Skocz do zawartości

Odeszli... wielcy ludzie świata kultury, sztuki, konstruktorzy audio.


Angel

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Janusz Olejniczak zmarł 20 października 2024 r.,  18 dni po swoich 72 urodzinach... Urodził się we Wrocławiu  2 października 1952 roku.

W 1970 roku na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina  otrzymał VI nagrodę i był najmłodszym laureatem tego konkursu.

Najbardziej znany był jako wykonawca  muzyki Chopina, lecz w jego repertuarze znajdowała się muzyka innych kompozytorów -m.in. utwory Ferenca Liszta, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Sergieja Prokofiewa oraz współczesnych polskich kompozytorów.

Nagrał ponad 40  płyt dla takich wytwórni jak Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton.

Był jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (w 2015 i 2021 roku) oraz I (2018r.) i II (2023) Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych a także wielu  konkursów pianistycznych w kraju i za granicą.

Zasłużony artysta i pedagog, Janusz Olejniczak był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zajęcia ze studentami Akademii Mozartowskiej, a także  kursy mistrzowskie w Kanadzie, Kolumbii, Japonii, Chinach.

Warto wspomnieć, że był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel).

Uroczystości pogrzebowe pianisty Janusza Olejniczaka odbędą się 29 października w Warszawie. Msza święta żałobna odprawiona zostanie o godz. 11:00 w kościele Sióstr Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście 34, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Stare Powązki (wejście Brama IV).
Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/kultura/janusz-olejniczak-pogrzeb-data-stare-powazki_y5kJCSdhSG4kkCQjizMU

Wielokrotnie słuchałem go w Łazienkach Królewskich-na niedzielnych koncertach pod pomnikiem Chopina.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie RDC jest dostępne wspomnienie Jerzego Kisielewskiego o zmarłym przyjacielu (audycja z 21 października):

Ponad 50 lat przyjaźni muzycznej, zawodowej i poza scenicznej. Dziennikarz Jerzy Kisielewski wspominał w specjalnej audycji Polskiego Radia RDC swoją niezwykłą relację ze zmarłym pianistą Januszem Olejniczakiem. Od 2018 do 2021 obaj prowadzili na naszej antenie audycję pod tytułem „Co słychać?”.
Więcej na RDC:
https://www.rdc.pl/aktualnosci/kultura/janusz-olejniczak-wiek-pianista-konkurs-chopin-jerzy-kisielewski_IpHzya3fWdpShD2czISK 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Żebyś wiedział! To jest japońskie ikigai ( poczucie sensu i życiowy cel ) - to sprawia, ze wielu Japończyków ma "na liczniku" ponad 100 lat :)

Druga sprawa, to co napisałem wcześniej, dziś nawet z pasją i wyklarowanym celem życia nie będzie łatwo uzyskać takiego wyniku, młodsze pokolenia będą żyć znacznie krócej.

Jak Quincy się urodził problem nowotworów był marginalny, dziś, 90 lat później, jest to istotny problem, jedna z częstszych przyczyn zgonów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...