Skocz do zawartości
RoRo

Przedwzmacniacze gramofonowe.

Recommended Posts

Temat ciekawy i wart omówienia, bo często pojawiają się na naszym Forum pytania od świeżych właścicieli gramofonów lub potencjalnych kupców , więc zaczynamy icon_cool.gif

Dla wprowadzenia (i dla początkujących) kilka podstawowych informacji:
mamy 2 rodzaje przedwzmacniaczy gramofonowych: wewnętrzne (wbudowane w amplituner/wzmacniacz) oraz zewnętrzne (wymagające zasilacza/zasilania zewnętrznego oraz dodatkowej pary kabli).

A jak ktoś chce najprostszy (najtańszy) preamp na początek, to zamiast bezfirmówki za 70zł lepiej dołożyć trochę i poszukać oraz kupić za jakieś 100zł więcej ( w porywach do 200zł) używany firmowy preamp takich firm jak ProJect, NAD czy Cambridge Audio.

Kupując preamp gramofonowy trzeba się zastanowić jakiego rodzaju wkładek (MM, MC czy obu rodzajów) będziemy używać w gramofonie. Najtańsze konstrukcje mogą zazwyczaj współpracować tylko z MM, droższe z oboma rodzajami wkładek. Są też modele (z tych "trochę" droższych, które działają poprawnie tylko z MC - choćby pre Graham Slee
Gram Amp 3 Fanfare).
Podobny problem może być ze wzmacniaczami i amplitunerami: albo brak im wbudowanego pre gramofonowego, albo tylko z MM będą działały poprawnie.
Zazwyczaj są takie parametry dla MM i MC
- Impedancja wejściowa: MM 47kohms/120pF
- Impedancja wejściowa: MC 100ohms/120pF
ale są też konstrukcje umożliwiające pracę z różnymi parametrami (ustawiane ręcznie na zewnątrz lub w środku obudowy - np. zworkami, czasami też automatycznie).

Jeżeli gramofon ma wbudowany preamp, to możemy z niego skorzystać i podłączyć nie pod dedykowane wejście PHONO ale pod dowolne wejście analogowe (AUX, CD, TAPE, TUNER ...). Można go też wyłączyć i wtedy wpinamy się wyłącznie w gniazdo PHONO.

Oprócz gotowych konstrukcji znanych (i mniej znanych) firm jest kilka udanych konstrukcji małoseryjnych lub wręcz jednostkowych - i dostępnych na naszym rynku (polscy konstruktorzy, ceny od kilkuset złotych po ... sporo więcej).

Warto zauważyć, że zasilacze przedwzmacniaczy gramofonowych najczęściej są dość proste i istnieje możliwość dokupienia dużo lepszych zasilaczy (fabrycznych - jak np. Graham PSU albo produkowanych przez firmy zajmujące się zasilaczami do różnych firm i modeli). Koszt jest zróżnicowany i zaczyna się od stu złotych i dochodzi do tysiąca (Tomanek, Graham),  a zapewne i dalej...

Inne informacje na początek znaleźć można w tym wątku " Przygoda z gramofonem – podstawowe informacje" http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=43053&pid=145271&st=0&#entry145271

Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i opisami/zdjęciami posiadanych (teraz lub kiedyś) preampów gramofonowych - szczególnie osoby które już mają za sobą pare lat z gramofonami...

Pozdrawiam
PS. Jak zwykle - wpisy spamerów i osób które nie mają nic do powiedzenia na ten temat będą usuwane!

To może na początek ja. Na razie krótko, bo o preampach, które zaprezentuje niżej pisałem już na forum. Oczywiście jeśli zajdzie potrzeba napiszę więcej.

Na dzień dzisiejszy posiadam dwa pre:
Simaudio Moon LP 3. Współpracuje z gramofonem Thorens TD320.
http://audio.com.pl/newsy/sprzetowe/1406-p...maudio-moon-lp3

Drugi to LAR LPS-1. Pre polskiej produkcji. W tej klasie cenowej nie do pobicia. Moim zdaniem przedwzmacniacz ten jest lepszy niż niejeden pre o wiele droższy. U mnie współpracuje z gramofonem Acoustic Solid Machine Small i z Lebenem.
http://soundrebels.com/lar-lps-1/

Oczywiście posiadałem też inne preampy, ale to może innym razem.

Ja mam przedwzmacniacz ProJect Phono Box SE.
Wcześniej były tylko wbudowane we wzmacniaczu. Tutaj mogę powiedzieć, że sceptycznie podchodziłem do pomysłu z pre.
A okazuje się, że bardziej subtelnie podaje dźwięk, nieco więcej szczegółów i lepsza scena wobec wbudowanego w Struss 140
Jestem zadowolony, na tyle że dostał kabel Kimber KC1, zastanawiałem się nad zasilaczem Tomanka do niego. Na ile poprawiłoby dźwięk - czy warte te kolejne 500zł? icon_rolleyes.gif
Drugie pytanie, które mnie nurtuje: na ile lepszy jest ProJect Tube Box?

Muddy odpowiem na pierwsze pytanie. Moim zdaniem warto jest zamówić zasilacz Tomanka do pre. Przy czym im lepszy przedwzmacniacz, tym bardziej warto taki zasilacz zamówić.
Do mojego Moon'a LP3 zamówiłem bez wahania zasilacz i nie żałuję.
Co do drugiego pytania. To na pewno ProJect Tube Box będzie lepszy. Na ile, to trudno ocenić. Zależy to w głównej mierze od systemu i upodobań. Na pewno dźwięk nabierze więcej "ciała", barw, wypełnień, szczególnie w zakresie średnicy.

Faza testów... Jeszcze nie mój, ale poniższa konstrukcja DIY próbuje mnie przekonać. Czy się zaprzyjaźnię...? "Anastasis" DCD narazie jest OK. 

IMG_20170518_181021.jpg

IMG_20170518_181036.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się