Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

wlutowałem bezpośrednio tego furutecha w zasilanie pre , bo ktoś mi powiedział , że wszelkie dodatkowe elementy jak gniazdo IEC degradują działanie kabla ponieważ wprowadzają inne przewodniki niż sam przewód.

 

Czy masz na myśli standartowe gniazdo IEC (możliwe ze nawet z filtrem)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy masz na myśli standartowe gniazdo IEC (możliwe ze nawet z filtrem)?

Już tłumaczę :)

Temat znam , bo dostałem za niego jakieś punkty karne kiedyś na AS , a i tu zadawałem to pytanie i walka była zażarta. :)

Bo nie kumam. Rozpatrujemy wpływ przewodów na dźwięk biorąc pod uwagę rodzaj przewodnika , sposób skręcenia lub nie żył , ekranowanie , solid lub linka itd. Ale jakoś się mało mówi , że na końcach zasilającego ,czy IC mamy wtyki. Ba , w samym sprzęcie mamy gniazda RCA ,  IEC , gniazdko w ścianie wykonane z różnistych materiałów. Czyli na logikę ,ten sam kabel będzie " grał " różnie w zależności z jakimi materiałami pozostałych elementów się zetknie , czyli przez jakie przewodniki będzie przechodził sygnał/prąd. Parametry wszak kabla średnica żył , opór , pojemność itd. są diametralnie inne niż wtyków. Dlatego jak już mówimy o przewodzie zasilającym to czy nie powinniśmy podawać nazwy gniazda IEC , wtyku IEC , wtyku sieciowego , samego kabla i gniazdka w ścianie. Bo to te wszystkie elementy stanowią o wyniku finalnym. 

Póki co , jestem zwolennikiem teorii Mariusza / @MariuszZ/ mówiącej o jak najlepszej eliminacji zakłóceń . A sam przewodnik odkładam na plan dalszy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, P-na napisał:

Ponieważ wymieniłem parokrotnie zwykły kabel (ten który był na stałe lub ósemkę) na pełnowartościowe gniazdo IEC ostatnio nawet zlecam złotnikowi pozłacanie bolcy 26zł 

można prościej acz kosztowniej i nie będzie złocenia, czyli Adapter wtyku GigaWatt IEC 320-C7

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ja tam specem nie jestem. Robiłem w życiu tylko jeden eksperyment. Zmieniłem oryginalną " sznurówkę " Yamahy CX-1000 na Furutecha z wtykiem Furutecha i ..... dowiedziałem się , że wywaliłem 800 zł w błoto.

Przeca mówiłem, że komplet PAD (głośnikowe, XLR, zasilające 2) czeka na Twoje wezwanie, a teraz mogę dołożyć mojego Furutecha do testowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GigaWatt IEC 320-C7 musi mieć sporo miejsca z tyłu do tego dochodzi wtyk kabla oraz jego ciężar .

Miałem GigaWatt IEC 320-C7 w tunerze i go podnosiło (robiła się dźwignia) dlatego preferuję zabudowę gniazda IEC ,zakup od 3zł do 7zł ,  a zaś 320-C7 od 60zł na Alledrogo do 149zł AVcorp.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bogusław 66 napisał:

Przeca mówiłem, że komplet PAD (głośnikowe, XLR, zasilające 2) czeka na Twoje wezwanie, a teraz mogę dołożyć mojego Furutecha do testowania.

Boguś pamiętam. Pamiętam i dziękuję. Nie chce przetrzymywać kabli , a wszystko na to wskazuje , że najbliższy czas na testy to będę miał w sobotę 4 lutego.

Napiszę Ci adres na PW. Obiecuje , że test będzie obiektywny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, P-na napisał:

GigaWatt IEC 320-C7 musi mieć sporo miejsca z tyłu do tego dochodzi wtyk kabla oraz jego ciężar .

Miałem GigaWatt IEC 320-C7 w tunerze i go podnosiło (robiła się dźwignia) dlatego preferuję zabudowę gniazda IEC ,zakup od 3zł do 7zł ,  a zaś 320-C7 od 60zł na Alledrogo do 149zł AVcorp.pl

Co racja to racja, miejsce potrzebne. Ciężar? no wiadomo lekkie sprzęty potrafi pociągnąć, sam tak miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Kabel mulacy cały zakres, brak powietrza i energii. Taki gulgajacy gęsior. Łe a fuj. Miałem kupiony w 2016r. Paskudztwo

Przekonałeś mnie .... kupuję . :) Z jakimi wtykami go miałeś , bo bez tej informacji eksperyment jest bez sensu. Wtyki potrafią zmienić obraz dźwiękowy kabla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, tomek4446 napisał:

Przekonałeś mnie

Serio? 

To był mój pierwszy kupiony kabel po graniu na pecetowych sznurkach. Bo naczytalem się ze są lepsze kable i se spróbowałem kabelek za chyba 150zl. Dobrze że wtedy nie skończyłem na tej porażce. Kolejny był furutech 314 który był troszke lepszy i dopiero następny furutech 762 był naprawdę wyraźnie lepszy niż poprzednie.

Teraz nie mam już żadnego z nich.

Do zakupu furu 314 byłem upartym "kablosceptykiem", to tak na marginesie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Serio? 

Widzisz , ja mam ten problem, że nie wiem od czego zacząć. Albo ok, może doradzisz. Na jakim odcinku toru w moim przypadku najlepiej przetestować  kabel zasilający.

Podaje jeden z torów:

CD - DAC-Pre-2x monoblok - listwa zasilająca - gniazdko = 6 szt kabli zasilających.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, P-na napisał:

Do tego miedź o takiej jakości iż zamiast zielonej patyny jest czarna niczym w wiązkach samochodowych 

Nie wiem gdzie to zobaczyłeś  ale u mnie na odkrytych końcówkach Lappa po dwóch latach użytkowania nie ma ani patyny ani czarnego nalotu. Jest czysta miedź. Może za 5 lat jeszcze raz zerknę dla pewności ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tomek4446 napisał:

Widzisz , ja mam ten problem, że nie wiem od czego zacząć. Albo ok, może doradzisz. Na jakim odcinku toru w moim przypadku najlepiej przetestować  kabel zasilający

Powiem szczerze ze ja wyznaje zasadę sprawdzania tylko u siebie na swoim systemie i traktowania podpowiedzi kegow tylko i wyłącznie jako delikatnej sugestii. 

Największą zmiane jeśli chodzi o kable zasilajace zrobił u mnie w moim systemie kabel między sciana a listwa zasilająca. On jakby narzucił troche swój charakter kablom w listwie. Ja mam system dzielony i akurat u mnie koncowka mocy sprawdza się raczej w scianie i tam też slychac spora roznice. 

Zabawa kablami zasilającymi powoduje roznice i to slyszalna, ale totalnie nieadekwatna do poniesionych kosztów. Zresztą sam wiesz ze to jest kosztochlonne hobby. 

I tak najważniejsza jest akustyka, kabelki to na koniec panie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mikelas76 napisał:

Powiem szczerze ze ja wyznaje zasadę sprawdzania tylko u siebie na swoim systemie i traktowania podpowiedzi kegow tylko i wyłącznie jako delikatnej sugestii. 

i tak powinna wyglądać prawidłowa odpowiedź :) 

Powiem szczerze , ze do testowania kabli jakoś nie mogę się zmusić. Mam tego trochę ale od lat odkładam ten temat na tzw. później.

O wtyki i ich wpływ będę pytał dalej. Zrobiłem np. kilkanaście kabli gramofonowych i tam wtyk ma " słyszalne" znaczenie. Walczymy o jak najmniejszą pojemność całego układu od wkładki do wtyków RCA. Co z tego , że zastosujemy kabel 21pF jak luty na płytce -gniazda-nieodpowiednie wtyki zniweczą całe założenie. @Audio Autonomy mam rację ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariuszZ napisał:

u mnie na odkrytych końcówkach Lappa po dwóch latach użytkowania nie ma ani patyny ani czarnego nalotu. Jest czysta miedź.

A nie zastanawiałeś się dlaczego nie pokrywa się grynszpanem? Nie. Bo cały proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem trwa kilkadziesiąt lat, a w zależności od warunków mikroklimatycznych pierwsze objawy mogą zacząć pojawiać się nawet już po kilku miesiącach jeśli masz sporo wilgoci domu. Czasem wystarczą łapska, niektórzy mają takie PH na dłoniach że dosłownie na drugi dzień miedź staje się zielona.

Czysta odsłonięta miedź pokrywa się patyną czy tego chcemy czy nie. Można temu zapobiec poprzez użycie np. wazeliny technicznej która odetnie kontakt w powietrzem, pomaga częściowo osłonięcie przed światłem. Stosuje się też specjalne kąpiele chemiczne, ale nie dotyczy to raczej drutów w przewodach.

Mam doświadczenie przy produkcji elementów z miedzi oraz jej stopów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Boguś pamiętam. Pamiętam i dziękuję. Nie chce przetrzymywać kabli , a wszystko na to wskazuje , że najbliższy czas na testy to będę miał w sobotę 4 lutego

Bierz te PADy na testy. Ja mam IC genesis (bardzo muzykalny) i museausa (precyzyjny). Jeśli ich zasilajace są tak dobre jak IC to nie ma bata musi być roznica do zwykłych sznurków. A tak poza tym poleciłbym zasilający Oyaide tunami v2 lub v1 który jest już ciężko dostępny. Świetne kable dają taka świetna barwę i głębie ze w tych pieniądzach nie mają wielkiej konkurencji. Spytaj kolege Jacka DiBatonio, on jest koneserem tej firmy, ja mam tylko tunami v2 z rodowanymi wtykami też oyaide na koncowce mocy. Ten kabel pogodnil furu 762.

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

O wtyki i ich wpływ będę pytał dalej

Ja ostatnio dla bezpieczeństwa mieszam złoto z rodem na końcach, chyba że kabel jest ewidentnie po jakiejś stronie "mocy" to wtedy konkretnie daje wtyki. Np. mam kabel neotecha który jest ze srebrem, rody kometnie się nie sprawdziły, za to złoto(furutecha) na koncach dało świetny przejrzysty kabel który niczego nie ogranicza a z drugiej strony jakoś wielce też nic nie wnosi. Świetnie sprawdził się u mnie na dacu denafrips pontus. Ale on jest wpiety do listwy lectora zasilanej przez yarbo 1100.

Powiem tak, zabawa kablami to znowu miesiące testów, porażek i sukcesów. Ale globalnie jak się ma już swój system to warto to doszlifować kablami. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

Nie. Bo cały proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem trwa kilkadziesiąt lat,

Dobrze wiedzieć. Zapisze w testamencie by wnuki przelutowały wszystkie wtyki :) 

Lubię to Forum między innymi za to , że każdy z nas jest fachowcem w innej dziedzinie i zawsze wolę informacje ze znanego mi źródła niż z netu. Tak więc @Butler dzięki.

16 minut temu, Mikelas76 napisał:

Bierz te PADy na testy.

No dobra :) 

Wezmę o ile @Bogusław 66 się nie rozmyśli do przyszłego tygodnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, P-na napisał:

Mam kupować te same wtyki-gniazda tylko z nadrukiem Sonus Oliwa czy Gigawat za wielokrotność by zaspokoić EGO ? tylko czyje ? twe czy moje ?!

Hmmmm....

Nie, można inne i na pewno nie będzie to samo co te za 7zl.

Nie chodzi o ego, ani logo firmy, chociaż to prawda, że ceny czasem z doopy maja takie firmy.

 

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Powiem tak, zabawa kablami to znowu miesiące testów, porażek i sukcesów. Ale globalnie jak się ma już swój system to warto to doszlifować kablami. 

 

Bywa, że gniazdami też 😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

O wtyki i ich wpływ będę pytał dalej. Zrobiłem np. kilkanaście kabli gramofonowych i tam wtyk ma " słyszalne" znaczenie. Walczymy o jak najmniejszą pojemność całego układu od wkładki do wtyków RCA. Co z tego , że zastosujemy kabel 21pF jak luty na płytce -gniazda-nieodpowiednie wtyki zniweczą całe założenie. @Audio Autonomy mam rację ? :) 

Przewody między gramofonem a przedwzmacniaczem to bardzo specyficzna działka audio. Tutaj czasami nawet najmniejsze zmiany potrafią sporo namieszać. Tutaj zmiana pojemności interkonektu daje nie tylko wyraźnie słyszalne efekty, ale i mierzalne (co jak wiemy nie zawsze jest takie oczywiste). Dodatkowo wszystkie złączki, punkty lutownicze, gniazda i wtyki na drodze sygnału wprowadzają jakieś rezystancje (zwłaszcza gdy mają już kilkadziesiąt lat). Warto więc o to zadbać. Tym bardziej, że producenci nie zawsze się tutaj przykładają. Najlepszym przykładem jest Technics SL-1100. Zobaczcie ile tam jest złączek po drodze od ramienia gramofonowego :)

IMG_20230113_133621-scaled.jpg

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Lubię to Forum między innymi za to , że każdy z nas jest fachowcem w innej dziedzinie i zawsze wolę informacje ze znanego mi źródła niż z netu. Tak więc @Butler dzięki.

Źródło informacji jest ważne. W czasach różnej maści speców i jutubowych komentatorów na tematy wszelkie, dobre źródło informacji jest na wagę złota :) 

Przy okazji rozważań kablowych myślę, że warto przeczytać ciekawą rozmowę z kimś kto zna się na rzeczy.  W sam raz do popołudniowej kawki. Jest i wątek o kablach zasilających ;) 

https://www.stereolife.pl/wywiady/1345-george-cardas-cardas-audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budowy, a dokładnie z montażu więźby dachowej zostały mi takie grube szpilki, co to zalewa się je w wieńcu i nakłada murłatę. Do kompletu mam też takie wielkie podkładki i nakrętki, parę lat czeka to na wykorzystanie. No i chyba zostanę bohaterem we własnym domu hehe. Bardziej mam tu na myśli reakcję żony niż swą zaradność :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...