Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


Piotr Antoszczuk

Recommended Posts

Cześć.

 

Zbieram się do zakupu pierwszego w życiu zestawu stereo.

Aktualnie mieszkam w wynajętym mikromieszkaniu. Salon z aneksem 3 x 5 m kuchnia w skrajnym prawym końcu, szafka z telewizorem w skrajnym lewym typowy prostokąt. Z akustyką wiele nie ugram tego jestem świadom. Mieszkanie nie jest docelowe, możliwe że w niedalekiej przyszłości spotkam się  z większym metrażem ale bije się z myślami od początku pandemii i chyba czas na zakupy.

 

Do tej pory byłem w Tophifi na odsłuchu i najbardziej podpasowało mi połączenie nad c356bee + ket q350. Dźwiękowo było idealnie.

 

Warunkiem koniecznym jest wzmacniacz z wejściem optycznym, i biorąc pod uwagę ceny standów pod kolumny podstawkowe skłaniałbym się ku podłogówkom.

 

U wujka słuchałem zestawu Cambridge Audio CXA61 + DALI OBERON 7 i to brzmienie mi bardzo pasowało, dużo powietrza szeroka scena może trochę basu bym dodał.

 

Cenowo chciałbym wyjść oczywiście jak najniżej, ale chciałbym zestaw który zaoferuje mi szeroką scenę, efekt znikającego głośnika no i koniecznie wejście optyczne we wzmacniaczu, tymczasowo telewizor będzie robił za odtwarzacz sieciowy.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś odwiedzić nasz salon i porównać kilka wzmacniaczy, u nas będziesz  miał taką możliwość. Trudno tak na szybko ci coś doradzić skoro podobały ci się tak skrajnie różnie brzmiące wzmacniacze jak Nad i Cambridge, dlatego musisz w jednym salonie mieć możliwość bezpośredniego porównania różnych urządzeń. Popatrz poza wymienionymi markami na wzmacniacze firmy Audiolab 6000A, Magnat MA700, czy choćby Denon PMA-900HNE. Zapraszam na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Q21 napisał:

Powinieneś odwiedzić nasz salon i porównać kilka wzmacniaczy, u nas będziesz  miał taką możliwość. Trudno tak na szybko ci coś doradzić skoro podobały ci się tak skrajnie różnie brzmiące wzmacniacze jak Nad i Cambridge, dlatego musisz w jednym salonie mieć możliwość bezpośredniego porównania różnych urządzeń. Popatrz poza wymienionymi markami na wzmacniacze firmy Audiolab 6000A, Magnat MA700, czy choćby Denon PMA-900HNE. Zapraszam na odsłuch.

Dzięki za odpowiedź, bardzo chętnie się do Was wybiorę jak tylko znajdę wolny dzień a z tym jak narazie ciężko, no i mam do Was kawalek z Białegostoku. Dlatego zbieram informacje w którym kierunku uderzać i miec jakiś punkt odniesienia. Ciekawi mnie audiolab, widzialem że cenowo wychodzi bardzo atrakcyjnie. Szczególnie przy cenach cambridge po ostatnich podwyżkach. Nada sluchalem w zeszłym roku, i w sumie innej opcji nie bylo bo yamahy serii R-n mieli wyprzedane a i c368 chyba wtedy nie mieli

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, TomekN napisał:

Tu masz gotowy zestaw, który mieści się w Twoim budżecie i będzie istotnie lepszy niż te Q350 z czymkolwiek:

1. Polecasz malutkie Kefy koledze, któremu brakowało basu z DALI OBERON 7.

2. Czy uważasz, że NAD C338 jest lepszą propozycją od NAD C375BEE? Dlaczego?

Ja zdecydowanie wolałbym w tej sytuacji dołożyć do lepszego i mocniejszego wzmacniacza. A jeśli już miałbym korzystać z propozycji Krafta, to do salonu raczej Heco niż Kef LS50 Meta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Rafał S napisał:

1. Polecasz malutkie Kefy koledze, któremu brakowało basu z DALI OBERON 7.

2. Czy uważasz, że NAD C338 jest lepszą propozycją od NAD C375BEE? Dlaczego?

Ja zdecydowanie wolałbym w tej sytuacji dołożyć do lepszego i mocniejszego wzmacniacza. A jeśli już miałbym korzystać z propozycji Krafta, to do salonu raczej Heco niż Kef LS50 Meta.

Oberon 7 były połączone z dosyć jasnym i lekkim w dolnych rejestrach CXA61, grało to w pomieszczeniu okolo 40 metrów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr Antoszczuk napisał:

Oberon 7 były połączone z dosyć jasnym i lekkim w dolnych rejestrach CXA61, grało to w pomieszczeniu okolo 40 metrów

To oczywiście zmienia sprawę. :)

5 minut temu, J4Z napisał:

🙂

No właśnie, przecież Ty masz te Kefy i też 15m^2, więc może napisz, jak u Ciebie grają, czy nie brakuje Ci basu i czy polecasz je do pierwszego zestawu. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, J4Z napisał:

Aha, jestem pewny że mogę z nich wycisnąć jeszcze dużo więcej lepszą elektroniką i akustyką.

Na pewno wzmacniacz może poprawić jakość basu - sprawić, że będzie bardziej zwarty / twardszy. Trochę z tym ostatnio eksperymentowałem. Niestety, moje wnioski są takie, że osiągnięcie odpowiedniej precyzji basu za pomocą wzmacniacza dość drogo wychodzi. Piece, które robią to tak, jak chcę, zaczynają się gdzieś od 10k. Mój Sol II radzi sobie nieźle, ale do nirwany, o której pisał Kraft trochę pod tym względem brakuje. Choć kontrolę basu ma o klasę czy dwie lepszą od CXA81. :)

No, ale każdy ma inne wymagania. Ja dopiero słuchając wyizolowanych walkingów na kontrabasie jestem w stanie wyłapać, co dokładnie mi nie pasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawów pod ten metraż, który też sprawdzi się w pomieszczeniu do około 25m2, do odsłuchu mamy Triangle Comete EZ oraz niższy model Borea BR03, tworzą bardzo dobre połączenie ze wzmacniaczem Exposure 1010 lub Musical Fidelity M2si, do uzupełnia DACiem np. iFi Zen Air, kolumny te grają z podkreśloną górą i bardzo dobrą przestrzenią, naturalną średnicą, niskich tonów nie będzie brakować. Natomiast z podłogowych możesz sprawdzić model BR07, który zapewni jeszcze bardziej dociążone niskie tony.

Z podłogowych bardzo przyjemnie grającymi kolumnami z podbitym skrajami pasm są też RTiA5, które bardzo dobrze zgrywają się z grającym żywo i dynamicznie Cambridge Audio CXA61. Ewentualnie 3-drożne Wharfedale Diamond 11.4.

Masz do naszego salonu niedaleko, więc zapraszamy na umówienia się na odsłuch i na miejscu będziesz mógł posłuchać spokojnie różnych rozwiązań i postaramy się też zaproponować zestawy według twoich uwag na miejscu, poza wymienionymi sprzętami mamy też więcej modeli na miejscu z Klipscha, Focala, KEFa czy Monitor Audio. Zobaczysz w jakim kierunku brzmienia chcesz iść, a odsłuchów nic nie zastąpi, z wypożyczeniem zestawu do sprawdzenia w domu nie ma też problemu, aby zobaczyć jak w Twojej akustyce zagra.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, J4Z napisał:

Jak miałem je za bardzo na siebie to talerze takie jakby metaliczne się zdawały

Jak to blachy 😉

Wiem co chciałeś powiedzieć,  fajnie kiedy osiągnie się taki efekt, kiedy nie drażnią "szklistością" i meczącym plaśnięciem z szybkim wygasaniem, ale potrafią osiągnąć tembr który daje przyjemność i wybrzmiewają jakby dłużej, gdzie słychać wręcz wibracje tej blachy. 

Jak jest jasno i siarczyście, mogą wygasać zbyt wcześnie i mamy techniczne i "kwadratowe" brzmienie.

Po godzinie słuchania takiego brzmienia głowa też kwadratowa się robi😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Q21 napisał:

Powinieneś odwiedzić nasz salon i porównać kilka wzmacniaczy, u nas będziesz  miał taką możliwość. Trudno tak na szybko ci coś doradzić skoro podobały ci się tak skrajnie różnie brzmiące wzmacniacze jak Nad i Cambridge, dlatego musisz w jednym salonie mieć możliwość bezpośredniego porównania różnych urządzeń. Popatrz poza wymienionymi markami na wzmacniacze firmy Audiolab 6000A, Magnat MA700, czy choćby Denon PMA-900HNE. Zapraszam na odsłuch.

Denon PMA-900HNE vs magnat mr 780 /ma700 macie może takie porównanie jak to gra czy jest sens dopłacać pomijam opcje strimingowe sam dźwięk 🔊 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest szansa że zmienisz pomieszczenie w bliskiej przyszłości?

Bo faktycznie mamy tu kilka systemów do wyboru.

Podobało Ci się zestawienie NAD 356 + Kef Q 350 i faktycznie to zestawienie gra dobrze.

Nie musisz wybierać wzmacniacza z optykiem to akurat zawsze możesz dołożyć zewnętrznym DACiem jak na przykład Cambridge DAC 100 który akurat do tego zestawienia by pasował. Ale wybór jest spory. Masz tam wówczas więcej niż wejście optyczne.

 

Do NAD 356 polecał bym jeszcze Silver 100 które jako kolumny o sporym zapasie energii, dynamiki nadadzą się później także do większego pomieszczenia. Podobnie było by z konkurencyjnymi KEF R3, tu z kolei one grają mniej rozdzielczo a dźwięk jest cieplejszy. Z bardziej bardziej nastrojowymi wokalami.

Idąc dalej możesz wybrać nie specjalnie duże kolumny podłogowe i spokojnie używać ich teraz w 15m jak i później w 20/23m.

Monitor Audio Bronze 200 / Acustic Energu AE 120, Elac Uni Fi czy Dali Oberon 5.

Tu w zależności od kolumn dopasowana elektronika. CXA61 do Dali , ELACa, AE,

Magnat MR 780 do Bronze 200

NAD 356

Dnia 2.07.2022 o 21:39, ROBIXXX napisał:

Denon PMA-900HNE vs magnat mr 780 /ma700 macie może takie porównanie jak to gra czy jest sens dopłacać pomijam opcje strimingowe sam dźwięk 🔊 

Wygląda że PMA 900 do następca 800tki z funkcjami sieciowymi. No to nie jest to poziom grania MR 780 zdecydowanie.

Także CXA61 gra lepiej. Tutaj cena jest nabita przez funkcjonalność. I jest ok

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2022 o 21:39, ROBIXXX napisał:

Denon PMA-900HNE vs magnat mr 780 /ma700 macie może takie porównanie jak to gra czy jest sens dopłacać pomijam opcje strimingowe sam dźwięk 🔊 

Magnaty grają cieplej od Denona, który mniej oferuje w średnicy, ale pokazuje nieco więcej szczegółów od Magnata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym masz spory wybór zarówno wzmacniaczy jak i kolumn. Jeżeli podobało Ci się połączenie NAD z KEF, to prawdopodobnie szukasz połączenia z solidniejszą podstawą basową. W takiej sytuacji powinieneś rozważyć również w tym przedziale cenowym Monitor Audio Bronze 100 + Marantz PM6007, ewentualnie jeszcze masz do dyspozycji Focal Aria 906 + Cambridge Audio CXA61, który z rabatem pewnie będzie blisko założonego pułapu cenowego. 

Nie mniej jednak bez odsłuchu się nie obejdzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...