Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

@MariuszZ

Wydaje mi się, że mieszasz przynajmniej dwa systemy walutowe. To co pokazałeś na obrazku to nie jest zobrazowanie przesyłu danych przez przewód USB kodowaniem NZBI.
Poniżej masz schemat przekazu danych:
isochronous-packet-frames.jpg.df5246a0ff60989234f57a6daa941123.jpg
Microframes packets to są te pakiety, o których pisał Ci kolega @gienas.

Zaś to co pokazałeś na obrazku to są skwantowane wartości jakiejś fali. I nie ma wiele wspólnego z przesyłem USB.

Zaś kodowanie NZBI następuje za pomocą przeciwnych i przemiennych wyższych i niższych napięć. Jak poniżej:
NRZI-data-encoding.jpg.95f77c5c98038299b5f9ba2159252eea.jpg

Ale jak zawsze zostawiam przestrzeń, że czego nie zrozumiałem.
 

9 minut temu, MariuszZ napisał:

i wymyśliłem, że obowiązują w kablach cyfrowych te same zasady co w analogowych co znaczy, że dłuższy lub chudszy przewód to większa rezystancja

Może być cokolwiek. Ważne, żeby dane były odczytywane i weryfikowane sumą kontrolną przez odbiornik. Póki to się odbywa, to zjawiska elektryczne występujące w takim kablu są nieistotne (oczywiście istotne są ze względów na praktyczność konkretnych zastosowań).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ mieszasz dwa pojęcia.

 Analogowo, czyli przesył po sinusoidzie - może tak być i się zgadza rysunek.

Ale to przesyłu cyfrowego ma się o nijak bo cyfrowo sygnał przesyłany jest zerojedynkowo czyli sygnał jest albo go nie ma.

 Ilość "zerojedynek" MUSI się zgadzać na wyjściu i wejściu ( te paczki ). Tego nie się nie da ominąć.

 

 @Fafniak Napiszę tak - skoro po USB mozna przesłać sygnał wideo ( potrzebuje trochę szerszego pasma niż audio) razem z audio to wychodzi na to że szerokość przesyłu po USB ( 60MB/s) pozwala na DSD 1024...

https://pl.wikipedia.org/wiki/USB

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gienas - ja to wiem ale chciałbym konkretne dane na temat dsd. Ile potrzebuje przepustowości.

@MariuszZ - ja wiem że bardzo lubisz tworzyć teorie które jakos tam wprowadza zamęt ale przesadzasz

Po pierwsze większosc urządzeń wejścia wyjścia usb ma separowane

po drugie istnieje możliwość weryfikacji bit perfect

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Junoxe napisał:

Microframes packets to są te pakiety

A co w tych pakietach jest? Węgiel? ;) Każda informacja zapisana jest stanem niskim lub wysokim napięcia. Dotyczy to również wypełnienia pakietu. Bo niby co miałby zawierać? Jak byś go wziął pod mikroskop to chyba są tam takie impulsiki o określonym czasie trwania, który można przetłumaczyć na częstotliwość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Fafniak napisał:

Po pierwsze większosc urządzeń wejścia wyjścia usb ma separowane

Moje chyba nie mają ;) 

7 minut temu, Junoxe napisał:

Drugi schemat i opis to wyjaśniał.

No to rozumiem, ale te interwały czasowe zawierają kila takich "kapsułek" z zerami i jedynkami (wysokie, niskie napięcie), które zmieniają się w rytm jakiegoś zegara. Ten zegar tyka z jaką  częstotliwością dla DSD1024?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MariuszZ napisał:

Ten zegar tyka z jaką  częstotliwością dla DSD1024? 

Ale przecież zegar tyka ze stałą prędkością 125 mikrosekund na ramkę, co nam daje 8kHz (dla high speed USB). Nazywa się to BUS clock.
Jeden pakiet zawiera 1024 bitów i jak widać na schemacie mamy dwa pakiety w ramce. A to czy to będzie DSD1024 czy zdjęcie obrazu olejnego to nie ma znaczenia.

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Junoxe napisał:

Ale przecież zegar tyka ze stałą prędkością 125 mikrosekund na ramkę, co nam daje 8kHz (dla high speed USB). Nazywa się to BUS clock.
Jeden pakiet zawiera 1024 bitów i jak widać na schemacie mamy dwa pakiety w ramce.

OK. To jeszcze mi podpowiedz ile czasu trwa 1 bit to może przybliży nas do realnej częstotliwości informacji zawartej w tych paczkach ;) 

12 minut temu, Junoxe napisał:

A to czy to będzie DSD1024 czy zdjęcie obrazu olejnego to nie ma znaczenia.

Tak myślałem. Skoro ramki to na pewno obraz olejny, a może jednak tam węgiel w tych kapsułkach jest. Skoro to nie ma znaczenia 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Junoxe napisał:

Weź już nie trolluj

Staram się jak mogę ale nie umiem się powstrzymać. Ostatni wpis. Dworzec PKS. Autobusy podjeżdżają z częstotliwością 8 kHz. W jednym jest 50 ludzi w innym 100. Jak zabierzesz się za liczenie ludzi to policzysz dysponując liczydlem o częstotliwości 8kHz? 

Żeby ich policzyć potrzebna jest informacja ile czasu potrzeba na policzenie jednego człowieka. Czas można zamienić na częstotliwość. Żeby wszystkich policzyć z odpowiednią dokładnością to trzeba liczyć szybciej niż podjeżdżają autobusy. Ta szybkość podpowie jaka jest częstotliwość, a stąd już krok do określenia pasma. 

Pa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Całkiem niedawno pisałem ze nie wolno przypisywać kablom zasilajacym właściwości, ktore wystepuja w głośnikowych ze wzgledu na inne srodowisko, a widze ze teraz przerzuca sie właściwości glosnikowych na cyfrowe. Czyżby tworzenie nowej burzy, która bedzie zbierała żniwo przez kolejne miesiące tu na forum?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie burza a biznes lub przez długie zimowe wieczory nuda. Szukanie dziury w całym, zamiast siąść na czterech literach włączyć muzę i się nią cieszyć. Dzielnie włosa na czworo inaczej byłoby nudno. Audiofile nie znoszą nudy, stagnacji, stabilizacji, złapania króliczka - ciągle coś musi się dziać. Też niby miałem już wszystko w audio a podkusiło mniej tydzień temu na fajny zakup - czekam podjarany co to przyjdzie i tak w kółko..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Fafniak napisał:

COŚ musi oznaczać

No dobra, niech coś oznacza.
Więc jeśli mamy USB 2.0 to 480 Mbit/s możemy określić jako Maximum Data Transfer Speed lub Data Bandwidth czyli to pasmo. No i teraz to pasmo to jest maksymalna ilość informacji (w bitach), jaką ten standard pozwala przetransferować. Jeśli jakiś kabel USB nie może tego zrobić, to znaczy, że nie trzyma standardu 2.0.
Ale to kompletnie nie jest to co w swoich kocopołach autor pisał.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Nie no.. COŚ musi oznaczać

Uwaga! Kocopały. Tylko dla zainteresowanych. 

Co oznacza? No jak. Dwa obrazy w ramkach lub dwa wagony węgla co 120us 😉 

Przepustowość czy przepływność łącza obsługiwanego przez usb to jedno, a parametry bita to drugie. Ten bit ma jakieś parametry. Amplitudę, czas trwania itd. Czas trwania pojedynczego bita określa pasmo w dziedzinie częstotliwości bo chyba o takie pytałeś. 

Ja nie wymyśliłem standardu DSD. Tam bity mają dużo krótszy czas trwania niż w innych formatach. Żeby urządzenie mogło czytać te bity to musi pracować w odpowiednich standardach pozwalających je zliczać. Jak niby miałoby to zrobić, gdyby sygnał o częstotliwości 45MHz (DSD1024) został puszczony kanałem o paśmie na przykład do 20MHz?

Przewód zaś ma umożliwić takiemu sygnałowi swobodny przepływ. Zauważ, że koncentrycznym coaxialem nie prześlesz takiego sygnału. 

Warunkiem prawidłowej pracy urządzeń jest odpowiednio wysoka amplituda umownych zer i jedynek (bitów). Jeżeli parametry przewodu RLC spowodują, że stanie się przewód filtrem dolnoprzepustowym i zacznie ciąć amplitudę napięcia "jedynek" co może się zdarzyć dla bardzo wysokich częstotliwości to odbiornik dostanie "czkawki". W tym kontekście można postrzegać pasmo dla przewodu. Koniec kocopałów 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MariuszZ napisał:

zacznie ciąć amplitudę napięcia "jedynek" co może się zdarzyć dla bardzo wysokich częstotliwości to odbiornik dostanie "czkawki".

Cały czas Ci się zajączkuje przesył analogowy z cyfrowym. Wielkość ramki jest stała, zegar jest stały, częstotliwość dźwięku jest zakodowana i przesyłana pakietem z ustaloną prędkością i w określonej wielkości. Przy przesyle kablem USB nie ma czegoś takiego, że jak wysoki dźwięk to więcej jedynek i wtedy coś trzeba szybciej. Próbujesz używać opisu świata analogowego do świata cyfrowego i uparcie się tego trzymasz. I czy to będzie 100 GB plik graficzny czy 32 MB plik dźwiękowy to oba pliki w określonym czasie zostaną przesłane BEZSTRATNIE. A same dane kompletnie nie zależą od tego jaki zegar jest ustawiony na końcu. Co wejdzie do kabla, takie wyjdzie.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Junoxe napisał:

Cały czas Ci się zajączkuje przesył analogowy z cyfrowym. Wielkość ramki jest stała, zegar jest stały, częstotliwość dźwięku jest zakodowana i przesyłana pakietem z ustaloną prędkością i w określonej wielkości. Przy przesyle kablem USB nie ma czegoś takiego, że jak wysoki dźwięk to więcej jedynek i wtedy coś trzeba szybciej.

Nic mi się nie zajączkuje. Nie piszę o sygnale z przetwornika D/A, który jest "analogowy" tylko o takim z komputera, streamera do przetwornika D/A. Tobie się zajączkuje chyba PCM z DSD i mi imputujesz, że niby PCM to analogowy dla mnie jest? Różnica jest chyba oczywista. 16bit/44,1kHz vs 1bit/45,2MHz. Gdyby wszystko szło jednym protokołem to nie potrzebne by było mieszanie kablami, a przecież DSD swobodnie idzie interfejsem USB, a Spdif`em czy coaxialem już nie koniecznie, bo jest ograniczenie do ... nie pamiętam, DSD64/128? To z czego to wynika? 

39 minut temu, Junoxe napisał:

Przy przesyle kablem USB nie ma czegoś takiego, że jak wysoki dźwięk to więcej jedynek i wtedy coś trzeba szybciej.

A tego co miałeś na myśli to pisząc to nie rozumiem zupełnie ale tak, mi się może ubzdurało, że trzeba szybciej. W PCM masz 16bit/...kHz a w DSD 1bit/...MHz to chyba oczywiste, że w DSD tą samą próbkę sygnału analogowego obrabiać będzie więcej bitów to i szybciej taktować potrzeba. To jak teraz zapakujesz te miliony bitów po próbkowaniu do DSD w te wagoniki dla PCM? To przecież się wysypią i nie dojadą w komplecie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...