Skocz do zawartości

ODSŁUCH - jak się do niego przygotować


S4Home

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Na odsłuch trzeba zabrać swoje ulubione płyty lub utwory, to oczywiste, niemniej na pewno przydadzą się nagrania fortepianu solo, skrzypiec solo, orkiestry symfonicznej prezentującej "gęsty" utwór i nagranie głosu męskiego chociażby takiego Jonnego Deppa mówiącego w utworze "American dreamers" na płycie Bregovica "Ederlezi". Fortepian jest jednym z najkrytyczniejszych instrumentów do wiernego odtworzenia i wiele kolumn ma z tym problem, skrzypce takoż, orkiestra pozwoli ocenić czy system radzi sobie dobrze czy źle w skali bezwzględnej (wszystkie parametry razem wzięte) ale to dla kogoś kto ma punkt odniesienia tzn jest lub był bywalcem sal koncertowych i siadywał w dobrych miejscach, męski głos powie dużo o barwie. Fortepian, skrzypce i orkiestra powinny być prezentowane na nienagannie zrealizowanych nagraniach aby możliwe było uchwycenie rzeczywistej aury sal w których je nagrywano. Jeszcze kwestia techniczna, jeśli oceniamy kolumny to poprośmy o podłączenie już wygrzanych, tak min kilkadziesiąt godzin, gdy konstrukcja pozwala na bi wire to skorzystajmy z tej opcji, wzmacniacz albo taki jakim dysponujemy w domu albo zbliżony klasą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Wybrane utwory to podstawa. Jednak stwierdziłem, że jak gdzieś się wybieram to biorę ze sobą wszystko, co u mnie obecnie gra. Szukam kolumn to pakuje wzmacniacz, źródło, dac, kable i co tam jeszcze mam. 

Zdarzało mi się, że sklep mówi: "Spoko mamy taki wzmacniacz. Nie musi Pan nic zabierać". Jadę za 2 dni 140km, a pan: "Przykro mi. Sprzedał się wczoraj, ale mam model niżej. Prawie tak samo gra".

Miałem też tak, że pojechałem na odsłuch kolumn ze swoim wzmacniaczem. Wszystko podłączane, przełączane, w końcu Pan zmienił też i wzmacniacz. 4h i też jakoś nic mi się nie podobało. Po powrocie do domu stwierdziłem, że to "moje wszystko" gra dużo lepiej niż to wszystko co słuchałem w sklepie. Tu przypuszczam poszło nie tak ze źródłem (nie każdy super hiper salon ma na uposażeniu Usbridge + dac :)).

Powyższe zdarzenia ukształtowały moje podejście do odsłuchu jak w pierwszym akapicie. Pakuję wszystkie graty i dopiero jadę i raczej tak już zostanie. Myślę, że warto na to zwrócić uwagę.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 8.04.2022 o 19:09, Dzik napisał:

Ja się tak przygotowuję do odsłuchu:

5zadCAD.png

Na pewno tylko do odsłuchu? 

😁

Dnia 7.12.2017 o 22:43, sturek napisał:

Może przydałby się ranking patyczków higienicznych do uszu czy środków usuwających woskowinę

Patyczków nie powinno się używać, jak komuś zalega dużo woskowiny, może sobie zaczopować kanał słuchowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Nie wiem, jaki u Was, ale u mnie spadł śnieg. I zrobiło się... niecodziennie cicho. Puszysty kożuszek zupełnie wytłumił u mnie dźwięki miasta. Nie słuchać samochodów, przechodniów, nic. 

Idealny moment na krytyczne odsłuchy! Zimy ostatnio takie, że to może się już nie powtórzyć. Nie przegapcie!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przeklejam ponownie bo z pierwszej strony zniknęło:

 

ODSŁUCH

Wielu z Was pyta jak przygotować się na odsłuch w salonie? Jak go przeprowadzić? Na co zwracać uwagę a na co nie?

Podpowiadamy

Niestety tak przyjemna czynność jak odsłuchy, w ostatnim czasie nabrała nieco innego charakteru. Sprzętu jest sporo, trzeba się umawiać na odsłuchy a przy samym odsłuchu nie wiemy na co zwracać uwagę.

Początkowo załóżmy budżet w którym chcemy się obracać. Bardzo często zakup wychodzi poza założone widełki ale o tym później. Wybierzmy modele, które chcieli byśmy odsłuchać. Jak? O tym jest inny temat "paradoks kupującego" zachęcam do lektury.

Wybierając się do salonu na odsłuch warto dowiedzieć się:

- Czy bez problemu będę mógł sprawdzić CD?

- Czy jeśli chce odsłuchać z USB jest taka możliwość?

- Ile mam czasu na odsłuch?

- Czy odsłuch jest płatny?

Pytania wydają się kuriozalne, ale jak się później okazuje wcale takie nie są.

Warto wziąć ze sobą płyty, USB czy utwory na Spotify (lub innej platformie), które mamy osłuchane! Powiedział bym na tyle, że aż mamy ich dość. Musi to być utwór który towarzyszył nam słuchając z telefonu, w samochodzie czy u kolegi na sprzęcie audio. Dzięki temu uzyskamy podstawowy punkt odniesienia.

Kolejna kwestia, nie zwykle trudna, ale jakże istotna, to wstępne założenia czego oczekujemy od dźwięku. Tu problem będą mieli nowi audiofile dla których odpowiedź często brzmi "nie wiem".

Jednak wstępne założenie czy lubi dźwięk, dokładny, basowy, ciepły, delikatny są bardzo istotne.

Oprócz muzyki na wybranym rodzaju nośniku weźmy ze sobą cierpliwość oraz dobre nastawienie. Tu zachęcam do nie czytania wcześniej opinii a na odsłuchu wyrobienie swojej. Dopiero później można zweryfikować jak nasze doświadczenia kontrastują z tymi pisanymi w sieci.

A więc jesteśmy. Siadamy i słuchamy pierwszego zestawu, kolumn czy wzmacniacza. UWAGA! Odsłuch to nie 3 minuty jednego kawałka. Jeśli nie mamy czasu, nie umawiajmy się na odsłuch. Krótkie doświadczenie z danym sprzętem często sprawia wręcz odmienne wrażenie niż przy dłuższym kontakcie.

Sprawdźmy na spokojnie, całą piosenkę oraz różne gatunki, z którymi w domu będziemy mieli do czynienia. Po poświeceniu chwili (min. 30 min) na system możemy przystąpić do zmiany konfiguracji. I od początku to samo.

W ramach pewnego testu, dla siebie. Poproście o przesłuchanie systemu znacznie tańszego oraz znacznie droższego (z rozsądkiem ). Zweryfikujemy wtedy czy nasz budżet jest za duży, za mały czy też podlega dyskusji (temat CENA/JAKOŚĆ).

Finalnie po odsłuchu kilku zestawów skupmy się na dwóch, które najbardziej nam przypasują. Możemy odsłuchać je chwilę dłużej ponownie. Lub jeśli salon daje taką możliwość wypożyczyć sprzęt do domu.

Takie doświadczenie jest zdecydowanie najlepsze. Oprócz spokojnego odsłuchu (bez sprzedawcy nad głową :)) możemy głośno skomentować z współmieszkańcem o plusach i minusach danego systemu.

Dodatkowo akustyka powoduje często więcej zmian w dźwięku danego sprzetu niż wzmacniacz czy źródło. Pamiętajmy o tym!

Teraz kilka przestróg od strony tego czego nie robić:

- jak wspomniałem wcześniej, nie słuchać minuty danego sprzetu. To nic nie da. I proszę nie pisać później na forach kolumny X grały źle. Bo tego niestety nie wiemy.

- pozwólmy sprzedawcy na zaproponowanie innego modelu, ale nigdy nie słuchajmy komentarzy w stylu: "słyszy Pan różnice", "no teraz gra lepiej, prawda?" itp. To nie są WASZE doświadczenia!

- sprawdźmy jak skonfigurowany jest sprzęt. Czy gra na tych samych kablach, utworze. Czy potencjometry są ustawione jakoś specjalnie?

- wybierając jeden element np. kolumny. Nie słuchajcie ich na wzmacniaczu i źródle 10krotnie droższym od naszego domowego. Takie sytuacje też mają miejsce.

- uważajmy na komentarze w stylu: " w domu będzie grać lepiej". Jeśli będzie to ja chce to sprawdzić.

- patrzmy czy sprzęt ma polską gwarancję, lub jego cena akceptuje jej nie posiadanie.

Trochę przydługawo, ale liczę, że komuś się to przyda.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 13.01.2023 o 07:10, Piotr Sonido napisał:

Przeklejam ponownie bo z pierwszej strony zniknęło:

 

ODSŁUCH

Wielu z Was pyta jak przygotować się na odsłuch w salonie? Jak go przeprowadzić? Na co zwracać uwagę a na co nie?

Podpowiadamy

Niestety tak przyjemna czynność jak odsłuchy, w ostatnim czasie nabrała nieco innego charakteru. Sprzętu jest sporo, trzeba się umawiać na odsłuchy a przy samym odsłuchu nie wiemy na co zwracać uwagę.

Początkowo załóżmy budżet w którym chcemy się obracać. Bardzo często zakup wychodzi poza założone widełki ale o tym później. Wybierzmy modele, które chcieli byśmy odsłuchać. Jak? O tym jest inny temat "paradoks kupującego" zachęcam do lektury.

Wybierając się do salonu na odsłuch warto dowiedzieć się:

- Czy bez problemu będę mógł sprawdzić CD?

- Czy jeśli chce odsłuchać z USB jest taka możliwość?

- Ile mam czasu na odsłuch?

- Czy odsłuch jest płatny?

Pytania wydają się kuriozalne, ale jak się później okazuje wcale takie nie są.

Warto wziąć ze sobą płyty, USB czy utwory na Spotify (lub innej platformie), które mamy osłuchane! Powiedział bym na tyle, że aż mamy ich dość. Musi to być utwór który towarzyszył nam słuchając z telefonu, w samochodzie czy u kolegi na sprzęcie audio. Dzięki temu uzyskamy podstawowy punkt odniesienia.

Kolejna kwestia, nie zwykle trudna, ale jakże istotna, to wstępne założenia czego oczekujemy od dźwięku. Tu problem będą mieli nowi audiofile dla których odpowiedź często brzmi "nie wiem".

Jednak wstępne założenie czy lubi dźwięk, dokładny, basowy, ciepły, delikatny są bardzo istotne.

Oprócz muzyki na wybranym rodzaju nośniku weźmy ze sobą cierpliwość oraz dobre nastawienie. Tu zachęcam do nie czytania wcześniej opinii a na odsłuchu wyrobienie swojej. Dopiero później można zweryfikować jak nasze doświadczenia kontrastują z tymi pisanymi w sieci.

A więc jesteśmy. Siadamy i słuchamy pierwszego zestawu, kolumn czy wzmacniacza. UWAGA! Odsłuch to nie 3 minuty jednego kawałka. Jeśli nie mamy czasu, nie umawiajmy się na odsłuch. Krótkie doświadczenie z danym sprzętem często sprawia wręcz odmienne wrażenie niż przy dłuższym kontakcie.

Sprawdźmy na spokojnie, całą piosenkę oraz różne gatunki, z którymi w domu będziemy mieli do czynienia. Po poświeceniu chwili (min. 30 min) na system możemy przystąpić do zmiany konfiguracji. I od początku to samo.

W ramach pewnego testu, dla siebie. Poproście o przesłuchanie systemu znacznie tańszego oraz znacznie droższego (z rozsądkiem ). Zweryfikujemy wtedy czy nasz budżet jest za duży, za mały czy też podlega dyskusji (temat CENA/JAKOŚĆ).

Finalnie po odsłuchu kilku zestawów skupmy się na dwóch, które najbardziej nam przypasują. Możemy odsłuchać je chwilę dłużej ponownie. Lub jeśli salon daje taką możliwość wypożyczyć sprzęt do domu.

Takie doświadczenie jest zdecydowanie najlepsze. Oprócz spokojnego odsłuchu (bez sprzedawcy nad głową :)) możemy głośno skomentować z współmieszkańcem o plusach i minusach danego systemu.

Dodatkowo akustyka powoduje często więcej zmian w dźwięku danego sprzetu niż wzmacniacz czy źródło. Pamiętajmy o tym!

Teraz kilka przestróg od strony tego czego nie robić:

- jak wspomniałem wcześniej, nie słuchać minuty danego sprzetu. To nic nie da. I proszę nie pisać później na forach kolumny X grały źle. Bo tego niestety nie wiemy.

- pozwólmy sprzedawcy na zaproponowanie innego modelu, ale nigdy nie słuchajmy komentarzy w stylu: "słyszy Pan różnice", "no teraz gra lepiej, prawda?" itp. To nie są WASZE doświadczenia!

- sprawdźmy jak skonfigurowany jest sprzęt. Czy gra na tych samych kablach, utworze. Czy potencjometry są ustawione jakoś specjalnie?

- wybierając jeden element np. kolumny. Nie słuchajcie ich na wzmacniaczu i źródle 10krotnie droższym od naszego domowego. Takie sytuacje też mają miejsce.

- uważajmy na komentarze w stylu: " w domu będzie grać lepiej". Jeśli będzie to ja chce to sprawdzić.

- patrzmy czy sprzęt ma polską gwarancję, lub jego cena akceptuje jej nie posiadanie.

Trochę przydługawo, ale liczę, że komuś się to przyda.

Piotrek

Fajne zestawienie. Ja byłym dodał jeden element - starajmy się posłuchać sprzętu przed  południem i będąc wypoczęci. Wówczas lepiej ocenimy walory sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam na ogół czas jedynie wieczorem na słuchanie 🙂 ale kiedyś słuchałem Marka Bilińskiego i stwierdził że właśnie wypoczęty z rana słyszy dużo więcej. Coś w tym jest :)

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...