Skocz do zawartości

Audiolab 6000A (8000M) vs Naim Nait 5SI/Pylon Diamond


barchetta1

Recommended Posts

Cześć,

Moje poszukiwania Audio doprowadziły mnie do zestawu Audiolab 6000A play + Pylon Diamond 25.  Próbując wycisnąć max z mojego sprzętu dokupiłem 2x Audiolab 8000M w idealnym stanie wizualnym i nieznanym mi stanie technicznym. Bardzo podoba mi się jak gra 6000A Play z Diamondami,  ale trochę przeszkadza mi bas.  Albo jest go za dużo,  albo to raczej kwestia kontroli. Znowu z 8000M kontrola na dole dużo jest lepsza, ale całość gra trochę zbyt mhm... sucho (?) w rocku i metalu. Prawdopodobnie jest tu bardziej wina realizacji takich nagrań niż tych końcowek. Przejrzałem forum i zastanawiam się czy Naim nait da mi to,  czego szukam - muzykalne,  dociążone,  przejrzyste brzmienie oraz krótki sprężysty bas. A może to krok do tyłu w stosunku do 8000M i lepej je przserwisować i pozostać z takim zestawem jak teraz? A może kabelki? Teraz mam Chord Clearway X.

Edytowano przez barchetta1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Dziękuję za przypomnienie jak ważna jest akustyka. Myślę że i tak mam dosyć komfortową sytuację w salonie, ale wciąż dużo przeszkód bo duży telewizor uniemożliwia mi optymalne ustawienie kolumn tak, żeby go nie zasłaniały, do tego miejsce odsłuchu - sofa stoi pod ścianą i nie mogę jej dużo odsunąć. Tu pojawia się refleksja, że nie ma co pakować się w droższy sprzęt skoro nie jestem w stanie wykorzystać jego potencjału. Zresztą - przy optymalnym ustawieniu, które na chwilę wprowadziłem, a którego nie mogę pozostawić tzn. takim, że zarówno kolumny, jak i miejsce odsłuchu są odsunięte od ściany i nie mam żadnych odbić Pylony grają wspaniale z tymi końcówkami.  W związku z tym przychylę się do zdania, że w moim ustawieniu może lepsze byłyby kolumny, które mają mniej basu. To, co mogę jeszcze zrobić to odsunąć kolumny bardziej od ściany, pokombinuję też z bass reflexem. Może przetestuję też jakiś wzmacniacz z regulacją tonów (wpadł mi w oko Denon PMA-900 HNE). A przede wszystkim pogodzić się z faktem, że audio w salonie zawsze będzie oznaczać kompromis.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2022 o 23:10, barchetta1 napisał:

Cześć,

Moje poszukiwania Audio doprowadziły mnie do zestawu Audiolab 6000A play + Pylon Diamond 25.  Próbując wycisnąć max z mojego sprzętu dokupiłem 2x Audiolab 8000M w idealnym stanie wizualnym i nieznanym mi stanie technicznym. Bardzo podoba mi się jak gra 6000A Play z Diamondami,  ale trochę przeszkadza mi bas.  Albo jest go za dużo,  albo to raczej kwestia kontroli. Znowu z 8000M kontrola na dole dużo jest lepsza, ale całość gra trochę zbyt mhm... sucho (?) w rocku i metalu. Prawdopodobnie jest tu bardziej wina realizacji takich nagrań niż tych końcowek. Przejrzałem forum i zastanawiam się czy Naim nait da mi to,  czego szukam - muzykalne,  dociążone,  przejrzyste brzmienie oraz krótki sprężysty bas. A może to krok do tyłu w stosunku do 8000M i lepej je przserwisować i pozostać z takim zestawem jak teraz? A może kabelki? Teraz mam Chord Clearway X.

Cześć, 

Twoje odczucia są właściwe. Sam 6000A Play ma lekko poluzowany dół i może to się objawiać przeciągającym się basem w niektórych konfiguracjach. Z kolei końcówki wnoszą lepszą kontrolę, rozdzielczość i precyzje ale są również bardziej holograficzne i to słychać zwłaszcza przy gorszych realizacjach (muzyka typu rock czy metal). Popróbowałbym pobawić się z ustawieniem kolumn, może spróbuj je nieco bardziej odsunąć od ścian... Co do Naim'a, tutaj zmiana byłaby słyszalna in plus, ale z model XS3. W przypadku 5-ki zrobisz krok w bok.

 

Pozdrawiam,

Q21

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Starsza seria grała po prostu sucho i tego nie zmienisz. Nowsze grają nieco poluzowanym basem i dlatego taki problem. Akustyką możesz to nieco poprawić. Ale ja jednak szukał bym innego wzmacniacza.

Roksan K3 albo Attessa, Yamaha serii AS1100 AS 2000.

Elektronika Cyrus albo Moon z tym że to także uzywne

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2022 o 13:09, barchetta1 napisał:

że zarówno kolumny, jak i miejsce odsłuchu są odsunięte od ściany i nie mam żadnych odbić Pylony grają wspaniale z tymi końcówkami

 

Dnia 20.08.2022 o 13:09, barchetta1 napisał:

Może przetestuję też jakiś wzmacniacz z regulacją tonów (wpadł mi w oko Denon PMA-900 HNE)

Jeżeli audiolab zagrał ci dobrze w optymalnym ustawieniu to ten danonek raczej nie pomoże w ustawieniu standardowym.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi,  póki co odsunąłem kolumny jeszcze bardziej od ściany i jest poprawa. Kombinowałem też z wyłożeniem ścianek bass reflexów cienką szmatką (praktycznie bez zmiejszenia ich średnicy,  albo max o 1mm) i to też może być opcja dla osób,  które nie mogą sobie pozwolić na odsunięcie kolumn od ściany. Odnośnie propozycji wzmacniaczy to widzę, że trzeba wydać już sporo kasy żeby zrobić krok do przodu,  w kontekście posiadanego przeze mnie Audiolaba sensowne wydaje mi się ewentualne  pokombinowanie z innymi końcówkami mocy, to w sumie jego duża zaleta.

 

Edytowano przez barchetta1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, barchetta1 napisał:

Kombinowałem też z wyłożeniem ścianek bass reflexów cienką szmatką

Jeśli masz pod ręką cienki arkusz filcu mozesz policzyć obwód br, wyciąć odpowiedni według wyliczeń, zrolować i umieścić w porcie. Koszty b.małe, a może akurat będzie odpowiednio brzmiało w zastanych warunkach. Pozdr.

Ps: zabieg w 100% odwracalny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowany w tym wątku przez Q21 Naim Nait xs3 gra bardzo,  bardzo efektownie,  niskie tony są podbite,  zmiękczone a przy niskich zejściach wzmacniacz ten nie kontroluje ich w jakiś wyjątkowo poprawny sposób. 

Bez porównania lepszą kontrolę niskich tonów uzyskasz z Regą Elicit mk5,  do tego bardzo  dynamiczny,  rozdzielczy wbudowany DAC. Nie jest to jednak wzmacniacz grający efektownie czy efekciarsko, gra energicznie,  niskie tony dynamizują cały przekaz.  Wysokie tony są delikatnie  wycofane.  Średnica bliska,  ocieplona, wokale nie są wykrzyczane,  jazgotliwe.  

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kaczadupa napisał:

Proponowany w tym wątku przez Q21 Naim Nait xs3 gra bardzo,  bardzo efektownie,  niskie tony są podbite,  zmiękczone a przy niskich zejściach wzmacniacz ten nie kontroluje ich w jakiś wyjątkowo poprawny sposób. 

Bez porównania lepszą kontrolę niskich tonów uzyskasz z Regą Elicit mk5,  do tego bardzo  dynamiczny,  rozdzielczy wbudowany DAC. Nie jest to jednak wzmacniacz grający efektownie czy efekciarsko, gra energicznie,  niskie tony dynamizują cały przekaz.  Wysokie tony są delikatnie  wycofane.  Średnica bliska,  ocieplona, wokale nie są wykrzyczane,  jazgotliwe.  

Cy to znaczy te Pylony są tak dobre że można je zestawiać z piecem z takiej półki cenowej albo inaczej -  że dopiero taki wzmacniacz bedzie dla nich równorzędnym kompanem?

 

Edytowano przez barchetta1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@barchetta1 - na pewno warto pokombinować z elektroniką. Audiolab z pewnością ogranicza te kolumny. Te Pylony grają fajnie, ale są dość zachowawcze na wyższej średnicy (znaczny spadek na wykresie już od 2,5kHz). Sam 6000A jest mocno powściągliwy w tych rejonach. Warto by było troszeczkę otworzyć ten zakres i wybrać nieco bardziej śmiały piecyk. Dostaniesz więcej powietrza, detalu i lepszy wgląd w nagranie. I wg mnie nie powinien to być Naim XS3, któremu też brakuje tam otwarcia + ma bardzo przeciętną kontrolę dołu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeraża Cię wygląd Cyrusa 8.2 to warto go przesłuchać. 

Roksan Caspian M2 to także ciekawa opcja ale stracisz względem Cyrusa dźwięczność i trochę detali. Precyzyjniejszy będzie Cyrus. 

Polecam jeszcze spojrzeć w kierunku Heed Lagrange, który będzie muzykalny, a przy tym niezwykle dynamiczny i przestrzenny. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lpomis napisał:

@barchetta1 - na pewno warto pokombinować z elektroniką. Audiolab z pewnością ogranicza te kolumny. Te Pylony grają fajnie, ale są dość zachowawcze na wyższej średnicy (znaczny spadek na wykresie już od 2,5kHz). Sam 6000A jest mocno powściągliwy w tych rejonach. Warto by było troszeczkę otworzyć ten zakres i wybrać nieco bardziej śmiały piecyk. Dostaniesz więcej powietrza, detalu i lepszy wgląd w nagranie. I wg mnie nie powinien to być Naim XS3, któremu też brakuje tam otwarcia + ma bardzo przeciętną kontrolę dołu.

Zastanawiam się tylko czy ta powsciągliwość to nie jest właśnie to, co mnie urzekło w tych kolumnach i tym połączeniu. Miałem okazję posłuchać Audiolaba z kilkoma kolumnami i przy mojej playliście (rock, metal) Diamondy 25 grały dla mnie najlepiej - najmniej męcząco, najczyściej. Tak jakby lekką v-ką, ale taką szlachetną;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...