Skocz do zawartości

Podłoga czy podstawki?


Jacek Placek

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim, rozglądam się za nowym sprzętem i mam milion pytań, ale zacznę od tego w temacie. 

Pokój mam ok 20-25m2, muzyki przeważnie słucham blisko głośników (w tym momencie większość czasu muzyka gra jako tło do pracy na kompie, kolumny mam po obu stronach biurka, więc tworzę z nimi trójkąt dosyć rozwartokątny i taki setup pewnie na razie zostanie, czasami mogę się odsunąć na 2-3 metry), przy pracy słucham raczej stosunkowo cicho, czasem podkręcę mocniej jeśli po prostu chcę sie skupić na muzyce, ale bez przesady, raczej delektuję się muzyką niż napędzam rave party na cały regulator. Jeśli chodzi o gatunki to głównie klasyka (i kameralna lutnia z jednym wokalem i chór z orkiestrą), ale też jazz, rock, tzw. muzyka świata. Nie zależy mi na super nisko schodzącym basie (chociaż organy czasami lubią dół), raczej na dużej scenie, precyzji, naturalności itp. Rozmiary kolumn (wysokość) nie mają znaczenia, jeśli bym brał monitory to i tak by stały na podstawkach, więc to nie jest kryterium.

Zastanawiam się czy do takiego słuchania wystarczą podstawki czy może kolumny podłogowe mają jakieś wyraźne zalety w porównaniu do podstawkowych? Rozważam coś w cenie powiedzmy 2000-4000zł za parę.

Z góry dzięki za podpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kaczadupa napisał:

Coś w stylu Buchardt A500 (używki) , producent dobrał wszystko za nas. Stawiasz i gra gitara. 

Może się nieprecyzyjnie wyraziłem, chodziło mi o wzmacniacz osobno i głośniki osobno w sumie za 8k a nie o aktywne głośniki za 8k ale dziękuję za sugestię ;)

Poza tym na razie nie pytałem o to co kupić (pewnie kiedyś zapytam, na razie wertuję internet ;) ) tylko raczej o to czy szukając czegoś rozważać w ogóle podłogowe czy niekoniecznie. 

O ile sam rozmiar pomieszczenia mógłby sugerować podłogowe, to zakładam, że w większości przypadków jest mowa o sytuacjach kiedy cały pokój mogę użyć do słuchania, usiąść 5 metrów od kolumn itp, ale po odpowiedziach wnioskuję, że nawet jakbym miał i 100m2 ale słuchał z odległości 2-3-m i nie na cały regulator to i tak podstawki będą ok, dobrze kombinuję?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacek Placek napisał:

Zastanawiam się czy do takiego słuchania wystarczą podstawki 

Wystarczą kolumny podstawkowe. Myślę, że w Twoje potrzeby mogą się świetnie wpisać KEF-y LS50. Słucham ich zarówno przy biurku (w 10 m2), jak i normalnie ustawionych w salonie (25m2). Sprawdzają się tu i tu. Nadają się do słuchania z bliska i do słuchania cicho. Nie są może bardzo efektowne czy czarujące, ale są za to uniwersalne i komfortowe przy długich odsłuchach. Gdy trzeba nagłośnią też większą powierzchnię (mimo, że nie są jakieś duże - taka zmyłka).

W budżecie 8-10 tyś zmieścisz się ze wszystkim (szczególnie, jak upolujesz jakąś promocję czy outlet).

ko1.png.4026851293cee546c90ebaa9e6b3bb79.png

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Wystarczą kolumny podstawkowe. Myślę, że w Twoje potrzeby mogą się świetnie wpisać KEF-y LS50.

Widziałem o nich sporo pozytywnych opinii, trochę mnie odstraszyły specyfikacje, które podają pasmo przenoszenia zaczynające się od 79Hz, ale być może wezmę je pod rozwagę do odsłuchania, bo specyfikacje specyfikacjami a tak na prawdę sam jeszcze do końca nie wiem czego potrzebuję i może te 79Hz akurat mi wystarczy (chociaż szczerze mówiąc, wolę bardziej klasyczny wygląd kolumn)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek Placek napisał:

odstraszyły specyfikacje, które podają pasmo przenoszenia zaczynające się od 79Hz

Błagam Cię, nie patrz na takie pojedyncze, oderwane od reszty parametry. Szczególnie, jak nie orientujesz się w temacie i nie potrafisz ich właściwie zinterpretować. Kolumny tzw. "schodzące" do 60Hz (np. przy - 3dB) mogą zagrać lepszym, bardziej wyrównanym i niżej schodzącym (!) basem niż takie, którym zmierzono zejście -3dB przy 50Hz. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kraft napisał:

Błagam Cię, nie patrz na takie pojedyncze, oderwane od reszty parametry. Szczególnie, jak nie orientujesz się w temacie i nie potrafisz ich właściwie zinterpretować. Kolumny tzw. "schodzące" do 60Hz (np. przy - 3dB) mogą zagrać lepszym, bardziej wyrównanym i niżej schodzącym (!) basem niż takie, którym zmierzono zejście -3dB przy 50Hz. 

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego napisałem że być może je rozważę (ale szanse na wybranie ich są małe przez ich wygląd, no chyba, że naprawdę mi się spodoba ich brzmienie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Jacek Placek napisał:

ale szanse na wybranie ich są małe przez ich wygląd

A jak Ci się podobają Dali Menuet? Będą lepsze od KEFów przy słuchaniu z bliska, ale trochę mniej wypełnią basem pomieszczenie przy odsłuchu "pełnoskalowym". 

PS nie patrz na to zejście w Hz, bo popełnisz najgorszy błąd, jaki można zrobić przy wyborze kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

Słucham ich zarówno przy biurku (w 10 m2), jak i normalnie ustawionych w salonie (25m2). Sprawdzają się tu i tu.

 

17 minut temu, DiBatonio napisał:

ProAc Response D2.

 

17 minut temu, DiBatonio napisał:

w 20m.

Albo ze mną jest coś nie tak , albo z moim pokojem / 23m2/. U mnie monitory kuleją z basem ,a mam ProAc Response One SC , Usher S 520 II , B&W 686 S2. To znaczy nie kuleją dopóki się ich nie porówna z podłogówką :) Jedyne monitory które spokojnie sobie radziły to kolegi Romana JBL 86.

@Jacek Placek na Twoim miejscu wypożyczyłbym i podłogówki i monitory. Porównał i to da Ci odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

 

 

Albo ze mną jest coś nie tak , albo z moim pokojem / 23m2/. U mnie monitory kuleją z basem ,a mam ProAc Response One SC , Usher S 520 II , B&W 686 S2. To znaczy nie kuleją dopóki się ich nie porówna z podłogówką :) Jedyne monitory które spokojnie sobie radziły to kolegi Romana JBL 86.

@Jacek Placek na Twoim miejscu wypożyczyłbym i podłogówki i monitory. Porównał i to da Ci odpowiedź.

Pewnie wszystko jest kwestią upodobań, finansów, akustyki i wielu innych rzeczy. U mnie większe monitory jak buchardt s300 czy kefy r300 grały tak rozlanym i buczącym basem, że bez żalu zostawiłem dużo mniejsze ATC i PMC. Ale jeśli kolega nie przetestuje i nie sprawdzi kilku sztuk kolumn u siebie, to nasze rozważania będą miały jedynie charakter akademicki 😉

P.s. @DiBatonio, jak będę już bogaty i stary (to pierwsze mało prawdopodobne) to też zaserwuje sobie monitory z wyższej półki 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

@Jacek Placek na Twoim miejscu wypożyczyłbym i podłogówki i monitory. Porównał i to da Ci odpowiedź.

Mam aktualnie w domu trzy pary podłogówek, a mimo tego słucham sobie w tej chwili (w salonie 25 m2) muzyki na monitorach. I niczego mi do szczęścia nie brakuje. Co kto lubi Tomku. 

1 minutę temu, seba3002 napisał:

P.s. @DiBatonio, jak będę już bogaty i stary (to pierwsze mało prawdopodobne) to też zaserwuje sobie monitory z wyższej półki 😁

Przecież masz. Te PMC są drogie, jak diabli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Albo ze mną jest coś nie tak , albo z moim pokojem / 23m2/. U mnie monitory kuleją z basem ,a mam ProAc Response One SC , Usher S 520 II , B&W 686 S2. To znaczy nie kuleją dopóki się ich nie porówna z podłogówką :) Jedyne monitory które spokojnie sobie radziły to kolegi Romana JBL 86.

Wiesz co, nie wiem co mam Ci odpowiedzieć,  nie wiem co znaczy kuleje bas.

Słucham nieraz u kolegów podłogówek, wracam do siebie i nie mam kompleksów,  czasem wręcz przeciwnie 😁

Ty masz jakąś adaptację akustyczną?

Ja u siebie nie chcę podłogówek, nie ma takiej opcji.

W zasadzie nie szukam już niczego w audio, temat zamknąłem jakiś czas temu.

7 minut temu, seba3002 napisał:

P.s. @DiBatonio, jak będę już bogaty i stary (to pierwsze mało prawdopodobne) to też zaserwuje sobie monitory z wyższej półki 😁

Nie przesadzaj.

Ty myślisz, że ja jestem jakiś bogaty? 😁

U mnie szału sprzętowego nie ma ....

Ustawienie też mam trochę wg kompromisu, tu nie będę pokazywać, bo się wstydzę, ale na PW mogę Coś tam pokazać,  Adrian widział 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Przecież masz. Te PMC są drogie, jak diabli. 

Zasadniczo to zapłaciłem za nie mniej więcej tyle, ile dziś trzeba zapłacić za używane kef ls50 meta. A to, że cena nowych PMC 25.21i jest absurdalna, to zupełnie inna kwestia. Dodam, że gdyby nie fakt, że kolumny tej marki nie były swego czasu moim marzeniem a i ich design też jest świetny, to pewnie bym je sprzedał. Tym bardziej, że nie zostawiłeś na nich suchej nitki 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kraft napisał:

A jak Ci się podobają Dali Menuet? Będą lepsze od KEFów przy słuchaniu z bliska, ale trochę mniej wypełnią basem pomieszczenie przy odsłuchu "pełnoskalowym". 

PS nie patrz na to zejście w Hz, bo popełnisz najgorszy błąd, jaki można zrobić przy wyborze kolumn. 

Dajcie mi już spokój z tymi hertzami, już się wyjaśniłem ;)

A te Dali to już bardziej mi się wizualnie podobają niż KEFy (no i schodzą do 59Hz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...