Skocz do zawartości

Magnat mr780


Nowy123

Recommended Posts

@klavikort , cofnąłem się do Twoich ostatnich opisów wrażeń z zamiany kolumn i chyba powoli zaczynam się wpisywać w Twoje odczucia. Sprzęt mam nie w salonie a w sypialni na poddaszu 20m2, taki nasz/mój ulubiony pokój z telewizorem  i fotelem do wieczornych posiadówek. I cały czas się głowię czy czasem to moje permanentne strzyżenie uszami to nie jest walka z wiatrakami, bo pomieszczenie ma taki a nie inny metraż, jest skos i nie ogarnę akustyki do emerytury. Podłogówki fajnie wyglądają, dodają powagi sprzętowi, ale chyba podobnie jak Tobie czegoś mi brakuje, lub raczej czegoś mam za dużo. Brzmienie to naprawdę duży dźwięk ale to wszystko za sprawą podstawy basowej. I zacząłem sobie zadawać pytanie czy to jest to co lubię. Od samego początku gdzieś mam ALE do średnicy. Nie potrafię tego opisać, ocenić. Utwory z gitarą akustyczną brzmią po prostu audiofilsko. Tracy Chapman, Clapton –unplugged i podobne po prostu bajka. Nie żal żadnej wydanej złotówki. Ale jest cała gama utworów, głównie rockowych, metalowych ale i elektroniki gdzie to właśnie średnica jest sednem tych utworów i brakuje mi tej energii, tej żylety, tego wyraźnego szarpania strun, ich surowości. Fortepian Korteza czy Adele jest lekko zmulony, bez powietrza. Puściłem sobie jakieś techno, muza nie z mojej bajki, ale dla testów sprzętu w sam raz i brzmiało to przeciętnie. Nie znałem słuchanego utworu ale mimo wszystko dało się wyczuć, że do oryginału brakuje, że nie ma tej energii, tych dźwięcznych elektronicznych „bębenków” itp. Trochę lepiej niż radio samochodowe. Jest bas, jest boom boom, są i super wysokie ale brakuje czystości w tym wszystkim. I teraz do sedna. Podłączyłem na cały dzień stare trójdrożne monitorki  „Sanyo 007”, kiedyś je kupiłem za jakieś 300zł do miniwieży przy komputerze i… w wielu momentach zagrały dużo fajniej niż nowe kilkanaście razy droższe podłogówki. Kultowa solówka w Money For Nothing – Dire Straits naprawdę zabrzmiała jak piła motorowa. Na obecnych podłogówkach Klipsch nie słyszę tej energii. Delikatnie jest to zaciemnione, zamulone. Inne rockowe kawałki, też żyleta. Elektroniczna, cocojambo"radiozet" - dźwięczniej. Kurde, co jest. Puszczam te audiofilskie kawałki Tracy Chapman, Claptona – nie jest źle. Oczywiście, żeby była jasność to tylko zwykłe tanie monitorki, mają wiele niedoskonałości, grają mocno do przodu, bas w zupełnie innej, niższej lidze niż Klipsche i ogólnie takie trochę chamskie, tanie granie, ale mimo wszystko brzmienie w wielu aspektach jakby fajniejsze. A na pewno nie wpadło mi ani razu do ucha takie nieprzyjemne dla ucha dudnienie/ukłucie (klawisze Deep Purple wpadają czasem w taki nieprzyjemny, kłujący dźwięk).

Wieczorem powrót do Klipschy i sam nie wiem co powiedzieć. No… też fajnie brzmią, duży dźwięk, głębokość dźwięku, podstawa basowa, scena itd. ale obok jednocześnie w wielu utworach które lubię słaba, nieszczegółowa średnica. Czytacie, czytacie i zastanawiacie się o co mu chodzi, niczym baba „no nie wiem, nie wiem, może jakbym nową torebkę miała to bym lepiej wiedziała”.

Moje wnioski: chyba takie same jak Klavikorta, dobre monitory nie są złe. Słuchałem na naprawdę chłamowatych Sanyo i jednak czyściej w średnicy wszystko brzmiało. Dla potwierdzenia po weekendzie będę miał od kumpla monitorki Tannoya z serii F (poprzedniki serii Mercury) i to już inna liga niż Sanyo choć wciąż budżetowa mocno kolumna. I zobaczę  jak to gra. Zaczynam powoli chyba żegnać się z moimi podłogówkami. Mam wrażenie, że z dobrymi podstawkami typu Dynaudio Emit 20 (lub starsze 2/7) albo jakieś KEF Q350 nie będzie mi brakować basu podłogówek a wreszcie usłyszę detale, przestrzeń i żyletę rocka.

Czytając fora, wszędzie jest podkreślane, że takie Dynaudio potrzebują prądu, mocy. Wszelkie sieciówki typu Yamaha 602 są za słabe do tych kolumn. A jak to się ma z naszym Magnatem? Ma 150W przy 4omach. Da radę wycisnąć soki z takich Emitów 20 ?

Ot takie sobotnie corona-przemyślenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wito76 napisał:

Chodzi mi o wydajność prądową

kolumny mają zbyt małą skuteczność tj 86dB poszukaj innych które mają powyżej 89dB skuteczność i lepsze pasmo, i przetestuj, to jest lekarstwo na wszystkie dolegliwości.

15 minut temu, Wito76 napisał:

Chodzi mi o wydajność prądową

polepszenie parametrów a przede wszystkim dynamiki kolumn/skuteczności/ przyniesie efekt :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obecne Klipsche mają ponadprzeciętne 96dB. I co?

To taka domena kolumn tej firmy. Każdy chłam je napędzi.

Na forach, zarówno naszych jak i zagranicznych takie Emity20 czy 2/7 są chwalone za brzmienie, detaliczność, jakość dźwięku ale zawsze jest zastrzeżenie że potrzebują mocnego piecyka, żeby zagrały pełną piersią. I tego tyczy się moje pytanie, czy tytułowy Magnat można uznać za wystarczający wzmacniacz.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76 Co mam powiedzieć. Moje Dynaudio już nie jednego powaliły na kolana. Słyszą sprężysty bas ale nie dudniący, bardzo dobre wysokie tony, i średnica trochę może nie na pierwszym planie, ale ze wzmacniaczem tranzystorowym, wypada wspaniale. Ci którym się podoba ten dzwięk przeważnie mają u siebie kolumny podłogowe, kupione do nowego mieszkanka, aby wszystko super wyglądało. Na sprzęt wydali ostatnie złotówki i potem słyszą u kogoś małe kolumienki i mówią:  "ależ te paczki grają!" a wszystko podłączone do starego Radmora 5102. Po moich doświadczeniach z zakupem kolum podłogowych, już chyba wiem jak to działa. W kolumnie podstawkowej płacisz tylko za 2 głośniki i małą obudowę. W kolumnie podłogowej te same głośniki i dodatkowy basowy + większa obudowa windują cenę x 3. Mnie się nie chce płacić x3 tylko za większy bas.  

Niestety przy Magnacie trzeba szukać w innych rejonach, Jak mówił gość z salonu duńczyki z hybrydą nie zagrają. Niestety na ten czas nie wiem co może z podstawkowych dobrze zagrać z Magnatem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Sprzęt mam nie w salonie a w sypialni na poddaszu 20m2,

może problem leży po stronie akustyki pomieszczenia, ale na pewno słabsze kolumny jakie proponujesz Emitów 20 nie dadzą dźwięku pełnego, ale też to zależy jaki lubisz dźwięk i pozostaje dobrać go do własnego słuchu.

Z jakiego źródła słuchasz muzy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, klavikort napisał:

Niestety przy Magnacie trzeba szukać w innych rejonach, Jak mówił gość z salonu duńczyki z hybrydą nie zagrają. Niestety na ten czas nie wiem co może z podstawkowych dobrze zagrać z Magnatem.

To zaskoczyłeś mnie trochę, bo napaliłem się nieco na Duńczyka.  Gość z salonu... z tego co pamiętam narzekałeś trochę na niego, ściemniacz trochę. Może po prostu chciał Ci opchnąć Pylony, droższe więc i marża pewnie większa. Cóż, może branża @Q21 i @S4Home  (wywołuję do odpowiedzi) coś skomentują, coś doradzą, wydadzą swój werdykt czy faktycznie Magnat to taki cienias co nie pociągnie wymagających 4omowych, 86dB pudełek.

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

Z jakiego źródła słuchasz muzy?

Głównie Tidal z chromecasta.

P.S

@Karol64208, czytaj co piszesz zanim wyślesz na forum, bo strasznie ciężko się to czyta, literówki, niegramatycznie, zupełnie jakbyś pisał po szwedzku, translator google i poszło.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wito76 napisał:

Głównie Tidal z chromecasta.

masz możliwość pożyczenia CD i przesłuchania kolumn?

Nie mam zaufania do stream-ów.

5 minut temu, Wito76 napisał:

bo strasznie ciężko się to czyta, literówki, niegramatycznie, zupełnie jakbyś pisał po szwedzku, translator google i poszło.

sorry, ale od dawna nie mieszkam w PL, postaram się:)

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

masz możliwość pożyczenia CD i przesłuchania kolumn

Mam CD (ale nie czysty CD tylko BD) i tu jest podobnie. Płyta Santany "Shaman" nie rzuca na kolana. Ale za to DeMono z dużą ilością "jasnej" gitary brzmi genialnie. Sting nieźle. Metallica S&M przeciętnie. Taka sinusoida, raz super raz zwyczajnie bez och ach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wito76 napisał:

Gość z salonu... z tego co pamiętam narzekałeś trochę na niego, ściemniacz trochę. Może po prostu chciał Ci opchnąć Pylony, droższe więc i marża pewnie większa.

Rzeczywiście już tam raczej kolumn nie bede kupował, ale z tymi duńczykami może mieć rację. W koncu mam Dynaudio i słyszę, że ta średnica jest z tymi kolumnami za bardzo wycofana. W poprzednim wzm. tranzystorowym wszystko grało jak należy. Niestety z powodu starości, łamało go w przewodach, trzaskało w pokrętłach... i wymieniłem na nowszy model, hybrydowy i ... trochę bardziej problematyczny z wyborem kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia z CD i vinylami wiem że różnie są nagrane /może to aranżacja płyt/ tak kapela chciała, ale są znaczne różnice pomiędzy płytami.

Pamiętaj obniżając dynamikę kolumn o 3dB to będziesz musiał zwiększyć siłę wzmacniacza prawie o 50% w stosunku do tego co miałeś ustawione.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

a korekcja barwy dźwięku na wzm masz ustawioną na 0

Różne kombinacje, teraz mam np. Treble na godz.13 i bass na 11. Słuchałem i w direct, bez istotnej różnicy. Różne ustawienia kolumn, skręty, gąbki i skarpetki w bass-reflex, gąbki za kaloryfer (dawał pogłos), filce pod stopki kolumn. Nic nie zrobiło rewolucji.

5 minut temu, Karol64208 napisał:

Pamiętaj obniżając dynamikę kolumn o 3dB to będziesz musiał zwiększyć siłę wzmacniacza prawie o 50% w stosunku do tego co miałeś ustawione.

Elektronik jestem, liczyłem wzmocnienie wzmacniaczy w jednostkach Volt/Volt i w logarytmicznej :) . Ogarniam.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wito76 napisał:

Treble na godz.13 i bass na 11.

ustaw na 0 i posłuchaj kilka nagrań, żeby uszy i mózg przystosował, dla takich kolumn to jest tylko takie poprawne ustawienie wszystko na 0

Fakt że Klipch są robione dla wzm. lampowych, ale Yamaha powinna sobie poradzić, na pewno lepszy była by ta z lat 70/80 robiona w całości tranzystorach/ lepsza wydajność prądowa/.

Jak wysokie masz to poddasze? 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 minut temu, Karol64208 napisał:

Pamiętaj obniżając dynamikę kolumn o 3dB to będziesz musiał zwiększyć siłę wzmacniacza prawie o 50% w stosunku do tego co miałeś ustawione.

Ja bardzo chętnie oddam producentowi moich głośników 3dB, byleby dał mi lepszy jakościowo bas. Efektywność to dla mnie najmniej interesujący parametr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Karol64208 napisał:

Fakt że Klipch są robione dla wzm. lampowych, ale Yamaha powinna sobie poradzić, na pewno lepszy była by ta z lat 70/80 robiona w całości tranzystorach/ lepsza wydajność prądowa/.

O jakiej wydajności prądowej piszesz? Rozumiem, że nie chodzi Ci o moc (np. RMS)? Czy potrafisz podać zmierzony parametr wydajności prądowej dla jakiegoś wzmacniacza? Może dla tych Yamah z lat 70-, 80-tych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 wzm. budowane na tranzystorach są w stanie przewodzić wyższy prąd od US

4 minuty temu, klavikort napisał:

Dynaudio 2/7

tu masz odpowiedź na brak dobrego basu i dynamiki- wytłuszczone jest

Sensitivity:86 dB (2,83 V/1 m)

IEC Power Handling:> 150 W

Impedance:4 Ohms

Frequency Response:50 Hz – 23 kHz (± 3 dB)

43 minuty temu, klavikort napisał:

Efektywność to dla mnie najmniej interesujący parametr.

tutaj popełniasz błąd jak widać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

 wzm. budowane na tranzystorach są w stanie przewodzić wyższy prąd od US

A co z tą wydajnością prądową? Podasz jej miarę i wartość dla jakiegoś przykładowego wzmacniacza?

PS wzmacniacze oparte na tranzystorach są budowane i dzisiaj (np. mój Marantz PM8005). Nie trzeba sięgać do lat 70-tych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Dobrego basu to nie mam w Pylonach Ruby 25.  Dynaudio przynajmniej jest rzetelny w opisywaniu parametrów. Gdyby chcieć w ten sam sposób opisać Pylony to wyglądałoby to mniej wiecej tak 100 Hz- 4kHz(± 3 dB). Producent natomiast ma fantazję i napisał coś takiego 38 Hz - 20 kHz😲.

Edytowano przez klavikort
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie twierdzę i nie było moim zamiarem że Dyno oszukał w specyfikacji tylko pokazałem braki,

natomiast w

3 minuty temu, klavikort napisał:

Dobrego basu to nie mam w Pylonach Ruby 25

producent nie napisał /może specjalnie / w jakim zakresie było mierzone pasmo , tego brak(± 3 dB) i dla tego odradzam zakup takiego sprzętu, który nie ma poprawnej specyfikacji, czy prawdziwa czy nie to już inne historia, dlatego zalecane są testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...