Skocz do zawartości

Rega io czy CA AXR85


wilson

Recommended Posts

10 minut temu, Kraft napisał:

ardziej zmieszane niż wtedy, gdy czytają, że polecasz komuś do pokoju 20 m2 (jeszcze o małej kubaturze, bo ze skosami) Focale Aria 948, Heco Revolution 9 czy Monitor Audio Silver 500? Co decyduje o takiej rekomendacji? Ilość zadeklarowanych pieniędzy do wydania? 

Wiem, wiem. "Mógłbym się zdziwić", jak takie grzmotu potrafią grać w małych pomieszczeniach;).

Kraft... moment. Bo uogólniasz i halsujesz ;)

Z jednej strony piszesz że i tak wykorzystujemy 1W a z drugiej piszesz o grzmocie. 

Ja mam Oberony II RLS-a i przy cichym i "średniogłośnym" słuchaniu sprawdzają się znakomicie. (mam ok 17m)

Tak RLS callisto 4 - sprawdzają się znacznie lepiej od oberonów przy dużo głośniejszym graniu - wpasowują sie w pomieszczenie, tylko że ja rzadko kiedy wchodzę w zakres gdy oberony zaczynają "przerastać" pomieszczenie.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Później wystawiasz oceny o kolumnach, gdzie mogły by być całkowicie inne gdyby zmienić wzmacniacz.

Jak wiadomo z moich wpisów, mam inne zdanie niż @Kraft w "pewnych aspektach". Jednak (będąc obiektywny) tutaj zauważyłem że wymaga sie od kolegi by "dopasowywał" wzmacniacz do kolumn by wydobyć ich max potencjał. Ok.

Czyli mam rozumieć że tester powinien mieć najlepiej 100% wzmacniaczy dostepnych na rynku (nowe i używane również sie liczą) i wybrać ten najlepiej brzmiacy z danymi kolumnami? Bo w przeciwnym wypadku (nawet jesli posiada 95% wzmacniaczy), to zawsze bedzie mozna sie przyczepić z tekstem....  》"a może w tych 5% był wzmacniacz lepiej dopasowany?"《 i ocena jest "krzywdzaca"! Paranoja jakaś. Ja to widze tak.... @Kraft testuje sobie na swoim sprzecie i co sie dopasuje i zagra to zostanie zakupione i Tyle! I poglądy, które szerzy niewiele zmieniaja w tej kwestii. Każdy ma swój sposób, i każdy też sam wyciaga wnioski. 

 

Ps: teraz pytanie... Co to znaczy "najlepiej brzmiący/dopasowany"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli mam rozumieć że tester powinien mieć najlepiej 100% wzmacniaczy dostępnych na rynku 

Nie zapominajmy o źródłach, kablach, podkładkach, bezpiecznikach... przecież wszystko ma znaczenie. Synergia, głupcze!. Co tam, że to miliard kombinacji do przesłuchania;)

Ktoś mnie pomylił z Sędziwojem. Ja nie szukam kamienia filozoficznego. Chciałem sobie tylko kupić nowe kolumny (co się udało).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie testy w formie szczegółowych rozważań na brzmieniem nie mają większego sensu i nie ważne, kto je pisze. Interesuje mnie laboratorium i krótki, rzeczowy opis z odsłuchu bez poezji - resztę muszę sprawdzić u siebie. 

Co do gabarytów vs wielkość pomieszczenia. Zależy od pomieszczenia, umeblowania, gdzie i jak blisko kolumny będą stały, zależy od konstrukcji głośnika(ów). Niektóre konstrukcje potrzebują więcej miejsca, żeby stworzyć spójny przekaz, a np. koncentrycznym wystarczy już z ok. 0.5 metra. Niektóre konstrukcje korzystają z odbić, by osiągnąć bardziej liniową charakterystykę, inne będą liniowe nawet w komorze bezechowej. W każdym razie logika, że im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze kolumny jest może nie tyle błędna, ile wadliwa, bo to zależy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

Czyli pierwsza propozycja, która przychodzi na myśl, gdy ktoś pyta o kolumny do 20 m2 (o akustyce pomieszczenia nic nie wiemy), to największe trójdrożne podłogówki na dwóch 8-calowych basowcach. Ok. Można i tak.

Ja pisałem ogólnie. W przypadku Focali producent zaleca co najmniej 30m2 i 3.5m odległości do miejsca odsłuchu, więc moja pierwsza propozycja by to nie była.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.02.2022 o 14:20, lysyrafal napisał:

Za obecną cenę ww. amplitunera naprawdę można uzyskać wyższą jakość brzmienia. Słuchaj głosu rozsądku i podejdź do tematu z zimną krwią, nie napalaj się.

@Kraft Jarek nie chcę robić syfu w temacie autorowi wątku, ale muszę powiedzieć, że na temat sporu, czy moc ma znaczenie lub nie, powstał artykuł w jednej z gazet.

A propos - w jednej z sieci można teraz dostać NAD AMP1 z kolumnami Indiana Line Nota 260X albo z Mission LX-3 w bardzo dobrej cenie.

21 godzin temu, rms.pl napisał:

Do tych monitorów polecam bardziej CA AXR85, zapewni odpowiednią moc do wysterowania tych kolumn, Rega może mieć z tym problemy. AXR85 w połączeniu z BR03, zagra wyraźną górą i energią, na pewno nie będzie to brzmienie usypiające.

Dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli mam rozumieć że tester powinien mieć najlepiej 100% wzmacniaczy dostepnych na rynku

nie, wystarczyło by ze 3 o rożnym brzmieniu. Tylko to brzmienie trzeba umiec rozpoznać.

21 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: teraz pytanie... Co to znaczy "najlepiej brzmiący/dopasowany"?

No właśnie. Bierzesz kolumny i 3 wzmacniacze.

To samo źródło, to samo pomieszczenie. Kolumny jednak graja inaczej. Któreś jednak zestawienie lepiej. To się nazywa dopasowanie.

Czasem mnie ciekawi a zarazem martwi że tak podstawowe rzeczy wychodzą ana forum. Na prawdę odsłuch i już wiadomo.

18 godzin temu, wilson napisał:

A propos - w jednej z sieci można teraz dostać NAD AMP1 z kolumnami Indiana Line Nota 260X albo z Mission LX-3 w bardzo dobrej cenie.

W top HiFi.

Zestawienie z Nota jest całkiem ciekawe. Z Mission nie słuchałem.

Ale jesli promka dobra i odsłuchasz w domu to jest ok

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

nie, wystarczyło by ze 3 o rożnym brzmieniu. Tylko to brzmienie trzeba umiec rozpoznać.

No właśnie. Bierzesz kolumny i 3 wzmacniacze.

To samo źródło, to samo pomieszczenie. Kolumny jednak graja inaczej. Któreś jednak zestawienie lepiej. To się nazywa dopasowanie.

Moment. To samo źródło? Tyle razy czytałem, że właśnie źródło jest najważniejsze. Może to jest mój problem? Kolumny super, wzmacniacz super, ale źródło do bani. To to trzeba by szukać, czy nie znajdę lepszego dopasowania. Może trzy różne (jak ktoś potrafi rozpoznać) wystarczą? Cholera. A może kable mi zamulają albo przeciwnie - rozjaśniają? No 3 głośnikowe. Ale pewności nie ma, czy za to, jak brzmią u mnie kolumny nie odpowiada jednak posiadany interkonekt. No to sprawdźmy też z trzy. A co z ustawieniem? Może dane kolumny lepiej grają bliżej ściany? Przestawię i spróbuję. Żeby się nie męczyć, tylko w trzy pozycje. No dobra. Do roboty. Do odsłuchania tylko 729 kombinacji. Przesłucham i będę mógł napisać, że... no własnie. Że co? Że sprawdziłem 1% możliwości?

Jednak sobie daruję. Ile bym nie odsłuchał, to i tak przyjdzie ktoś mądrzejszy i powie "pewnie kabel zasilający miałeś niedopasowany".

Rozumiem, że Ty Piotrze zanim coś napiszesz o danym elemencie toru, robisz te wstępne 729 odsłuchów?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Raczej chodziło mi o to by "pobudzić" rozmowy na ten temat... 

A no to słusznie :)

@Kraft, widze że się teraz nabijasz. Ale tak źrodło także ma znaczenie.

Napisze to po raz kolejny. Masz 8005? Tak? Weź na testy 6007, weź na testy Musical Fidelity. Zrób test elektroniki.

Kolumny masz na stanie, kilka par tak? No gdzie problem?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, S4Home napisał:

@Kraft, widze że się teraz nabijasz. 

Idę tylko Twoim tokiem myślenia. I nachodzi mnie refleksja, że chyba Ty sam nie stosujesz się do swoich reguł. Już widzę, jak wyjmujecie z kartonu kolumny i podpinacie do nich: 3 wzmacniacze, 3 źródła itd, i jeszcze jeździcie z nimi po pomieszczeniu. A jak tego nie robicie, to Ty też właściwie nie masz nic do powiedzenia o tym, jak jakiś element gra:). Twoje opinie są tak samo wydawane po omacku, jak moje.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

nie, wystarczyło by ze 3 o rożnym brzmieniu. Tylko to brzmienie trzeba umiec rozpoznać.

No właśnie. Bierzesz kolumny i 3 wzmacniacze.

To samo źródło, to samo pomieszczenie. Kolumny jednak graja inaczej. Któreś jednak zestawienie lepiej. To się nazywa dopasowanie.

Czasem mnie ciekawi a zarazem martwi że tak podstawowe rzeczy wychodzą ana forum. Na prawdę odsłuch i już wiadomo.

W top HiFi.

Zestawienie z Nota jest całkiem ciekawe. Z Mission nie słuchałem.

Ale jesli promka dobra i odsłuchasz w domu to jest ok

Piotr

 

Euro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Idę tylko Twoim tokiem myślenia. I nachodzi mnie refleksja, że chyba Ty sam nie stosujesz się do swoich reguł. Już widzę, jak wyjmujecie z kartonu kolumny i podpinacie do nich: 3 wzmacniacze, 3 źródła itd, i jeszcze jeździcie z nimi po pomieszczeniu.

Jarek, myślę, że dokładnie tak się to odbywa. Choćby dlatego, że towar trzeba sprzedać klientowi. I w tym celu warto sprawić, żeby zabrzmiał jak najlepiej. Widziałem jak zestawiano tak system w pewnym salonie audio. I parę dni potem widziałem ten sam system postawiony w innym miejscu salonu, bo tam zagrał lepiej. Oczywiście doświadczony sprzedawca nie próbuje łączyć wszystkiego ze wszystkim, bo z góry wie, co na pewno będzie się gryzło, a co ma szansę wypaść korzystnie. I tak samo będzie wiedział z doświadczenia, jakich ustawień próbować.

Już któryś raz w dyskusji na ten temat lansujesz tezę, że skoro nie da się (z powodów ograniczeń czasowych, logistycznych i budżetowych) sprawdzić wszystkich kombinacji, to nie warto sprawdzać w ogóle. Mam wrażenie, że piszesz tak tylko w ramach ćwiczenia intelektualnego, bo przecież musisz wiedzieć, że to bez sensu. Nie jesteś w stanie zrobić idealnej adaptacji akustycznej  u siebie w domu, prawda? Ale to nie znaczy, że nie zrobiłeś żadnej. A przecież mógłbyś argumentować, że skoro nie da się pozbyć telewizora i okien, to na akustykę można machnąć ręką...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Rafał S napisał:

Widziałem jak zestawiano tak system w pewnym salonie audio. I parę dni potem widziałem ten sam system postawiony w innym miejscu salonu, bo tam zagrał lepiej.

No to kicha. Bo wiesz. Wszystko musi się "wygrzać", "przegryźć" i "ułożyć" w danym zestawieniu. Jak przestawisz, to tak naprawdę guzik wiesz, jak ten set gra. 400 h minimum, zanim konkretnie będzie się można się wypowiedzieć. No i jeszcze trzymacie pod prądem 24h. Zaniedbasz - klapa. A "czystość" prądu? Co innego słuchanie rano, jak fabryki zasuwają, co innego wieczorem. Jak to porównywać? Nie da się. I w ogóle krótkie odsłuchy niewiele dają. Trzeba w spokoju posłuchać tydzień, miesiąc, to wtedy zaczynasz łapać, o co chodzi w danym brzmieniu. Czy jesteś pewien, że w S4Home tych wszystkich świętych reguł przestrzegają? Ja mam wątpliwości. A jak nie przestrzegają, to guzik wiedzą, jak sprzęt naprawdę gra.

14 minut temu, Rafał S napisał:

Widziałem jak zestawiano tak system w pewnym salonie audio.

Może to było na pokaz? Może, jak nikt nie patrzy, to tak nie robią;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Czy jesteś pewien, że w S4Home tych wszystkich świętych reguł przestrzegają?

Jestem pewien, że starają się, żeby sprzęt zagrał jak najlepiej, ponieważ leży to w ich interesie. Znów korzystasz z argumentu: skoro nie da się zrobić czegoś idealnie, to nie warto się starać w ogóle. Nie wierzę, żebyś stosował tę zasadę w życiu codziennym. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rafał S napisał:

Jestem pewien, że starają się, żeby sprzęt zagrał jak najlepiej

Może. Nie byłem u nich. Ale bywam w innych salonach i nie bardzo widzę starania o których piszesz. Prosisz o odsłuch monitorów, to sprzedawca je podłącza do tego, co akurat ma najbliżej. Nawet nie chce mu się ich ściągnąć z półki, choć stoją na wysokości 1,5 metra! Dopiero stanowczo poproszony przekłada je na standy (i podpina do tego, co akurat wtedy ma najbliżej;). Przykłady można mnożyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Ale bywam w innych salonach i nie bardzo widzę starania o których piszesz. Prosisz o odsłuch monitorów, to sprzedawca je podłącza do tego, co akurat ma najbliżej. Nawet nie chce mu się ich ściągnąć z półki, choć stoją na wysokości 1,5 metra! Dopiero stanowczo poproszony przekłada je na standy (i podpina do tego, co akurat wtedy ma najbliżej;). Przykłady można mnożyć.

W takim salonie też byłem (choć nie było, aż tak źle, jak piszesz). To smutne, że tak działa część branży. Z mojej obserwacji, brak dbałości o warunki odsłuchu wynika z kilku czynników.

1) Sklep jest nastawiony na KD i prawdziwe stereo ma gdzieś.

2) Sklep zatrudnia przypadkowych ludzi, którzy w ogóle mają gdzieś audio.

3) Sklep jest nastawiony na klientów z naprawdę grubymi portfelami i sprzęt poniżej pewnej kwoty traktuje po macoszemu.

Na szczęście jest też sporo sprzedawców - pasjonatów, którzy w wolnych chwilach, kiedy tylko nie ma klientów, podłączają i słuchają, bo ich to kręci. Bo dlatego w ogóle wybrali tę branżę. :) 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

To samo źródło, to samo pomieszczenie. Kolumny jednak graja inaczej. Któreś jednak zestawienie lepiej. To się nazywa dopasowanie.

Ale co znaczy LEPIEJ? Lepiej Twoim zdaniem? Lepiej wg jakiś audiofilskich prawideł? Lepiej bo tak piszą forumowi znawcy? 

Byłem wczoraj u kolegi z sąsiedniego forum na odsłuchach. Kolega ten posiada kilka wzmacniaczy, kilka par kolumn, kilka DACów. Każdy system gra inaczej. Jeden jest bardziej rozdzielczy, drugi ma więcej "masy" na średnicy, każdy prezentuje odrobinkę inaczej barwę instrumentów i barwę ludzkiego głosu, inaczej jest prowadzony bas itd, itp. Który z nich gra "najlepiej"? Od razu zaznaczę, że były to drogie klocki, a człowiek u którego byłem, to audiofil z wieloletnim doświadczeniem. 

Setki razy pytałem na czym polega "klasowe" granie i odpowiedzi do tej pory nie uzyskałem. 

Generalnie już dawno przestałem poważnie traktować rady zarówno tutejszych znawców jak i branży. Każdy poleca albo to co ma na stanie albo to co mu się podoba. Wg mnie jedyną słuszną i zdrową zasada przy budowaniu systemu jest słuchać jak najwięcej, znaleźć własny dźwięk i starać się przy tym nie zrujnować domowego budżetu.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, seba3002 napisał:

Ale co znaczy LEPIEJ? Lepiej Twoim zdaniem? Lepiej wg jakiś audiofilskich prawideł? Lepiej bo tak piszą forumowi znawcy? 

Byłem wczoraj u kolegi z sąsiedniego forum na odsłuchach. Kolega ten posiada kilka wzmacniaczy, kilka par kolumn, kilka DACów. Każdy system gra inaczej. Jeden jest bardziej rozdzielczy, drugi ma więcej "masy" na średnicy, każdy prezentuje odrobinkę inaczej barwę instrumentów i barwę ludzkiego głosu, inaczej jest prowadzony bas itd, itp. Który z nich gra "najlepiej"? Od razu zaznaczę, że były to drogie klocki, a człowiek u którego byłem, to audiofil z wieloletnim doświadczeniem. 

Setki razy pytałem na czym polega "klasowe" granie i odpowiedzi do tej pory nie uzyskałem. 

Generalnie już dawno przestałem poważnie traktować rady zarówno tutejszych znawców jak i branży. Każdy poleca albo to co ma na stanie albo to co mu się podoba. Wg mnie jedyną słuszną i zdrową zasada przy budowaniu systemu jest słuchać jak najwięcej, znaleźć własny dźwięk i starać się przy tym nie zrujnować domowego budżetu.

Sebastian, to wszystko prawda, ale tylko do pewnego stopnia. Można mieć wątpliwości, kiedy gra lepiej, ale czasem wiemy, że gra ŹLE. (Może Ty tego nie doświadczyłeś - ja kilkakrotnie - u siebie w domu. :)). Źle, czyli radykalnie za ciemno, lub za jasno, z brzmieniem instrumentów akustycznych rażąco innym od znanego ze słuchania ich na żywo itp.. I takich połączeń trzeba unikać.

Z tego, co tu czytam, to audiofile zwykle dążą do brzmienia neutralnego, do tego, żeby system jak najmniej wnosił od siebie. Oczywiście nie każdy to lubi. Ci, o których mówisz, prawdopodobnie mieli klocki na tyle dobre (i tym samym neutralne), że nic z niczym się już specjalnie tam nie gryzło. To sprzęty budżetowe mają największe odchyłki od równowagi tonalnej i przekłamania w rożne strony. Dlatego musimy je dobierać tak uważnie.

Tak, branża doradza z tego, co ma w ofercie. Ale ma w ofercie dość dużo i wie z grubsza, co z czym jak zabrzmi. Zauważ, że np. Piotr (S4Home) zwykle podrzuca jedną czy dwie opcje i wstrzymuje się z dalszymi, dopóki ktoś nie posłucha. Potem na podstawie wrażeń pytającego orientuje się w jakim kierunku szukać dalej (lub przynajmniej, w jakim nie) i dopiero wtedy rzuca kolejne propozycje. Podobnie Q21.

Widziałeś tu kiedyś ze strony branży jednoznaczne porady: kup X + Y, bo zagra idealnie i pozamiatane? Nie, raczej są to: X + Y będzie takie, X + Z trochę bardziej w tę itd. Zawsze są to różne ścieżki i próba uzyskania od potencjalnego klienta informacji na temat jego preferencji - preferencji, których sam klient z początku może nie być świadomy. Przynajmniej ja właśnie tego doświadczałem na forum, kiedy prosiłem o rady. I dostawałem jakieś rady - nawet wtedy, kiedy z góry deklarowałem, że kupię i tak gdzie indziej. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...