Skocz do zawartości

Uszkodzenie mechaniczne przez automatyczną kalibracje amplitunera denon x2700h


Expnedite

Recommended Posts

Dla mnie wszelkie teorie ze cos takiego wywolala kalibracja, źle ustawione odciecie można wlozyc miedzy bajki. Tak jak ktos napisal we wzmacniaczach stereo nie ma zadnego odciecia, koncowki mocy pchaja cale dostepne pasmo w kolumny i wszystko gra bez zarzutu latami. A wydajny pradowo wzmak stereo kladzie na lopatki kazdy amplituner. Jak dla mnie zeby cos takiego wywolac to nalezaloby podlaczyc jakas estradowa koncowke mocy dysponujaca moca 500w na kanal i puscic cale pasmo na full. A i tak daje sobie obie rece uciac ze najpierw to usmazylyby sie kondensatory i cewki w zwrotnicy niż wybuchnie membrana. Dla mnie to ewidentne uszkodzenie fizyczne i to nie musniecie przez kota, tylko ktos rzucil czymś, kopnal. I to mocno. Samo nic sie nie robi.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie ciekawość zżera że pozwoliłem sobie napisać mail do WilkAudio z opisem tego uszkodzenia. Oni zawodowo naprawiają kolumny, nie jedne cuda już widzieli, zobaczymy co mają do powiedzenia. Dam Ci @Expnedite znać co odpiszą. Może dla kogoś w temacie jeden rzut okiem i już będzie wiadomo o co chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Expnedite to co pokazałeś w pierwszym poście to jest uszkodzenie fizyczne spowodowane ingerencją zewnętrzną. Kalibracja nie jest w stanie zrobić takich uszkodzeń. Jest to fizycznie niewykonalne. Potencjalnie mogłaby jedynie usmażyć cewki ale i to jest w zakresie 0.1% szans. Ktoś głośnik uszkodził wcześniej. Jeżeli nie sprawdziłeś przy odbiorze  i zrobiłeś to dopiero teraz to mam złą wiadomość. Prawdopodobnie sklep się na to wypnie.

Oba głośniki masz do wymiany w tej kolumnie masz do wymiany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i WilkAudio odpisał. Cytuję:

"Prawie na 100% jest to uszkodzenie wywołane jakimś przepięciem itd...
głośnik dostał strzał mocowy . Widać to dokładnie po wyrwanej membranie
a jak spojrzy Pan na środek membrany to jest ewidentnie górka czyli

cewka tak mocno wypchnęła membranę, że ją zniekształciła. Jest to typowe
uderzenie cewki w membranę i uszkodzenie jej.

Tego nie ma sensu nawet naprawiać . Jedynie nowe inne głośniki albo inny
centralny 🙂"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi bardzo mozliwe ze koledze trafil sie jeden egzemplarz na milion z wada fabryczna membran. Też bym sie sklanial ku temu ze głośniki mogly byc uszkodzone wcześniej. Miały mikrouszkodzenia i z upływem czasu to sie nawarstwiało. Aż może podczas dynamicznej sceny przy duzej głośności wysadziło. Ale to też sobie nie wyobrażam jaka to by musiała być glosnosc. Ludzkie ucho by tego na bank nie wytrzymalo. Jednak blona bebenkowa jest troszke ciensza i delikatniejsza od membrany glosnika :)

@Butler o i mamy bardzo fachowa opinie :) Ciekawe tylko co wywolalo to przepiecie. Czy elektronika w zwrotnicy czy nie daj Boze amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę ciągle obstawiał na swoim :D Może i nie mam racji... Nie chodzi mi o to by do niej przekonywać, po prostu mam takie zdanie. Głośnik centralny jest najbardziej obciążoną prądowo kolumną w kinie. Przechodzi przez nią praktycznie cała akcja która się dzieje. 

Zauważcie co napisał @Expnedite

"...te głośniki działały 1,5miesiąca na tej kalibracji (w marcu kupiłem prawie caly zestaw bez subwoofer to była pierwsza automatyczna konfiguracja dźwieku, potem pod koniec kwietnia/początek maja kupiłem subwoofer i zrobiłem drugą taką samą konfigurację)"

Czyli w marcu kolega kupił zestaw bez suba, przy kalibracji crossover został ustawiony na 40Hz czyli o wiele za nisko dla centralnego który nie jest tak do końca "normalną" kolumną. I ten biedny centralny dostawał przy projekcjach pełne pasmo łącznie z niskimi częstotliwościami które w moim mniemaniu powodowały znaczne wychylanie membran głośniczków. Fronty będące poważniejszymi paczkami zagłuszać mogły problemy które w tym centralnym się pojawiały a skutek takiego grania widzimy po kilku miesiącach użytkowania. Kino to nie muzyka, bass tutaj jest o wiele bardziej wykorzystywany dla efekciarstwa.

Trochę nie chce mi się wierzyć że to amplituner dał przepięcie, tam jest pełno zabezpieczeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to najlepiej rzeczywiście, ale przypomina sytuację, w której membrana został wypchnięta, lub za mocno wciągnięta do środka (bardziej ta druga sytuacja) jak w przypadku podania zbyt dużej mocy. Ewentualnie pytanie, czy nie miałeś jeszcze przefazowanego głośnika i zamiast membrana w basie zostać wypchnięta nie została wciągnięta po prostu za mocno. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

No i WilkAudio odpisał. Cytuję:

"Prawie na 100% jest to uszkodzenie wywołane jakimś przepięciem itd...
głośnik dostał strzał mocowy . Widać to dokładnie po wyrwanej membranie
a jak spojrzy Pan na środek membrany to jest ewidentnie górka czyli

cewka tak mocno wypchnęła membranę, że ją zniekształciła. Jest to typowe
uderzenie cewki w membranę i uszkodzenie jej.

Tego nie ma sensu nawet naprawiać . Jedynie nowe inne głośniki albo inny
centralny 🙂"

Dziękuje za informację, warto wiedzieć aby tego nie naprawiac i nie wsadzać się w bezsensowne koszty. Serwis z góry mi podsumował co jest do roboty i napisał ile moge na start szykować serwis: Przetworniki 800 pln brutto za dwie sztuki.

Przed chwilą, Expnedite napisał:

Dziękuje za informację, warto wiedzieć aby tego nie naprawiac i nie wsadzać się w bezsensowne koszty. Serwis z góry mi podsumował co jest do roboty i napisał ile moge na start szykować serwis: Przetworniki 800 pln brutto za dwie sztuki.

 

16 minut temu, S4Home napisał:

Ewentualnie pytanie, czy nie miałeś jeszcze przefazowanego głośnika i zamiast membrana w basie zostać wypchnięta nie została wciągnięta po prostu za mocno. 

..przefazowanego'' nie wiem co to za bardzo oznacza, więc nie moge za bardzo odpowiedzieć na to pytanie 

1 godzinę temu, 60d napisał:

Ciekawe tylko co wywolalo to przepiecie. Czy elektronika w zwrotnicy czy nie daj Boze amplituner.

Warto wybrac się do jakiegoś serwisu z amplitunerem czy tez z tym głośnikiem? Czy strata czasu i kasy?

 

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

Jeżeli nie sprawdziłeś przy odbiorze  i zrobiłeś to dopiero teraz to mam złą wiadomość. Prawdopodobnie sklep się na to wypnie.

Jedynie sprawdziłem Kolumny i subwoofer po rozpakowaniu w domu bo uważałem że one najszybciej mogą paść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Expnedite napisał:

W dalszym ciągu zastanawiam sie po co miał bym czytać na temat kalibracji, jesli amplituner posiadał w zestawie mikrofon, statyw do ustawienia mikrofonu i automatyczną kalibrację. Okej dzięki instrukcji dowiedziałem się jak podłączyć cały zestaw itd, ale jak coś jest automatyczne w zestawie to po co? :/

Jak to po co czytać? 

16 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

To jeszcze poczytaj o kalibracji dokładnie i zobacz gdzie popełniłeś błąd

To inaczej może. Sprawdź w instrukcji czy krok po kroku zrobiłeś jak przewidują.

3 godziny temu, 60d napisał:

Dla mnie wszelkie teorie ze cos takiego wywolala kalibracja, źle ustawione odciecie można wlozyc miedzy bajki. Tak jak ktos napisal we wzmacniaczach stereo nie ma zadnego odciecia, koncowki mocy pchaja cale dostepne pasmo w kolumny i wszystko gra bez zarzutu latami. A wydajny pradowo wzmak stereo kladzie na lopatki kazdy amplituner. Jak dla mnie zeby cos takiego wywolac to nalezaloby podlaczyc jakas estradowa koncowke mocy dysponujaca moca 500w na kanal i puscic cale pasmo na full. A i tak daje sobie obie rece uciac ze najpierw to usmazylyby sie kondensatory i cewki w zwrotnicy niż wybuchnie membrana. Dla mnie to ewidentne uszkodzenie fizyczne i to nie musniecie przez kota, tylko ktos rzucil czymś, kopnal. I to mocno. Samo nic sie nie robi.

Kluczowe pytanie. Czy w przeprowadzaniu kalibracjii mamy doczynienia z systemem korygujacym niedostatki najnizszych czestotliwosci w zaleznosci od ustawienia odciecia (procesor dsp) - nie moge namierzyć cytatu w ktorym byla by odpowiedz na podobne pytanie zadane wczesniej.

3 godziny temu, 60d napisał:

Tak jak ktos napisal we wzmacniaczach stereo nie ma zadnego odciecia, koncowki mocy pchaja cale dostepne pasmo w kolumny i wszystko gra bez zarzutu latami. A wydajny pradowo wzmak stereo kladzie na lopatki kazdy amplituner.

Bo jest Tylko wzmacniaczem. Jesli jednak przed tym dowolnym wzmacniaczem dołożysz juz nawet nie dsp, a eq!, i zaczniemy w nim nieodpowiednio "mieszać", to istnieje szansa że moze sie zdarzyc cos podobnego

Takie moje rozumowanie.... ale moge być w błędzie. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uszkodzenie mechaniczne. Nie sprawdziłeś dobrze kolumn po zakupie, prawdopodobnie były uszkodzone już wcześniej.

Po jakimś czasie pracy uszkodzona membrana pękła i ciśnienie jakie wytwarzają głośniki w obudowie wypchnęła membranę na zewnątrz.

Sprawny amplituner nie zrobi takich zniszczeń, one mają "miliony" zabezpieczeń przed uszkodzeniem głośnika. W krytycznym wypadku wyłączają się.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale autor pisze ze nie było przypadku z uszkodzeniem mechanicznym🤔

Ps: wciąż nikt nie dał odpowiedzi czy system ustawiając odciecie w danym kanale (np. Centralny) - ustawia Tylko odciecie np. 40,60 lub 80hz, czy tez moze jeszcze koryguje poziom (np. ubytków w pasmie) do liniowego (za pomocą pomiaru mikrofonem)? Czy ktoś wogóle ma wiedzę na ten temat?

Bardzo mnie to ciekawi, jak to jest rozwiazane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 niektore amplitunery maja chyba funkcje dostosowywania charakterystyki, tak by nawet kolumny rożnych firm brzmiały spójnie.

Kurcze jakos nie chce mi sie wierzyc ze sprawny centralny moze sobie wypluc membrany podczas sensu. To musialby byc poziom dzwieku nie do wytrzymania dla komfortowego ogladania. Nawet przy ustawieniu large. Musial pojsc po prostu w pewnym momencie lewy prad i wywaliło. MA nie wypadli sroce spod ogona. Jesli nikt mechanicznie nie uszkodzil kolumny to po prostu ogromny pech, trafil sie trefny egzemplarz na kilka tysiecy. Ale tego sie juz nie udowodni raczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Takie moje rozumowanie.... ale moge być w błędzie.

Nie jesteś , niektóre DSP mają zabezpieczenia. DDRC 22 D / 24 - również/ po pomiarze, raz , że obniża automatycznie głośność, to jeszcze ma zabezpieczenie w postaci obniżenia poziomu sygnału do - 10 dB. Po to , by jak ktoś walnie sobie manualnie zbyt duże podbicie nie wywaliło mu np. gwizdków. Podobnie ma RME , zbyt duży sygnał na pasmach i urządzenie się wyłącza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam X), niestety po waszych wypowiedziach poddałem się z tym głośnikiem dałem go na straty, ale ojciec jednak się nie poddał. Po moim kontakcie z serwisem i dilerem zostałem olewany itd. Po kontakcie ojca z dilerem i użyciu konkretnych uprzejmych słów zachęcających jednak zbadanie głośnika, diler się zgodził. Serwis nie odnalazł usterki czy też problemu, który rozerwał tak membrany, ale jednak naprawił w ramach gwarancji głośnik. :) Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...