Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Natomiast konieczność stosowania filtrów w zasilaczach impulsowych wynika z potrzeby tłumienia zakłóceń przez nie generowanych, aby nie wprowadzać ich do sieci energetycznej - kompatybilność emc.

To prawda. Niestety czasami nieświadomie ludzie wpinają w listwę z filtrem kilka urządzeń, w tym te zakłócające bez zabezpieczeń i cały wysiłek idzie na marne ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć. Czyli mój pomysł kupienia listwy z wieloma gniazdami i wpięcia do niej, oprócz sprzętu audio, także TV, konsoli, dekodera itd, jest do bani. Odizoluję się wprawdzie od zakłóceń z sieci, ale ryzykuję, że urządzenia będą się zakłócać nawzajem. To już chyba lepiej kupić listwę z filtrem tylko do podłączenia wzmacniacza i odtwarzacza, a resztę zostawić w starej listwie bez filtrowania. Czy dobrze rozumuję?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

ale ryzykuję, że urządzenia będą się zakłócać nawzajem.

Może trochę przesadziłem demonizując wspólne używanie listwy przez kilka urządzeń. To raczej skrajne przypadki będą, bo rzadko się zdarza, że w tej listwie znajdą się urządzenia sypiące do sieci "śmieci". Chyba, że ktoś jednocześnie słucha muzyki, ogląda TV i suszy suszarką włosy na przykład hehe ;) No ale wtedy ten wpływ zakłóceń przy całym tym hałasie to pikuś. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Może trochę przesadziłem demonizując wspólne używanie listwy przez kilka urządzeń. To raczej skrajne przypadki będą, bo rzadko się zdarza, że w tej listwie znajdą się urządzenia sypiące do sieci "śmieci". Chyba, że ktoś jednocześnie słucha muzyki, ogląda TV i suszy suszarką włosy na przykład hehe ;)

Tylko jest coś takiego jak "stand by". Nawet jak nie oglądamy TV, to jakiś zasilacz ciągle w nim pracuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie zasilacze impulsowe mogą emitować spore ilości zakłóceń do sieci i na wyjściu. Same są jednak filtrami i bywa ze producenci sprzętu wyposażonego w nie nie zalecają podłączania ich przez filtry, które mogą zaburzać pracę takich zasilaczy. Jeśli są dobrze zbudowane i pracują prawidłowo nie stwarzają problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kraft napisał:

Tylko jest coś takiego jak "stand by". Nawet jak nie oglądamy TV, to jakiś zasilacz ciągle w nim pracuje.

Słuszna uwaga. Nawet kiedyś sprawdzałem, czy całkowite odłączenie urządzeń podejrzewanych o zakłócanie (u mnie to TV i dekoder kablówki) wpiętych w tą samą listwę co audio, wpływa jakoś na dźwięk. Takiego wpływu nie stwierdziłem, tylko że u mnie w listwie gniazda są rozdzielone na dwa filtry - jeden używam tylko do audio, a drugi do TV i dekodera :P - taka dodatkowa separacja (filtry LC działają równie dobrze w obie strony). 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Jeśli są dobrze zbudowane i pracują prawidłowo nie stwarzają problemów.

Są jeszcze filtry pasywne pracujące bez zasilania (technologia X) tu Technologia X lub tu X block ale to Panowie Audiowit i Wpszoniak musieliby coś opowiedzieć bo to raczej HiEnd nic nie mający wspólnego z tanimi listwami ale podobno wpływ na poprawę brzmienia zestawów. Cytuję fragment "Wiolonczela Starkera sama z siebie brzmi fenomenalnie. X Blocki dały jej więcej oddechu i pozwoliły lepiej pokazać technikę gry. Bez nich cichsze detale nieco się ze sobą zlewały. Podobnie jak elektroniczny podkład i głos Lisy Gerard z jej płyty The Silver Tree. X Blocki spowodowały, że brzmienie było bogatsze, czystsze i bardziej naturalne. Wszystko było też lepiej różnicowane i w ostatecznym rozrachunku bardziej namacalne. Ale ‘namacalne’ inaczej niż na początku testu. Teraz nie było to uderzenie instrumentu bezpośrednio w membranę głośnika, a znacznie bardziej zniuansowane uderzenie przed mikrofonem; przesunięcie wydawałoby się nieznaczne, ale efekt był wyjątkowy." Pozdrawiam.

7 minut temu, Kraft napisał:

A audiofilskie spełnienie było tak blisko. Eh...

Czyżbym wyrzucił w błoto 150 zł ? Ech... ale i tam znać jak moja listwa przyjdzie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, nowy78 napisał:

przekazywać zakłócenia, które same otrzymują z sieci, do urządzeń, które są zasilane przez filtr

 

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Szczególnie zasilacze impulsowe mogą emitować spore ilości zakłóceń do sieci i na wyjściu.

Zaraz ,to jak mam w listwę wpięty przedwzmacniacz , CD, tuner, to Malinę mogę czy nie ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest listwa. Kawał listwy, rzekłbym ogromna. Porządnie wykonana "Made in Germany". Aluminiowa obudowa i plastikowe moduły, które można osobno wysuwać z aluminiowej szyny. Sam filtr EMI wygląda na budżetowy. Nieduże cewki, 3 kondensatory i dwa rezystory rozładowcze (chyba). Podłączyłem w dwóch wariantach. 1 - tylko wzmacniacz do listwy. reszta z innego gniazdka. 2 - wszystko do nowej listwy. Nie ma różnic, a przynajmniej moje ucho ich nie wychwyciło. W porównaniu do poprzedniczki, listwy bez filtra EMI mam wrażenie, że jest więcej szczegółów w muzyce do wychwycenia. Mogę się mylić bo u mnie krucho z pamięcią słuchową, a nawet nie pamiętam jak siedziałem słuchając przed zmianą. Stwierdzam to na podstawie jednego utworu pt. "One" Eda Sheerana z płyty X. Na początku coś jakby stroi gitarę i za chwilę wzdycha? No i ten jego oddech wydaje mi się, że był gorzej słyszalny na starej listwie hehe ;) Posłucham dłużej to coś więcej napiszę.

l2.jpg

l1.jpg

Dobrze, że nie zafundowałem sobie takiej za 500+ listwy Taga bo zbudowana podobnie do tej niemieckiej tylko droższa. Taka jak na zdjęciu za 4k to już przesada. Też podobny układ filtrujący tylko lepsze materialy. 

Screenshot_2019-01-24-16-53-00.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, nowy78 napisał:

Dodam jeszcze, że zgodnie z przypuszczeniami filtrowane jest tylko napięcie podawane na przetwornicę, zasilającą prawdopodobnie układy sterujące. Główny transformator do zasilaczy liniowych podłączony jest bezpośrednio (przez przekaźnik) do gniazda IEC

ja doprecyzuję, że nie tyle filtrowane jest napięcie podawane na przetwornicę, co odwrotnie - filtr blokuje to, co przetwornica chciałaby wpuścić do sieci zasilającej, Innymi słowy jest to filtr, który pozwala układowi spełnić wymagania na emisję zakłóceń przewodzonych do sieci zasilającej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, wallace napisał:

Innymi słowy jest to filtr, który pozwala układowi spełnić wymagania na emisję zakłóceń przewodzonych do sieci zasilającej.

Nie wiedziałem że to jest regulowane.

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja listwa nic lepiej, zwykły rozdzielacz w ładnej obudowie i z silnym tłumieniem, co słychać w graniu wzmacniacza,(jest gorzej) dziś drugi raz bym nie kupił, raczej wole dołożyć do takiej co ma podział - bez filtra - analog - digital. Sprzedać się nie opłaca, więc kiedyś wyleci do zasilania sekcji Video a ja poszukam innej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Posłucham dłużej to coś więcej napiszę.

Jeżeli masz tuner , to podłącz pod listwę , właśnie zrobiłem roszadę i zamiast Maliny podłączyłem tuner. Końcówkę mocy wpiąłem pod normalne gniazdko w ścianie a tylko przedwzmacniacz do listwy. Różnica w dźwięku radia jak cholera , dla mnie na plus , gra żywiej, dźwięk jak by mocniej wyeksponowany, a za razem wreszcie trochę muzykalności zamiast analityczności / choć to nadal nie T-80 :( /.

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Kawał listwy, rzekłbym ogromna.

Gratuluję , fajnie mieć coś nowego :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co koledzy, przestaje mi się ten temat podobać. Tomek zrobił sobie super listwę, ale wzmacniacz wpina w ścianę. Bogusławowi gra gorzej i więcej by nie kupił. Moby mówi, że filtr może zaszkodzić... Co ja nie mam innych problemów, żebym jeszcze musiał martwić się filtrowaniem listwy? Coś mi się wydaje, że skoro jednym poprawia, a innym pogarsza, to znaczy, iż słyszalnego wpływu tak naprawdę nie ma. Jedynie chwilowe nastawienie podpowiada wyobraźni, co ma, lub czego nie ma usłyszeć.

PS Czy gdzieś może można kupić to błyskające światełko z MiB? Chętnie sobie błysnę i zapomnę o sprawie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kraft napisał:

Chętnie sobie błysnę i zapomnę o sprawie.

Kraft , nie bądź mięczak , walcz do końca :) 

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Weź dwa. Ja też chcę już mieć to za sobą hehe ?

Weź , trzy , właśnie powiedziałem żonie , że może zmienię sprzęt , i odzew był taki, że już chcę zapomnieć / ponoć kolor złoty Luxmana nie pasuje do koloru ściany ????/ :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wiecie co koledzy, przestaje mi się ten temat podobać. Tomek zrobił sobie super listwę, ale wzmacniacz wpina w ścianę. Bogusławowi gra gorzej i więcej by nie kupił. Moby mówi, że filtr może zaszkodzić... Co ja nie mam innych problemów, żebym jeszcze musiał martwić się filtrowaniem listwy? Coś mi się wydaje, że skoro jednym poprawia, a innym pogarsza, to znaczy, iż słyszalnego wpływu tak naprawdę nie ma. Jedynie chwilowe nastawienie podpowiada wyobraźni, co ma, lub czego nie ma usłyszeć.

PS Czy gdzieś może można kupić to błyskające światełko z MiB? Chętnie sobie błysnę i zapomnę o sprawie.

czekaj, czekaj, to wzmacniacz gra gorzej biorąc prąd z listwy, co do reszty to tak naprawdę nie wiem, kabel zasilający CD jest za krotki (0,9m) i nie sięgnie ściany. 

Nie kupił bym więcej Gigawatta PF-1 MK2 bo to rozdzielacz z filtrem lub dwoma, co akurat można mieć za mniejsze pieniądze. Ale mam na celowniku inną, i tak jak piszesz, zdania są podzielone https://www.head-fi.org/threads/audioquest-niagara-1000-and-thunder-power-cable-loaner-program.879296/  nawet w takim budżecie - swoją drogą, czemu u nas nie ma takich akcji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...