Skocz do zawartości

Audiofile! Jaki był Wasz pierwszy system? Od czego zaczęło się Wasze hobby?


Recommended Posts

Mój pierwszy sprzęcik audio to amplituner :D Amator , ZK140TM, i patefon Artur. Potem już poszłoMerkury, Altusy 110, Daniel i Aria :D  do wygoglania co to za wynalazki ;)

Niedzielny "Wieczór płytowy" o 22;00 - pamiętam pierwszą próbę, nieudaną zresztą, odtworzenia płyty CD.

Nie pamietam juz czyja to była płyta, ale drugie :)  pierwsze odtworzenie poszło w następnym rtygodniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rega napisał:

No i niezapomniany nastój tych audycji tworzony przez Piotra Kaczkowskiego, Tomasza Beksińskiego, Jerzego Kordowicza ...

Oj był klimat. Pamiętam , że na koniec jednej z audycji czytali przetłumaczone teksty piosenek z płyty   która była odtwarzana. Nie były to byle jaki tłumaczenia   ale wręcz peotyckie teksty. Słuchałem tego zawsze przy zgaszonym świetle i często miałem ciarki.

A z innej beczki. Czy w waszych miastach funkcjonował wynalazek tamtych czasów pod tytułem WYPOŻYCZALNIA PŁYT KOMPAKTOWYCH?

Tak droga młodzieży!! Na początku lat 90.można było udać się do takiego przybytku i za opłatą wypożyczyć płytę na 24h , posłuchać i...oddać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slawko69 tego nie da się opowiedzieć. To trzeba było przezyć w czasach kiedy na jakiś utwór czy też płyte czekało się z zapartym tchem. A kiedy audycja już przebrzmiała to jeszcze przez długi czas ta muzyka brzmiała w naszej jaźni. Prowadzący podsycali ten nastrój wspaniałymi tekstami z prezentowanych utworów. Dlatego tak dobrze pamiętamy ten niepowtarzalny nastój.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był urok nie ma co:) się grało jeszcze w mono na radiomagnetofonie Wilga. Na przesterze się wyciągało te 3 waty:) 

Potem był szpulowiec ZK140 i hifi  pierwsze stereo - Condor na licencji Tesli. To był szał i miło spędzone wieczory przy słuchaniu trójki. Do zestawu obowiązkowo kasety chromówki i tak powstawał własny zbiór nagrań. Potem był sprzęt "zachodni" wszelkiej maści amplitunery, wzmacniacze Grundig, TFK, Saba, Wega,...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Slawko69 napisał:

A z innej beczki. Czy w waszych miastach funkcjonował wynalazek tamtych czasów pod tytułem WYPOŻYCZALNIA PŁYT KOMPAKTOWYCH?

Tak droga młodzieży!! Na początku lat 90.można było udać się do takiego przybytku i za opłatą wypożyczyć płytę na 24h , posłuchać i...oddać.

Funkcjonował? https://rozrywka.trojmiasto.pl/Ta-wypozyczalnia-filmow-wciaz-dziala-Jedyne-takie-miejsce-w-Trojmiescie-n172130.html Nadal można wypożyczać filmy, CD z muzyką też mają :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu 2020 roku nabyłem mój pierwszy zestaw. Wcześniej, tak mniej więcej 20 lat tylko o nim marzyłem. Nie było mnie stać, brak miejsca, inne sprawy na głowie. Ale raz w m-cu byłem na jakimś Live. Do „dziś” tak zostało, ale i audio mam i ja.

Poniżej pierwszy zestaw. Marantz PM8005 z LS3/5a, nie pamiętam już z której firmy. Te maleństwa stoją także u mojej córki/herbatniki. Mam nadzieję za jakiś czas nabyć z tej serii Falcony lub Rogersy, ponieważ między innymi to +1 na „podwórku” a także chciałbym czasami w bliskim polu posłuchać. To całkowicie inne brzmienie aniżeli mam na codzień.


 

D0C074CB-8E8D-4EF9-94BE-F09E9257D3F6.jpeg

7C782713-2BA3-4DE3-A573-9A2E46143035.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Gość phallus_dei

Moim pierwszym sprzętem była Unitra, zarówno segmenty jak i gramofon.

Za małego uwielbiałem jak podczas słuchania kaset skakały zielone i czerwone światełka :)

No i ten bajer na dotykowe przyciski i automatykę w odtwarzaczu kaset. Sprzęt jak na tamte czasy i warunki finansowe ekskluzywny ;)

IMG_20230423_100719.jpg

IMG_20230423_101419.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy to Marantz 7001 plus Elac FS 137. Źródła nie pamiętam. Natomiast z tranzystorów pierwszy z którego byłem zadowolony to Baltlaba 1v3, a system cały Audium comp 3 i lampa Cayin na 300b źródło chyba to był Meridian 506.20. to był system do którego mi się tęskni czasem ;).

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Chyba w 1988 lub 89 roku miałem ruski magnetofon Oreanda ,a po około roku magnetofon Unitry taki na płasko leżący z parą kolumienek.

Ale to nie było jeszcze hobby.

Hobby mi się zaczęło gdy kolega z pracy jesienią 1996 roku przyniósł do roboty katalogi Panasonica, Technicsa chyba też i Pioneera. Z początkiem grudnia tegoż roku poszedłem do sklepu przy ul. Ruskiej we Wrocławiu (nazwy sklepu nie pamiętam) i wg katalogu Technicsa kupiłem Su a 600 mk 2 i Technicsa Sl ps 770a oraz do tego zestawu kolumny Yamaha ns g 30 mk II. Co do Technicsa Sl ps 770a to tego dnia byłem przekonany ,że jest to jeden z najlepszych odtwarzaczy płyt kompaktowych na rynku. Następnego dnia kupiłem dwa czasopisma o tematyce hi-fi i jak przeczytałem jakie sprzęty są na polskim rynku to srogo się zawiodłem. Oj srogo. Wtedy się zaczęło to hobby na całego i trwa do dziś. Był to początek grudnia 1996 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wspomnienia zaczynają się od słuchania radia Luxemburg na lampowym odbiorniku, to było jeszcze w podstawówce.

W czwartkowe noce czekałem na  prezentacje koncertów.

Moje pierwsze płyty które otrzymałem w prezencie 72r. były

breakout-blues.webp.a834a552399e739f915b7a26ed3188b8.webp

następną była

mrowisko.webp.de010785503751dec9f274792f29c731.webp

szkoda bo już ich nie mam.

Słuchałem ich na sprzęcie u rodziców -monofonicznie.

Nie sprawiało to zbyt przyjemności, a i rodzicom nie za bardzo podobała się ta muzyka, w miarę wzbogacania kolekcji vinyli postanowili zainwestować mój pierwszy gramofon 73r. a był nim Fonomaster, przeskok do innej epoki audio🙂

fon.webp.1d4d1f5f53a183a77b9167a608f890a3.webp

z nostalgią go wspominam.

I tak zaczęła się moja przygoda z audio, trochę inaczej niż u innych bo od płyt, ale one były motorem napędowym.

Pozdr.

P.S.

Fotki zapożyczone.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem przygodę od radyjka Jowita potem był radiomagnetofon Kasprzaka Condor - jak na początek lat 90 tych to był model top hifi opracowany wraz z firmę Tesla. 

Następnie fajne era buszowania po komisach i żonglowanie niemieckimi konstrukcjami; Dual, Saba, TFK, Wega, Schneider, Grundig.  Tutaj w zasadzie można powiedzieć czego to się nie słuchało. Potem krótka przygoda z sprzętem Diora, Radmor.

Kolejny etap to focus na konstrukcjach japońskich; Pioneer, Kenwood, Fisher ogrom modeli

A od 10 lat tylko lampa z całym przekrojem konstrukcji od chińskich po konstrukcje diy. I to tak chyba już zostanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj pierwszy sprzet?

gramofon unitra lub magnetofon szpulowy tez od unitra :)

potem byl kasprzak magnetofon  kaseciak 

jesli  chodzi o nowoczesne sprzety hifi to w 2004 roku kupilem ipod 3gen  🤣

(cena ipod wynosila wtedy rownowartosc 6 biletow lotniczych BA oneway do warszawy ) 

co ciekawe ten 20 letni ipod dzial do dzis i ma nawet oryginalne sluchawki ktore tez sa sprawne

jaki audiofil takie i przygody 

heheheheh

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy był u mnie magnetofon szpulowy ZK 140. Następnym też ZK140T ale 4ścieżkowy ,byłem pod wrażeniem 😉. Sprzedałem go i kupiłem Kasprzaka stereo RMS 451, ze względu na mobilność i możliwość łatwiejszego przenoszenia do kolegów, żeby przegrywać kasety i płyty. No i oczywiście też dlatego,  że to stereo było. Niesamowite były te przejścia pomiędzy głośniczkami na odległość 20 cm. 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec mial Kasprzaka, Wilge , jakis szpulowy i jamnik tez byl. Takie jak na targowiskach wieki temu sie spotykalo.

Pozniej bracia kupili sobie wieze Sony, taka spora ale symbolu nie pamietam. Przyjemny dzwiek sie z niej wydobywal, pozwalal sie naladowac  przed nocna zmiana - taka krotka drzemka z muzyczka w tle.

Potem juz chyba byl Onkyo CS 325, jesli dobrze pamietam.

Walkmen tez sie przewinal. Juz wtedy bylem stukniety na punkcie jakosci ( tutaj bardziej chodzilo o jakosc nagrania na kasecie) - po zakupie kasety przesluchiwalem calosc i zamiast sie cieszyc to wyszukiwalem bledow w nagraniu. 😁

image.png.1ec6d7594b23fe2e2b96919dd65028d6.png

image.png.87865c0abeee70def55f8a5c10be1660.png

image.png.8e7a92d5c11bbca8ac82b61d33f35ad4.png

 

Wszyatkiemu jest kolega z podstawowki winien.

Mial kompletna wieze Technicsa. I tak to ze mna zostalo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jako pierwszy sprzęt była na pewno ta żółta Unitra i kasety A-HA, Don Johnson, Black, The Strangers. Gust muzyczny pozostał do dziś.

A taki poważny już zestaw to kupiony na osiemnastkę Kef Coda 7, Yamaha AX 380 i Denon DCD 735. Pięknie to grało, teraz nie gra ;)

 

image.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...