Skocz do zawartości

WiiM Pro - a jak ten namiesza?


ProjectPi

Recommended Posts

2 godziny temu, tomek4446 napisał:
5 godzin temu, Felix1 napisał:

Pytanie, czy zmiana zasilania maliny zmieniła cokolwiek w tym, jak SAMA MALINA gra?

O to właśnie pytam ?

Tomek sama malina nigdy nie gra. Gra cały łańcuch urządzeń audio wraz z zasilaczami. a malina jest jednym ogniwem w całym łańcuchu. Nie daj sobie wmówić, że "cyfrowe" urządzenia nie zmieniają dźwięku bo zera i jedynki dadzą taką samą sumę kontrolną na wyjściu bez względu na to czym i jak zasilisz to "cyfrowe" urządzenie. 

Cyfra, zera i jedynki to informatyczny termin jest. Dotyczy stanów logicznych, którymi można zapisać jakąś "cyfrową" informację. W rzeczywistości żeby zaistniały zera i jedynki to musi być napięcie zasilania, oscylator, procesor, szyny danych, ścieżki i mnóstwo innych elektronicznych układów, które generują zera i jedynki przełączając stany napięcia z wysokiego na niski lub odwrotnie z odpowiednimi okresami i częstotliwościami. Gdybyś ten sygnał podał na wzmacniacz usłyszałbyś na wyjściu głośników "cyfrowy jazgot" nic nie mający wspólnego z logiczną informacją zawartą w ciągu umownych zer i jedynek. Sygnał cyfrowy oraz napięcie zasilania ma normalne widmo częstotliwościowe, które generalnie jest poza pasmem akustycznym ale harmoniczne poszczególnych częstotliwości oraz sam szum lub produkty intermodulacji zakłóceń z sygnałem audio może dodawać się do ścieżki audio wpływając na jakość.

Zasilanie zewnętrzne bez względu na to czy smps czy lps nie zmieni tego jazgotu. Malina ma na pokładzie dodatkowe regulatory napięcia i filtry. 

Zasilanie smps maliny w postaci napięcia bogatego w harmoniczne będące produktem przełączania tranzystorów z zasilaczu oraz sam "cyfrowy" sygnał płynący magistralami danych będący zwykłym elektrycznym zakłóceniem patrząc przez pryzmat analogowej ścieżki sygnału audio może wpływać na jakość dźwięku na wyjściu systemu, czego doświadczyłeś, w przypadku występowania w systemie pętli masowych, słabego PSRR zasilaczy oraz braku izolacji galwanicznej masy między układami części cyfrowej, analogowej czy ogólnie na magistralach danych. 

Nawet na ASR są ciągłe kłótnie jak te zasilacze wpływają i mimo, że Amir próbował obalić ten niby mit to nie do końca mu to wyszło. Przykład to dyskusja o zasilaczach i wpływie na pracę DACa. Pierwsze wrażenia po zapoznaniu się z eksperymentem są takie, że nie ma wpływu zasilacz na poziom szumu, ogólny THD+N itd.

Dopiero w poście 137 użytkownik Solderdude zwrócił uwagę na to, że Amir mierzy tylko zakłócenia i szum w trybie różnicowym. Dla takich jak my pasjonatów sprzętu lampowego takie pomiary nie pokazują istotnych zagadnień związanych z pętlami masy na przykład. Nas interesują głównie zakłócenia w trybie wspólnym. 

Ja nie używam w całym torze połączeń symetrycznych, mam sprzęt w I-szej kl. ochronności, używam połączeń PE z masą układową itd. Amir niestety nie ma możliwości swoim analizatorem AP zbadać tych zagadnień i na przykład pomierzyć prądów upływu i odkładającego się napięcia błędu na przewodach masowych interkonektów, które doda się do sygnału audio by w swoich eksperymantach to nam pokazać. Nie mierzy upraszczając trybu wspólnego.

On używając laboratoryjnego sprzętu do pomiarów gwarantuje izolację galwaniczną, połączenia symetryczne i może jedynie dostarczyć informację o wpływie zniekształceń czy zakłóceń w trybie różnicowym. Pokazuje tylko okrojoną, lepszą wersję wydarzeń jakie mogą mieć miejsce w systemie audio. Poza tym PSRR zasilaczy tych daków, które on testuje jest bardzo dobry. Nie każdy używa w łańcuchu audio tak dobrych urządzeń z dodatkowymi regulatorami i filtrami wewnątrz urządzenia. Wielu pasjonatów ma sprzęt bardziej podatny na zakłócenia i często to słychać nawet po wymianie zasilacza maliny z smps na lps. 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MariuszZ napisał:

Gra cały łańcuch urządzeń audio wraz z zasilaczami. a malina jest jednym ogniwem w całym łańcuchu

No właśnie. 

A tak poza tym to strasznie zazdroszcze takiej wiedzy. Przeczytać, skopiować i coś tam ogarnąć może każdy, ale zrozumieć tak dogłębnie, tylko nieliczni na tym forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

A z czego zasilasz swój sprzęt z wodociągów,  czy raczej prądem?

Widać nie przerabiałeś  tematu, wzmacniacz i kolumny są potrzebne, a to jaki prąd im dostarczysz tak się odwdzięczą jakością w muzyce.

O właśnie. Szczerze to pojęcia nie mam co jest za skrzynka z bezpiecznikami, co do murów to wiem ale co od skrzynki do elektrowni, nie mam pojęcia. Czy cię to przeraża? W sumie może i prąd mam z jakiejś elektrowni wodnej? Kto to wie.

Ani pracując w laboratorium struktur nisko wymiarowych ani pracując w PAN w instytucie niskich temperatur nigdy mi ani kolegom do głowy by nie przyszło przejmować się jakością prądu w pomiarach. I ani lasery nie świeciły ładniej ani próbki. Ale do brzegu. Jeśli do szczęścia potrzebna ci, drogi kolego, teoria wpływu prądu na bity to okej. Ja tam wolę posłuchać muzyki. 

 

Swoją drogą to szybciej na forum można dostać dzisiaj odpowiedź jaki kabel rozjaśni górę i jednocześnie wyciszy sybilanty, niż jaki wzmacniacz kupić. Ciekawe 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bahzell napisał:

Jeśli do szczęścia potrzebna ci, drogi kolego, teoria wpływu prądu na bity to okej. Ja tam wolę posłuchać muzyki. 

Nie na bity, a na urządzenie które je dekoduje.

Ja tam też wole posłuchać muzyki.

P.S.

 Z tą elektrownią to wyświechtany tekst z forumowych dyskusji.

Równie dobrze  nie miałyby sensu filtry do wody w naszych domach, tego tematu też lepiej nie ruszać, coś czuję. 

 

1 godzinę temu, Felix1 napisał:
1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Cyfra, zera i jedynki to informatyczny termin jest.

Nie, nie jest tylko informatyczny.

A jaki?

Kod (system) dwójkowy, bo tym mowa kiedy mówimy o "zerach" i "jedynkach" raczej kojarzy się ze stanami logicznymi w domenie cyfrowej.

A, że zazwyczaj te stany logiczne są określane i czytane przez wartość napięcia, to już insza inszość.

 

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Dotyczy stanów logicznych, którymi można zapisać jakąś "cyfrową" informację. W rzeczywistości żeby zaistniały zera i jedynki to musi być napięcie zasilania, oscylator, procesor, szyny danych, ścieżki i mnóstwo innych elektronicznych układów, które generują ..........

Właśnie to samo miałem napisać . ale byłeś szybszy :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Felix1 napisał:

Szczególnie w przypadku połączeń optycznych, których dotyczy duża część tej dyskusji :)

Swego rodzaju clou tematu - wyciaganie wnioskow z pracy konkretnego urzadzenia wlaczonego do toru nieefektywnie polaczonych i wrazliwych na wszystko urzadzen innych. Amir po to preferuje polaczenia zbalansowane, zeby ograniczyc interakcje z innymi elementami, po to tez izolacje galwaniczne na APx. Ma to tez swoja oczywista slaba strone, testowanie urzadzen jak np. izolatory usb jest skazane na niepowodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Felix1 napisał:
13 godzin temu, MariuszZ napisał:

Sygnał cyfrowy oraz napięcie zasilania ma normalne widmo częstotliwościowe, które generalnie jest poza pasmem akustycznym ale harmoniczne poszczególnych częstotliwości oraz sam szum lub produkty intermodulacji zakłóceń z sygnałem audio może dodawać się do ścieżki audio wpływając na jakość.

Szczególnie w przypadku połączeń optycznych, których dotyczy duża część tej dyskusji :)

Jakie znaczenie ma połączenie streamera z dakiem optykiem jak zasilacz smps streamera generuje zakłócenia wspólne do sieci energetycznej, a w tą samą listwę zasilającą co smps jest wpięty przedwzmacniacz lampowy pracujący w I -szej kl. ochronności tak jak było w przypadku Tomka, któremu zasilacz psuł jakość muzyki na wyjściu zestawu?

Pętle masowe występują w różnych konfiguracjach. Są globalne obejmujące cały system, lokalne występujące w obrębie jednego lub kilku wybranych urządzeń, Wariantów jest mnóstwo i nie sposób przewidzieć jak źródło zakłóceń wpłynie na otoczenie. 

Można próbować analizować czy mierzyć wpływ ale najbardziej powszechny sposób to słuchanie. Ucho jest niezawodnym narzędziem do wyłapywania anomalii dźwiękowych.  Pisanie zaś, że jedynym remedium na tego typu bolączki jest toslink bynajmniej dla mnie jest niepoważne. Ograniczy zasięg pętli masowej ale tylko między streamerem a dakiem.

Są alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana zasilacza, ground liftery, filtry EMI i inne pozwalające poprawić SQ psute przez pętle i prądy upływu na ścieżkach masy.

Toslink jest jednym ze sposobów poprawy SQ w przypadku pętli ale ma też ograniczenia. Dotyczą one częstotliwości próbkowania przesyłanego sygnału chociażby. Dla kogoś kto jest pasjonatem gęstych plików DSD czy MQA toslink może być ograniczeniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Jakie znaczenie ma połączenie streamera z dakiem optykiem jak zasilacz smps streamera generuje zakłócenia wspólne do sieci energetycznej, a w tą samą listwę zasilającą co smps jest wpięty przedwzmacniacz lampowy pracujący w I -szej kl. ochronności tak jak było w przypadku Tomka, któremu zasilacz psuł jakość muzyki na wyjściu zestawu?

Takie, ze minimalizuje niepozadany wplyw czynnika o nazwie streamer na tor audio. Wplyw zasilacza to nie wplyw streamera.

 

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Można próbować analizować czy mierzyć wpływ ale najbardziej powszechny sposób to słuchanie. Ucho jest niezawodnym narzędziem do wyłapywania anomalii dźwiękowych. 

W miare dobrym sposobem na wylapanie nieprawidlowosci brzmienia calosci toru w jego otoczeniu, jesli sluch jest wlasciwie wytrenowany i/lub wysoce wrazliwy. Bez mozliwosci precyzyjnego ustalenia CO jest przyczyna, bo tu potrzebne beda pomiary. Ograniczanie sie do odsluchu jest, przynajmniej dla mnie, niepowazne.

 

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Dla kogoś kto jest pasjonatem gęstych plików DSD czy MQA toslink może być ograniczeniem. 

MQA to max 96 kHz wyslane do DACa, jesli ten bedzie robil np. za renderer, a nie dekoder. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

W takim przypadku po co mi WiiM pro? Sprawę załatwi Chromecast Audio za 150 pln. Mam i korzystam od czasu do czasu ;) 

Nie bardzo rozumiem, sugerowalem, ze potrzebujesz WiiM Pro?

Jezeli ktos planuje dekodowac MQA na DACu, wystarczy mu dowolne zrodlo dostarczajace niezmodyfikowany stream zrodlowy, ktory ma max 48 kHz.

5 minut temu, J4Z napisał:

Będę. 

Na bezrefleksyjna upartosc raczej nie ma remedium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Nie bardzo rozumiem, sugerowalem, ze potrzebujesz WiiM Pro?

To pokłosie sugestii dobierania elementów chociażby pod połączenia toslinkiem w przypadku pętli mas w systemie audio. Generalnie dyskusja wymyka się spod tematu streamera idąc w kierunku uproszczeń układowych. Nie ma sensu kontynuować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

To pokłosie sugestii dobierania elementów chociażby pod połączenia toslinkiem w przypadku pętli mas w systemie audio. Generalnie dyskusja wymyka się spod tematu streamera idąc w kierunku uproszczeń układowych. Nie ma sensu kontynuować. 

Daleko idaca nadinterpretacja. Jak ktos ma problemy w torze, ktore mozna prosto rozwiazac zmiana medium transmisyjnego, to ignorowanie tego nie jest racjonalne.

A co braku sensu kontynuowania... to nie kontynuuj, kurcze, tu nie ma przymusu.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MariuszZ napisał:

Jakie znaczenie ma połączenie streamera z dakiem optykiem jak zasilacz smps streamera generuje zakłócenia wspólne do sieci energetycznej, a w tą samą listwę zasilającą co smps jest wpięty przedwzmacniacz lampowy pracujący w I -szej kl. ochronności tak jak było w przypadku Tomka, któremu zasilacz psuł jakość muzyki na wyjściu zestawu?

Pętle masowe występują w różnych konfiguracjach. Są globalne obejmujące cały system, lokalne występujące w obrębie jednego lub kilku wybranych urządzeń, Wariantów jest mnóstwo i nie sposób przewidzieć jak źródło zakłóceń wpłynie na otoczenie. 

Można próbować analizować czy mierzyć wpływ ale najbardziej powszechny sposób to słuchanie. Ucho jest niezawodnym narzędziem do wyłapywania anomalii dźwiękowych.  Pisanie zaś, że jedynym remedium na tego typu bolączki jest toslink bynajmniej dla mnie jest niepoważne. Ograniczy zasięg pętli masowej ale tylko między streamerem a dakiem.

Są alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana zasilacza, ground liftery, filtry EMI i inne pozwalające poprawić SQ psute przez pętle i prądy upływu na ścieżkach masy.

Toslink jest jednym ze sposobów poprawy SQ w przypadku pętli ale ma też ograniczenia. Dotyczą one częstotliwości próbkowania przesyłanego sygnału chociażby. Dla kogoś kto jest pasjonatem gęstych plików DSD czy MQA toslink może być ograniczeniem. 

Z czego najbardziej interesujace jest to...

 

53 minuty temu, MariuszZ napisał:

Ucho jest niezawodnym narzędziem do wyłapywania anomalii dźwiękowych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Felix1 napisał:

Wróć może do początku i sprawdź od czego zaczęła się dyskusja...

Sam wróć jak masz taką potrzebę. Ogarniam temat.

4 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

A co braku sensu kontynuowania... to nie kontynuuj, kurcze, tu nie ma przymusu.

Jasne, że nie ma przymusu ale takie aroganckie komentarze zachęcają do kontynuowania. Powstrzymam się na razie. 

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z czego najbardziej interesujace jest to...

Nie masz nic ciekawego do napisania to zabieraj swój popcorn i poszukaj atrakcji gdzie indziej chyba, że chcesz merytorycznie pogadać o wpływie zasilania streamera na prace całego zestawu audio. Jeżeli zaś masz problem ze zrozumieniem kwestii do czego służy ucho i aparat słuchu to może odpowiedz sobie na pytanie po co Ci w zestawie stereo porządne kolumny, dobrze skonstruowany wzmacniacz i inne audio urządzenia skoro ucho wg Ciebie chyba nie wyłapuje żadnych anomalii? Radyjko z kuchni postaw w salonie i ciesz się, że mniej miejsca na sprzęt zajmuje, mniej prądu zużywa i nie korci by wymienić na coś lepszego bo i po co. Ucho nie wie kiedy jest super SQ, a kiedy kaszana. To tylko wie pan z analizatorem widma i oscyloskopem podpiętym do systemu audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Jasne, że nie ma przymusu ale takie aroganckie komentarze zachęcają do kontynuowania. Powstrzymam się na razie. 

Jak i wtrety o bezsensownosci gdy ktos pozwala sobie na zdanie odmienne. Kwestii usuwania tego, co niewygodne, by pozostalo to, co wygodne, przez uprzejmosc drazyl nie bede.

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Nie masz nic ciekawego do napisania to zabieraj swój popcorn i poszukaj atrakcji gdzie indziej chyba, że chcesz merytorycznie pogadać o wpływie zasilania streamera na prace całego zestawu audio. Jeżeli zaś masz problem ze zrozumieniem kwestii do czego służy ucho i aparat słuchu to może odpowiedz sobie na pytanie po co Ci w zestawie stereo porządne kolumny, dobrze skonstruowany wzmacniacz i inne audio urządzenia skoro ucho wg Ciebie chyba nie wyłapuje żadnych anomalii? Radyjko z kuchni postaw w salonie i ciesz się, że mniej miejsca na sprzęt zajmuje, mniej prądu zużywa i nie korci by wymienić na coś lepszego bo i po co. Ucho nie wie kiedy jest super SQ, a kiedy kaszana. To tylko wie pan z analizatorem widma i oscyloskopem podpiętym do systemu audio. 

Ucho bardzo czesto nie "wie". Wystarczy spojrzec na wyniki testu Klippela.

https://www.klippel.de/listeningtest/

Od mozliwosci wylapania jakiejs nieprawidlowosc we wrazeniu sluchowym po przemieleniu przez subiektywny element w postaci mozgu, do bycia narzedziem "niezawodnym" daleka droga.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z czego najbardziej interesujace jest to...

 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ucho jest niezawodnym narzędziem do wyłapywania anomalii dźwiękowych.

Rozumiem, że obśmiewanie tego, iż słuchamy naszym aparatem słuchu jakim jest ucho to tak na poważnie,  czy dla jaj.

Jak idziesz do salonu audio, żeby coś nowego posłuchać, to bierzesz ze sobą Umika-1i REW, bo przecież nasz słuch jest niedoskonały, więc bez mikrofonu ani rusz.

Jprdl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DiBatonio napisał:

Rozumiem, że obśmiewanie tego, iż słuchamy naszym aparatem słuchu jakim jest ucho to tak na poważnie,  czy dla jaj.

Jak idziesz do salonu audio, żeby coś nowego posłuchać, to bierzesz ze sobą Umika-1i REW, bo przecież nasz słuch jest niedoskonały, więc bez mikrofonu ani rusz.

Jprdl

Uwazasz, ze wychwycisz swoim sluchem kazda roznice wprowadzona do toru audio w pasmie uwazanym ogolnie za slyszalne, a wychwycona pomiarowo stosownym mikrofonem?

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Uwazasz, ze wychwycisz kazda roznice wprowadzona do toru audio w pasmie uwazanym ogolnie za slyszalne, a wychwycona pomiarowo stosownym mikrofonem?

 A wiesz, że z kolegą @Mikelas76kiedyś u niego robiliśmy taki myk, gdzie każdy różnice słyszał, a mikrofon w REW ni chu chu...

Michał mówił, że nieznacznie coś tam wykres pokazał, ale raczej marginalnie.

Niejednokrotnie też @marcinmarcin pisał, że mikrofonikiem nie wszystko zmierzysz.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MariuszZ napisał:

Nie masz nic ciekawego do napisania to zabieraj swój popcorn i poszukaj atrakcji gdzie indziej chyba, że chcesz merytorycznie pogadać o wpływie zasilania streamera na prace całego zestawu audio.

O jakim popcornie Ty piszesz? Może zacytuj mnie. Acha nie zacytujesz bo nic takiego nie miało miejsca.

Niby chcesz bym o czyms pogadał a gdy to sie dzieje to usuwane sa moje wpisy a na kluczowe pytania wciaz brak odpowiedzi ktore zadałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...