Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

10 godzin temu, Kubakk napisał:

Ja nie mam , ostatnio max 5h w miesiącu ;) Żeby czuć różnicę na sprzętach trzeba ponad 120h/msc , ale to wychodzi 4h dziennie , to by musiało w tle lecieć , jaki sens ?
 

Eeee, ja słucham w tygodniu z kilka godzin. I warto. Wczoraj posłuchałem sobie Zoolok. Dzisiaj jutro dalsza część J.M. Jarre. W sobotę niedzielę muzyki więcej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Porównywał ktoś toppinga d90 i d90se , różnica tylko w kościach akm vs ess ? @Q21

Aż mnie korci wypożyczyć SE 😝 

Tonalnie D90 ma identyczną sygnaturę brzmienia jak E30 i jak Chromecast Audio na analogu... 🙄

Wszystkie 3 mam w domu i wszystkie 3 są równe brzmieniowo... I wszystkie 3 są na Akm

Oczywiscie jest duża różnica w szczegółowości, punktowosci, przestrzeni stereofoni itp itd

Z kolei każde Sabre które słyszałem brzmiało dla mnie nienaturalnie, grały dźwięki nie muzyka... 🙄

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, hlary napisał:

Eeee, ja słucham w tygodniu z kilka godzin. I warto. Wczoraj posłuchałem sobie Zoolok. Dzisiaj jutro dalsza część J.M. Jarre. W sobotę niedzielę muzyki więcej. 

👍 Jak lubisz elektronikę to posłuchaj koniecznie Tangerine Dreams i taki teścik głośników Symbolico - Connectika

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Asia napisał:

Mnie Sabre bardzo ciekawi, tym bardziej odkąd przeczytałam opinię mniej więcej takiej treści: wszystko słychać tylko słuchać się nie da.

Kumpel miał u siebie SMSL 500 i 300. Zajarani byliśmy głównie możliwością posłuchania MQA z Tidala i po to głównie je pożyczył. Bardzo byliśmy zdziwieni że w naszym odczuciu ewidentnie lepiej gra tańszy 300 MK2. Potem sprawdziliśmy jakie chipy mają... Dodam tylko że ta 300 grała tak samo mniej wiecej jak moje pozostałe klamoty na Akm... 

3 minuty temu, Dariusz Urbaniak napisał:

👍 Jak lubisz elektronikę to posłuchaj koniecznie Tangerine Dreams i taki teścik głośników Symbolico - Connectika

Posłucham z ciehawosci jak wrócę z weekendowego wypadu 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinmarcin napisał:

Aż mnie korci wypożyczyć SE 😝 

Tonalnie D90 ma identyczną sygnaturę brzmienia jak E30 i jak Chromecast Audio na analogu... 🙄

Wszystkie 3 mam w domu i wszystkie 3 są równe brzmieniowo... I wszystkie 3 są na Akm

Oczywiscie jest duża różnica w szczegółowości, punktowosci, przestrzeni stereofoni itp itd

Z kolei każde Sabre które słyszałem brzmiało dla mnie nienaturalnie, grały dźwięki nie muzyka... 🙄

To nie prawda. Ja mam M-DAC+ i gra super. Nie ma nic nienaturalnego. Sama kość nie gra.

Tu tłumaczenie wypowiedzi na https://audiophilestyle.com/forums/topic/8975-ess-sabre-9018-vs-wolfson-wm8741/

Pokazuje, że sam chip nie gra i najważniejsze  jest otoczenie i implementacja.

"Nie jest to łatwe do wyjaśnienia, ale spróbuję podać kilka przykładów: Układ ESS 9018 jest bardzo wrażliwy na implementację zasilania, naprawdę potrzebuje bardzo dobrych zasilaczy, aby działać jak najlepiej. Dodatkowo, aby działał w trybie wyjścia prądowego (gdzie zapewnia najlepszą wydajność), musi być sprzężony ze stopniem wyjściowym, który oferuje bardzo niską impedancję wejściową (<1 om). Każdy układ DAC ma inne wymagania dotyczące otaczających go obwodów, więc nie można po prostu włożyć chipa DAC do tego samego obwodu, aby wysłuchać różnic: obwód musi być zoptymalizowany, aby pasował do wymagań każdego pojedynczego układu. Wolfson 8741 to układ wyjściowy napięcia, z wbudowaną konwersją prądu na napięcie (I / V), ESS 9018, w połączeniu ze stopniem wyjściowym o niskiej impedancji, jest konstrukcją wyjściową prądu i sposobem wykonania następującego stopnia I / V będzie miał duży wpływ na dźwięk. Ponieważ 8741 wykonuje I / V na samym chipie, projektant nie może zaimplementować własnego stopnia I / V dla najlepszej optymalizacji. OK, przykłady z moim przetwornikiem cyfrowo-analogowym: układ ESS 9018 DAC wykorzystuje lokalny zegar główny i 4 lokalne, oddzielne zasilacze: dwa zasilacze, które zasilają wyjścia analogowe chipa, oraz dwa zasilacze, które zasilają cyfrowe sekcje chipa, dodatkowo, Piąty lokalny zasilacz jest potrzebny do zasilania lokalnego zegara głównego. Większość projektów będzie realizować te dostawy z lokalnymi regulatorami napięcia opartymi na układach scalonych. Te regulatory są dobre, ale nie świetne. Twisted Pear Audio Buffalo DAC wykorzystuje pięć indywidualnych, dyskretnych, bocznikowych regulatorów do tych zasilaczy. Regulatory bocznikowe mają niższy poziom szumów i znacznie niższą impedancję wyjściową (w szerszym paśmie) niż zwykłe regulatory IC. Użycie regulatorów bocznikowych skutkuje znacznie lepszą wydajnością dźwiękową, prawdopodobnie głównie z powodu ich niskiej impedancji wyjściowej, która zapobiega modulowaniu poszczególnych zasilaczy przez siebie (lepsza izolacja między zasilaniem). W moim przetworniku cyfrowo-analogowym idę o krok dalej - płyta DAC (z 5 wbudowanymi regulatorami bocznikowymi) jest zasilana innym regulatorem bocznikowym, działającym jako regulator wstępny. Ten pre-reg jest zasilany z własnego uzwojenia transformatora, aby całkowicie odizolować go od innych zasilaczy (które są trzema innymi bocznikami, jednym dla odbiornika USB i dwoma dla zasilaczy wyjściowych +/- 15 VDC). TPA zapewnia również bardzo, bardzo dobry masterclock na przetworniku cyfrowo-analogowym Buffalo (seria Crystek CCHD), zegar ten jest znacznie lepszy niż zegary używane w większości komercyjnych przetworników cyfrowo-analogowych. Dodatkowo The Twisted Pear Audio oferuje dwa stopnie wyjściowe (I / V) zaprojektowane specjalnie dla przetwornika cyfrowo-analogowego Buffalo. Używam Legato II (teraz jest wersja III), który jest dyskretnym bipolarnym wyjściem MOSFET bez globalnego sprzężenia zwrotnego. Ten stopień wyjściowy zapewnia mniej niż 1 om obciążenie dla ESS 9018, a to niskie obciążenie pozwala na pracę wyjścia ESS w trybie prądowym, zapewniając najlepszą możliwą wydajność. Powyższe pokazuje, że to, aby przetwornik DAC działał naprawdę dobrze, to o wiele więcej niż wybór chipów. Nie jestem inżynierem i jestem pewien, że jeśli któryś z nich to czyta, prawdopodobnie uznają moje przykłady za zbyt uproszczone i prawdopodobnie mogą wskazać wiele innych obszarów wdrożeń, które mają znaczenie dla wydajności."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak powiedziałeś ... wynalazek. "Designed and Made in China". Aby zrobić porządny sprzęt trzeba mieć myśl techniczną, działy rozwoju, doświadczenie, itp. Nie piszę tu w ogóle o chińczykach, ale o tej firmie lub innych chińskich. Wg mnie nie mają żadnego działu rozwoju, badawczego, żadnego doświadczenia. Większość tych firm chińskich to takie firmy "większy krzak". Zatrudniają wiele osób za grosze (ludzi u nich dostatek), ale z myślą techniczną to im jeszcze daleko. Jak ktoś jest dobrze wykształcony to partia komunistyczna kieruje go do pracy dla wojska. Wielu młodych nie zna komunizmu i nie wie, że partia decyduje o wszystkim. Zatem chińczyki metodą prób i błędów wypuszczają na rynek dziesiątki produktów i a nuż się któryś sprawdzi. Każdy kupujący czystą (designed) chińszczyznę jest ... elementem ich sprawdzania. Dlatego wiele firm markowych ma swoje działy rozwoju, inżynierskie, doświadczenie, itp. A samo wykonanie zlecają chińczykom. Najbardziej podejrzane jest tam owo "designed" ... projektowanie. Jak porównuję do mojego M-DAC+ to domyślam się, że jest tam z ⅔ mniej elektroniki. Taka zabawka dla lalki Barbie.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, hlary napisał:

No jak powiedziałeś ... wynalazek. "Designed and Made in China". Aby zrobić porządny sprzęt trzeba mieć myśl techniczną, działy rozwoju, doświadczenie, itp. Nie piszę tu w ogóle o chińczykach, ale o tej firmie lub innych chińskich. Wg mnie nie mają żadnego działu rozwoju, badawczego, żadnego doświadczenia. Większość tych firm chińskich to takie firmy "większy krzak". Zatrudniają wiele osób za grosze (ludzi u nich dostatek), ale z myślą techniczną to im jeszcze daleko. Jak ktoś jest dobrze wykształcony to partia komunistyczna kieruje go do pracy dla wojska. Wielu młodych nie zna komunizmu i nie wie, że partia decyduje o wszystkim. Zatem chińczyki metodą prób i błędów wypuszczają na rynek dziesiątki produktów i a nuż się któryś sprawdzi. Każdy kupujący czystą (designed) chińszczyznę jest ... elementem ich sprawdzania. Dlatego wiele firm markowych ma swoje działy rozwoju, inżynierskie, doświadczenie, itp. A samo wykonanie zlecają chińczykom. Najbardziej podejrzane jest tam owo "designed" ... projektowanie. Jak porównuję do mojego M-DAC+ to domyślam się, że jest tam z ⅔ mniej elektroniki. Taka zabawka dla lalki Barbie.

I masz rację i zarazem jej nie masz. Myślę że z tyłu głowy to wiesz  😀👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, hlary napisał:

Taka zabawka dla lalki Barbie.

Heh, dziwnym trafem te zabawki dla lalek Barbie mają parametry lepsze od 99 procent europejskich Dac. A porównanie brzmienia wbudowanego daca "remonowanej" angielskiej firmy Cyrus z tanim chińskim Topping E30, skończyło się tak sromotną porażka Angola ze aż przykro (wzmacniacz sam w sobie jest świetny), ale w zakresie dac technologia stoi po stronie Chińczyków... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dariusz Urbaniak napisał:

I masz rację i zarazem jej nie masz. Myślę że z tyłu głowy to wiesz  😀👍

Tak i z tyłu głowy mam już łysinkę ... ha ha ha. Masz rację, tego tu nie wytłumaczymy. Jak chińczyki opracują własny układ przetwornika cyfrowo-analogowego to będą go montowali i montowali we wszystkich swoich produktach. Partia im nakaże i już. Teraz testują juany (pieniądze) elektroniczne. One będą miały opcję czasową. Po określonym czasie będą wygasały. Partia zmusi ludzi do kupowania towarów, aby nie było kryzysu gospodarczego. Decyzja partii komunistycznej i za miesiąc wszystkie juany wygasają. Musisz kupić towary. Będziesz musiał zarobione pieniądze wydać np. w ciągu 3 miesięcy. Nowa niewola. No, nie wierzę chińczykom, a zwłaszcza "czerwonym" chińczykom za grosz. Żyłem za komuny iwiem co to za system demoniczny. Tam nic bez kradzieży myśli technicznej, bez kradzieży czyjejś własności nie powstanie. 

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

Heh, dziwnym trafem te zabawki dla lalek Barbie mają parametry lepsze od 99 procent europejskich Dac. A porównanie brzmienia wbudowanego daca "remonowanej" angielskiej firmy Cyrus z tanim chińskim Topping E30, skończyło się tak sromotną porażka Angola ze aż przykro (wzmacniacz sam w sobie jest świetny), ale w zakresie dac technologia stoi po stronie Chińczyków... 

Możesz podać te testy, gdzie i przez kogo były robione ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hlary napisał:

No, nie wierzę chińczykom, a zwłaszcza "czerwonym" chińczykom za grosz. Żyłem za komuny iwiem co to za system demoniczny. Tam nic bez kradzieży myśli technicznej, bez kradzieży czyjejś własności nie powstanie. 

To nie kwestia wiary, tylko faktów. Chińskie przetworniki od Topping czy SMSL opanowały rynek nie bez powodu, a czy to technologia kradziona czy opracowana na potrzeby chińskiego wojska, to już rzecz drugorzędna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Chiny to jedna wielka montownia różnych rzeczy. A ryzyko kradzieży technologii ogromne. Kolega kupił fantastyczny chiński ponton na ryby. Z wyglądu i opisu cudo. Wzorowany na najlepszych. Tylko ponton się rozkleił na środku jeziora i dobrze, że kolega ma papiery zawodowego ratownika. Trudno się pływa w kaloszach i kurtce przeciwdeszczowej i spodniach itp. Ja bym utonął. Ale sprzęt stracił. 

13 minut temu, Dzik napisał:

To nie kwestia wiary, tylko faktów. Chińskie przetworniki od Topping czy SMSL opanowały rynek nie bez powodu, a czy to technologia kradziona czy opracowana na potrzeby chińskiego wojska, to już rzecz drugorzędna.

Nie ma chińskich przetworników cyfrowo-analogowych.

Topping ma samych przetworników kilkanaście rodzajów ? Taka potrzeba ? Nie. A nuż coś chwyci ? Zawodowy fotograf zrobi 4 dobre zdjęcia, amator z aparatem lustrzanką robi ich kilkaset. Lewa ręka w górze, lewa ręka trochę wyżej, a teraz prawa ręka w grze, a teinaczej spojrzał, a tu coś innego, itp. itd. To taka produkcja tych chińszczyzn. Zarzucić rynek. Analizuj te wszystkie Toppingi i porównuj i rozkoszuj się ich różnicami. Kto ci zabroni.

Większość tych firm chińskich to dawny Hongkong, Taiwan itp. Jak zostaną już całkowicie wchłonięci przez kontynentalne Chiny Ludowe to się skończy. Made in China to Chiny dawne, kolonie angielskie, dawne kapitalistyczne. Made in PRC to Chiny Ludowe (People's Republic of China). Zobacz co masz napisane. Ale PRC wchłonie za parę lat te China. I skończy się zasada jedno Państwo dwa systemy. Komuniści nie pozwolą sobie, aby jakieś pieniądze zarabiali jacyś prywatni ludzie. Wszystko będzie Państwowe. To tylko kwestia czasu jak te chińskie firmy będą jeszcze uciekały na Zachód. Zresztą już się to dzieje powoli.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, hlary napisał:

Nie ma chińskich przetworników cyfrowo-analogowych. Większość tych firm chińskich to dawny Hongkong, Taiwan itp.

TOPPING was founded in 2008 in Guangzhou, China. (...) Guangzhou is at the heart of the most-populous built-up metropolitan area in mainland China

Z kolei SMSL, z tego co czytam, ma siedzibę w Guangdong, czyli południowych Chinach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dzik napisał:

TOPPING was founded in 2008 in Guangzhou, China. (...) Guangzhou is at the heart of the most-populous built-up metropolitan area in mainland China

Z kolei SMSL, z tego co czytam, ma siedzibę w Guangdong, czyli południowych Chinach.

Przetwornik to ... układ przetwornika np. AKM, ESS Sabre, jak i sprzęt z tym układem. Tu Chiny nie mają własnego układu. 

Są to min. 

ESS Sabre,

Asahi Kasei Microdevices (AKM),

Burr-Brown,

Texas Instruments,

Cirrus Logic,

Wolfson.

"S.M.S.L. To niewielki producent, za to, wyjątkowo ciekawego sprzętu audio z Chin. Shenzhen Shuangmusanlin Electronics Co., LTD, ponieważ tak brzmi jego pełna nazwa, wraz ze swoją gałęzią VMV technology(HK) tworzą wzmacniacze i przetworniki, ..."

Shenzhen to teren Hong Kongi tzw. strefa ekonomiczna CHRL. Taka przybudówka kapitalistyczna, która ma przynosić pieniądze komunistom. Nie będę zasilał komunistów.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, hlary napisał:

Tak i z tyłu głowy mam już łysinkę ... ha ha ha. Masz rację, tego tu nie wytłumaczymy. Jak chińczyki opracują własny układ przetwornika cyfrowo-analogowego to będą go montowali i montowali we wszystkich swoich produktach. Partia im nakaże i już. Teraz testują juany (pieniądze) elektroniczne. One będą miały opcję czasową. Po określonym czasie będą wygasały. Partia zmusi ludzi do kupowania towarów, aby nie było kryzysu gospodarczego. Decyzja partii komunistycznej i za miesiąc wszystkie juany wygasają. Musisz kupić towary. Będziesz musiał zarobione pieniądze wydać np. w ciągu 3 miesięcy. Nowa niewola. No, nie wierzę chińczykom, a zwłaszcza "czerwonym" chińczykom za grosz. Żyłem za komuny iwiem co to za system demoniczny. Tam nic bez kradzieży myśli technicznej, bez kradzieży czyjejś własności nie powstanie. 

Możesz podać te testy, gdzie i przez kogo były robione ...

Z całym szacunkiem też żyłem w komunie. Jakoś zachód ze swoją pozorna wolnością lepiej nie wygląda idzie ku gorszemu. Jak dla mnie w Chinach prawdziwego komunizmu już nie ma tam panuje specyficzny mariaż komuny z kapitalizmem. Nie chwalę Chińczyków bo trochę technologi nakradli ale to oni zastępują zgniłe stany jako potęga a chińczyków gonią Indie. Nie czas ani miejsce na dłuższe dyskusje geopolityka nie jest prostą sprawą. 

Edytowano przez Dariusz Urbaniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hlary napisał:

Przetwornik to ... układ przetwornika np. AKM, ESS Sabre, jak i sprzęt z tym układem. Tu Chiny nie mają własnego układu. 

Są to min. 

ESS Sabre,

Asahi Kasei Microdevices (AKM),

Burr-Brown,

Texas Instruments,

Cirrus Logic,

Wolfson.

No i które z nich zostały zaprojektowane w "Hong Kongu, dawnym Taiwanie itp."? Bo twoja oryginalna myśl była taka, że za tymi chińskimi przetwornikami - piszę o sprzęcie, nie o samym układzie - stoją de facto niechińskie firmy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dzik napisał:

No i które z nich zostały zaprojektowane w "Hong Kongu, dawnym Taiwanie itp."? Bo twoja oryginalna myśl była taka, że za tymi chińskimi przetwornikami - piszę o sprzęcie, nie o samym układzie - stoją de facto niechińskie firmy.

Dokładnie tak. Sam sprzęt chiński, ale serca, czyli układu nie ma chińskiego.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hlary ja wiem że ciężko pogodzić się ze zmianą warty. Też wolał bym aby cała myśl technologiczna była made in Poland. Bez obrazy nie piszę tego złośliwie ale niestety zachód się rozleniwił i tym strzelił sobie w stopę. To kapitaliści chcieli coraz więcej pieniędzy i przenieśli produkcję do Chin. A pamiętajmy iż Azjaci to mądra i pracowita nacja dlatego jest jak jest. Zobaczycie następny hegemon to będą Indie wspomnicie moje słowa, chyba że przyjdzie wojna światowa i wtedy będzie dużo niewiadomych albo obudzimy się w jaskiniach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dariusz Urbaniak napisał:

@hlary ja wiem że ciężko pogodzić się ze zmianą warty. Też wolał bym aby cała myśl technologiczna była made in Poland. Bez obrazy nie piszę tego złośliwie ale niestety zachód się rozleniwił i tym strzelił sobie w stopę. To kapitaliści chcieli coraz więcej pieniędzy i przenieśli produkcję do Chin. A pamiętajmy iż Azjaci to mądra i pracowita nacja dlatego jest jak jest. Zobaczycie następny hegemon to będą Indie wspomnicie moje słowa, chyba że przyjdzie wojna światowa i wtedy będzie dużo niewiadomych albo obudzimy się w jaskiniach. 

Bo p. Marek Kowzan następny przetwornik zamiast nazywać Nostromo winien nazwać "Dobra zmiana" ha ha ha. Od razu by miał zamówienia rządowe, a zmiana technologiczna na Polskę to byłoby coś. "Bo my mamy przetworniki nie gorsze niż chińskie, a nawet lepsze" (dla młodych: to przypomnienie komunistycznej narracji z lat 70-tych). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Bez obrazy nie piszę tego złośliwie ale niestety zachód się rozleniwił i tym strzelił sobie w stopę.

Nie tyle się rozleniwił, ile zaczął psuć własną monetę. Na zachodzie dominuje dziś cyniczny, korporacyjny model myślenia. Większą kasę wydaje się na marketing niż na sam produkt, a o konsumentach myśli się w kontekście najmniejszego wspólnego mianownika. W takiej maszynce do robienia pieniędzy nie ma za dużo miejsca na pasję czy innowacyjność, bo góra chce przede wszystkim bezpiecznego pomnożenia inwestycji, a nie ryzyka.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...