Skocz do zawartości

Dlaczego wzmacniacze lampowe wracają do łask?


Recommended Posts

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Jesteś fanem Gwiezdnych Wojen?

Tej pierwszej wersji. 
 

A na SE 2A3 z cierpliwością czekam. Na jesienne deszczowe  późne wieczory. I nawet brzmienie  ️ mi nie przeszkodzi. 
 

Używałem przez około rok pre na 2A3. Oddałem koledze i jest przezadowolony. Psvane WR replica. Nie świeciły. 
 

Te świecą. I zażyczyłem sobie, by zaskoczyły mnie brzmieniem pieruńsko detalicznym, krystalicznie czystym i barwnym jak tylko to możliwe. 
A konstruktor niech myśli, projektuje i pracuje, by spełnić moje potrzeby. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

To ma nad czym myśleć, bo "krystalicznie czyste" i "barwne" raczej się wykluczają. 

Zapewne jeżeli weźmiesz pod uwagę THD to "barwne" może nie być krystaliczne czyste w zniekształcenia nieliniowe ale może mieć świetną mikrodynamikę, czarne tło i świetną odpowiedź na krzywą FM bo na przykład lekko podbite soprany czy basik. Dodatkowo czystość przekazu może wynikać z rozkładu THD tzn. głównie 2-ga i brak zniekształceń wysokich rzędów oraz klasa A czyli brak zniekształceń "przejścia przez zero" lub tych wynikających ze zniekształceń sygnału audio powodowanych opóźnieniem dostarczanym przez USZ. 

Dźwięk będzie "krystalicznie czysty" i "barwny" dla ucha, niekoniecznie dla analizatora widma.

@AudioTube dobrze rozumiem Twój przekaz? ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już kolumny do lampy na 2A3. 

Czystość tego brzmienia to suma wielu czynników. „Akustykę” już od pewnego czasu posiadam. Pierwsze skrzypce ona tu gra. To jest oczywiste.  Źródło, jego topologia, zastosowane komponenty i wartość dodaną jakie wnosi jest ważnym składnikiem. Wielomiesięczne porównania mam za sobą. Zapewne odbiegają mniej czy więcej od tych jedynych i niepodważalnych „naukowo”.

Jaka metoda takie wyniki. Ale jakoś dźwigam to brzemię. 

Czystość i zróżnicowanie barwowe to dla mnie kryterium oceny brzmienia.  Wiem jak brzmi cello. Wiem jak różnie może brzmieć. A niekiedy/ta sama realizacja potrafi brzmieć tylko w kilku kolorach. A ja lubię „widzieć” jak najwięcej. 
Wyrazistość artykulacji/wokale, precyzja i porządek w „przestrzeni”, bogactwo informacji już przy naprawdę niskich spl - mikrodynamika/jej duże zmiany i czytelność,  zdarzeń. Mięsistość  brzmienia i realizm dodaję na dokładkę.

Chciałbym, by te główne elementy zrobiły robotę. A za partaninę i na odwal kasy nie dam. Mnie płacą za konkretną robotę i tego samego wymagam.

Dla uspokojenia i wyrozumiałości dla mnie nadmienię, że chodzi mi tylko i wyłącznie o poprawę jakości mojego życia. A na nią wpływ mają hormony, inaczej chemia. Audio to w tym wypadku aż i tylko katalizator. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, pamietaj, że kolumny w tej czystosci są ważne. Jesli nie będą mialy odpowiedniej rozdzielczosci to bedą wąskim gardłem.

Polecam Blazebird balanced. Trudno o bardziej rozdzielczy, dynamiczny pre lampowe. Mowię o wersji na 4 x 2a3.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

To ma nad czym myśleć, bo "krystalicznie czyste" i "barwne" raczej się wykluczają. 

Nieprawda. Dźwięk nie dzieli sie tylko na jasny i ciemny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audiowit napisał:

Adam, pamietaj, że kolumny w tej czystosci są ważne. Jesli nie będą mialy odpowiedniej rozdzielczosci to bedą wąskim gardłem.

Jestem tego samego zdania. Aż trudno mi uwierzyć, że tak wielu z nas szuka zgubionych kluczy pod jasną lampą, a nie tam gdzie zgubili. 

Świerszcze, ropuchy, wiatr, krople deszczu brzmią tak znajomo i przyjemnie, ale nawet na wakacjach/urlopie brakuje mi brzmienia. Ale jeszcze troszeczkę cierpliwości. 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, odwagi Ci nie brakuje. Jednak w klubie lampy jesteś bez szans, zostaniesz publicznie wychłostany  :). Tu liczy się to, co wytworzy się w naszych marzeniach o pięknym brzmieniu. Ewentualnie np. - słuchanie duszą. Ty jesteś skrajnym pomiarowcem łobuzie.

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kaczadupa napisał:

Ty jesteś skrajnym pomiarowcem łobuzie.

Skrajnym??? Pozwolę sobie nie zgodzić się. Wbrew legendom ja nie czytam ASR. A mikrofonu użyłem ostatnio z trzy lata temu. Myślę, że wielu posiadaczy lamp mierzy znacznie częściej niż ja. Sorry, ale chyba mnie z kimś mylisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kraft napisał:

Jeśli uważasz, że "krystalicznie czysty" równa się jasny, a "barwny" to znaczy ciemny, to jestem rozczarowany.

Nie ja tak myslę, tylko myslę, ze Ty tak myslisz. Myślę, ze dla Ciebie pojmowanie dźwieku przez czlowieka jest bardzo prostym procesem. Udowadniasz to wiekszoscią swoich wpisow.

 

18 godzin temu, kaczadupa napisał:

Jarek, odwagi Ci nie brakuje. Jednak w klubie lampy jesteś bez szans, zostaniesz publicznie wychłostany  :). Tu liczy się to, co wytworzy się w naszych marzeniach o pięknym brzmieniu. Ewentualnie np. - słuchanie duszą. Ty jesteś skrajnym pomiarowcem łobuzie.

Nie zostanie wychłostany tylko nie ma zbyt duzego doswiadczenia i jest przeciwnikiem lampy. Co mialby tutaj robić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 9.07.2024 o 23:15, wieczorzanalogiem napisał:

 

Zależy w jakim kierunku chcesz pchnąć brzmienie. RFT uchodzą za najlepsze EL34 - w dodatku bardzo wytrzymałe. 

Akurat trafiłem w dobrej cenie. Słucham od kilku godzin.

Kurcze , najkrócej ujmując to level wyżej od Tung Sol😎

Każda część pasma jest lepsza.

Bardziej widoczne  detale bez kłucia, lepszy wokal,. niższy bas i lepiej kontrolowany.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też cenię sobie lampy RFT - warto wspomnieć że TFK brandował te lampy swoim logiem. Dodajmy to tego że te lampy są w zasadzie wieczne - pilnować tylko żarzenia aby takie rft będą grały bardzooo długo. Przykładowo z tych lamp Tesla EL34  już nie była taka the best. EL34 RFT mam 4 kwadry, można grać:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2024 o 18:02, Tomai napisał:

Akurat trafiłem w dobrej cenie. Słucham od kilku godzin.

Kurcze , najkrócej ujmując to level wyżej od Tung Sol😎

Każda część pasma jest lepsza.

Bardziej widoczne  detale bez kłucia, lepszy wokal,. niższy bas i lepiej kontrolowany.

 

 

To ze wzmakiem wlasciwie dobiłeś do sciany. Teraz jak juz szkałbym upgrade u źródle / transporcie. 
A jak tutaj podskoczysz to lepsiejsze kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cicho się zrobiło więc może włożę kij w mrowisko i napiszę, że są trany, które grają bardziej lampowo jak lampy i odwrotnie.

I w tym momencie wygrywa wygoda użytkowania (tran), albo wygrywa poświata lamp albo wygrywa moc (znowu tran), która jest nam potrzebna aby nasze paczki zagrały z dobrą dynamiką. Do wyboru, do koloru. 

W ten weekend robiliśmy porównanie lampy 3W od SinusAudio (podrasowane trafa) z 80W tranem Naima (jeszcze fabryczny chociaż właściciela kusi aby zajrzeć do środka :) ), paczki to Bowers 805 D4 i każdy, kto brał w tej czynności udział wyciągnął chyba identyczne wnioski. 

Dla mnie bardziej "lampowo" od SinusAudio gra poczciwy Caspian M2 czy Rega Brio/Elicit mk5 czy nawet mój Nait 50. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kaczadupa napisał:

Trochę cicho się zrobiło więc może włożę kij w mrowisko i napiszę, że są trany, które grają bardziej lampowo jak lampy i odwrotnie.

I w tym momencie wygrywa wygoda użytkowania (tran), albo wygrywa poświata lamp albo wygrywa moc (znowu tran), która jest nam potrzebna aby nasze paczki zagrały z dobrą dynamiką. Do wyboru, do koloru. 

W ten weekend robiliśmy porównanie lampy 3W od SinusAudio (podrasowane trafa) z 80W tranem Naima (jeszcze fabryczny chociaż właściciela kusi aby zajrzeć do środka :) ), paczki to Bowers 805 D4 i każdy, kto brał w tej czynności udział wyciągnął chyba identyczne wnioski. 

Dla mnie bardziej "lampowo" od SinusAudio gra poczciwy Caspian M2 czy Rega Brio/Elicit mk5 czy nawet mój Nait 50. 

I to mi się  podoba. Opinia po konkretnych porównaniach i to od kilku osób  jak wnioskuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kaczadupa napisał:

Dla mnie bardziej "lampowo" od SinusAudio gra poczciwy Caspian M2 czy Rega Brio/Elicit mk5 czy nawet mój Nait 50. 

Wychodzi na to, że lampy wracają do łask, bo ludziom brakuje tranzystorowego grania, którego nie są im w stanie dostarczyć wzmacniacze tranzystorowe, a które potrafią im zaoferować lampy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Prawie Audiofil napisał:

to mi się  podoba. Opinia po konkretnych porównaniach i to od kilku osób  jak wnioskuję.

Obserwacje ponad oceny. I mnie to raduje. 
Już blisko i będziemy mogli postawić hipotezę.

Poproszę jeszcze @MariuszZ i @MMarek o komentarz/opis obserwacji w kontekście 

40 minut temu, kaczadupa napisał:

kto brał w tej czynności udział wyciągnął chyba identyczne wnioski. 

Czas, by zająć/rozprawić się ostatecznie z mitami. Nikomu oprócz “branży” one nie służą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...