Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Quadral Platinum Plus Seven


Chmarski

Recommended Posts

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

A skąd wiesz jaki tam prąd płynie, o jakiej wartości on przecież  nie jest stały, to by trzeba zmierzyć. 

Napięcie i impedancja to za mało.

 

 

Napisalem "upraszczajac" i dla "pradu stalego". Prad to funkcja tu napiecia i rezystancji, ktora jest skladowa impedancji. "Upraszczajac", powtorze. Nic o przemiennosci, nic o wartosciach skutecznych ani szczytowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego przy zbliżonym poziomie głośności jeden wzmacniacz sprawia wrażenie że ma do pchania zapakowanego dostawczaka, drugi pcha SUVa , trzeci Volvo v70, a jeden zachowuje się jak Pudzian, któremu dali do przepchnięcia malucha?

Chodzi mi o to, że nawet na niższych mocach gdzie te wzmacniacze wszystkie teoretycznie dają radę są takie różnice?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat moc podają producenci wzmacniaczy. Do tego dorzucą informację dla ilu Ohm i tu się właściwie temat kończy. OK, niektórzy podają pobór prądu, ale o Amperach to już rzadko który coś da.

W moim przypadku było akurat tak, że wraz ze wzrostem mocy czuć było różnice w brzmieniu (otwieraniu się) kolumn, stąd nadinterpretowałem sobie, że ta moc ma coś do rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Napisalem "upraszczajac" i dla "pradu stalego". Prad to funkcja tu napiecia i rezystancji, ktora jest skladowa impedancji. "Upraszczajac", powtorze. Nic o przemiennosci, nic o wartosciach skutecznych ani szczytowych.

Bez pomiaru przebiegu to teoretyzowanie, wzory to za mało. 

Jakoś lepiej to rozkminione jest tu...

https://livesound.pl/tutoriale/4498-moc-w-urzadzeniach-audio-dobor-wzmacniaczy-do-zestawow-glosnikowych

 

7 minut temu, Chmarski napisał:

niektórzy podają pobór prądu, ale o Amperach to już rzadko który coś da.

Prąd to Ampery właśnie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma, jesli jest wyznaczana w porownywalnych przypadkach w podobny sposob. Impedancja glosnika jest wartoscia szacunkowa, rzeczywista zalezy od czestotliwosci. Co za tym idzie dwa glosniki o tej samej podanej impedancji moga miec rozne zapotrzebowanie na prad, w zaleznosci od czestotliwosci sygnalu. Producent wzmacniacza podaje moc dla danej impedancji - realnej, szacunkowej glosnika? Jak dlugo wzmacniacz bedzie pracowal przy okreslonym obciazeniu? I, jakie znieksztalcenia wygeneruje? Co jesli X ma moc 50 W dla znieksztalcen 0.01% a Y ma moc 150 W ale przy znieksztalceniach 5 %?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chmarski napisał:

Wiem, ale oni podają pobór z gniazdka elektrycznego (zazwyczaj w Watach), a te Ampeyy, które miałem na myśli to zapewne te co na kolumny mają trafić.

To juz zupelnie inna moc, wiazaca sie z efektywnoscia wzmacniacza. 

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Ma, jesli jest wyznaczana w porownywalnych przypadkach w podobny sposob. Impedancja glosnika jest wartoscia szacunkowa, rzeczywista zalezy od czestotliwosci. Co za tym idzie dwa glosniki o tej samej podanej impedancji moga miec rozne zapotrzebowanie na prad, w zaleznosci od czestotliwosci sygnalu. Producent wzmacniacza podaje moc dla danej impedancji - realnej, szacunkowej glosnika? Jak dlugo wzmacniacz bedzie pracowal przy okreslonym obciazeniu? I, jakie znieksztalcenia wygeneruje? Co jesli X ma moc 50 W dla znieksztalcen 0.01% a Y ma moc 150 W ale przy znieksztalceniach 5 %?

W moim przypadku jedynymi zmiennymi były wzmacniacze. Kolumny, kable (zasilający też) i utwory te same.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

To troche inne dywagacje miedzy moca a cisnieniem dzwieku.

Ale mocą wzmacniacza jaką oddaje.

No i pomiary robione dla impedancji 8 Ohmowej. Te prądy dla niższych impedancji są też inne.

Nie wszystkie kolumny mają taki sam przebieg impedancji, niektóre potrafią zejść do 2 Ohm, a nawet niżej, te są wyzwaniem dla wzmacniacza.

A są takie, które trzymają ładnie impedancję i nie schodzą tak nisko, trzymają się blisko 4, trochę poniżej nawet te 8 Ohmowe.

Temat rzeka.

 

 

1 minutę temu, AudioTube napisał:

A natężenie dźwięku?

Jak nie tyka gałki 😁

Przepraszam, też nie mogłem 🤭

A tu w linku jest fajny kalkulator do zabawy 😉

https://www.hifi.pl/porady/moc-dla-niecierpliwych.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AudioTube napisał:

A natężenie dźwięku?😃

 

 

7 minut temu, DiBatonio napisał:

Jak nie tyka gałki 😁

 

Po zmianie wzmacniacza trzeba było tykać gałkę żeby ustawić taką samą głośność. Skoro utwór ten sam to natężenie powinno być takie samo. Oczywiście ustawiane "na ucho" na zbliżony poziom.

 

Od razu uprzedzam, że chłop w szpitalu to na oko, a nie na ucho był...

Przepraszam, ale też nie mogłem 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Sonometrem, albo aplikacja Miernik dźwięku 😉

Teraz to po ptokach, ale zamierzałem korzystać z apki ze względu na "firankę" przed AMJ przy cichym słuchaniu w trakcie pierwszego odsłuchu Regi i One Casta. Chciałem sprawdzić kiedy znika. Soprano ogólnie nie dał rady, DAC 8.2 miał być porównywany potem do innych, które by przeszły wstępne sito i wtedy miałem użyć tego testu.

Wyszło tak, że przy Romie firanka wcale się nie pokazała nawet przy cichuteńkim słuchaniu, a że żaden wzmacniacz już nie podskoczył wyżej to ten test odpuściłem.

 

16 minut temu, ADAM7 napisał:

Czy kolumny autora można porównać z kolumnami quadral aurum wotan VIII. Czy to podobna półka jakościowo i  brzmieniowo Czy raczej całkiem inna bajka? 

Nie słuchałem. Nie mam pojęcia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2023 o 10:11, Chmarski napisał:

A kolumny mają moc? :)

Taką jaką są w stanie przyjąć. To podają często producenci na tabliczkach.

Dnia 28.04.2023 o 11:05, Kraft napisał:

A potrzebna jest tylko chwila refleksji. Już nie namawiam do dokonywania przeliczeń dostarczonej mocy na oddane przez kolumny dB. Wystarczy rzut oka na VU metery jakiegoś wzmacniacza, by mit mocarnej mocy prysł jak bańka mydlana;).

Świetnie że pokazałeś na przykładzie Maca i tego rzępolenia. A kiedy 2 lata temu pod koniec wystawy Na Narodowym w salce Maca puścili Metalike to wycieraczki dochodziły do maksa. A to były znacznie mocniejsze monobloki. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...