To chyba nazewnictwo przypisane do streamu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio

To juz teraz jestem dla ciebie TO ?

Nie wiem czy to obelga czy komplement.

Nie potrafisz zniesc jak ktos ma inne zdanie czy wyniki testow , z ktorymi ty sie nie zgadzasz?

No i oczywiscie , tylko ty sie osluchales i nikt inny. Tylko drogi sprzet sie liczy dla ciebie, inaczej nie bylo by tej przepychanki - poprostu bys przyjal do wiadomosci co ja uslyszalem, i o tym zapomnial.

Co smieszne jest , to ze w/g zdjec i tego co ja napisalem stwierdzasz ze mam do niczego warunki .

I jesli mowie ze dzwiek jest fajny to mi nie wierzysz.

Sprzet tez wybierasz na podstawie zdjec? Na to chyba wyglada , skoro potrafisz ocenic moj system i warunki akustyczne tylko patrzac na zdjecia. Zazdroszcze kurcze, nigdzie nie musisz sie z domu ruszac tylko patrzysz na zdjecie i bingo. Zamawiasz i  sluchasz.

Poprostu jestes niesamowity , chyle czola. 😉

Najlepsze jest to ze twierdzisz, ze przelaczanie w czasie rzeczywistym - co skutkuje tym ze ewentualna roznica jest od razu slyszalna -  nie da dokladnego obrazu. W takim tescie w/g ciebie nie da sie porownac jak poszczegolne instrumenty brzmia?

Ty moj geniuszu. 🤣

Chodziles do specjalnej szkoly, czy sam na te genialne sposoby wpadles? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur Brol po co rozrzucasz ten gnój po wątku?

Masz jakieś problemy egzystencjalne, czy jak?

Jak wyszło "to", to przez przypadek, czasem "szybciej" piszę i tak wyszło.

Nie tylko ze mną tu masz wymianę zdań, kilka osób pisało Tobie podobnie, ale uczepiłeś się mnie.

Za chwilę wyjdzie, że baton niedobry coś napisał....

21 minut temu, Artur Brol napisał:

Sprzet tez wybierasz na podstawie zdjec? Na to chyba wyglada , skoro potrafisz ocenic moj system i warunki akustyczne tylko patrzac na zdjecia

Nie na podstawie zdjęć,  chociaż częściowo tak, a jak ktoś liznął temat akustyki, to wie w czym rzecz. Natomiast moja opinia oparta jest na tym co piszesz, a często zadajesz pytania od czapy, a odpowiedzi i tak nie rozumiesz.

Widzę, że za długo było dobrze, trzeba jak nie z tej, to z tamtej strony, co?!

21 minut temu, Artur Brol napisał:

Najlepsze jest to ze twierdzisz, ze przelaczanie w czasie rzeczywistym - co skutkuje tym ze ewentualna roznica jest od razu slyszalna -  nie da dokladnego obrazu. W takim tescie w/g ciebie nie da sie porownac jak poszczegolne instrumenty brzmia?

Nie zrozumiałeś....

Należy porównywać te same fragmenty utworów, skupiając się na tym co już napisałem, nie męcz mnie, naprawdę męczysz bułę.

Nie tylko ja to widzę, że źle obierasz metodologię, czytasz czasem, co inni Tobie napisali?

21 minut temu, Artur Brol napisał:

Chodziles do specjalnej szkoly, czy sam na te genialne sposoby wpadles? 

Otóż, każdy kto rozumie to całe audio i jak jedno z drugim połączyć i wie, jaki wpływ ma akustyka, ustawienie zestawów głośnikowych i inne pierdolety nie wyłączając kabli takie rzeczy wie.

Ty na razie w sferze audio nosisz pampersy, co też Ci napisał @audiowit, przyjmij w końcu na klatę, że masz braki w temacie audio i tyle.

Nieraz pisałem, nie potrafisz i tyle , ale z dużą łatwością rozpowszechniasz bzdety, że kawałek modułu daka w Gato gra równie dobrze jak pełnoprawny porządny DAC na drabince R2R, a melodika jest tak samo dobra niż kable że srebra od Albedo.

Skoncz już, bo sam o to prosiłeś, a jednak dalej ciągniesz. 

Trzymaj się tego co masz i ciesz się muzyką, nie drąż tematów, których nie ogarniasz.

Nie cytuj już mnie, bo męczy mnie pisanie z kimś takim jak Ty.

Daj już na luz.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było dobrze ale nie ja to zmieniłem. 

Przypadkiem tak , jakoś nie widzę by tam inne słowo pasowało.

To uważaj co piszesz. Ja uważam.

No popatrz , nie ogarniam znów tematów, pampersy nosze, wmówiłeś sobie ze tylko pewne firmy czy urządzenia są dobre a reszta to be. Masz takie prawo ale już byś skończył z tym na siłę udowadnianiem że czegoś nie ogarniam. 

To że ty mi powiesz, że nie ogarniam czegoś to niewiele znaczy. Ty mówisz to co myślisz a ja to co w teście uslyszalem.

Kto te Gato z Holo testował, ja czy ty?

Nie możesz z pewnych powodów w to uwierzyc,  to nie mój problem.

To ty nie zaczynaj i naucz się w końcu że nie wszyscy muszą się z tobą zgadzać. Skończ w końcu negować to co ktoś po teście czegoś napisze, tylko dlatego że ty masz inne oczekiwania czy zdanie.

Tobie by się ten luz bardziej jak widzę przydał, więc posłuchaj swojej rady i się do niej zastosuj.

Ja w odróżnieniu do ciebie nie pisze o tym co myślę tylko o tym co słyszałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy-proszę o spokojniejszy ton wypowiedzi i bez wycieczek osobistych!

Nie negujmy tego, że ktoś inny słyszy (bądź nie słyszy) różnic w brzmieniu na swoich sprzętach a także co ma kupić czy sprzedać itp. 

Pozdrawiam

PS. Cieszmy się miłą i spokojną  dyskusją bo tak szybko się kończy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur Brol napisał:

No popatrz , nie ogarniam znów tematów, pampersy nosze, wmówiłeś sobie ze tylko pewne firmy czy urządzenia są dobre a reszta to be. Masz takie prawo ale już byś skończył z tym na siłę udowadnianiem że czegoś nie ogarniam. 

Artur już ostatni raz Tobie odpiszę...

Nie wmówiłem, tylko wiele słyszałem, łącznie z systemem kolegi Sylwka z innego forum, który odszedł w maju, za bagatela ok 2mln zł sama elektronika.

Niektórzy widzieli system przed którym u Niego siedziałem, poza tym od wielu lat, bo pewno jestem dużo starszy od Ciebie miałem okazję słuchać różnych urządzeń....

U siebie, u kolegów, w salonach i takie za niewielkie pieniądze, ale też za dużo większe niż mój system,  grało to różnie. 

A tam gdzie drożej nie zawsze lepiej, bo zazwyczaj kulała tam akustyka.

Po wielu latach przygody z audio i doświadczeniu z urzadzeniami, kolumnami, kablami i innymi gniazdami, wtyczkami wiem, że dobrze to trzeba umieć złożyć system i później można dać sobie spokój. 

Tak też uczyniłem.

Mam gdzieś, czy komuś się to podoba, czy nie .... mam swoje doświadczenia i tyle, a słuchać też trzeba się nauczyć przy składaniu systemów audio, trzeba wiedzieć jak przeprowadzać testy i na co zwracać uwagę.

Składanie audio systemu z przypadku, na oko, bo ładnie wyglada, bo ktoś coś napisał w recenzji, albo o zgrozo wypierając pewne rzeczy itd. do niczego dobrego brzmieniowo nie doprowadzą.

Wiedzą to Ci, co poświęcili kawał swojego życia, pieniędzy, czasu i wiedzą co z czym ugryźć.

TP by było na tyle i nie ciągnij że mną już tematu audio.

Ciesz się tym co masz, lepiej nie będzie co byś nie zmienił. 

Pzdr

 

2 godziny temu, Fandiscopolo napisał:

Zdaje sie ze to ja zaczalem pisac o sluchaniu z powietrza.Chodzi wlasnie o stream.

Ja pierdole,tworze historie 😎

Dla mnie i wielu których znam słuchanie z powietrza, to słuchanie przez WiFi.

 

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Nie negujmy tego, że ktoś inny słyszy (bądź nie słyszy) różnic w brzmieniu na swoich sprzętach a także co ma kupić czy sprzedać itp. 

Romku, ależ ja koledze Arturowi wierzę, że słyszy lub nie słyszy różnicy tak jak nam napisał. 

Chodzi raczej o metodę przeprowadzania testów porównawczych, która niestety kuleje w jego przypadku, o czym pisali też inni.

Nie wiem, czy przerażające, czy żałosne, czy może smutne jest to, że pełnoprawny porządny DAC ktoś sprowadza do poziomu modułu wbudowanego we wzmacniacz, a później leci z taką opinią po forach.

Później powstają mity, że wszystkie wzmacniacze, źródła,  czy daki grają tak samo, a niewielkie różnice to jakaś autosugestia, czy jakaś inna psychoakustyka.

Pzdr

 

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Artur już ostatni raz Tobie odpiszę...

Nie wmówiłem, tylko wiele słyszałem, łącznie z systemem kolegi Sylwka z innego forum, który odszedł w maju, za bagatela ok 2mln zł sama elektronika.

Niektórzy widzieli system przed którym u Niego siedziałem, poza tym od wielu lat, bo pewno jestem dużo starszy od Ciebie miałem okazję słuchać różnych urządzeń....

U siebie, u kolegów, w salonach i takie za niewielkie pieniądze, ale też za dużo większe niż mój system,  grało to różnie. 

A tam gdzie drożej nie zawsze lepiej, bo zazwyczaj kulała tam akustyka.

Po wielu latach przygody z audio i doświadczeniu z urzadzeniami, kolumnami, kablami i innymi gniazdami, wtyczkami wiem, że dobrze to trzeba umieć złożyć system i później można dać sobie spokój. 

Tak też uczyniłem.

Mam gdzieś, czy komuś się to podoba, czy nie .... mam swoje doświadczenia i tyle, a słuchać też trzeba się nauczyć przy składaniu systemów audio, trzeba wiedzieć jak przeprowadzać testy i na co zwracać uwagę.

Składanie audio systemu z przypadku, na oko, bo ładnie wyglada, bo ktoś coś napisał w recenzji, albo o zgrozo wypierając pewne rzeczy itd. do niczego dobrego brzmieniowo nie doprowadzą.

Wiedzą to Ci, co poświęcili kawał swojego życia, pieniędzy, czasu i wiedzą co z czym ugryźć.

TP by było na tyle i nie ciągnij że mną już tematu audio.

Ciesz się tym co masz, lepiej nie będzie co byś nie zmienił. 

Pzdr

 

Dla mnie i wielu których znam słuchanie z powietrza, to słuchanie przez WiFi.

 

Romku, ależ ja koledze Arturowi wierzę, że słyszy lub nie słyszy różnicy tak jak nam napisał. 

Chodzi raczej o metodę przeprowadzania testów porównawczych, która niestety kuleje w jego przypadku, o czym pisali też inni.

Nie wiem, czy przerażające, czy żałosne, czy może smutne jest to, że pełnoprawny porządny DAC ktoś sprowadza do poziomu modułu wbudowanego we wzmacniacz, a później leci z taką opinią po forach.

Później powstają mity, że wszystkie wzmacniacze, źródła,  czy daki grają tak samo, a niewielkie różnice to jakaś autosugestia, czy jakaś inna psychoakustyka.

Pzdr

 

 

 

 

Dziendobry.

Zdaje sobie sprawe, ze jestem tutaj jednym z najmlodszych forumowiczow.

Zdaje sobie sprawe ze pewnie tez najmniej sprzetu - napisze przesluchalem . Bo to sie tylko w sklepach odbywalo. Jednak, nie byl to sprzet za grosze.

Lyngdorf najwyzszy model z B&W 800 (taki duzy byl), Sonus Faber Minima I Eelecta Amator z Gryphon wzmacniaczem, NAD Masters z kolumnami MA, Sonus Faber i Dyaudio plus kilka sluchawek w cenach do 4 tysiecy. Akustyka tez byla ok bo zaklucen np. zadnych nie zanotowalem. Pokoje byla przygotowane do odsluchow . Lepiej lub gorzej.

W domu - MA GOLD 100 , Pylony, NAD 368, Camridge Audio CXA81, Gato Audio DIA250s, Gato CDD1, Primare CD35. 

Ty tyle pewnie na poczatku przygody swojej w audio , przesluchales.

Do czego zmierzam. 

Wszystko to jednak, przykro mi , ale nie daje ci prawa wyrokowania ze ja nie slysze , lub nie wiem jak sluchac. To ze moja droga dopiero sie niedawno rozpoczela to w tym przypadku nie ma nic do rzeczy.

Zapewniam cie ze nasluchuje tak samo dobrze jak ty, na te same rzeczy zwracam uwage, pewnie nawet te same momenty porownujemy.  Porownuje dzwiek fortepianu, gitar , uderzenia w perkusje, wybrzmienie talerzy, czystosc ich dzwieku i czy jest dobrze kontrolowane , czy bas jesli jest obecny , jest czysty i sprezysty, czy ma wybrzmienie czy jest krotki, wokale.

Te zmiany sa najlepiej slyszalne jesli jest zrodlo w czasie rzeczywistym zmieniane, w ciagu sekundy. Tak jak to bylo w przypadku Holo - zmiana zrodla, sekunda , roznica jak na dloni. Wiec jako ktos doswiadczony pisze ze to jest zla metoda to juz nie wiem.

Wracajac do Holo, piszesz ze jakim cudem dac w Gato tylko troche sie roznil od Holo. Takim prostym cudem ze te rzekome roznice sa nam wmowione. Te wielkie mam na mysli, ktore doprowadzaja od achow i ochow w recenzjach.

Nigdy nie twierdzilem ze roznic w kolumnach , wzmacniaczach, sluchawkach nie ma. W przetwornikach bylem przekonany ze nie ma. Sam sie zdziwilem ze sa. Dac we wzmacniaczu Singxer gral ciszej niz w Gato, w Gato z mniejsza iloscia energii niz ten w Holo.

Ale to wszystko. Bez och i ach.

 

A tam gdzie drożej nie zawsze lepiej, bo zazwyczaj kulała tam akustyka.

 

Twoje slowa. Jednak jakims sposobem nie potrafisz przyjac do wiadomosci jaka niewielka roznica pomiedzy  daciem w Gato i Holo byla.

Cytuje

Nie wiem, czy przerażające, czy żałosne, czy może smutne jest to, że pełnoprawny porządny DAC ktoś sprowadza do poziomu modułu wbudowanego we wzmacniacz, a później leci z taką opinią po forach.

 

Ja niczego nie musze sprowadzac , one sie same sprowadzaja. Nie lece z OPINIA tylko z WNIKIEM testu. Testu ktorego sam nie przeprowadziles ale probujesz go negowac, i dlaczego? Bo nie moze ci sie w glowie zmiescic ze cos tak - jak sam chyba napisales - zacnego, nie powalilo tego audiofila amatora na kolana.

Nic mnie nie powali, zaden z testow czy odsluchow mi dupy nie urwal . Niestety, bo myslalem ze z kazdym euro wydanym dostaje sie lepsza jakosc. Niestesty nie. Frustrujace.

Ten audiofil amator, uwielbia wszystkie te zabawki co wszyscy na tym forum, kolorowe wyswietlacze wbudowane w urzadzenia o wymyslnych ksztaltach, te wszystkie pokretla(oby nie za wiele) itp. Ale sprzet wybieram razem z moim portfelem i przy uzyciu moich uszu, a moge cie zapewnic, ze sa wciaz w dobrym stanie.. Dlugo trwalo bym mogl sobie takie zabawki kupic , bym teraz wywalal kase na cos , tylko dlatego ze cos jest, zacne , renomowane i ludzie sie do tego modla albo o tym snia. Ogolnie mowie.

Takie podejscie powinno byc norma, bo kase jest ciezko zarobic ale latwo ja wydac, a jeszcze latwiej na cos , o czym sie przeczytalo czy widzialo gdzies w salonie. Sam zrobilem raz, wiec rozumiem ze komus sie cos podoba i poprostu chce to kupic. Nie ma sprawy. 

Moze reasumujac.

Jestes straszy i o niebo czy galaktyke wieksze doswiadczenie masz ze sprzetem. Wiecej go przesluchales czy przetestowales. 

Niestety tutaj sie konczy twoja przewaga.

Jako doswiadczony audiofil, ze tak sie wyraze, powinienes wiedziec ze by o czyms sie wypowiedziec trzeba to przetestowac lub wogole uslyszec. 

W przypadku Holo, zapomniales o tej zasadzie i ponioslo cie na fali opini i wszystkich ochow i achow. Pewnie sobie pomyslales tez , co on tam amator mi tu bedzie... Arogancja?

Zapamietaj sobie raz na zawsze. Ilosc przesluchanego sprzetu nigdy nie bedzie nikogo upowazniala do do wydawania opini o czyims pokoju na odleglosc, do twierdzenia ze ktos jest gluchy czy nie wie jak sluchac, czy nie wie czego w testach nasluchiwac.

To, ze ty tyle czasu sie tym zajmujesz nie robi na mnie wrazenia, a jak juz probujesz na odleglosc wyrokowac co jest u mnie ok albo jak co powinno brzmiec to juz wogole... Twoje twierdzenie o zlym sposobie testowania jest dziwne, przynajmniej. To tak jak bys mowil ze 2 dodajac do 2 nie jest 4 , kiedy mi dokladnie 4 wychodzi. Nie masz monopolu na metodyke testow. A juz na pewno nie jestes jedynym ktory, wie jak cos sprawdzic. Inni tez maja rozum, co moze byc dla ciebie zaskoczeniem.

Zapamietaj to sobie, i bedzie ok. I skoncz z nazywaniem mnie chlopczykiem, czy wrecz uzywaniem slowa TO na okreslenie mojej osoby. Nie robie tak , wiec nie zycze sobie. Troche szacunku.

Na kazdy wpis z twojej strony, w ktorym bedziesz negowal moje wyniki , dostaniesz odpowiednia odpowiedz. Sprawdziles to samo co ja , podziel sie raczej wnioskami. Moze beda rozne a moze takie same. Moze sie komus przydaja.

Traktuj mnie i innych forumowiczow, z mniejszym doswiadczeniem na rowni ze soba a bedzie ok.

 

Milego dnia

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Artur Brol napisał:

audiofila amatora

Artur, wszyscy jesteśmy amatorami. Nie ma takiego zawodu, jak audiofil. A z doświadczeniem w tym hobby różnie bywa. Czy wróżbita  z 25-letnim stażem trafniej przewidzi wynik rzutu kostką niż przedszkolak?

Moja rada, nie przejmuj się. Wycieczki osobiste i sprzętowe to klasyka forum. Pojawiają się, gdy chęci są duże, ale brakuje argumentów merytorycznych. Nie bierz do siebie. Ciesz się sprzętem, muzyką, poszukuj, doskonal, poszerzaj. 

Mi się Twój test DAC-ów bardzo podobał. Tak trzymaj!

Podpisano
Posiadacz Trzech Kabli Melodiki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...