Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

5 minut temu, DiBatonio napisał:

(...)

Twój przykład ma się do audio jak koń do koniaku. Tu masz lepszy przykład:

Najtańsze wino kosztowało 3,49 funtów, a najdroższe - 29,99 funtów. Założenie eksperymentu było bowiem takie, że duża różnica w cenie powinna być nadal wyraźnie wyczuwalna w smaku, nawet wtedy, gdy degustatorzy nie znają ich ceny. Nic bardziej błędnego. W ślepej próbie jedynie 53 proc. osób poprawnie rozróżniało tanie i drogie białe wino. W przypadku czerwonego wina trafność tej oceny była podobna - zaledwie 47 proc. badanych potrafiło powiedzieć, które więcej kosztuje, a które mniej.

Ocena wina była zatem całkowicie przypadkowa, podobnie jak rzut monetą.

 

Ciekawe jak miałaby się twoja pewność siebie po ślepej próbie kabli. Myślę, że to byłoby dla ciebie trudne i szokujące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dzik napisał:

Twój przykład ma się do audio jak koń do koniaku

 

10 minut temu, Dzik napisał:

Ciekawe jak miałaby się twoja pewność siebie po ślepej próbie kabli. Myślę, że to byłoby dla ciebie trudne i szokujące.

Najważniejsze, że twoje przykłady są „wybitnie” trafne.

Wlasnie podałeś przykład ile warte są ślepe testy 53% vs 47%, no brawo.

😄

Druga sprawa:

Otóż podałem jasny przykład, Oyaide GPX Re v2, nie da się pomylić z żadnym innym przewodem zasilającym z pudełka.

Myślę, że nie wiesz w czym rzecz, bo jedyna opinie o Oyaide to może wyczytałeś z internetów, gdyż twoja duma nie pozwoliła by Ci na to, żeby to sprawdzić.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dzik napisał:

Poza tym nie słuchamy zasilania z sieci, tylko sygnału na wyjściu, więc niech ktoś pokaże wpływ kabla albo listwy/kondycjonera na wyjściu.

Powielasz nieprawdziwe tezy i jesteś w tym naprawdę dobry. Przytoczę stary przykład gdzie przewody zasilające wpływają na sygnał audio. Wystarczy, że masa układowa będzie połączona z uziemieniem obudowy co jest powszechną praktyką. Sygnał audio czyli prąd przemienny popłynie przewodami zgodnie z prawem Ohma i Kirchoffa. Jeżeli masa interkonektów IC będzie miała większą rezystancję niż rezystancja przewodu PE sieciówki to sygnał audio będzie "płynął" dostępnymi ścieżkami, a natężenie tego prądu będzie większe tam gdzie mniejsza rezystancja. Sygnał audio zaistnieje w przewodzie sieciowym. To bardzo niedobrze dla jakości audio. Jak przyjrzysz się obrazkowi poniżej może zrozumiesz. 

Zakładając, że już sygnał audio jest w przewodzie zasilającym to nieuniknione jest, że poprzez bliskość przewodu fazowego zostanie niejako "skażony" zakłóceniami poprzez sprzężenie EM. W sygnale audio pojawi się składowa 50 Hz ale i te składowe od RFI i innych EMI. 

To jeden z powodów by IC miały nie tylko porządny ekran ale również dobrej jakości żyły sygnałowe i masy. Skrajnie mała rezystancja mile widziana by prąd sygnału audio miał zachętę do płynięcia IC, a nie żyłą PE sieciówki, która ze względu na gabaryt Fi ma z reguły mniejszą rezystancję od IC marnej jakości. Stąd również przewaga interkonektów wykonanych na bazie srebra. 

Ustosunkuj się do tego Dziku i przestań opowiadać bajki z mchu i paproci ;) 

1475246407_wsplnypktmasy(Medium).thumb.jpg.2812fa84b2259897798beb411d0c464d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, DiBatonio napisał:

Wlasnie podałeś przykład ile warte są ślepe testy 53% vs 47%, no brawo.

😄

Swoim udawanym rozbawieniem eksponujesz jedynie swoją niewiedzę, bo wynik 50% w ślepym teście to po prostu zgadywanie. Gdybym kazał ci zgadnąć, w której ręce trzymam monetę - lewej czy prawej - to na 100 prób też mógłbyś trafić w okolicach 50%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Wystarczy, że masa układowa będzie połączona z uziemieniem obudowy co jest powszechną praktyką. Sygnał audio czyli prąd przemienny popłynie przewodami zgodnie z prawem Ohma i Kirchoffa. Jeżeli masa interkonektów IC będzie miała większą rezystancję niż rezystancja przewodu PE sieciówki to sygnał audio będzie "płynął" dostępnymi ścieżkami, a natężenie tego prądu będzie większe tam gdzie mniejsza rezystancja. Sygnał audio zaistnieje w przewodzie sieciowym. To bardzo niedobrze dla jakości audio. Jak przyjrzysz się obrazkowi poniżej może zrozumiesz. 

 

1475246407_wsplnypktmasy(Medium).thumb.jpg.2812fa84b2259897798beb411d0c464d.jpg

No to teraz juz powinieneś zauważyć dlaczego mam IC extremalnie krótki wzgledem prawie 2 metrowych cd i wzmaka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzikmożna się z kimś pożreć, wymienić epitetami a nawet jak jest okazja to złapać za łby, ale to nie wyklucza, ze za jakiś czas będzie się wspólnie z tego śmiało. Ty masz jednak ta szczególna cechę, ze we wpajaniu ludziom swoich ograniczeń czy poglądów, dochodzisz do tak fanatycznej postawy, ze po prostu rozmowa z Toba traci jakikolwiek sens. Jesteś impregnowany na argumenty, prośby, tłumaczenia, ze nie stanowisz punktu odniesienia dla kogokolwiek poza sobą samym. Nie wyczuwasz granic za ktorymi powinno się odpuścić, brniesz dalej. Ty już nawet nie irytujesz a tylko zniechęcasz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dzik napisał:

Po co się martwić o zanieczyszczenia czy zakłócenia, skoro wzmacniacz ma je gdzieś, bo inżynier nie był idiotą

Napisałeś pokaż kabel zasilający wpływający na sygnał audio na wyjściu. Pokazałem na przykładzie klasycznej pętli mas. Czego jeszcze oczekujesz? 

Wzmacniacz nie ma gdzieś tego co dostanie na wejście RCA. Po prostu to wzmocni plus podda dodatkowe sygnały zakłóceń intermodulacji z sygnałem audio. 

Inżynier może być geniuszem ale na to nic nie poradzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Chyba Miro 84 napisał:

A gdybym miał odwrotnie te same kable ale np. 2-3metrowy IC i 0.5metra zasilania. Jak myślisz? Bez różnicy?

Miro, ale nie o to pytam.

Z jakiegoś powodu niektórzy producenci przewodów zasilających trzymają się długości 2m.

Co do IC nie zmieniam już od dawna, ale trzymam się 1-metrowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

@Chyba Miro 84

@DiBatonio

To jakiej długości maja być te zasilające i IC? 

Ponieważ z obliczniem "składowych" przewodów i ich "interakcji" wzajemnej mogą być problemy, warto moim zdaniem "trzymać sie" zasady jak najdłuższy (bez przesadzania typu 40m 🤣) zasilajacy i jak najkrótszy IC. To tak z "grubsza" nie wchodząc w techniczne niuanse i powinno być OK.

Ale zawsze można wytoczyć wyjątki bo technologia "prze" do przodu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ponieważ z obliczniem "składowych" przewodów i ich "interakcji" wzajemnej mogą być problemy, warto moim zdaniem "trzymać sie" zasady jak najdłuższy (bez przesadzania typu 40m 🤣) zasilajacy i jak najkrótszy IC. To tak z "grubsza" nie wchodząc w techniczne niuanse i powinno być OK.

Ale zawsze można wytoczyć wyjątki bo technologia "prze" do przodu ;)

Ok, możesz mi podpowiedzieć czy IC RCA 2m to już jakieś straty? U mnie krótszy jest problematyczny :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mateolo2 napisał:

Ok, możesz mi podpowiedzieć czy IC RCA 2m to już jakieś straty? U mnie krótszy jest problematyczny :(

Wiesz... pisałem o swoim systemie i tym co sie u mnie sprawdza. To moje doświadczenia i jesli ktoś chce skorzystać, to proszę bardzo ;)

Co do strat to nie wypowiadam się :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, J4Z napisał:

To jakiej długości maja być te zasilające i IC? 

W niektórych przypadkach wystarczy jedno z urządzeń wypiąć ze wspólnej listwy i wpiąć w "ścianę". W taki naturalny sposób wydłużamy przewód PE tworzący pętlę o ten położony w ścianie podnosząc rezystancję tego przewodu (pętli) w stosunku do rezystancji masy IC. 

Ma to sens gdy oba urządzenia są w I klasie ochronności czyli mają uziemienie podłączone do obudowy, która to zgodnie z zasadami powinna być połączona również z masą układową. 

Wkleję raz jeszcze krótki opis zagadnienia pętli wg Audiomatusa. 

Pozdrawiam. 

 

petla_masy.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...