Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Czy może chcesz powiedzieć że jeżeli odjął sygnał w jednej parze przewodów i odjąłby w drugiej parze to i tak "coś" by zostało, pomimo tego że dla każdej pary osobno wynik wynosi zero ?

Nie. Ja twierdzę, że działa tylko odejmując amplitudę sygnałów. Nie patrzy na fazę bo jej w tym urządzeniu nie widzi ;) 

24 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

chociaz z drugiej strony..... jest taka anegdotka. 

Znowu personalnie? Odczep się ode mnie i zajmij się tematem bo Ci zaraz wygarnę ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

Oczywiście, że przekona ale nie test przewodów wyjętych na stół laboratoryjny. Już mógł zostawić te porównywane przewody wśród zasilających kabli w zakłóceniach to by sprawdził czy tak samo radzą sobie z tymi zakłóceniami, które są jedną z przyczyn różnego odbioru muzyki serwowanej za pomocą różnych przewodów. 

Jeżeli chodzi o usłyszenie samej różnicy to on oczekiwał różnic w amplitudzie sygnałów? Co z fazą? Jego detektor wykrywa różnice w tej materii? Czy sygnał o tej samej amplitudzie ale różnej fazie będzie tym samym sygnałem z punktu widzenia jego urządzenia?  

Tak dotyczy to również fazy, jak  przesuniesz faze o  180 to sumowany sygnał by sie podwoił w nul tescie, wiec jakiekolwiek przesuniecie fazy powodowałoby ze muzyka byłaby slyszalna na wyjsciu urządzenia, tylko takie same sygnały mogá się znieść aby na wyksciu nic nie bylo. Nie ma żadnych niedomowień, po prostu nie rozumiesz jak ten test działa.

Nie wierzysz technice ale za to jestes zagorzalym wyznawcą voodoo szukajac nieudolnych wymowek przeciwko technice, az dziwne ze poslugujesz sie komputerem aby sledzić forum audio, przeciez to urzadzenie, komputer, nie ma prawa działac. Tak na prawdę to co teraz czytasz to nie ja napisalem, to są subsoniczne transformajce furierowskie em wszechswiata zmodowane smps sonicznie wplywające podprogowo na twój umysł ktore źle interpretujesz przez dysonans poznawczy i odczulenie sensoryczne wywołany presją.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kenobi napisał:

Tak dotyczy to również fazy, jak  przesuniesz faze o  180 to sumowany sygnał by sie podwoił w nul tescie, wiec jakiekolwiek przesuniecie fazy powodowałoby ze muzyka byłaby slyszalna na wyjsciu urządzenia, tylko takie same sygnały mogá się znieść aby na wyksciu nic nie bylo. Nie ma żadnych niedomowień, po prostu nie rozumiesz jak ten test działa.

Hmm... W odniesieniu do pogrubienia - nie. Co to jest przesunięcie fazy o 180 w przypadku sygnału muzycznego ? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały null test opiera się na przesunięciu fazy o 180 stopni, bo w takiej sytuacji uzyskujemy lustrzane odbicie sygnału, które odtworzone jednocześnie z oryginalnym sygnałem sprawi, że oba sygnały anulują się nawzajem (i odtworzona zostanie jedynie ewentualna różnica, która nie została anulowana).

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dzik napisał:

Cały null test opiera się na przesunięciu fazy o 180 stopni, bo w takiej sytuacji uzyskujemy lustrzane odbicie sygnału

Sygnał audio (napięcie, prąd, faza) po przejściu przez przewód, który można zastępczo przedstawić jako trójnik RLC, ulega pewnym zmianom. Ponieważ sygnał elektryczny nie jest napięciem stałym, a ma jakiś kształt, umownie obwiednię o określonej amplitudzie to oczywiście ta obwiednia ulegnie odkształceniu. Upraszczając Ethan sprawdza jak się odkształciła ta obwiednia odwracając ją (obwiednię) o 180 stopni i odejmuje. Układ różnicowy. 

Niestety mamy obwiednię napięcia i podążająca za nią obwiednię prądu, który przez trójnik RLC jest przesunięty w fazie. Żeby dowiedzieć się ile to nie wystarczy odjąć przebiegu napięcia. Żeby porównać fazę dwóch przebiegów elektrycznych musiałby dokonać detekcji fazy puszczając te sygnały przez jakiś układ mnożący i dopiero po tym dokonać porównania 😉

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

47 minut temu, Dzik napisał:

Cały null test opiera się na przesunięciu fazy o 180 stopni, bo w takiej sytuacji uzyskujemy lustrzane odbicie sygnału, które odtworzone jednocześnie z oryginalnym sygnałem sprawi, że oba sygnały anulują się nawzajem (i odtworzona zostanie jedynie ewentualna różnica, która nie została anulowana).

Przesuniecie o 180⁰ a a odwrocenie fazy bywaja utorzsamiane jako "to samo" co jest niestety mylące i Błędne. 

W tescie w/w chodzi o odwrocenie fazy a nie przesuwanie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Przesuniecie o 180⁰ a a odwrocenie fazy bywaja utorzsamiane jako "to samo" co jest niestety mylące i Błędne. 

W tescie w/w chodzi o odwrocenie fazy a nie przesuwanie.

Sformułowanie „odwrócenie fazy” to błąd, który jest niezwykle popularny i przez wielu powtarzany. Sygnał sinusoidalny przesunięty o 180 stopni względem drugiego, takiego samego, graficznie będzie jego symetrycznym odbiciem względem osi czasu. (...)  Okazuje się, że odwrócenie fazy jest fizycznie niemożliwe. Możemy przesunąć fazę. 

Źródło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

To odnosi sie do sinus. A nie do obrazu muzycznego!

To ja chyba czegoś nie rozumiem:

O „odwróceniu” fazy mówi się bardzo często w przypadku urządzeń elektronicznych, szczególnie konsolet mikserskich, przedwzmacniaczy mikrofonowych czy interfejsów audio. Związane jest to bezpośrednio z funkcją jednego z przycisków, który często oznaczony jest symbolem Ø oraz opisem „phase”, czasem z dodatkiem „invert” lub „reverse”. Jego zadaniem jednak nie jest odwrócenie fazy, a odwrócenie polaryzacji w układzie elektronicznym (...) Podsumowując, faza jest wielkością zależną od czasu i nie da się jej odwrócić – można ją przesunąć! Odwrócić można polaryzację.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ja jestem na fazie, dostałem powiadomienie że ktoś mnie zacytował, odpisałem na tekst innej (drugiej) osoby a wspomniałem kolejną (trzecią osobę) :D

Dla mnie odwrócenie fazy jest zrozumiałe jako odwrócenie polaryzacji. To wyrażenie potocznie używane i choć może niezgodne to się utrwaliło. Oczywiście każdy Pan Miodek to wykorzysta aby wszcząć oftop 😉

Aczkolwiek przesunięcia fazy nadal jest przesunięciem mimo że w przypadku 180st dla sinusa działa jak odwrócenie fazy.

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Cały null test opiera się na przesunięciu fazy o 180 stopni, bo w takiej sytuacji uzyskujemy lustrzane odbicie sygnału, które odtworzone jednocześnie z oryginalnym sygnałem sprawi, że oba sygnały anulują się nawzajem (i odtworzona zostanie jedynie ewentualna różnica, która nie została anulowana).

Więc test opiera się na odwróceniu polaryzacji a nie przesunięciu fazy drugiego sygnału.

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Zastanów się proszę, czy mówienie o fazie złożonego sygnału muzycznego ma w ogóle sens. 

Muzyka składa się z częstotliwości, elektronika i przewody, głośniki przesuwają fazy inaczej dla każdej częstotliwości i bardzo często się o tym mówi.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kenobi napisał:

Dla mnie odwrócenie fazy jest zrozumiałe jako odwrócenie polaryzacji. To wyrażenie potocznie używane i choć może niezgodne to się utrwaliło. Oczywiście każdy Pan Miodek to wykorzysta aby wszcząć oftop 😉

Spójrz na to pozytywnie. Ile osób nagle otworzyło nowe karty w przeglądarce, z myślą o poszerzeniu wiedzy? 🤣

Rzeczywiście pojęcie fazy się nieco "rozmyło", bo tak naprawdę można o niej mówić w odniesieniu do sygnałów okresowych, czyli np do poszczególnych składowych harmonicznych sygnału audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , ja otworzyłem kartę aby się upewnić czy Jan Miodek to ten Miodek o którym myślałem :D

Otworzyłem też inne okno , bo wydaje mi się że któryś kodek kompresujący audio rozbija muzykę włąśnie na czyste częstotliwości i zapisuje ją w tej postaci ale nie znalazłem.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nowy78 napisał:

Spójrz na to pozytywnie. Ile osób nagle otworzyło nowe karty w przeglądarce, z myślą o poszerzeniu wiedzy? 🤣

Wypraszam sobie. Ja jestem w pracy i obecnie bez dostepu do kompa a telefon uzywam tylko by na chwilke zobaczyć co na forum sie dzieje. Zreszta i tak juz na mnie krzywo patrzą ze co chwila w telefon patrzę....

Zreszta widac ze wpadam na forum na kilka sek. Odpisuje i znow dluzsza przerwa :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...