Skocz do zawartości

Sprzęt do cichego słuchania muzyki


que_pasa

Recommended Posts

Po wymianie sprzętu w salonie przyszedł czas na gabinet. Szukam sprzętu, który z jednej strony przy niskich poziomach głośności wyciągnie z muzyki detale z drugiej strony nie będzie to zbytnio natarczywe i rozpraszające uwagę. Kompletne stereo musi zawierać oprócz kolumn i wzmacniacza tuner radiowy i odtwarzacz sieciowy. W ciemno raczej nic nie wybiorę, będę zainteresowany "wypożyczeniem" sprzętu przed zakupem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabinet niewielki, ma ~ 15m2, wymiary 3.5 x 4.5. Kolumny stałyby na krótszej ścianie.  Odległość biurka od głośników to 2.5 metra. Budżet mi jest ciężko określić, bo kompletnie się nie znam na tym i jest mi obca graniczna kwota przeskoku.

Nie wiem czy sprawdzi mi się po prostu np gotowy zestaw typu Yamaha (Grand) PianoCraft czy powinienem pójść w stronę np NAD C700 i do tego dołożyć kolumny... no właśnie, tylko sam nie wiem czy stojące czy podstawki bo zajmą tyle samo miejsca w sumie :) wiemy też, że mniejsze niekoniecznie oznacza tańsze.

Opcją do rozważenia jest oczywiście kupno  osobnego odtwarzacza sieciowego bo jak ktoś słusznie mi tu zwrócił uwagę, w temacie takich odtwarzaczy się wszystko szybko zmienia i można nagle zostać bez wsparcia. 

Jeśli zdecyduje się na odtwarzacz sieciowy jako osobne pudełko to potrzebuje amplituner... a może jednak lepiej  przedwzmacniacz i tuner a kolumny kupić aktywne? 

Podsumowując, nie chce pisać wprost, że mogę wydać na komplet np 10k bo wolałbym wyjść z takiego pułapu jak Yamaha o której wspomniałem czyli około 3.5k.

W poprzednim wątku szukałem kolumn za 8k a w końcu na audio poszło 16k. Trochę tak jest w tym temacie audio że jest to studnia bez dna. Do tego oprócz oczekiwanych walorów dźwiękowych dochodzą te inne, powiązane z pewnego rodzaju snobizmem. :P Czyli Philipsa nie kupię. :D aczkolwiek jestem otwarty na niszowe marki, pod warunkiem, że w nazwie i wyglądem nie brzmią zbyt chińsko ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@que_pasa Sugeruję jednak skupić się na kolumnach podstawkowych, ponieważ na podłogówki trzeba by wydać dużo więcej, aby osiągnąć tę samą jakość, przynajmniej na tym pułapie cenowym.

Wzmacniacz: Argon Audio SA1

Odtwarzacz sieciowy: Audio Pro Link 1

Kolumny podstawkowe trochę ponad budżet dodając do tego elektronikę:

Q Acoustics 3030i ( bardziej wyrównane, stonowane brzmienie )

Klipsch RP-600M ( kolumny grające skrajami pasma i przy cichym słuchaniu detali nie powinno brakować, aktualnie są na wyprzedaży, bo jest już nowszy model )

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli miałby to być zestaw do słuchania muzyki w tle ale nie chciałbyś tracić na detalach to proponowałbym zwrócić uwagę na zestaw Taga Harmony HTR1000CD w połączeniu z Monitor Audio Bronze 100. Masz w takim przypadku radio na pokładzie, odtwarzacz płyt CD oraz moduł bluetooth. Monitor Audio zapewnią dynamiczne brzmienie z dobrą podstawą basową oraz wyciągną detale z nagrań. 
Jeśli chciałbyś jeszcze mieć dostęp do streamingu to proponowałbym rozważyć zakup streamera Taga Harmony TWA-10. 

Zapraszam na odsłuch oraz po wycenę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze uzupelnie opis. Pracuje głównie nocą, jestem programistą. Muzyka w trakcie pracy odpręża mnie i jednocześnie pozwala mi się skupić. Mój gabinet to osobne pomieszczenie w moim domu. Oczywiście nie mogę budzić domowników, problematyczny był nawet dźwięk klawiatury dlatego pokój jest wygłuszony. Na chwilę obecną widzę, że problemem może być nawet prosta rzecz jak regulacja głośności. W dobie cyfrowych regulatorów są dość duże skoki, więc tu na pewno trzeba to zgrać z kolumnami i ich skutecznością by nie było zbyt głośne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się okazało, że na główny system zdecydowałeś się jednak przekroczyć dość znacznie zakładany budżet, to sądzę, że szukasz jednak czegoś więcej w brzmieniu i pewnie to rozwiązanie również zostanie zweryfikowane przez rzeczywistość i Twoje oczekiwania, dlatego najlepiej po prostu przetestować obie opcje. Gdybym miał coś zasugerować w tym przedziale cenowym, to oddałbym chyba swój głos na Cambridge Audio AXA25 + iEAST M30 + Monitor Audio Bronze 100, a jeżeli jednak poszedłbyś nieco wyżej, to spójrz sobie w stronę Fyne F500, ewentualnie już sporo wyżej Elac Carina BS243.4, bo to małe, ale bardzo wdzięczne kolumny, więc nie zajmą sporo miejsca, a dadzą frajdę ze słuchania. 

Oczywiście są to tylko wskazówki, bo wybór należy finalnie do Ciebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, que_pasa napisał:

Na chwilę obecną widzę, że problemem może być nawet prosta rzecz jak regulacja głośności. W dobie cyfrowych regulatorów są dość duże skoki, więc tu na pewno trzeba to zgrać z kolumnami i ich skutecznością by nie było zbyt głośne.

To w takim razie, bardziej pasuje zestaw z pierwszymi kolumnami, które w/w. Z drugimi będzie właśnie taki efekt, jakiego nie chcesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wydaje się, że po tym co piszesz sensowny byłby zestaw pokroju Audiolab 6000A Play czy Cyrus One Cast z kolumnami Fyne Audio F500. Ewentualnie jeśli blisko sprzętu byłby komputer to wystarczy iść w stronę na przykład Cyrusa One HD i podłączyć do niego komputer jako źródło dźwięku. Pytanie czy nie byłoby to najwygodniejsze, skoro systemu głównie będziesz słuchał pracując przy komputerze. Zestaw taki nie zabierze więcej miejsca od wspomnianej przez Ciebie Yamahy, na pewno zaoferuje dużo lepszy dźwięk od niej.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 21:30, que_pasa napisał:

Po wymianie sprzętu w salonie przyszedł czas na gabinet. Szukam sprzętu, który z jednej strony przy niskich poziomach głośności wyciągnie z muzyki detale z drugiej strony nie będzie to zbytnio natarczywe i rozpraszające uwagę. Kompletne stereo musi zawierać oprócz kolumn i wzmacniacza tuner radiowy i odtwarzacz sieciowy. W ciemno raczej nic nie wybiorę, będę zainteresowany "wypożyczeniem" sprzętu przed zakupem.

Poszukaj może czegoś z funkcją "loudness" - przydaje się przy cichym słuchaniu, a jak nie pasuje, zawsze można wyłączyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, klimkr napisał:

Poszukaj może czegoś z funkcją "loudness" - przydaje się przy cichym słuchaniu, a jak nie pasuje, zawsze można wyłączyć.

Założyłem, że tzw. filtr fizjologiczny jest jakby czymś naturalnym do tego typu sprzętu. Trochę przydałby się taki old school z analogowym potencjometrem i filtrem o którym piszesz. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...