Skocz do zawartości

Podłoga czy podstawki?


Jacek Placek

Recommended Posts

Typowe monitory bliskiego pola uzyskują właściwą charakterystykę brzmienia gdy stoją na dużej powierzchni, jaką moze być np. blat biurka. Bywa że są projektowane jako kolumny leżące (pozycja horyzontalna). Kolumny podstawkowe z zasady najlepiej grają gdy postawi się je na standach. Podobnie kolumny naścienne są przeznaczone do powieszenia na ścianie. Kolumny regałowe są zwykle przewidziane do umieszczenia w regale. Bywa i tak że kolumny są dość uniwersalne i da się je używać dobrze w różnych warunkach. KEF LS50 były projektowane do użycia zarówno jako monitory bliskiego pola, jak i podstawkowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MobyDick napisał:

Typowe monitory bliskiego pola uzyskują właściwą charakterystykę brzmienia gdy stoją na dużej powierzchni, jaką moze być np. blat biurka. 

Może głośniczki komputerowe za 200 zł. Profesjonalne monitory bliskiego pola najczęściej stają na wąskiej półce nad konsoletą lub za nią na standach.

Poniżej monitor bliskiego pola Dynaudio.mark-isham.thumb.jpg.70ad5f030fa32a310949e22328f21ca8.jpg

Jestem bardzo ciekaw, dlaczego podobne z wyglądu monitory z serii X, już się do słuchania z bliska nie nadają. Jaki myk konstrukcyjny odróżnia je pod tym względem od profesjonalnych braci?

c722bffe4cb3829f8cc82cf27a60.thumb.jpg.7d8f2753fb6abdd4ea16881161274210.jpg

I jeszcze jeden przykład "uniwersalnych" monitorów.

1539786268_maxresdefault(5).thumb.jpg.22a11113f16ce5ed0d025da7db3dbcfd.jpg

 

Nie mówię, że wszystkie kolumny podstawkowe sprawdzą się świetnie na biurku jako monitory bliskiego pola, ale pisanie, że w ogóle się do tego nie nadają jest moim zdaniem pozbawione podstaw.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Jestem bardzo ciekaw, dlaczego podobne z wyglądu monitory z serii X, już się do słuchania z bliska nie nadają.

Moim zdaniem dość "obszernie podbite" niskie tony w ostatnich z serii X ( X14) monitorach będą jedną z przeszkód w ustawieniu ich pod samą ścianą - jak to widać na drugim zdjęciu zamieszczonym przez MarcKrawczyk. X14 mają sporo tłuszczyku w okolicach średniego basu. Lepiej w takim ustawieniu odnajdą się ATC scm7. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kaczadupa napisał:

Moim zdaniem dość "obszernie podbite" niskie tony w ostatnich z serii X ( X14) monitorach będą jedną z przeszkód w ustawieniu ich pod samą ścianą - jak to widać na drugim zdjęciu zamieszczonym przez MarcKrawczyk 

Z premedytacją, jako ilustrację do mojego pytania, wybrałem zdjęcie monitorów nie stojących przy ścianie. Przykro mi, ale nie mogę powyższego zaliczyć jako odpowiedzi na moje pytanie;)

mark-isham.thumb.jpg.e4b054b46d4e6697d031f27d239b426e.jpg

 

40 minut temu, MarcKrawczyk napisał:

Nie wiem, czy tu są profesjonalne monitory bliskiego pola, ale tak to wygląda w dużej firmie zajmującej się dubbingiem…

100% profesjonalne MBP. Ustawienie z pierwszego zdjęcia - typowe. To z drugiego - mocno kompromisowe, raczej do mniej ważnych faz produkcji. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, kaczadupa napisał:

jak to widać na drugim zdjęciu zamieszczonym przez MarcKrawczyk

Tylko te na zdjęciu to nie są Excite x14, a Dyńki z serii LYD właśnie do zastosowań studyjnych. Ewentualnie może być to seria BM. Je ciężko rozróżnić.

https://www.dynaudio.com/professional-audio/lyd

https://www.dynaudio.com/professional-audio-discontinued/bm-mk-iii/bm-compact-mkiii

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lpomis napisał:

Tylko te na zdjęciu to nie są Excite x14, a Dyńki z serii LYD właśnie do zastosowań studyjnych.

Widział :) i myślał czy te Dynie poza znaczkiem mają coś wspólnego w pomyśle na brzmienie z X14... W ciemno stawiam, że (LYD) będą miały więcej wspólnego z ATC7. Ostatnio Kolega z forum AS (posiadacz X14) pisał mi o wrażeniach po zakupie używanych Dynek do zastosowań studyjnych. Nie zauważyłem zachwytów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kraft napisał:

Może głośniczki komputerowe za 200 zł. Profesjonalne monitory bliskiego pola najczęściej stają na wąskiej półce nad konsoletą lub za nią na standach.

Poniżej monitor bliskiego pola Dynaudio.mark-isham.thumb.jpg.70ad5f030fa32a310949e22328f21ca8.jpg

Jestem bardzo ciekaw, dlaczego podobne z wyglądu monitory z serii X, już się do słuchania z bliska nie nadają. Jaki myk konstrukcyjny odróżnia je pod tym względem od profesjonalnych braci?

c722bffe4cb3829f8cc82cf27a60.thumb.jpg.7d8f2753fb6abdd4ea16881161274210.jpg

I jeszcze jeden przykład "uniwersalnych" monitorów.

1539786268_maxresdefault(5).thumb.jpg.22a11113f16ce5ed0d025da7db3dbcfd.jpg

 

Nie mówię, że wszystkie kolumny podstawkowe sprawdzą się świetnie na biurku jako monitory bliskiego pola, ale pisanie, że w ogóle się do tego nie nadają jest moim zdaniem pozbawione podstaw.

 

Bo uniwersalność jest dość częsta w przypadku ustawienia niewielkich kolumn. Po prostu te same kolumny będą brzmiały inaczej postawione na podstawkach i na biurku. Zmienia się nieco równowaga tonalna. Jeśli chodzi o niskie podstawki zwykle chodzi o to aby gęśniki były lepiej sfazowane. Gdy głośnik jest bardzo blisko powierzchni odbijającej nie mienia t za bardzo fazy wypadkowej z głośnika i odbicia w przypadku jeszcze dość długich fal. Wiele przyzwoitych głośniczków komputerowych brzmi dość pełnym dźwiękiem gdy stoją na blacie. Gdy postawi się je na wysokich podstawkach zaczynają grać bardzo chudo. Nawet popularne TV miewają specjalne ustawienia dźwięku gdy stoją na blacie i inne gdy wiszą na ścianie. Bez tych ustawień też zawsze jakoś to tam gra :) . A granice w tej dziedzinie bywają dość płynne. Wiele kolumn Dynaudio nawet podstawkowych do postawienia na standach ma wyraźnie podbity bas. W przypadku monitorów bliskiego pola , było by to niedopuszczalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy to sprawdzić.

Odsłuchać monitory bliskiego pola w ich prawidłowej pracy a później w standardowej odległości na przykład w salonie.

Później zamienić je na klasyczne monitory i zrobić to samo. I różnica jest odczuwalna.

Wydaje mi się że daliście się podejść Kraftowi. On lubi mieszać a im więcej osób się to wciągnie to lepiej.

Ale zgadzacie się, pytam osób które sprawdziły, że różnica no jest. Nawet w tej samej firmie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, S4Home napisał:

... I różnica jest odczuwalna.

Oczywiście, że tak, bo odsłuch w dalekim i bliskim polu mają z natury inną specyfikę, np inne proporce dźwięku bezpośredniego do odbitego, niezależnie od użytego sprzętu. Samo przestawienie (tych samych) kolumn w salonie zmienia brzmienie, więc nie dziwota, że...

1 godzinę temu, S4Home napisał:

...różnica no jest.

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nawet w tej samej firmie.

Różnice są nawet między dwiema kolumnami tej samej serii (np. Bowers 707 i 706), więc to, że będą też między, np. BM12 a X14 niczego nie przesądza. Wcale nie świadczy o tym, że X14 nie nadają się do słuchania z bliska.

9 godzin temu, MarcKrawczyk napisał:

 

22474AE3-31BD-4B10-878C-E3B1134AB23F.jpeg

Hej, jak masz dostęp do takiego sprzętu, to może pomożesz rozstrzygnąć raz na zawszę kwestię, czy kolumny studyjne dają przyjemność ze słuchania muzyki? Czy z punktu widzenia doświadczonego audiofila, to jest wartościowe granie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty nie  zrozumiałeś porównania.

Napisze jeszcze raz

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Odsłuchać monitory bliskiego pola w ich prawidłowej pracy a później w standardowej odległości na przykład w salonie.

Później zamienić je na klasyczne monitory i zrobić to samo. I różnica jest odczuwalna.

Pomieszczenie to samo. Odbicia te same. Odsłuch z tego samego miejsca.

Różnica nie jest spowodowana tym co piszesz.

7 minut temu, Kraft napisał:

Hej, jak masz dostęp do takiego sprzętu, to może pomożesz rozstrzygnąć raz na zawszę kwestię, czy kolumny studyjne dają przyjemność ze słuchania muzyki? Czy z punktu widzenia doświadczonego audiofila, to jest wartościowe granie?

Moim zdaniem tak. Ale ja lubie brzmienie PMC, miałem kiedyś tannoy Reveal. I to jest specyficzne brzmienie. Taki system wybierze 10? pewnie z 8% odsłuchujących. Ale wybierze go świadomie i będzie z niego zadowolonym.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, S4Home napisał:

Pomieszczenie to samo. Odbicia te same. Odsłuch z tego samego miejsca.

Różnica będzie także pomiędzy dwiema dowolnymi kolumnami "cywilnymi", np. X14 i Bowers 707, więc to niczego nie dowodzi. W różnych ustawieniach kolumny grają różnie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Hej, jak masz dostęp do takiego sprzętu, to może pomożesz rozstrzygnąć raz na zawszę kwestię, czy kolumny studyjne dają przyjemność ze słuchania muzyki? Czy z punktu widzenia doświadczonego audiofila, to jest wartościowe granie?

dynek słuchałem tylko przez chwilę i nieco dudniły, ale to była muzyka filmowa i może tak miało być, ja nigdy nie miałem kina domowego i nie jestem jego fanem...

może w wakacje będę znowu miał okazję ich posłuchać i będzie wreszcie skończone studio, bo włosi  w dalszym ciągu cos tam poprawiają!

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Marcin, to Twoje?

nie, jak już pisałem to w biurze u mojego klienta...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lpomis napisał:

Podlinkowałbyś jeszcze raz do tych standów?

Proszę Cię bardzo. Stałe albo regulowane.

https://muzyczny.pl/223772_KM-26773-000-56-Z-Stand-zestaw-statywlw-stoowych-pod-monitory-.html?gclid=EAIaIQobChMIvJbU0O-M-AIVRQ8rCh3AGw7LEAQYBSABEgIFbfD_BwE

https://muzyczny.pl/187583_KM-2677200056-statyw-stolowy-pod-monitor-studyjny.html

PS Tak, EIZO rządzi. Chociaż głośniczki mi w nim padły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kraft napisał:

Hej, jak masz dostęp do takiego sprzętu, to może pomożesz rozstrzygnąć raz na zawszę kwestię, czy kolumny studyjne dają przyjemność ze słuchania muzyki? Czy z punktu widzenia doświadczonego audiofila, to jest wartościowe granie?

Ja mam kolumny z rodowodem studyjnym, audiofilem jestem i doświadczenia nieco mam. Dlatego pozwolę sobie na komentarz. 

Dla mnie jedne z najlepszych kolumn jakich słuchałem w życiu, nadal. Sveda Blipo Home (różnią się nieco frontem od oryginalnej wersji). Zabierają mnie w to magiczne miejsce.

Niestety, warunki metrażowe nie pozwalają mi się nimi teraz cieszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kraft napisał:

Różnica będzie także pomiędzy dwiema dowolnymi kolumnami "cywilnymi", np. X14 i Bowers 707, więc to niczego nie dowodzi. W różnych ustawieniach kolumny grają różnie.

Czyli mozna też słuchać przy biurku kolumn podłogowych prawda? No bo dlaczego nie?

Co powoduje że nie?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, S4Home napisał:

Czyli mozna też słuchać przy biurku kolumn podłogowych prawda? No bo dlaczego nie?

Co powoduje że nie?

Już o tym pisałem. Podłogówki są do tego generalnie za niskie. Wysokotonowy wyjdzie 20-30 cm poniżej uszu, a średniotonowy będzie częściowo zasłonięty przez blat biurka. Do tego na skutek zbyt ostrego kąta odsłuchu rozjedzie się zgranie fazowe głośników. Porażka na całej linii.

Nawet nie wszystkie podstawkowce nadają się do słuchania z bliska, a co dopiero podłogówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Podłogówki są do tego generalnie za niskie

Z tego co zauważyłem podstawkowe są przeważnie jeszcze niższe od podłogowych

 

15 minut temu, Kraft napisał:

Do tego na skutek zbyt ostrego kąta odsłuchu

W sensie przy takim samym ustawieniu podłogówek kąt będzie inny niż dla monitorów?

O ile dobrze rozumiem wątek chodzi o różnice między jednymi a drugimi a nie o samą jakość słuchania z bliska, a pytanie jest jeśli istnieją monitory, których da się słuchać z bliska z ostrym kątem odsłuchu to co powoduje, że podłogówki ustawione z takim samym kątem (i dodatkowo gdyby istniało jakieś urządzenie czy coś, które by pozwoliło podnieść wysokość tweeterów na taką samą wysokość jak w monitorach, podejrzewam, że nie ma bo to brzmi dosyć skomplikowanie :) ) są gorsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...