Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

@Chyba Miro 84 nie, nie zagra niżej. Nie o to chodzi. Jeżeli walczymy o zejście, to idziemy w BR. Plusem obudowy otwartej jest coś zupełnie innego.  Wybacz, ale nie mam teraz czasu na dłuższe wywody, więc posłużę się linkiem. Później coś jeszcze skrobnę jeżeli kogoś to będzie interesować :)

https://www.linkwitzlab.com/conclusions.htm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić jakiś "szybki cytat"?

Dnia 8.07.2023 o 20:30, Audio Autonomy napisał:

@elektron6 to fakt, ale jest to kwestia do przejścia . Moje dechy mają 50cm, a schodzą dobrze poniżej 30 Hz. Likwitza dipole są jeszcze węższe, a schodzą jeszcze odrobinę niżej :)

@Butler każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale moim zdaniem akurat z dipoli można najłatwiej uzyskać wysoką "wierność dźwięku". 

Uproszczając nieco temat - w obudowie głośnik pracuje jakby z poduszką powietrzną. Przetwornik pracujący jak tłok rusza  się do przodu i do tyłu. W ten sposób cofając się musi ścisnąć powietrze, które jest wewnątrz obudowy zamkniętej (lub wypchnąć je przez gęste wytłumienie w obudowie BR). To sprawia, że nie działa on w pełni swobodnie. To też sprawia, że dźwięk z obudowy zamkniętej/br zawsze jest w jakimś stopniu "podbarwiony". 

Jak masz blisko do Wro, to wpadnij kiedyś. Pogadamy i będziesz mógł posłuchać moich odgród. Oceniasz sam czy Co się to podoba, czy nie :)

 

 

Tutaj jednak piszesz o zejsciu w hz właśnie. ;)

Dnia 8.07.2023 o 08:31, Audio Autonomy napisał:

Generalnie w tego typu obudowie bas jest ekstra - naturalnie wybrzmiewający, bez podbarwień charakterystycznych dla obudów bass reflex i zamkniętych. Jak ma być szybko, to tak jest. Jak ma być mruczenie, to mruczy, że aż miło w środku się człowiekowi robi :)

 

Chyba sobie coś zbuduje "w ten desen" ;)

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Można prosić jakiś "szybki cytat"?

1. "Głośniki w odgrodzie odtwarzają bas przy mniejszej interakcji z pomieszczeniem. Jest on bardziej wyrazisty niż z głośników w obudowach konwencjonalnych."

2.  "Konwencjonalne głośniki skrzynkowe są zawsze wszechkierunkowe przy niskich częstotliwościach. Promieniowanie dźwięku do przodu wzmacnia się wraz ze wzrostem częstotliwości (dlatego odbicia w pomieszczeniu zabarwiają dźwięk)."

3. "Jeśli zachowanie dipolowe obejmuje pełny zakres częstotliwości, odpowiedź pomieszczenia zostaje percepcyjnie zamaskowana przez bezpośredni dźwięk."

4. "Trudno jest zepsuć konstrukcję głośnika z otwartą przegrodą, tak aby brzmiał gorzej niż typowy głośnik skrzynkowy" - tu akurat się nie zgadzam do końca, bowydaje mi się, że każdy rodzaj obudowy można zepsuć :) 

14 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tutaj jednak piszesz o zejsciu w hz właśnie. ;)

Pisałem w odniesieniu do tego co pisał @elektron6 - w odgrodach głównym problemem jest osiągnięcie niskiego zejścia, ale jest to temat do rozwiązania. Jako przykład chciałem pokazać jak to wygląda u mnie i dlatego napisałem jakie zejście udało mi się osiągnąć :) 

14 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Chyba sobie coś zbuduje "w ten desen" ;)

Polecam! Jak dobrze pokombinujesz, to możesz w łatwy sposób osiągnąć coś naprawdę fajnego :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie mamy w tej konstrukcji zejście do 30Hz to jest to wynik rewelacyjny! Na pewno pomaga tutaj sam głośnik niskotonowy ale fakt 18' do czegoś zablagowuje:) Sporo konstruktorów diy idzie jednak w półśrodki w postaci częściowej zabudowy głośnika niskotonwoego a "czyste" open baffle mamy tylko na średnicy i górce.

Osobiście słuchałem kilka konstrukcji odgród min. konstrukcji Lampizatora. Granie naprawdę na wysokim poziomie, choć tak jak wspominałem trzeba się uważnie wsłuchać czy nie brakuje nam dołu. Kolumny raczej typowe pod lampę ze względu na dużą skuteczność przetworników. Wystarczy te kilka wat z lampki 300B i może być naprawdę dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elektron6 napisał:

Jeśli faktycznie mamy w tej konstrukcji zejście do 30Hz to jest to wynik rewelacyjny!

Dokładnie tak, to rewelacja. Jednak...  z punktu widzenia "fizyki" cos nie pasuje mi to (długość fal i ich znoszenie sie wzajemne zwlaszcza gdy fala jest stosunkowo długa) ale że w audio juz tyle razy dostałem "pstryczka w nos" to wole zadać pytanie i ewentualnie sprawdzić doswiadczalnie.

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Polecam! Jak dobrze pokombinujesz, to możesz w łatwy sposób osiągnąć coś naprawdę fajnego :D 

Co masz na mysli "pokombinujesz"? Jesli chcesz mozesz na pw (jesli to ściśle tajne ;) )

Masz na mysli dsp?

Ps: @Audio Autonomy czy masz może info. do jakiej minimalnej grubości scianki mozna sie posunąć (oszczednosci)? 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

Przetworniki stosowane w klasycznych obudowach głośnikowych, chyba nie bardzo nadają się do kolumn OB.

Nie psuj zabawy. Już zdecydowałem testować "brak obudowy" ;) pozatym...

@Audio Autonomy pisze że gra zajefajnie a Jego 18-stka to jak sam napisał....

Dnia 10.07.2023 o 08:03, Audio Autonomy napisał:

w przypadku głośnika, która nadaje się raczej do BR niż do obudowy zamkniętej.

 

:)

W audio mozna wszystko 😇

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

Ale wiecie Panowie, że w konstrukcjach OB stosuje się drivery tzw. dipole?

 

Każdy przetwornik pracujący bez obudowy będzie dipolem.

35 minut temu, DiBatonio napisał:

Przetworniki stosowane w klasycznych obudowach głośnikowych, chyba nie bardzo nadają się do kolumn OB.

 

Pewnie chodzi Ci o to, że do OB stosuje się często przetworniki o wysokim Qts. Nie jest to jedyna droga. Alternatywnie można pójść w przetworniki z niskim Qts i mocnym napędem, który będzie robił z głośnikiem to co zechcesz :)

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Co masz na mysli "pokombinujesz"? Jesli chcesz mozesz na pw (jesli to ściśle tajne ;) )

Masz na mysli dsp?

 Pokombinujesz, czyli zrobisz odgrodę w sposób przemyślany i świadomy jej plusów i minusów. 

DSP się oczywiście może przydać, ale na spokojnie można zrobić to na tradycyjnej zwrotnicy + aktywny dół (to drugie otwiera wiele możliwości). Jak będziesz chciał coś porzeźbić, to daj znać i postaram się coś podpowiedzieć. Można też założyć osobny wątek o odgrodach żeby nie zaśmiecać tego :) 

18 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

W audio mozna wszystko 😇

Tylko nie wszystko ma sens ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Każdy przetwornik pracujący bez obudowy będzie dipolem.

Raczej nie.

Parametrycznie to trochę inne głośniki. 

Temat OB dość mocno jest rozwinięty na AS, proponuję tam zajrzeć. 

A bezkompromisowe OB miał nieżyjący już Sly30.

Przykład woofera:

https://aespeakers.com/shop/dipole/dipole18/#prettyPhoto

 

4 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Alternatywnie można pójść w przetworniki z niskim Qts i mocnym napędem, który będzie robił z głośnikiem to co zechcesz :)

Alternatywnie to taki głośnik nie nada się do OB, chyba że woofer zamkniesz, a komercyjne średniotonowe i wysokotonowe będą już na "desce" otwarte.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz @DiBatonio, ale jest trochę inaczej niż piszesz.

Po pierwsze każdy głośnik pracujący w odgrodzie jest dipolem. Dipol to rodzaj obudowy głośnikowej, w której generowania fali dźwiękowej odbywa się w dwóch kierunkach w przeciwfazie (przód + tył). Nie jest to rodzaj przetwornika głośnikowego.

Po drugie są przetworniki dedykowane do OB (takie jak np. wspomniane AE) z wysokim Qts. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żeby użyć innych wooferów. Mało tego - niskie Qts ma też swoje zalety w odgrodzie.

Znam wątki z AS. Nawet tam ten temat był wałkowany wielokrotnie. Odgrody świętej pamięci Sly30  znam tylko z forum. Nie miałem niestety okazji ich posłuchać, ale wiem że to była konstrukcja bezkompromisowa.

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Alternatywnie to taki głośnik nie nada się do OB, chyba że woofer zamkniesz

Jak zamkniesz, to to już nie będzie promieniowanie dipolowe ;) Zapraszam Ci do mnie. Sprawdzisz i sam ocenisz czy takie głośniki się nadają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Audio Autonomy napisał:

konstrukcja bezkompromisowa.

Na czym polega ta bezkompromisowość? 

     Pytanie z cyklu "laik pyta": czy obudowa z ścianami bocznymi, górną i dolną o dowolnych wymiarach, ale z "dziurą" z tyłu wielkości SD membrany lub większą, mozna zaliczyć także do obudowy typu OB?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Znam wątki z AS. Nawet tam ten temat był wałkowany wielokrotnie

To dobrze wiesz, że niemałą wiedzą dysponuje slawek.xm w wątku "open baffle na aktualnie dostępnych głośnikach".

https://www.audiostereo.pl/topic/156405-open-baffle-na-aktualnie-dostępnych-głosnikach/?do=findComment&comment=5438976

Jakoś tak dość często wspominane są jednak głośniki tzw. dipole, ale jak ktoś chce to użyje zwykłe wooferki.

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Odgrody świętej pamięci Sly30  znam tylko z forum. Nie miałem niestety okazji ich posłuchać, ale wiem że to była konstrukcja bezkompromisowa.

A ja miałem tą przyjemność i zaszczyt, zresztą wstawiałem już zdjęcia z tych odwiedzin.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pytanie z cyklu "laik pyta": czy obudowa z ścianami bocznymi, górną i dolną o dowolnych wymiarach, ale z "dziurą" z tyłu wielkości SD membrany lub większą, mozna zaliczyć także do obudowy typu OB?

Nie wiem czy dobrze sobie wyobrażam to o czym piszesz, ale na 100% to już nie będzie OB :) Swego rodzaju wariantami OB są obudowy U-frame i H-frame, które pomagają w osiągnięciu niższego pasma. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami powstającymi w takiej zabudowanej odgrodzie (rezonanse mocniej widoczne na charakterystyce). Jak to w życiu - coś za coś ;) 

 

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Jakoś tak dość często wspominane są jednak głośniki tzw. dipole, ale jak ktoś chce to użyje zwykłe wooferki.

Są często wspominane bo to chyba jedyne tego typu przetworniki na rynku (Qts bliskie 1,0, więc mają paramtery idealne do pasywnej odgrody). Nie są to jednak jedyne "słuszne" głośniki do OB :) Jak śledzisz wątek, to wiesz, że Kolega slawek.xm chwalił też woofery o niskim Qts (nawet w okolicy 0,30) przeznaczone pierwotnie na estradę. Zresztą z tego co pamiętam, to przywołany przez Ciebie Kolega gra na wooferze SB Audience z Qts=0,45. Jak widzisz jest wiele możliwości jeżeli chodzi o woofery do OB. Jeżeli dodatkowo bierzemy pod uwagę aktywne napędzanie dołu, to możemy zastosować bardzo różne przetworniki. 

8 godzin temu, Adi777 napisał:
12 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

konstrukcja bezkompromisowa.

Są w ogóle takie?

Na 100% są takie w których kompromisów jest niewiele. Umówmy się - budowa kolumn głośnikowych to złożony temat (szczególnie jeżeli uwzględnimy udział akustyki pomieszczenia), ale nie jest to dziedzina niezbadana, w której poruszamy się po omacku. Wykorzystując dostępną wiedzę można osiągnąć bardzo dużo. Wszystko się tylko rozbija o czas (czyli pieniądz) i pieniądz :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Jeżeli dodatkowo bierzemy pod uwagę aktywne napędzanie dołu, to możemy zastosować bardzo różne przetworniki. 

Tak.

Sylwek sekcję subbasową i midbasową napędzał aktywną zwrotnicą Accuphase.

W wątku przewija się wiele propozycji i opcji OB, np. Woofer plus szerokopasmowy.

Niemniej jednak, konstrukcja OB jest bardziej zawiła niż BR, czy zamknięta, o dopracowaniu zwrotnicy w pasywnych konstrukcjach nie wspomnę. 

P.S.

Pokazywałeś już Twój wytwór, bo gdzieś  mi umknęło,  można zobaczyć? 😉

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Myślałem że padnie odpowiedź typu: bezkompromisowa obudowa OB to taka maksymalnie duża🤔

Taką miał Sly30 bezkompromisową i bardzo dużą,  widziałeś zresztą 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DiBatonio napisał:

Taką miał Sly30 bezkompromisową i bardzo dużą,  widziałeś zresztą 😉

Na tych zdjeciach widziałem ścianki boczne (jesli to nie te wrzuć jeszcze raz zdjecie, może mam na mysli inne foto). A z tego co pisze kolega @Audio Autonomy...

5 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Nie wiem czy dobrze sobie wyobrażam to o czym piszesz, ale na 100% to już nie będzie OB :) Swego rodzaju wariantami OB są obudowy U-frame i H-frame, które pomagają w osiągnięciu niższego pasma. Wiąże się to jednak z pewnymi konsekwencjami powstającymi w takiej zabudowanej odgrodzie (rezonanse mocniej widoczne na charakterystyce). Jak to w życiu - coś za coś ;) 

 

Czy zatem rezonanse w/w mogą jeszcze zaliczać sie do bezkompromisowości?

Ps: do mnie właśnie "wjechały" dwie plyty mdf 1.20x2.40metra :D

5 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Wszystko się tylko rozbija o czas (czyli pieniądz) i pieniądz :) 

U mnie głównie czas. Zawsze go brakuje na wszystko, chociaz tym sie zajmę niebawem (bezkompromisowe OB).

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, elektron6 napisał:

Mały update GM70 - odblaski zamontowane:) jest urok!

91F83B71-3F75-450C-91BF-05B159AB27F7.jpeg

F3877211-87E4-4576-9EE7-578FF0612E51.jpeg

Zazdroszczę możliwości posłuchania takiej ilości ciekawego sprzętu. 211 słyszałem super, gm nie miałem okazji a z chęcią wielką bym posłuchał. Pięknie te słoiki wyglądają, nie było takich zaokrąglonych blach jak w Unisonie mają? Ciekawie się prezentują, choć u Ciebie bardziej surowe kształty są w sumie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

do mnie właśnie "wjechały" dwie plyty mdf 1.20x2.40metra

Zbierasz opał na zimę? 😉

Co chcesz robić, OB z MDFu?

Patrzaj na fronty, to ważne w OB.

https://www.audiostereo.pl/topic/156405-open-baffle-na-aktualnie-dostępnych-głosnikach/?do=findComment&comment=5437462

 

P.S.

Foto bezkompromisowych OB znalazłeś już, czy Ci wysłać na PW?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, DiBatonio napisał:

Foto bezkompromisowych OB znalazłeś już, czy Ci wysłać na PW?

Nie wiem czy te co znalazłem to "te", wiec na wszelki wypadek mozesz wysłać ;)

42 minuty temu, DiBatonio napisał:

Zbierasz opał na zimę? 😉

Co chcesz robić, OB z MDFu?

Patrzaj na fronty, to ważne w OB.

To tylko w ramach testu :P

Przeciez nie robie z kartonu hehe mdf chyba nie bedzie aż taki zły, zwlaszcza ze nie będę tam wkładał glosnika z sub, a raczej standartowych rozmiarów przetwornik, ktory też jakoś nie zapuszcza sie super nisko z hz, wiec i obudowa bezkompromisowa nie bedzie super duża ;)

Porównam sobie basik z obudowy komercyjnej vs odgroda i jaki to ma wpływ na mody pomieszczenia. Tylko tyle... zabawa poprostu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Niemniej jednak, konstrukcja OB jest bardziej zawiła niż BR, czy zamknięta, o dopracowaniu zwrotnicy w pasywnych konstrukcjach nie wspomnę. 

No tak, jest bardziej zawiła niż by się mogło wydawać. Dużo osób myśli, że to najprostsza i najłatwiejsza forma głośników - wystarczy kawałek deski, głośnik i już gra muzyka :)

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: do mnie właśnie "wjechały" dwie plyty mdf 1.20x2.40metra :D

7 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Grubo :) Na początek można robić fronty z pojedynczych formatek 19mm. Jak już będziesz znał docelowy kształt i wymiary, to można zrobić wersję finalną w wydaniu "heavy duty" ;)

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Pokazywałeś już Twój wytwór, bo gdzieś  mi umknęło,  można zobaczyć? 😉

Tak, pokazywałem już gdzieś jak to u mnie wygląda w tym momencie. Wersja "in progress" oczywiście. Co chwilę coś w niej dłubię. Teraz myślę o jakimś głośniku planarnym, ale muszę się zastanowić czy iść w tym kierunku.

Lar-IA30-wzmacniacz-Audio-Autonomy-scale

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Audio Autonomy napisał:

No tak, jest bardziej zawiła niż by się mogło wydawać. Dużo osób myśli, że to najprostsza i najłatwiejsza forma głośników - wystarczy kawałek deski, głośnik i już gra muzyka :)

Przyznam sie " bez bicia" ,że Chyba należę do tej większośći osób :)

Mimo wszystko narazie spróbuje "odgrodzić" jak najbardziej przednia część fal emitowanych z membrany od tych z tyłu. Zobaczę jaki efekt i zastanowie się co dalej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...