Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

37 minut temu, audiowit napisał:

Boguslawie, polecam Gravity. Keplery dobrze sprawdzają się pod kolumnami.

Ale to już platforma i wszystko podniesione znacznie, kiedyś spróbuje ale jeszcze nie teraz. 

Kepler w pojedynkę wytrzymuje obciążenie do 10kg wiec 4szt. to za mało do moich Heco, są wersje wzmocnione ale kolumnami zajmę się później, skorzystam z okazji i odwiedzę Akkus`a https://loudspeakershop.eu/kolce-i-podstawki-c-208.html 

 

23 minuty temu, Pboczek napisał:

No dobra, nie będziemy się gniewać, tylko napisz już czy to " jakoś gra" ?

gra. jest lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste, Keplery podstawiasz w liczbie 3 szt pod elektronikę. Natomiast 4sz wkrecasz zamiast kolce w kolumny. Rozmawialem wielokrotnie z P Piotrem, slyszalem wiele produktow od niego. Ma bardzo dobre kable glosnikowe, platformy. Kolumny są niezle. Niedlugo wejda do produkcji nowe kolumny. Firma rewelacja.

Kuba, te opaski to dumpery. I nie jest to żadne voodo. Zmniejsza mikrofonowanie lamp.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik ;)

Polecam podobny test w domu : talerz , łyżka i lekko stukamy w stół (brzęczy) , podkładamy ręcznik , tak samo lekko stukamy (nie brzęczy) i wuala :D

PS: dawno temu uzmysłowiłem sobie jak działa fala dźwiękowa niskiej częstotliwości : w spodniach kluczyki do auta "skakały" , resztą ciała prawie nic nie czułem - nagłośnienie dyskotekowe "mocarne" :P  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fortepiano napisał:

No rozumiem, najwięcej kosztuje wytworzenie takiego opakowania.

Metoda stara jak świat , jakoś trzeba zracjonalizować cenę odpowiednio eksponując produkt co ma świadczyć o jego wyjątkowości. W papierowej tytce wyglądałby żałośnie i pies z kulawą noga by się nie zainteresował. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co to tak kombinować? :)  Efekt jak na filmiku, jak słusznie zauważył @Kubakk, można uzyskać w zdecydowanie prostszy i tańszy sposób. Chwilę się tematyce wibroizolacji pasywnej przyglądałem i naprawdę nie bardzo można znaleźć coś lepszego niż sprężyny. Minimalnie lepsze efekty dają "zawieszenia" pneumatyczne stosowane w stołach laboratoryjnych - raczej nie do zastosowania pod audio, a najlepiej działają układy typu negative stiffness - dość skomplikowane i zapewne drogie. Jeszcze raz zachęcam do wypróbowania sprężyn. Wiem, że nie wyglądają zbyt ciekawie, ale to działa i jest tanie jak... a właściwie to nawet tańsze od barszczu ;) - dużej straty w razie czego nie będzie, a zysk gdyby się jednak sprawdziło...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma na .....

image.png.508b01f728830f3057472c05ce7d363c.png

 

https://tewoaudio.pl/#specyfikacja

można jeszcze inaczej

image.png.984991538e6c4572ab8dbb6221ee72b1.png

Platforma składa się z 4 elementów: gumowych nóżek oraz dwóch płyt stalowych oddzielonych od siebie warstwą gumy, której zadaniem jak i nóżek jest tłumienie wszelkich wibracji mogących wpływać na pracę odtwarzacza np. CD czy BluRay.

https://www.audiostereo.pl/main/recenzje/recenzje-akcesoria/izolacja-przed-drganiami-platforma-tewo-gum-r693/

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie. Platforma na sprężynach zapewne będzie skuteczna, tym bardziej, że producent chwali się zejściem z częstotliwością rezonansu do 3 Hz. Tu akurat jestem nieco sceptyczny, bo wymagałoby to wręcz idealnego "zestrojenia" sprężyn z masą sprzętu stojącego na platformie. Należy mieć na uwadze, że jest ona sprzedawana szerokiemu gronu odbiorców posiadających sprzęt o różnej wadze. Ale być może mamy tu bardzo indywidualne podejście do klienta i wszystko jest w porządku. Ja mam w każdym razie w tej chwili jakieś 5 Hz i wymagało to trochę zabawy z dopasowaniem sprężyn. 
Wszystko byłoby elegancko, gdyby nie cena. W teście Highfidelity widnieje 4900 euro. Nawet nie skomentuję - niech każdy sam wyciągnie wnioski ;) 

Platforma stalowo-gumowa będzie dawała dość znaczną częstotliwość rezonansową w układzie ze sprzętem, a tym samym będzie zdecydowanie mniej skuteczna w izolowaniu wibracji. Zastosowano zbyt dużo gumy pomiędzy płytami stalowymi. 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak te "dodatki" działają na wcześniej przeze mnie wspominaną falę dźwiękową która nie idzie od dołu ? ;) 

Co do cen , to na logikę.

Mamy audiofila , który ma już docelowe kolumny , elektronikę (tak wiem utopia ,ale bywają tacy) , i jak na nich ma zarobić branża ? Ano wymyśla "biżuterię" , i ją opakowuje w piękne wiersze oraz pudełka i sprzedaje za horendalne sumy $$$ :D

W temacie motoryzacji za co płacimy supersprintowy czy akrapovicowi za układy wydechowe ? Ano za przeprowadzone często na hamowniach pomiary/testy zwiastujące iż ich projekt został wyliczony by dodać mocy.

Póki ów "biżuteria" tego nie pokaże , jest tylko ładnym  ,często skomplikowanym dodatkiem. Skomplikowanie konstrukcji , dziwne materiały tworzy wyjątkowość , która często potem kreuje w mózgu wrażenie , mamy coś wyjątkowego (z dziwnych materiałów) - to musi dać lepsze brzmienie. Dlatego rozumiem Krafta itp. iż zachęcają do ślepych testów gdyż w takich nikt nie rozróżniłby czy wzmacniacz gra na ori czy na jakiś "lepszych" podstawkach. Ja bym nie usłyszał zmian , chyba ,że akurat wypadał by dzień wypoczętych uszu , super ciśnienia itp. tematów które mocniej wpływają na Nasz odbiór.

Zresztą zadajcie sobie pytanie czy nie bywają takie dni kiedy Wasz sprzęt nie brzmi tak słabo iż słuchać się nie chce ? Ja takie dni miewam i w skali 0-100 to taki dzień jest 1ką , najlepszy 99-ką :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Platforma na .....

image.png.508b01f728830f3057472c05ce7d363c.png

 

h 

1

Gdyby w NASA poznali tych specjalistów wcześniej teleskop Jamesa Webba byłby już w kosmosie. A strona estetyczna , to już nie perła to brylant stylu industrialnego. Jej brzmienie........nie tego nie można opisać słowami to trzeba samemu usłyszeć więc 5 000 euro to darmo. Do testu potrzebny będzie gumowy młotek. 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kubakk napisał:

Hmm a jak te "dodatki" działają na wcześniej przeze mnie wspominaną falę dźwiękową która nie idzie od dołu ? ;) 

Nie działają. Tu lepiej sprawdzi się wylepienie obudowy matami tłumiącymi :)  Z drugiej strony wibracje słabo przenoszone są z ośrodków o małej gęstości (powietrze), do tych o dużej (np. obudowa urządzenia). 

32 minuty temu, Kubakk napisał:

Dlatego rozumiem Krafta itp. iż zachęcają do ślepych testów gdyż w takich nikt nie rozróżniłby czy wzmacniacz gra na ori czy na jakiś "lepszych" podstawkach. Ja bym nie usłyszał zmian...

Kup kilka sprężyn, podstaw pod wzmacniacz, zamknij oczy (ślepy test ;) ) to się przekonasz :) Myślę, że jednak usłyszysz i to bez wysiłku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nowy78 napisał:

Nie działają. Tu lepiej sprawdzi się wylepienie obudowy matami tłumiącymi :)  Z drugiej strony wibracje słabo przenoszone są z ośrodków o małej gęstości (powietrze), do tych o dużej (np. obudowa urządzenia). 

Kup kilka sprężyn, podstaw pod wzmacniacz, zamknij oczy (ślepy test ;) ) to się przekonasz :) Myślę, że jednak usłyszysz i to bez wysiłku.

Jakiej zmiany należy oczekiwać bym wiedział czego szukać ? :D  właśnie po to są te poetyckie opisy by wiedzieć czego się spodziewać = kreować mózgiem :P  hehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...