Skocz do zawartości

Audiofile! Jaki był Wasz pierwszy system? Od czego zaczęło się Wasze hobby?


Recommended Posts

Każdy z nas gdzieś zaczynał. Uważam, ze pasja jaką mamy jest wyjątkowa i prawdopodobnie każdy z nas w innych okolicznościach się nią zaraził.

Dlatego chciałbym, żebyście jeśli macie ochotę (śmiało!) opowiedzieli jak się to u Was zaczęło i jaki mieliście pierwszy system audio. Może być krótko, bądź długo :) 

Na zachętę ja zacznę:

U mnie całą zajawkę zaczął dac. Przez lata jako młodziak używałem aktywnych kolumn komputerowych Microlab Solo 7C. Duże kolumny jak na komputerowe. Kosztowały mnie wtedy 700 zł i wtedy to dla mnie był majątek na audio. Do tego miałem malutka kostkę Bluetooth z marketu. Pewnego dnia dowiedziałem się o istnieniu czegoś takiego jak dac i kupiłem eksperymentalnie Beresforda 7510 za kilka stowek. Podłączyłem go optykiem do przystawki telewizyjnej Wi-Fi (Apple TV) i moich microlabów. To jak duża zmianę usłyszałem sprawiło, że chciałem więcej. Zacząłem jeździć po salonach audio i słuchać podstawowych najtańszych podstawek. Ostatecznie zdecydowałem się na używane i zadzwoniłem do gościa z olx dogadać szczegóły. Okazało się, ze chwile temu je sprzedał, ale dobrze ze ich nie kupiłem bo powiedział, ze słabo grały :) Okazał być się audiofilem, od 20 lat siedzi w tym hobby i ma ogromna wiedzę. Zaczęliśmy rozmawiać i skończyło się na 2 godzinnej dyskusji telefonicznej. Polecił mi czym mam się interesować. Dzisiaj jest moim przyjacielem i mentorem w temacie audio. Mimo, ze dzieli nas kilkaset kilometrów, widzieliśmy się tylko raz w życiu to wymieniamy się sprzętem, projektujemy własne kable audio, zdzwaniamy się niemalże codziennie i kupujemy sobie wspólnie na testy kolejne zabawki audio. 
 

A mój system pierwszy to był właśnie Beresford z Apple TV (puszczałem muzykę ze spotify po AirPlay), wzmacniacz Primare i21 (to była miłość od pierwszego wejrzenia i do dzisiaj za nim tęsknie, ale raz na jakiś czas mam okazje go posłuchać bo gra u mojego sąsiada), a kolumnami były malutkie Acoustic Energy Aegis One (do dzisiaj uważam ze w cenie 600-700 zł nie da się kupić lepszych monitorów) jak to grało… i co najśmieszniejsze, grają do dzisiaj u mojego przyjaciela, którego to ja zaraziłem tym hobby.

Taka jest moja historia. A jaka jest Wasza?

Fajnie by było, gdybyście nam opowiedzieli.

Trzymajcie się!

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio Diora Amator, które robiło za wzmacniacz + czerwony walkman (chyba Sanyo) jako źródło + kolumny DIY. Z tego ostatniego elementu byłem oczywiście najbardziej dumny. Obudowy zrobione były z pociętych płyt ze starych mebli, w środku dwa głośniki niskotonowe + jakiś gwizdek (co chwile mi się palił nie wiedzieć czemu ;)). Całość pomalowana, z pomocą mamy, wałkiem na czarny połysk. Ależ to był szał :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... dużo fajnych zdjęć przy których powróciły wspomnienia, 3/4 tego sprzętu jest mi dobrze znane.

A zaczynałem od małego kaseciaka Grundig potem to była Unitra, grałem na nim dyskoteki w podstawówce + Eltron 100.  Do puki kolega nie załatwił drugiego kaseciaka to przerwy między nagraniami były obowiązkowe. :D

A coś poważniejszego? trudno dziś powiedzieć za dużo tego było bym dziś pamiętał co było pierwsze. 

Może wspomnę jeszcze o pierwszym graniu z płyty CD czyli discman Crown no i ta cisza między nagraniami ... to był sztos.

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwcześniej miałem Amatora 2B stereo i MK 122 (zamieniony na Maję). A na zdjęciach pierwszy poważniejszy zestaw.(Końcówka lat 70 ub wieku) Kleopatra (zdjęcie wypozyczone) + Finezja 1(mam sprawną do teraz) + Tonsil ZGC 30 C (zdjęcie wypozyczone). Drapak Mr Hit.(🤣) - (nie mam zdjęć) zamieniony na Stereo Hita oraz później Daniela.

 

image.png.205173b5dc65e9ee0d19694bbaec95a7.pngimage.png.2dbd3c1e882059ac2cb280211622f1d2.png

IMG_20211011_160257.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przez długi czas byłem fanem walkmana. Miałem ich kilka. Moim ulubionym, kosztującym dobrą pensję był wydany na 20 lecie powstania walkmana Sony  WM EX20, limitowany ( chyba 3szt na PL). Serce mi się kraje, bo ukradziono mi go. Jest to dzieło sztuki. Wyglądał i działał jak szwajcarski zegarek. Zresztą był to najlepszy walkman wyprodukowany przez sony. Można go kupić czasem na eBayu jakieś 3k€....

file.jpg

Zdjęcia zapożyczone z neta.

Walkman wm-ex20.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi teraz przypomniałeś... Też miałem bardzo podobny firmy sony na tylko 1 baterię AA! Nie miał mechanicznych przycisków tylko dotykowe, do tego multum funkcji jak np "Dolby" zmniejszajace szumy... 

Na pewno nie był tak drogi jak Twoj ale tez był "slim" - niewiele wiekszy od kasety magnetofonowej (do dziś go mam gdzieś w domu w PL działający) pamiętam ze towarzyszył mi zawsze i wszędzie. Były czasy.... 

Ps: jedna z najlepszych funkcji to przewijanie utworów jak w cd. Podczas przewijania prawdopodobnie głowica wychwytywała przerwy miedzy utworami i zatrzymywała z automatu na  wybranym utworze. Wtedy to był dla mnie hiend technologiczny!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1990 roku posiadałem taki oto sprzęt. Wieża Sankei CD99 produkowana przez Eltrę w Bydgoszczy. To był drugi odtwarzacz CD na osiedlu. Pierwsze 2 płyty kupowałem za bony w Pewexie.( fotka pożyczona z neta). A później przyszła era Technicsa. Pojawił się odtwarzacz CD SL -PS 740A i wzmacniacz  SU A600 a do tego kolumny Tonsil Perfect 150. Technics przeszedł na emeryturę   ale  nie sprzedałem do dziś na starość stałem się sentymentalny.

M01171FD.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slawko69też miałem SU a600 (95) który zastąpił su 500 (93) ii Tonsil  Perfect 150 (96)  Diora szuflada komplet (91) Diora 502 (92) Deck Pioneer ct s310 (95) Technics rs nx 404(94)

I wiele innych sprzętów Unitry 😉.i Tonsila

Kurcze wychodzi że mieszałem gratami również kiedyś 🤦

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MarcKrawczyk napisał:

Jak grał abaddon to rzecz oczywista…

 

Nooo. Abaddon , Siekiera, Dezerter ,KSU,  Moskwa  i wiele innych kapel

A pamiętacie takie audycje 2 programu Polskiego Radia jak Laserem po Płycie  i Romantycy muzyki rockowej? Puszczeli z CD całe płyty. Mimo  , że leciało to przez radio było słychać różnicę w jakości muzyki. Tam pierwszy raz usłyszałem między innymi Dead Can Dance czy Sisters of Mercy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...