Skocz do zawartości

Czego słuchasz??


karp

Recommended Posts

Druga część listy najlepszych albumów 2022 roku.

image.thumb.png.7bbf0850eef00b015389e0421c3836c3.png

black midi - Hellfire. Trzecia płyta jednego z najbardziej cenionych współczesnych rockowych zespołów. Bardzo intensywne granie, dość zróżnicowane. Zespół jest często opisywany razem z BC, NR oraz Squid jako najlepsza rockowa trójka współczesnego rocka. W tym roku Squid nie wydał żadnego studyjnego albumu, tylko Live on KEXP:

Z tegorocznego pojedynku wybieram jednak Black Country, New Road - Ants from Up There. Na Hellfire nie podobają mi się "mówione" partie wokalne, szczególnie w utworze The Race Is About to Begin.

 

image.png.93f842de865cd9c18f67e3d86f230733.png

Just Mustard - Heart Under. Kwintet z Irlandii. Muzyka na albumie oscyluje wokół takich gatunków, jak Noise Rock, Shoegaze, Post-Punk, Dream Pop. Brzmieniowo muzyka przypomina nieco Cocteau Twins z okolic albumu Head over Heels. Jest dość ponuro. Wokal Katie Ball idealnie współgra z warstwą instrumentalną. 

 

image.png.730cb0b26490ded2a34151ca8da18114.png

Nagranie z udziałem Maxa Richtera, orkiestry Chineke! Orchestra i skrzypaczki Eleny Urioste. Jak wskazuje tytuł, jest to nagranie "na nowo" Czterech pór roku Vivaldiego, z syntezatorem Mooga. 

 

image.png.0e9e5bb092935296fe5ef7fe5777dc16.png

Lynn Avery & Cole Pulice - To Live & Die in Space & Time. Duet prezentuje subtelne ambientowe dźwięki w jazzowej konwencji. Bardzo nastrojowa muzyka, idealna na wieczór, choć oczywiście nie tylko 😉

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Adi777 napisał:

image.png.730cb0b26490ded2a34151ca8da18114.png

Nagranie z udziałem Maxa Richtera, orkiestry Chineke! Orchestra i skrzypaczki Eleny Urioste. Jak wskazuje tytuł, jest to nagranie "na nowo" Czterech pór roku Vivaldiego, z syntezatorem Mooga. 

Tę przesłuchałem jakiś czas temu i spodobała mi się bardzo. Lubię sposób w jaki Max Richter „widzi” muzykę. Przyłączam się do rekomendacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tchocky napisał:

Tak patrze na tę listę i to jest dramat jakiego dziadostwa ludzie słuchają... 

 

To jest właśnie to czego słucha średnia krajowa, czyli statystyczny Kowalski, Smith, Müller, czy inny Svenson. Takie są fakty. Jesteśmy na forum audio czyli miejscu skupiającym freaków na punkcie sprzętu  hifi ale też muzyki.  W teorii, jesteśmy bardziej wrażliwi na dźwięki. Wielu z tych co słucha muzyki „niskiej” też jakiś tam talent ma…;)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dorsz napisał:

Screenshot_20221204-205951.jpg

Dlaczego akurat ta płyta Anouara? Twoim zdaniem najlepsza czy wybór przypadkowy? Robiłem do niego kilka podejść ale wcześniej mnie z jakiegoś powodu nie urzekł. Jednak cały czas gdzieś przy mnie jest - raz po raz wpada do mojego świata. Czeka na bocznicy aż przełożę wajchę. Ukazuje się niczym czerwona płachta torreadora aby mnie trochę podrażnić. I zwrócić moją ciekawość ku sobie. Przypomnieć o nieodrobionej lekcji. Może…?

A więc dobrze panie Brahem. Sprawdźmy pana po raz n-ty…;)

Dzięki za podpowiedź pozycji na wieczór…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sonique napisał:

Dlaczego akurat ta płyta Anouara?

Przepraszam, że odpowiadam na pytanie nie adresowane do mnie, no ale forum publiczne, a twórczość pana Anouara też znam. To moja ulubiona płyta tego artysty. Lubię inne, ale ta jest według mnie najlepsza. Na innych nie ma tyle muzyki wschodu. A utwór tytułowy i kolejny po nim niezmiennie powodują ogromne emocje. 

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przesłuchałem. Winien Wam jestem zatem jakieś słowo. Chyba pierwszy raz wchłonąłem jego płytę w takim skupieniu. Podobała mi się. Ma potencjał. I chyba nawet magię. Na pewno wrócę aby się uprwnić.

Odświeżyłem niedawno zapomnianą przeze mnie płytę kenijskiego artysty* ze stajni Real World więc stylistycznie Anouar wpasował się świetnie stając się niespodziewanym przedłużeniem mojej upalnej afrykańskiej wycieczki, której notabene kończyć mi niespieszno. Tym bardziej, że rzeczywistość za oknem spowita bielą…

*Napiszę o nim…

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji polecam również innego muzyka z tego kręgu: Youssef Dhafer. Mnie najbardziej podoba się "Birds Requiem", choć jest to już muzyka wymagająca dużego skupienia.

Ech teraz widzę, że ptasie requiem też już przywoływałem w tym wątku. Chyba pora ograniczyć pisanie na forum.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

Ech teraz widzę, że ptasie requiem też już przywoływałem w tym wątku. Chyba pora ograniczyć pisanie na forum.

Eee tam… nie masz czym się martwić?;)

Szkoła nauczyła mnie niewielu mądrych rzeczy ale jedna prawda zeń wyniesiona wydaje się dość trafna i utkwiła mi w pamięci: materiał wielokrotnie powtarzany do znudzenia wreszcie się kiedyś utrwali;)

Moim zdaniem piszesz za rzadko…

A Dhafer Youssef (wygląda na to, że Józef to jednak jego nazwisko…) to oddzielny rozdział. Niesamowicie wszechstronny i utalentowany muzyk. Ja najwyżej cenie Digital Prophecy. Całkiem długo polowałem na ten krążek…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sonique napisał:

Moim zdaniem piszesz za rzadko…

@Grzesiek202 - podpisuję się pod słowami Marcina. 😀

Ostatnio pracuję przy dźwiękach koncertu Macieja Sikały. W składzie septetu między innymi Robert Majewski na trąbce, Grzegorz Nagórski na puzonie i Piotr Wyleżoł na fortepianie. Ogółem duża klasa i jedna z moich ulubionych płyt Sikały. Chociaż, gdybym miał wskazać tę "naj" z jego udziałem, to chyba jednak wybrałbym inny album, w dodatku firmowany przez innego muzyka. Ale to historia na kiedy indziej. 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...