Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Panowie , mam pytanie , na podstawie czego można ustawić równowagę tonalną kolumny ? Piszę kolumny , ponieważ mam na każdej potencjometr. Oczywiście wiem , że muszę brać pod uwagę obie. Myślałem o sygnale mono , ale nie wiem czy to dobry trop , więc pytam bardziej doświadczonych kolegów .

Kurde, ile fajnej zabawy jest z tymi Altecami ! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tomek4446 napisał:

Panowie , mam pytanie , na podstawie czego można ustawić równowagę tonalną kolumny ? Piszę kolumny , ponieważ mam na każdej potencjometr.

Raczej potek służy do ustawienia pod wlasne preferencje. Jesli natomiast chcesz miec jak najlepsza/prosta charke wypadaloby użyć mikrofonu kalibracyjnego sprzegnietego z kompem i wizualnie określić na ktorej pozycji potencjometru w Twojej akustyce jest najbardziej wyrownane pasmo.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z potencjometrami o płynnej regulacji jest zwykle parobem taki ze z zasady nie są jednakowe. Głośniki również. Jeśli masz możliwość pomierzyć kolumny to można to uwzględniać. A ustawić trzeba je pod własne ucho. Na różnych płytach można odczuwać potrzebę zmiany jego położenia i albo trzeba by to robić lub znaleźć położenie uśrednione. Zwykle na początku jest z tym zabawa a potem ustawia się go na jakimś położeniu z którym zostaje na długo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli natomiast chcesz miec jak najlepsza/prosta charke wypadaloby użyć mikrofonu kalibracyjnego sprzegnietego z kompem i wizualnie określić na ktorej pozycji potencjometru w Twojej akustyce jest najbardziej wyrownane pasmo.

Wczoraj zrobiłem pomiar REW-em , wierzcie mi , nie chcielibyście go zobaczyć :) Udowodnił mi , że pomiary a jakość , przyjemność słuchania to chyba jednak dwie różne rzeczy. Dzisiaj postaram się zrobić pomiary przy dwóch skrajnych położeniach potencjometru , zobaczymy co wyjdzie. Tak  sobie wczoraj porównałem pomiary z Dali a Alteców , i wychodzi , że Alteci nie powinny w ogóle grać :)

@MobyDick , postaram się zrobić tak jak piszesz na ucho. Nie wyobrażam sobie kręcenia gałkami przy każdym utworze więc jakoś to wypośrodkuję.

A znacie jakiś utwór , gdzie można łatwo określić jaka powinna wyglądać równowaga między pasmami?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy może mieć inne wyobrażenie o optymalnej równowadze tonalnej. Do tego na innych kolumnach może to wyglądać inaczej. Powinieneś zacząć od posłuchania rożnych płyt i na nich ostawiać położenie potencjometru optymalne dla nich, a potem ustawić potencjometry gdzieś po środku. Potem możesz to skorygować. Wtedy warto by było pomierzyć obie kolumny i postarać się ustawić je podobnie na podstawie pomiarów. Może to nie być łatwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary są ok o ile ma się do tego odpowiedni sprzęt, miejsce wykonywania pomiaru (a to bardzo ważne) inaczej można się mocno zdziwić wynikami pomiarów...

Moim zdaniem to nie studio i regulację warto wykonać po prostu na słuch- fakt będzie to dokładność +/-3 dB bo taką różnicę natężenie dźwięku wychwytuje narząd słuchu ale to wystarczy. Regulujemy pod swoje upodobania na sprawdzonym kawałku i na sprawdzonym nośniku - cóż płyty cd potrafią być nagrane od dźwięku jak za koca po mocno przesterowane wysokie tony. Regulować kolumny w tym miejscu jak mają docelowo stać - to ważne bo samo otoczenie kolumny, rezonanse pomieszczenia mogą sporo zmienić. Jak ktoś chce pobawić się bardziej w elektronikę to oczywiście można użyć sygnałów testowych (koniecznie syg. szumowych a nie pure tone). Najlepsze ustawienie potencjometrów? Większość użytkowników i tak powraca do ustawień "neutral" a jest sporo zwolenników krosowania/omijania potencjometrów. W kolumnach "vintage" tego typu elementy często z powodu wieku potrafią; przerywać, tłumić, zniekształcać - nie jest to regułą ale z mojego doświadczenia warto to sprawdzić - przykład w zasadzie wszystkie kolumny typu AR-2AX i podobne mają korozję potencjometrów.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MobyDick napisał:

Potencjometr można zawsze zastąpić dwoma lub jednym rezystorem, w zależności jak on jest użyty. Na podstawie położenia pokrętła można ustalić jakie będziemy potrzebowali rezystory.

Zgadza się :) w przypadku kolumn a w zasadzie w przypadku tłumików stosujemy dzielnik z 2 rezystorów. Zastosowanie w szereg pojedynczego rezystora nie jest równoważnym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick , @elektron6 , nie wiem o czym mówicie , ale wiem jedno , nie przewiduję absolutnie żadnych ingerencji w Alteci. Jak znajdę chwilę to je rozkręcę i zaprezentuje zdjęcia wnętrza. Dzisiaj ustawię , na słuch i zrobię pomiar REW-em i wstawię na forum. Od razu mówię , że nie będzie on wyglądał dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z charakterystyk wynika ze w obu kanałach wysokich tonów nie było za dużo.

Takie duże tuby często nie sięgały zbyt wysoko. Jednak w muzyce nie za wiele tam się dzieje. Dziś pewnie ktoś by uzupełnił je głośnikiem superwysokotonowym.

Jak w JBL Everest DD66000

dz02MTAmaD05MDA=_src_54736-jbl-everest-d

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to mnie dziwi. Z jednej strony mikrofon pomiarowy, a z drugiej to co słyszę. Nie brakuje mi wysokich. Co prawda nic nie kłuje w uszy , ale dźwięk skrzypiec, czy wysokich wokali jest naturalny i zaakcentowany. Mam porównanie z Dali , bo wczoraj jeszcze je podłączyłem na chwilę i nie słyszę jakiejś przewagi w wysokich Dali nad Altecami. Dlatego pisałem , że pomiar nie będzie idealny , jest spadek na ok. 14 kHz. Tak a'propos na granicy mojej słyszalności :) 

Dla porównania kanał prawy w Dali.

kanał prawy Dali..jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Takie duże tuby często nie sięgały zbyt wysoko. Jednak w muzyce nie za wiele tam się dzieje.

Tak słucham właśnie sobie Johna Hammonda i Rory Block " Told you once in August" , pięknie brzmi gitara i naturalny męski wokal do mnie przemawia , kurde czego chcieć od życia więcej :) Moby , im dłużej słucham to tym częściej szczególnie po zobaczeniu pomiarów zastanawiam się skąd ta pogoń za tym , by kolumny "wyciągały " 20-23 kHz. Przyznaje , że sam tak miałem , jednym z kryteriów była specyfikacja. Teraz słuchając wydaje mi się to bzdurą. Opcja druga to , że ogłuchłem :) 

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Jak w JBL Everest DD66000

Te będą zaraz po Altecach :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z forumowiczów znają moje wcześniejsze wpisy na temat magii w audio i delikatnie mówiąc sceptyczne do niej podejście . A więc to co napiszę może wydać się nieco dziwne i niepokojące / przynajmniej takie jest dla mnie :) / , od godziny mam SCENĘ w Altecach. przysiągłbym , że jeszcze rano dźwięk był rozproszony, a teraz jest co prawda szeroka ale dobrze poukładana scena i to bez DL. Normalnie nie wiem co powiedzieć. Co prawda czytałem jak pisał redaktor Stereophile / również posiadacz Valencii/ , że mu "zagrały " po kilku dniach , ale takie opowieści wkładałem raczej między bajki. Bo co się kurczę może zadziać ? Przez 46 lat to się chyba wygrzały ? :) Nie ruszałem nic , no chociaż @MobyDick wczoraj zasugerował podbicie wysokich w lewej kolumnie i tak uczyniłem. Słucham bluesa i w każdym utworze jest wyraźnie zarysowana scena , wokal środkowe pole , instrumenty różnie , ale całość ma sens , ściana dźwięku o której pisałem zniknęła.

Kurde , nie są to jakieś wyjątkowe nagrania , słucham ze Spotify / składanka poniżej/ , aż się boje przeprowadzić test kabli :) A jak jeszcze jakiś znowu usłyszę ? Nie wiem czy moje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje takie przypadki , muszę sprawdzić :) 

whiskey.jpg

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...