Skocz do zawartości

Kompletowanie zestawu- proszę o sugestie


kajtek99

Recommended Posts

Witam.To mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie. Zamierzam skompletować zestaw- głównie pod stereo. Jako bazę traktuję amplituner ONKYO TX-DS575X- tym dysponuję i na razie nie zamierzam zmieniać. Wiem, że to kombajn i był kupiony wiele lat temu pod kino, ale obecnie proporcje są takie, że 80% muzyki 20% kina....albo jeszcze mniej. Dysponuję pomieszczeniem o pow 45m2.O głośnikach jakie teraz grają nie ma sensu pisać- idą na szrot.
Chcę dokupić kolumny frontowe pod muzykę (słucham głównie rocka, metalu, muzyki filmowej i instrumentalnej) oraz gramofon- i tu proszę o pomoc. Chyba wolę nowe sprzęty niż używane...no chyba, że używki z PEWNEGO źródła. Wiem, że podstawa to czytanie forum, internetu itp- ale mam kilka dni na decyzję a wiedzy w tym zakresie OGROM icon_neutral.gif
Gramofon o jakim myślę to: AUDIO-TECHNICA AT-LP120 USB -nowy za 1200 złociszy, a kolumny to WHARFEDALE KOLUMNA FRONT DIAMOND 10.6 ok 2k za parę.
I tutaj proszę o pomoc- czy to dobry wybór, może coś innego w tych pieniążkach możecie mi zaproponować?
Z góry dziękuję za pomoc i czekam z niecierpliwością na posty w moim temacie.
Pozdrawiam
Artur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie domyślać się pozostaje,że przeznaczasz ok 3200 na zakupy. O preferowanym brzmieniu się już nikt nic nie domyśli bo poszlak brak icon_wink.gif
Ja bym sugerował dwie rzeczy - sprzęt używany jednak, a "pewne źródło" może zastąpić odbiór osobisty i odsłuch.
Zmniejszyłbym też budżet na gramofon, a dołożył do kolumn. Ampli cudów w stereo Ci nie zaproponuje więc niech choć kolumny będą jak najlepsze (i perspektywiczne). W gramofonie najważniejsza brzmieniowo jest wkładka i na tym bym się skupił.

PS.Za 3200 już możesz poskładać ładnie brzmiący zestaw cały (mój mniej więcej tyle kosztuje icon_smile.gif ), a jakbyś jeszcze ampli sprzedał .....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiem, że podstawa to czytanie forum, internetu itp- ale mam kilka dni na decyzję a wiedzy w tym zakresie OGROM icon_neutral.gif



Podstawa to odsłuch porównawczy, najlepiej w docelowym pomieszczeniu, u siebie, przy użyciu dobrze znanego materiału muzycznego. Suche opinie na forach, recenzjach itp. choćby nie wiem jak kwieciste nigdy nie dadzą Ci pełnego wyobrażenia o dźwięku, szczególnie gdy sam nie jesteś osłuchany, nie potrafisz określić własnych preferencji brzmieniowych i nie znasz terminologii z upodobaniem stosowanej przez audiofilów. Poza tym wystarczy kolumny zestawić z innym wzmacniaczem by efekt końcowy totalnie odbiegał od opisanego w recenzji. To po pierwsze.

Po drugie zdecydowanie odradzam pośpiech przy wyborze sprzętu, inna sprawa gdy masz sprecyzowany plan zakupu i pojawi się jakaś okazja. Pieniądze można szybko wydać na byle co, a gratka pojawi się np. 2 tygodnie po zakupie. I co wtedy? Płacz?

Po trzecie, nie bój się używek. Zawsze jest ryzyko wtopy, szczególnie gdy kupuje się od handlarza z nie do końca czystymi intencjami. Ale ktoś, kto ma same pozytywne komentarze nie pozwoli sobie na "strzał w stopę" sprzedając jakieś truchło. Odbiór osobisty również pozwala zweryfikować stan kolumn oferowanych jako "gabinetowe", jadąc do kogoś np 200 km poniesiesz porównywalne koszty co przy wysyłce kurierem.

Po czwarte, odsprzedaż sprzętu używanego niekoniecznie musi oznaczać stratę, możesz wyjść na "zero" lub nawet zarobić, a z nówkami już tak różowo nie będzie, gdybyś z jakiegoś powodu chciał je sprzedać.

Pokój masz duży, z tego powodu zalecam zakup kolumn o w miarę dużej skuteczności, czyli przynajmniej 90 dB i więcej. Amplituner w przyszłości zmień na zwykły wzmacniacz stereo. Sprzęt do kina, mimo iż pokaźnych rozmiarów, tak naprawdę jest słaby, moc tam podawana bardziej ma charakter marketingowy, papierowy niż autentyczny. Moc z definicji jest dystrybuowana na kilka kanałów, do stereo wykorzystasz dwa kanały, czyli tylko ułamek całej dostępnej mocy amplitunera. A dźwięk z tego jest po prostu podły. Za takie same pieniądze kupisz używany wzmak stereo, który muzykę zagra dużo lepiej, a i filmy fajnie nagłośnisz.

Do 2 - 2,5 tys. zł polecam 3 modele kolumn, które w razie niezadowolenia bez problemu odsprzedasz:

Canton Ergo SC-L
Canton Ergo RC-L
Infinity Kappa 7.2i

Wszystkie z powodzeniem odnajdą się w 45 m^2, ze wskazaniem jednak na lepszy wzmacniacz

P.S. Pewnie nie wiesz, że żywotność kolumn może przekraczać 50 lat?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

P.S. Pewnie nie wiesz, że żywotność kolumn może przekraczać 50 lat?


No chyba że ktoś ma stare Tonsile z piankowym zawieszeniem - to wtedy jakieś 5 lat, wymiana zawieszenia (za nieduże pieniądze) i kolejne 5 lat (no chyba że wcześniej pójdzie po rozum do głowy i kupi lepsze kolumny). Ale tego na szczęście nikt tu na Forum nie poleca icon_wink.gif


A zakup używanego sprzętu (w tym oczywiście kolumn) w bdb stanie minimalizuje ryzyko "wtopy". Co innego "skatowane egzemplarze" - których nie polecamy.
A po to jest odbiór osobisty, by można było sprawdzić dokładnie wiele elementów.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Uzupełniając informacje to mam 43 lata i mieszkam w ok Lublina........i z chęcią bym posłuchał u kogoś zaawansowanego brzmienia dobrego zestawu icon_wink.gif A tak poważniej to napisałem w pierwszym poście jakiej muzyki słucham....chociaż to pewnie inne pojęcie niż 'brzmienie' icon_wink.gif Mój słuch jest daleki od ideału, ale powiedzieć, że mi słoń na ucho nadepnął będzie niewątpliwym nadużyciem. Chcę żeby mi po prostu " ładnie w domu grało" i żebym nie musiał w tym celu zgłębiać całej tajemnej wiedzy audiofilskiej icon_wink.gif Wasza wiedza jest z całą pewnością dużo większa niż sprzedawców w sklepach ze sprzętem i dlatego pozwoliłem sobie na zasięgnięcie Waszej opinij na forum.
Byłem wczoraj w sklepie i oglądałem na żywo trochę kolumn. Do wyboru z pierwszego postu dorzucił bym jeszcze ROTH AUDIO OLI 40- teraz to chyba MELODIKA- cena mniej więcej ta sama. Sprzedawca zbił mnie z tropu proponując zamiast gramofonu Audio-Techniki sprzęt REGA RP1 (50zł droższy), ale w/g mnie chyba z gorszą wkładką.
Czy znajdzie się jeszcze ktoś cierpliwy, żeby mi doradzić?
Pozdrawiam
Artur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uproszcając jeśli chodzi o brzmienie: jeden lubi kiedy jest dużo basu; inny lubi , gdzie wysokie tony dominują, a basy już nie; jeszcze inni lubią kiedy średnica jest na pierwszym planie (np. wokale).
Koledzy tak naciskają na tą kwestie ponieważ aby pomoć Tobie w dobrym wyborze, muszą wiedzieć co w brzmieniu najbardzije lubisz, jaki Ci odpowiada. Ważne to jest ponieważ dobierając zestaw czyli kolumny do wzmacniacza, można np wybrać ciepło grające głośniki i ciepło grające kolumny i do tego jeszcze ciepło grający cd i wiesz co z tego wyjdzie? Jedna wielka klucha, a okaże się , że jednak Ty lubisz dźwięk chłodny, analityczny i masz wydane pięniądze w błoto;)

Jeżeli słuchasz Rocka, Metalu to na pewno musisz uzyskać dźwięk dynamiczny z kopem i energią gdzie dobra jest podstawa basowa jak i detaliczna , ale nie sypiąca piachem góra - taka mała podpowiedź icon_wink.gif

Jesli chodzi o kolumny to może coś ze stajni Klipsch - bardzo dynamiczne granie oraz wysoka sukteczność, Choć wydaję mi się , że z Twoim amplitunerem mogłoby być za jasno, trzeba by odsłuchać , zresztą jak wszystko prdzed zakupem;)

Sam posiadam Klipsch R26f i jeśli chodzi o ciężką muzykę to idealnie:) Wcześniej miałem Pylon Audio Pearl 25 - w Metalu tragedia.

Najważniejsze - jęsli zależy Ci głównie na słuchaniu muzyki - radzę kupić wzmacniacz stereo, Twoj amplituner do muzyki, bardzo średnio się nadaje. Co z tego , że kupisz przyzwoite kolumny jak amplituner je będzie bardzo ograniczał.

Postaraj się swoimi słowami opisać co dla Ciebie w brzmieniu jest najważniejsze icon_wink.gif

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mordor12- dzięki kolego za wyjaśnienia. Trochę się przejaśniło icon_smile.gif Lubię basy ale nie dudniące, tylko wyraźne- takie żeby nie ograniczały słyszalności pozostałych pasm. Chciałbym, żeby góra nie była męcząca, tylko czysta i wyraźna ale oczywiście nie dominująca. Dominujące mają być średnie tony, uzupełnione przez wyraźny głęboki bas i nieświdrujące ucha 'piszczałki'.
Tak jak pisałem na chwilę obecną musi mi wystarczyć ten amplituner, który posiadam. Jeżeli nie ogarnie kolumn które dokupię- trudno. Następnym krokiem na przyszłość będzie zakup wzmacniacza stereo. Wiem, że to raczej nie ta kolejność ale trudno......musi wystarczyć.
Czy te kolumny, które wymieniłem i gramiaki to dobry wybór?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melodika Bl-40 to całkiem zacne kolumny, jeśli chodzi o nowe w tej cenie. Grają mniej więcej tak jak lubisz, , mają bardzo dobrą podstawę basową, całkiem niezłą średnicę jak i wysokie tony. Ogólnie można powiedzieć, że są to takie "uniwersalne" kolumny. Do cięzkiej muzyki będą się nadawać. Ważne , aby je odsunąć od ściany min - 50 cm. Odwdzięczą się pełniejszym ładnie ułożonym basem. Ogólnie osobiście polecam te kolumny. Tylko nie wiem czy nie będą za małe do 45 m2... Miałem kiedyś na odsłuchach wielką rozterkę czy ich nie kupić, bardzo mi się podobały, jednak ze względu na głośniejsze granie (czyt. skuteczność) wybrałem Klipsch;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamondy 10.6 są przeciętnie efektywne jak na podłogówki, w dodatku 4,5ohmowe( w sumie norma) co dla amplitunera w dużym salonie jest wyzwaniem.
Zgadzam się z przedpiszczcą, że z amplitunerem onkyo pewne kolumny mogą zabrzmieć może nie tyle zbyt detalicznie( masz w sumie regulacje tonów) co raczej jasno.
Nie chcę tu oceniać dźwięku, brzmienia kolumn za około 2k bo to nie zawody, a każdy ma inny gust i wzmacniacz, jednak w tej cenie posłuchaj magnat quantum 677- mają dużo lepszą efektywność dB( nie musisz tak podkręcać amplitunera, lepszy dźwięk) quantum ma solidną, leciutko ocieploną podbudowę basową (raczej słaby punkt amplitunerów), co z onkyo też może być zaletą.
Ps roth i melodika bl40 to nie dokońca to samo brzmienie w necie był kiedyś test obu modeli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Co do kolumn to poszedłbym w inne modele Melodika BL 40 lub Magnat Quantum 677.
http://allegro.pl/magnat-quantum-677-nowe-...5991118881.html
Podobna cena a grają nieco lepiej. W Wharfedale basy są super dobrze kontrolowane miękkie. Jednak do góry można się przyczepić praktycznie w każdym stopniu.

Więc dobrze by było jakbyś odsłuchał czego kolwiek i podpowiedział nam czy dana konstrukcja Ci odpowiada czy też coś chciałbyś w niej zmienić.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze....im bardziej drążę temat tym trudniej podjąć decyzję. Czy miał ktoś do czynienia z tymi kolumnami : NS-555Yamaha. Opisy w necie są bardzo enigmatyczne.....czy któryś z kolegów mógłby się wypowiedzieć jak mogą wypaść te kolumny z tym do czego chcę je podłączyć i jak się mają do marek wymienionych powyżej???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ns555 to owszem nawet obiektywnie dość solidnie zbudowane jak na 1600zł kolumny, jednak jak kolega napisał: do muzyki rozrywkowej, także za sprawą mocno zaakcentowanej góry i specyficznemu basowi.
Raczej do wzmacniacza z dobrym nasyceniem, niż jasno i detalicznie grającego (np. amplitunera) .Wafle już chyba bardziej "dojrzałe" szkoda że nieco mało efektywne jak na ten amplituner i taki duży salon. Reasumując Melodika 40 i Quantum 677, to melodika zagra twardszym basem, a magnat quantum 677 pełniejszym i grubszym, co obecnie da u ciebie dużo lepszy efekt. Oczywiście piszemy o kolumnach które bez problemu kupisz poniżej 2tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_cool.gif dzięki za opinie i podpowiedzi. Spróbuję jutro namierzyć jakiś sklep w Lublinie, gdzie będę mógł posłuchać Magnum 675 lub 677(trochę cena blokuje). Jak podłączę i się trochę osłucham to podzielę się wrażeniami. Dzięki za cierpliwość dla audio kota. icon_biggrin.gif

ps: wybieram z Magnata:

- Quantum 657
- Shadow 205

- a może Klipsch R-24F

Więcej nie będę szukał. Podpowiedzcie proszę która z tych trzech - obiecuję, że ostatecznie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...