Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

To oczywiste ze na wyjściu na subwoofer w Q5 pro zmienia się poziom wyjścia wraz ze zmianą głośności :) . Bez tego takie wyjście nie miało by sensu. Nie posiada ono jednak żadnego setupu. Filtr dolnoprzepustowy jest ustawiony na stałe na 200 Hz. To sprawia że regulacje muszą odbywać się z poziomu subwoofera. Bardzo rzadko zdarzają się  tanie kinowe subwoofery bez regulacji lub wyposażone wyłącznie w regulacje głośności. Takie coś nie nadaje się do podłączenia do tego wzmacniacza. Można je podłączyć wyłącznie amplitunera kd który zapewnia potrzebne regulacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość subwooferów posiada regulację głośności i częstotliwości filtru dolnoprzepustowego. Bardzo często wyposaża się je jeszcze w możliwość regulacji fazy w sposób płynny lub skokowo. Spotkałem się tylko z dwoma przypadkami suba z regulacją ograniczoną do poziomu głośności. Był nim najtańszy STX i najtańszy JBL. W drugim przypadku miał on ustawiony na stałe filtr dolnoprzepustowy bodajże na 110 Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jar09 napisał:

Czyli jak subwoofer ma do 150Hz to te 50Hz będzie stracone skoro Q5 ma do 200Hz ?

200Hz to granica basu w muzyce i w zasadzie nie stosuje się wyższych częstotliwości w regulacjach subwooferów. Zazwyczaj są one ograniczone do niższych wartości. Raczej nie stosuje się podziału wyżej niż 180Hz. Te 200 Hz sprawi że powyżej tej wartości tłumienie filtrowania będzie silniejsze. Przenoszenie do 200 Hz sprawia że subwoofer przenosi cały bas a nie tylko subbas. Takie podziały można spotkać chyba tylko w niewielkich głośnikach komputerowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jar09 napisał:

Ja mam akurat Klipsh r 100sw ma on od 32Hz do 120Hz i u ustawienie LFE i jestem ciekaw czy pozostałą częstotliwość od 120 do 200Hz by mi ucieło czy fronty by ją odtwarzały,chyba żeby ustawić LFE ?

LFE ustawia się gdy chcemy pominąć filtr dolnoprzepustowy w subwooferze pozostawiając pełną regulację wzmacniaczowi/amplitunerowi kd z setupem wyjścia na sub. Bardzo często i ono jest filtrowane do wyższej wartości niż umożliwiające regulację tej wartości. Jeśli ustawisz LFE i podłączysz do Q5 pro to albo bas będzie przez niego ograniczony do 200Hz lub górnego pasma przenoszenia tego suba, jeśli ma ono niższą wartość. Nie robił bym tego jeśli nie masz kolumn z odcięciem górnoprzepustowym równie wysoko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jar09 napisał:

Ja mam akurat Klipsh r 100sw ma on od 32Hz do 120Hz i u ustawienie LFE i jestem ciekaw czy pozostałą częstotliwość od 120 do 200Hz by mi ucieło czy fronty by ją odtwarzały,chyba żeby ustawić LFE ?

LFE ustawia się gdy chcemy pominąć filtr dolnoprzepustowy w subwooferze pozostawiając pełną regulację wzmacniaczowi/amplitunerowi kd z setupem wyjścia na sub. Bardzo często i ono jest filtrowane do wyższej wartości niż umożliwiające regulację tej wartości. Jeśli ustawisz LFE i podłączysz do Q5 pro to albo bas będzie przez niego ograniczony do 200Hz lub górnego pasma przenoszenia tego suba, jeśli ma ono niższą wartość. Nie robił bym tego jeśli nie masz kolumn z odcięciem górnoprzepustowym równie wysoko.

10 minut temu, Fafniak napisał:

@MobyDick  i ten sub który poleciłeś do tego maluszka będzie reagował na zmiany głośnosci ?

Oczywiście

Magnat Beta Sub 20A jest jak każdy subwoofer. Odradzał bym podłączanie do Q5 pro wyjściami wysokopoziomowymi. Jego końcówka mocy jest 4-rokanałowa i po 2 z nich są połączone szeregowo najprawdopodobniej w układzie symetrycznym. To sprawia że na wyjściach głośnikowych czarnych nie ma masy. Należało by wtedy podłączyć  sub do wyjść głośnikowych czerwonych i masę pod np. masę wyjścia subwoofera (zewnętrzny styk).

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MobyDick napisał:

Przenoszenie do 200 Hz sprawia że subwoofer przenosi cały bas a nie tylko subbas.

Ustawianie pasma LFE tak wysoko jest dużym błędem. Najniższe pasmo jest bezkierunkowe i nawet przy jednym subie nie jesteśmy w stanie stwierdzić gdzie jest jego przetwornik. Dlatego dobry sub nawet w stereo wystarczy jeden. ( Nie na darmo TXH podaje odcięcie na 80Hz). Resztę zostawiamy kolumnom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

ostatni subik miałem chyba ze 20 lat temu za cholerę nie pamiętam szczegółów , ale wiem ze koda nei zrobiła dobrego sub-a

Wiele tanich subwooferów jest budowanych tylko po to aby uzupełnić dolny zakres kiepskich kolumn do kina domowego i zapewnić jakoś efekty basowe w filmach. Tam wymagania nie są duże odnośnie jakości. Bas z nich moze być bardzo rozwlekły. Ważniejsze są zwykle możliwości osiągania wysokich poziomów głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HQ150 napisał:

Ustawianie pasma LFE tak wysoko jest dużym błędem. Najniższe pasmo jest bezkierunkowe i nawet przy jednym subie nie jesteśmy w stanie stwierdzić gdzie jest jego przetwornik. Dlatego dobry sub nawet w stereo wystarczy jeden. ( Nie na darmo TXH podaje odcięcie na 80Hz). Resztę zostawiamy kolumnom.

Z tego co wiem to w systemach dźwięku przestrzennego cyfrowego wprowadzono 80 Hz jako dolna częstotliwość pasma przenoszenia kolumn kanału centralnego i kanałów nazywanych często pogłosowymi ( niezbyt trafnie ) z możliwością braku ich filtrowania w ogóle. Systemy analogowe przewidywały ze te kanały będa filtrowane od dołu wyżej i z tego co pamiętam było to chyba coś około 120 Hz. Górne pasmo przenoszenia kanałów efektowych również było ograniczone. THX to jeszcze systemy analogowe z głośnikami tylnymi dipolowymi i pasmem przenoszenia kolumn z ograniczanym stopniowo zakresem góry pasma. W systemach kina cyfrowego subwoofer jest przewidywany jako kanał efektowy i wtedy teoretycznie nie musi mieć filtra dolnoprzepustowego. Wtedy realizator dźwięku określa jakie częstotliwości zostaną w nim zapisane. Jeśli doprowadzimy do niego sygnał LFE moze być on miksem subniskotonowego kanału efektowego i ograniczonych od góry pasma dźwięków przeniesionych na niego z innych kanałów, odciążając je od nich.

Subwoofer aby działał optymalnie najlepiej gdy przenosi częstotliwości których długość fali jest większa niż rozmiary pomieszczenia. Gdy częstotliwości są wyższe również percepcja naszego mózgu słabo interpretuje miejsce z którego pochodzą. Informacje te dostarczają wyższe harmoniczne źródeł dźwięku. Zakłócają je jednak zniekształcenia które produkują subwoofery. Gdy są kiepskiej jakości to produkują ich sporo i na ich podstawie słyszymy gdzie stoją. Źródłem takich zakłóceń mogą być również postawione na nich przedmioty, lub te stojące blisko wpadające w drgania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MobyDick napisał:

. Gdy częstotliwości są wyższe również percepcja naszego mózgu słabo interpretuje miejsce z którego pochodzą. Informacje te dostarczają wyższe harmoniczne źródeł dźwięku. Zakłócają je jednak zniekształcenia które produkują subwoofery. Gdy są kiepskiej jakości to produkują ich sporo i na ich podstawie słyszymy gdzie stoją. Źródłem takich zakłóceń mogą być również postawione na nich przedmioty, lub te stojące blisko wpadające w drgania.

Dokładnie tak jest. A później na skutek o którym piszesz słyszymy, że w stereo suby są konieczne dwa:-). Dlatego bardzo ważna w ich przypadku jest także bardzo dobra izolacja od podłoża.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Eee tam.... w swiecie audio wszystkie "u/chwyty" dozwolone ;)

Skoro wrażliwe na drgania drapaki wieszamy na półce na ścianie, to dlaczego nie wykorzystać "tego" jako nieszablonowe rozwiazanie w zapobieganiu drgań układu "produkujacego" najsilniejsze drgania w systemie?

 

Ps: jak dla mnie super pomysł. Gdy zdecyduje sie na suba to z całą pewnością "zawisnie" na platformie bardzo nisko nad ziemia ale przytwierdzony do sciany tak ze nikt nawet nie zauważy że wisi! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...