Skocz do zawartości

Czym konwersja wav->flac i jakie ustawienia?


Recommended Posts

Mariusz, ale Twój eksperyment nie jest komplety i niekoniecznie mówi całą prawdą, ponieważ sprawdziłeś to tylko na Anette Askvik Liberty!
A co jeśli są utwory, na których wyjdzie różnica? Myślę, że powinieneś sprawdzić jeszcze przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt innych 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ponieważ powiedziałem A to i dopowiem B. Sprawdziłem na różne sposoby czy flac i wav to ta sama muzyka. Jako plik wyjściowy posłużył kawałek z oryginalnej płyty Anette Askvik Liberty w formacie CDDA. Różnymi programami konwertowałem do. flac i do. wav, a następnie w takich formatach wrzucałem do Audacity do bezpośredniego porównania. Mimo, że wagowo pliki różniły się znacznie to po dodaniu ich po odwróceniu w fazie jednego z nich wychodzi nie mnie i nie więcej tylko totalne zero. 

Nic nowego i odkrywczego ale zdobyłem cenne doświadczenie jak porównywać pliki co wykorzystam w innych eksperymentach 😉

Screeny na życzenie. Nie będę zaśmiecał póki co tak ciekawego tematu 🍻

 

Zrób ten sam trik z odwróceniem fazy z downsamplowanym plikiem Hi-Rez, jeśli chcesz zadać kłam kolejnej audioFILCkiej teorii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Sanwing napisał:

obrazy na wełnie? Typowe panele z nadrukiem czy coś innego znalazłeś?

Kombinuję trochę w ciemno bo jestem na początku drogi nie bardzo kumając o co chodzi z rozpraszaniem czy pochłanianiem itd. Wymóżdżyłem, że pochłanianie to taki substytut oddalania ścian, bo energia w postaci fal niby wraca po odbiciu ale z mniejszą energią więc raczej nie zaszkodzi jak dam pochłaniacze zamiast drogich dyfuzorów. Na ścianę frontową między kolumnami dałem zwykłe pianki Panel Professional PS Pro ale małżonce się nie podobają to wymyśliłem, że na przeciwległą wrzucę "obrazy" akustyczne (w środku wełna Isover PT80). Jest kompromis. Co prawda to mało znaczące pomieszczenie w mieszkaniu robiące za "gabinecik" do pracy z kwitami, lekcjami itp ale położyłem łapę i powoli przejmuję kontrolę zagracając sprzętem audio ;) Jak skończę to gdzieś w tematach akustycznych lub o moim systemie coś skrobnę pokazując pomiary przed i po wytłumieniu tymi piankami i obrazkami. Obrazki jak na zdjęciu. Tylko, że 4 o wymiarach 148x50x6. 

obraz akustyczny.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MariuszZ napisał:

Róbcie sami eksperymenty, do czego zachęcam ;) Nie mam czasu na razie na zabawę. Jadą właśnie do mnie obrazy akustyczne więc będę miał zajęcie z montażem. Ciekawe czy coś się zmieni w odbiorze muzyki? ;) 

O! No to czekamy jak wrażenia 👍

Ps: te obrazy to były "wyliczone" czy tak na chybił-trafił (czy trafił to sie okaże). ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Kombinuję trochę w ciemno bo jestem na początku drogi nie bardzo kumając o co chodzi z rozpraszaniem czy pochłanianiem itd.

Napisalismy w tym samym czasie. 

Ok. Widzę że na chybił-trafił. 

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Jak skończę to gdzieś w tematach akustycznych lub o moim systemie coś skrobnę pokazując pomiary przed i po wytłumieniu tymi piankami i obrazkami.

Dobry pomysł 👍rzadko kto chce sie pochwalic jak to bylo przed i po...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: te obrazy to były "wyliczone" czy tak na chybił-trafił (czy trafił to sie okaże)

Nic nie liczyłem. Mierzyłem tylko IR REWem i po zaaplikowaniu pianek jest lepiej z pogłosem. Poza tym "piki" są mniejsze na tych górkach amplitudowych i to nawet w zakresie tych najniższych częstotliwości. Zobaczymy jak wszystko pozawieszam. Planuje jeszcze po rogach z pianek ćwierćwalce poupychać. Jak będzie kiepsko to będę liczył ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Efekt oddalania scian to juz prędzej "odbiciem" mozna wykonać. 

Sufit będę miał niezagospodarowany jeszcze i ściany boczne, gdzie po jednej stronie okna, a po drugiej drzwi i TV to może coś wykombinuję. Na razie eksperymentuję po omacku. Zbieram doświadczenia i uczę się. Nawet jak na błędach to za jakiś czas ogarnę temat wystarczająco żeby zostawić i nie ruszać. Taka mam nadzieję ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, TomekN napisał:

Mariusz, ale Twój eksperyment nie jest komplety i niekoniecznie mówi całą prawdą, ponieważ sprawdziłeś to tylko na Anette Askvik Liberty!
A co jeśli są utwory, na których wyjdzie różnica? Myślę, że powinieneś sprawdzić jeszcze przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt innych

Widzę , że nawet z poziomem sarkazmu , lecisz w dół. Zrób ślepy test amp.KD vs integra stereo , ta sama półka cenowa i pogadamy.

33 minuty temu, MariuszZ napisał:

 Nie mam czasu na razie na zabawę. Jadą właśnie do mnie obrazy akustyczne więc będę miał zajęcie z montażem.

Mariusz , dobrze , że stałeś się specjalistą od Audacity , będę potrzebował pomocy , mierzę aktualnie rezonanse wkładek i mam trochę pytań.

No,no zmiany jak czytam idą pełną parą , co będziesz miał na ustrojach , Picasso , Modigliani , Rmbrandt , Monet , Renoir, Malczewski, Styka ...

 

 

29 minut temu, MariuszZ napisał:

Obrazki jak na zdjęciu.

Spóźniłem się z pytaniem. Widzę , że poszedłeś w urbanistykę .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomek4446 napisał:

Widzę , że nawet z poziomem sarkazmu , lecisz w dół. Zrób ślepy test amp.KD vs integra stereo , ta sama półka cenowa i pogadamy.

W jakim celu miałbym to robić?
DAC w moim amplitunerze - tak jak z niego korzystam (w pre-amp mode) - wykazuje SINAD na poziomie ~98dB. Jest to sporo powyżej granicy słyszalności i jednocześnie na poziomie DACów typu Cambride Audio DacMagic 100, DacMagic Plus, czy Mark Levinson 360S DAC (7000$ 😁). A za amplitunerem mam "audiofilski" wzmacniacz, kultowej audiofilskiej firmy NAD, który prawdopodobnie zjada większość klasycznych piecyków na śniadanie. Na podstawie dostępnej wiedzy mam prawo wierzyć, że gra to wystarczająco transparentnie, przynajmniej dla mnie .Jednocześnie nie mam podstaw aby wierzyć, że typowa integra zagrałaby u mnie lepiej i w to nie wierzę. Być może jakaś bardzo dobra, np. NAD M33, no ale to już kosztuje 25.000 zł.

Tak jak już gdzieś pisałem - ślepe testy są dla tych, co wierzą w słyszenie różnic, a nie dla tych co nie wierzą. Jeśli Ty wierzysz w różnice, to wypożycz taki sprzęt i sprawdź sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomekN napisał:

Na podstawie dostępnej wiedzy mam prawo wierzyć, że gra to wystarczająco transparentnie, przynajmniej dla mnie

Wiem , że zawsze lepiej się łudzić , niż sprawdzić.

Miałem trzy NAD-y i wiem jak grają , ale tutaj nie chodzi o markę , bazując na doświadczeniach własnych i podpinanych końcówkach mocy / jak rzucasz cenami to od 2k. do 27k./  do amplitunerów KD. testowanych sztuk 4 / 2 x Yamaha , Onkyo . Pioneer/ , zawsze dźwięk był bardziej płaski , mniej czytelny, niż z integry lub dzielonego. Nie wiem czy to można uznać za test , ale jeżeli 12 osób , praktycznie się nie znających po odsłuchaniu ma tą samą opinie , to coś w tym jest. Mało tego , jeżeli tak twierdzą przedstawiciele , branży audio , którzy jednak maja dużo większy dostęp do różnych klocków , niż ja zwykły śmiertelnik , to może jednak tym praktykom warto czasem uwiezyć. No , chyba , że się po prostu nie chce , bo jest łatwiej. Przedwzmacniacz kina domowego jest skonstruowany do przetwarzania dźwięku wielokanałowego i wszelkie subtelności związane ze stereo są zbędne. Niezależnie czym wzmocnisz sygnał i tak najpierw przechodzi przez pre kina.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,
Projekcja oceny jakichś czterech amplitunerów, zarówno Twoja jak i "12 osób", na wszystkie amplitunery nie ma logicznego uzasadnienia. Nie posiadam Yamahy, ani Onkyo, ani Pioniera. Mówmy więc tylko o Denonie x3700 (ewentualnie x4700) i tylko w trybie pre-amp mode, tj. z wyłączonymi wzmacniaczami.

A przedstawiciele branży audio (producenci, sprzedawcy), to akurat są ostatnią grupą której zdaniem bym się sugerował. Większość mitów w audio pochodzi właśnie od nich i w 2021r. nadal sprzedają kabelki za grube tysiące zł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomek4446 napisał:

Niezależnie czym wzmocnisz sygnał i tak najpierw przechodzi przez pre kina.

Mogę wrzucić w pętlę RMAA wzmacniacz i kino i zobaczyć czy podstawowe parametry tj. poziom szumów, dynamika, THD+N, zniekształcenia intermodulacyjne mocno się różnią. Mam Audiolaba 6000A i Onkyo TXNR676. Tak z ciekawości 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, TomekN napisał:

A przedstawiciele branży audio (producenci, sprzedawcy), to akurat są ostatnią grupą której zdaniem bym się sugerował

Czyli tą opinią strzelają sobie w kolano , zmniejszając sprzedaż końcówek mocy . Ba ,nie polecając KD. do stereo zmniejszają sobie obroty , bo jednak KD. to większe pieniądze.

Bardzo logiczne , masz rację , przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, tomek4446 napisał:

Czyli tą opinią strzelają sobie w kolano , zmniejszając sprzedaż końcówek mocy . Ba ,nie polecając KD. do stereo zmniejszają sobie obroty , bo jednak KD. to większe pieniądze. Bardzo logiczne , masz rację , przepraszam.

Często polecają to co prostsze i tańsze bo to zwiększa szansę na sprzedaż. Przyzwoite stereo taniej i prościej uzyskać na integrze. Jeden klocek, jeden pilot, podłączasz głośniki i bach - masz muzykę w dobrej jakości. Uzyskanie podobnie dobrej jakości z amplitunera KD jest już bardziej skomplikowane i znacznie bardziej kosztowne. Weźmy na przykład mój tor audio dla stereo: x3700 - 5k, c298 - 9k, razem 14k. Prawdopodobnie analogiczną jakość da się uzyskać z jakiejś integry za 3...5k, czyli 3x taniej.

No tylko że bez możliwości obsługi wielu kanałów kina domowego, bez korekcji subwooferów i być może bez korekcji w ogóle. I być może bez streamingu.
Za to ze sporymi komplikacjami w podłączeniach i korekcjach, w przypadku gdyby ktoś na tych samych głośnikach i tych samych subwooferach chciał grać zarówno stereo jak i KD. Wówczas musi dokupić co najmniej amplituner i kombinować z jakimś sterowanym zdalnie przełącznikiem głośników. Niektórzy kupują nawet drugi zestaw głośników do KD.

Ja po prostu wolałem jedną centralną jednostkę, który obsługuje mi dobrze zarówno KD jak i stereo, na tym samym zestawie głośników (2 fronty, 2 subwoofery). Jednostkę, którą łatwo ewentualnie później wymienić na coś nowocześniejszego, z doskonalszymi systemami korekcji, z obsługą HDMI 3.0, 4.0 i czegokolwiek, co wyjdzie w ciągu kolejnych lat. Żałuję, że procesory dźwięku nie są tańsze i lepsze, ale jak się takie na rynku pojawią, to prawdopodobnie zamienię Denona na takiż.

PS.
Ja się wcale nie dziwie, że do stereo sprzedawcy polecają integry. Dziwię się jednak opiniom, że do stereo nadaje się wyłącznie integra. Przy czym bardziej niż u sprzedawców, dostrzegam tę opinię u zagorzałych audiofilów 😉

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Weźmy na przykład mój tor audio dla stereo: x3700 - 5k, c298 - 9k, razem 14k.

Tomek , nie o kwoty tu chodzi. Moja Yamaha KD + monobloki to 26k , czyli to samo co z Twoją końcówką , tylko co z tego. Te same monobloki grają zupełnie inaczej , w stereo podłączone pod pre za 6k. Napisałem specjalnie " inaczej" by nie robić zbędnej przepychanki , bo ani ja nie słyszałem Twojego systemu, ani Ty mojego.

1 godzinę temu, TomekN napisał:

No tylko że bez możliwości obsługi wielu kanałów kina domowego, bez korekcji subwooferów i być może bez korekcji w ogóle. I być może bez streamingu.

Jasne , że bez ,bo jak ktoś nie chce mieć wszystkiego w jednym , a priorytetem jest znalezienie własnego brzmienia w stereo, po cholerę mu obsługa wielu kanałów. Streamer można mieć za 600 zł / Malina/. Nie jestem fanem subwooferów w stereo , raz że subwoofery potrafiące mieć krótki skok membrany sporo kosztują , a dwa że ustawienie subwoofera w stosunku do akustyki pomieszczenia , bez wzbudzania basu jest nieco problematyczne. Jestem zdania , że dużo lepiej,a z pewnością taniej jest dobrać kolumny do pomieszczenia niż posiłkować się subwooferem.

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Ja po prostu wolałem jedną centralną jednostkę, który obsługuje mi dobrze zarówno KD jak i stereo,

Tomek , absolutnie nie neguję Twojego wyboru. Sam w ten sposób chciałem pogodzić jedno z drugim kupując amp. KD.

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Ja się wcale nie dziwie, że do stereo sprzedawcy polecają integry. Dziwię się jednak opiniom, że do stereo nadaje się wyłącznie integra. Przy czym bardziej niż u sprzedawców, dostrzegam tę opinię u zagorzałych audiofilów

Nie , stereo na amp. KD też pójdzie , wiem bo mogę w każdej chwili włączyć :) To czy ktoś jest audiofilem, czy nie też nie ma znaczenia. Amp. KD. to po prostu kombajn , przy minimalistycznym wyglądzie chałupy wręcz idealny / choć niektórzy nie zdają sobie sprawy, że jeszcze trzeba gdzieś umieścić min. 5 kolumn i suba :) /. Da się słuchać muzyki jak najbardziej . Tylko jakoś jak jestem od początku na AVS przez tyle lat, w żadnym boksie producentów amplitunerów, lub prawdziwych zestawów KD. opartych na procesorze , końcówkach mocy , zestawach montażowych głośników ,nie słyszałem muzyki stereo . A i będąc parę razy przy okazji tych wizyt na wykładach, nikt o stereo się nawet nie zająknął. Tomek , każdy z nas ma inne potrzeby tak w dziedzinie audio , jak i innych życiowych. I tak ma być , każdy kupuje to co jest mu wystarczające.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

raz że subwoofery potrafiące mieć krótki skok membrany sporo kosztują , a dwa że ustawienie subwoofera w stosunku do akustyki pomieszczenia , bez wzbudzania basu jest nieco problematyczne.

Jest dokładnie odwrotnie. Tam gdzie pełnozakresowa kolumna ma swietnie kreowany dźwięk (holografia sceny), to w zdecydowanej wiekszosci mody pomieszczenia wycinaja lub nakladaja sie na port i membrane basu. To właśnie uklad modułowy-separowany czyt. Monitory plus subwoofery daja najlepsze mozliwosci (monitory blizej słuchacza a suby np. 1 metr za nimi). Zrob cos takiego z pelnozakresowa kolumna 3-way. Niewykonalne fizycznie!!!!

Wiec jesli np. kolega ma osobno monitory i suby to nawet jesli korzysta z pre z KD , to moze sie faktycznie okazać (podkreslam "Może"), ze rezultaty jako całościowe "bija na głowę" inne zestawy stereo na kolumnach! Proponuje nie lekceważyć takiego stanu rzeczy. 

Ale My tu OT-pujemy...... ☻

Mam pelnozakresowe kolumny 2.5 way i wiesz jaki jest najwiekszy problem? Musze wybierac między scena a "dobrym" basem (bo mam oba ale w skrajnie roznych ustawieniach w pomieszczeniu). Gdyby to samo (zestaw akustyczny), było w modułach.... to mam przedsionek high-endu za "psie pieniądze"!

Ale to moje zdanie i nie musisz sie z nim zgadzać

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Monitory plus subwoofery daja najlepsze mozliwosci (monitory blizej słuchacza a suby np. 1 metr za nimi).

Nie neguje , że może być wybitnie . moje doświadczenia z trzema subami jakie miałem / ostał się jeden/ i monitorami które mam są przykre. Najprawdopodobniej wynika to z akustyki pomieszczenia. Jeździłem jak głupi po całym pokoju zaczynając od punktu centralnego pokoju , by znaleźć ten jedyny punkt , gdzie bas się nie będzie wzbudzał. I kurna znalazłem , nawet zrobiłem pomiary REW-em które to potwierdziły , centralnie pół metra na wprost od drzwi do przedpokoju :) 

45 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale My tu OT-pujemy....

Sam się dziwię , że nikt nas jeszcze nie wywalił ? ;) 

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale to moje zdanie i nie musisz sie z nim zgadzać

Na Forum nie chodzi o to by się zgadzać, czy nie, tylko dzielić doświadczeniami i mieć otwarty umysł. Powinny być różnice zdań , bo każdy ma inne subiektywne wrażenia . Zawsze można się czegoś dowiedzieć. 

Z kolumnami ogólnie to jest dziwna sprawa. Miałem przed obecnymi głównymi kilka par i zawsze był jakiś problem. A to wycofana średnica , dudniący bas , to znowu tylko średnica a reszta pasma w tle. Były to niuanse , ale w związku z tym, że słucham sporo innych systemów w m-cu ,to mogłem to bez problemu wychwycić u siebie. Poprzednie Dali Grandy to było to , ale ....... pod warunkiem przepuszczenia sygnału przez DL. Teraz naprawdę mam optimum , nie używam DL , nie ma takiej potrzeby , całe pasmo jest idealnie wyrównane / słyszalnie, bo na pomiarach mam trzy górki między 47 Hz a 75 Hz. /. Bas zostaje w pokoju , a nie tak jak przy poprzednich najbardziej napierdzielał w łazience :) Nie jest to jednak doskonałość , mam jeszcze trochę pracy do wykonania. I tu będę musiał posłużyć się RME , i nie wiem ,czy mi się to uda. Już mówię o co chodzi. Jak byłem ostatnio u kolegi Piotra / @nowy78/ zwróciłem uwagę na dużą dynamikę gdy w utworze Chucka Mangione " Chidren of Sanches " wchodziło fortissimo. Ekspresja dźwięku przepiękna , zaznaczona dynamika , a jednocześnie wyraźnie słyszalne trąbki na drugim planie. Mimo głośnego dźwięku dobiegającego wyraźnie z dwóch kolumn , trąbki grały tak jak by odtwarzała je druga para kolumn. Wczoraj udało mi się osiągnąć wg. mnie identyczny efekt / pojeździłem trochę z kolumnami _ pomiary + EQ/ ale nadal nie mam tak wyraziście zaznaczonego tego przejścia między cichym dźwiękiem i jego nagłym uderzeniem.  Zdaje sobie sprawę że Ushery Piotra to inne przetworniki , co nie znaczy , że zaprzestanę walki :) A , za to trąbki mam lepsze i będę się tego trzymał :) A więc , jak to mówią nikt nie obiecywał , że będzie łatwo , @Chyba Miro 84 najważniejsze to się nie poddawać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...