Skocz do zawartości

Testy, czy można im ufać?


Bogusław 66

Recommended Posts

Cześć,. odpowiedź jak sam dobrze wiesz brzmi nie. 

Oczywiście różne źródła różnie to interpretują, ale każde  nie będzie do końca obiektywne i prawdziwe. 

Testy mają za zadanie przychylić ci pewne , głównie pozytywne, aspekty danego produktu. Testy bardzo zadko także odnoszą się do porównań. Jest co prawda gazeta która to robi ale zauważyłem że zaczynają dostrzegać po prostu pozytywy danego produktu. 

Szczerze , nie pamiętam kiedy ostatnio czy wogole przeczytałem w polskiej prasie czy też testach on-line, że jakiś produkt jest słaby i nie warto go kupić. 

Czyżby takich produktów nie było?????

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Jeden z recenzentów napisał kiedyś że jeśli ma do testowania sprzęt, który mu się nie podoba to zamiast pisać jego recenzję odsyła go.

Czyli Nas nie ostrzega , natomiast idzie na rękę dystrybutorowi ... czy taki ktoś jest obiektywny ?

Niestety gdyby recenzenci źle pisali to by potem już nic nie otrzymali ;)

Jednemu jutuberowi kiedyś oferowano ponad 10tysi zł za pozytywną recenzję , tylko że on nie żyje z jutuba (mimo parusetek tyś subskrybentów) i powiedział ,że opisze wrażenia zgodnie ze swoimi odczuciami (za darmo) - oczywiście nic nie otrzymał do testów :P

Śmiesznie jak czyta się recenzje tego samego produktu u 2-3 , niekiedy są lekko sprzeczne , gdyż każdy inaczej słyszy , inny ma gust = co możemy z tego wynieść ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! to jest racja. 2-3 testy tej samej skrzynki a każdy słyszy inaczej. Wiadomo inny sprzęt referencyjny, inna akustyka, inne gusta muzyczne. 

Tak jak pisał "audiowit" trzeba czytać miedzy wierszami. Sam testowałem trochę i bywało ze dość podobnie usłyszałem u siebie, czyli nie jest aż tak źle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, a zanim testowałeś czytałeś recenzje? Bo to może być sugestywne, co kto napisze, czy powie.

To że pojawiają się różne opinie po testach tego samego sprzętu może potwierdzać subiektywności wrażeń słuchowych, oczywiście o ile wnioski nie są całkowicie rozjechane.

Macie może przykłady testów z różnymi podsumowaniami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam jak pisali o Heco 

"Gdybym miał się na koniec do czegoś przyczepić, to napisałbym, że świetna analityczność tych kolumn ociera się chwilami o kliniczność. New Statementy pokazują bardzo dużo, ale na dłuższą metę można być nieco zmęczonym tym natłokiem informacji i spektakularnością. Nie są to więc kolumny odpowiednie do relaksu. Pobudzają niczym duża dawka kofeiny, dają kopa w przenośni i dosłownie, natomiast zabrakło w nich pierwiastka ciepła i łagodności. Budują napięcie i nie pozwalają na odpoczynek. Słuchając ich, trzeba być cały czas skupionym, pobudzonym. Takie są, choć niewykluczone, że dłuższe wygrzewanie mogłoby je trochę uspokoić. Kto wie?"

Sam później trzymałem się NADa 375 i DACia ich firmy by łagodzić górę, a dziś jest MA252 z bankami na pre, ale pamiętam też jak pojechałem posłuchać Sonus Faber Venere S i nie miałem się do czego przyczepić, tylko po powrocie do domu i usłyszeniu wszystkich detali i smaczków z Heco maiłem banana na gębie, że tyle informacji mi uciekło z kolumn za 24tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość chwali swoje.Podobna sytuacja jest w przypadku recenzji np. samochodów.

Niemiecka prasa chwali niemieckie samochody pomijając zupełnie japońskie,które wcale nie są gorsze!

To samo francuzi,najpierw lokalnie swoje chwalą  a potem "reszta świata"

Po rozmowie ze starym mechanikiem i pytaniem,które auto jest najlepsze powiedział .....kupuj te które ci się podoba i ciesz się nim,bo na awarie nie ma reguły,może się zepsuć nawet ten najdroższy z takim samym prawdopodobieństwem.

Najlepiej sugerować się własnymi ocenami,doświadczeniami,kupować sprawdzone marki i cieszyć ucho i oko.

Co nam po sprzęcie zachwalanym przez wszystkich jak nam coś w nim brakuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na recenzje trzeba uważać chociażby z takiego powodu, że są przeznaczone dla określonego grona klientów. Naczytałem się dużo pozytywnych opinii o amplitunerze, na forum doradzali mi zmianę na ten ampli bo wzmak to jest cienki . Recenzje były super. Odsłuchy zakończyły się porażką, miałem te same kolumny, kabelki  i swój CD. Nie mogłem pojąć skąd się wzięły takie opinie. Później dowiedziałem się że taki ampli jest przeznaczony dla osób które przesiadły się z kina domowego. Na szczęście z pomocą przyszedł S4home. Zauważyłem że niektórzy ludzie odbierają inaczej muzykę i taka recenzja nie musi być zła. Ten ampli nie był zły, ale nie był dla mnie lub dla muzyki którą słucham.

Przy wyborze kolumn polecano mi inne, według sprzedającego dla niego były lepsze. Zmieniałem po kilka razy, przepraszałem i zmieniałem.  W tym samym sklepie kupowałem wręcz w ciemno suba i miałem z tego powodu zaufanie do sprzedawcy, wiedziałem że lipy nie będzie a tu niespodzianka, kolumny które polecał w ogóle mi nie pasowały. Postanowiłem że kupno odłożę na później bo zbaraniałem, a co jak sprzedawca ma rację. Przecież ma większe doświadczenia. Po powrocie do domu sprawdziłem charakterystykę tych kolumn i okazało się że na basie maja górkę i to sporą, już wiedziałem co mi nie pasowało. Dokonałem wyboru pod swoje preferencje.

Mam wrażenie że dużym błędem jest wrzucanie wszystkiego do jednego wora,  każdy jest inny,  inaczej to odbiera i to jest piękne. To że mi coś nie gra nie oznacza, że jest kiepskie może ja do tego nie dorosłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie testy są fajne, szczególnie zestawów czyli połączeń wzmacniacz kolumny i jakieś źródło. Zawężają nam troszkę ilość testów jakie musimy przeprowadzić i coś mogą podpowiedzieć. Tyle ze to my będziemy musieli na koniec dnia wybrać co u nas w domu gra najlepiej. Czyli mogą być podpowiedzią, troszkę jak podpowiedz rzetelnego sprzedawcy ale decyzja musi być nasza poprzedzona przesłuchaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ufać testom wszelakim pod pewnymi warunkami:

  • że się chce to robić (ufać)
  • że się wie (co tu już wyrażano) o tym, że testy są wykonywane w innych warunkach (nieznanych nam) i na nic nam sie nie przydadzą dopóki sami ich nie przeprowadzimy (podkreślam- SAMI... I tu się ukłonię @Kraft'owi)
  • że się pamięta o tym, że to tylko sposób na zwrócenie uwagi na przedmiot (dociekań)

Pozdrawiam Was wszystkich na powrót, WP

P.S. Ostatnia uwaga z listy wypunktowanej nie powinna być nadinterpretowana... Dokładniej- niektóre przedmioty mogą być warte ich promowania!

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Inferno napisał:

Według mnie testy są fajne, szczególnie zestawów czyli połączeń wzmacniacz kolumny i jakieś źródło.

Kto pisze o testach całych systemach? I gdzie to przeczytałeś?

2 godziny temu, wpszoniak napisał:

P.S. Ostatnia uwaga z listy wypunktowanej nie powinna być nadinterpretowana... Dokładniej- niektóre przedmioty mogą być warte ich promowania!

Niektóre natomiast WYMAGAJĄ wyjątkowo dużego promowania aby zaistnieć na rynku.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S4Home napisał:

Kto pisze o testach całych systemach? I gdzie to przeczytałeś?

Niektóre natomiast WYMAGAJĄ wyjątkowo dużego promowania aby zaistnieć na rynku.

 

Piotrek

Czytam takie testy które to opisują, nie w Polskiej prasie bo przecież nie tylko ona istnieje i tyle. Wiec może zamiast narzekać tam warto zajrzeć ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, S4Home napisał:

Kto pisze o testach całych systemach? 

Piotrze, mnie się zdarzyło: http://wpszoniak.pl/portfolio/testy-systemu-audio/

30 minut temu, S4Home napisał:

Niektóre natomiast WYMAGAJĄ wyjątkowo dużego promowania aby zaistnieć na rynku.

Oczywiście.... Tak też bywa, nawet częściej niż w przypadku tych już uznanych. Wydaje mi się to naturalnym zjawiskiem, na który nie ma się co obrażać. A skąd ma audiofil wiedzieć, że powstał na skraju świata jakiś nowy produkt? Jednak co innego jest wierzyć testującym a co innego dowiadywać się o czymś.... Chyba tu jest między nami zgoda, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Inferno napisał:

Czytam takie testy które to opisują, nie w Polskiej prasie bo przecież nie tylko ona istnieje i tyle. Wiec może zamiast narzekać tam warto zajrzeć ?

 

Czy narzekam? Po prostu zapytałem bo w polskiej tego nie ma. To wszystko. Czemu się unosisz??

11 godzin temu, wpszoniak napisał:

Chyba tu jest między nami zgoda, prawda?

Pełna:)

4 godziny temu, j23 napisał:

 


http://highfidelity.pl/@main-3038&lang=

Aczkolwiek tu piszą chyba o dwóch systemach... Można się pogubić bo słowo "system" występuje w tekście 67 razy emoji23.pngd32bff0e1db62cbb081e5483a7fff051.jpg

 

A to znam. Oni przeważnie podają z czynników słuchają dany testowany produkt. Ale nie wydaje mi się aby to było dobrane konkretnie pod testujący pordukt. 

Podobnie jest z blogiem stereo i kolorowo. Tam także masz wymienione produkty z którymi gra dany testowany model. Ale reszta to "pozostałość" z innych testów a nie trafny dobór pod ten konkretnie testowany obiekt.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, j23 napisał:

Aczkolwiek tu piszą chyba o dwóch systemach... Można się pogubić bo słowo "system" występuje w tekście 67 razy emoji23.pngd32bff0e1db62cbb081e5483a7fff051.jpg

 

 

Pogubić się można? No to wytłumaczę-  czymś innym jest opisać system audio w którym się coś testowało, a czymś innym jest testowanie systemu jako całości i właśnie do takiego testu odesłałem jako przykładowego (ewentualnie) zaciekawionych. Zresztą powtórzę- http://wpszoniak.pl/portfolio/testy-systemu-audio/

P.S. W teście z linku użyłem słowa "system" 28 razy... I co to oznacza? Wiem- po prostu czepialstwo dla czepialstwa (takie jest moje zdanie na temat Twojego- J23 wpisu)
Gdyby tekst testu był dłuższy to to słowo padłoby nie 67 razy tylko znacznie więcej razy. Ciebie to dziwi? Bo mnie nie. Wiesz ile razy przez parę godzin padła sekwencja znaków J23 na tym forum? Jeśli wiesz to podaj liczbę, bo mnie się nie chce liczyć.

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie nie było, a tu już przepychanki się szykują.

Pytanie jest proste

Czy wierzymy w testy?

Tak? dlaczego ... tylko nie tak, że kuzyn był u kolegi i grało tak samo jak pisali.

Nie? dlaczego?  ... o marketingu już wiemy

 

 

Sam miałem parę rzeczy u siebie na test, jedne,...... bo specjalnie po nie pojechałem (czytałem wcześniej testy, inne były z przypadku (jechałem po Lavardin IS Reference a przywiozłem Audia Flight Two) W ogólnym zarysie, część się zgadzała, a część mnie rozczarowała pomimo tak kwiecistych opisów w necie.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Czy wierzymy w testy?

Nie wierzę testom z przyczyn o jakich wcześniej pisałem (ale chyba się jakoś rozmyły w "oparach absurdu" późniejszych postów). Należy ufać tylko sobie i dlatego niektóre firmy wypożyczają klientom przedmioty sprzedaży lub (zwłaszcza przy drogich systemach) dostarczają do domów potencjalnych nabywców. W ich warunkach zapewne sprzedawane elementy "zagrają" inaczej niż w systemach osób, które wcześniej je recenzowały.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojtku ponownie.

Osobiście jestem skłonny wierzyć, tylko.... nie na podstawie jednej opinii. Często jak coś mnie interesuje to wchodzę na zachodnie Fora i szukam  z naciskiem na FORA, własnie Mac jest takim przykładem, u nas jeszcze nic nie było gdy go słuchałem pierwszy raz, a za granicą ukazały się bodajże 2, bardziej opisy niż testy. Gdy ukazał się test w AV ja mój egzemplarz już oddałem. Porównałem moje notatki z testem i nie było drastycznych rozbieżności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Osobiście jestem skłonny wierzyć, tylko.... 

Bogusławie, oczywiście to tylko kwestia dobrej (albo złej) woli wierzyć lub nie.... Ja po prostu czytam testy bez głębszej refleksji- wierzę / nie wierzę  znaczenia nie ma (w moim przypadku, bo chciałeś znać opinię osobistą). Nie zastanawiam się czy to co opisuje recenzent jest wiarygodne, bo traktuje recenzje wyłącznie jako informację. Zakładam najczęściej uczciwość recenzenta, ale mam zawsze wątpliwości co do wyboru (jeśli się do nich przyznaje) materiału muzycznego, bo przecież gusty są inne a poza tym te wybory świadczą o preferencjach testującego. Wrócę do problemu doboru systemu w jakim przyjdzie recenzentowi testowanie, a wiec do synergii... To jest klucz do rozumienia testów, bo należy wątpić, że udaje się tę synergię uzyskiwać co test... (a to przecież warunek "dobrego grania") W to nie wierzę, ale że traktuję testy jak informacje to i jest mi to obojętne.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie, WP (jak widać niezbyt długo wytrzymałem bez Was)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wpszoniak napisał:

Nie wierzę testom z przyczyn o jakich wcześniej pisałemNależy ufać tylko sobie

Wojtku jesteś chyba (jakie chyba? 100 %) najbardziej aktywnym testerem/recenzentem na naszym forum. Jeśli mamy stosować się do Twojej rady, to zarówno opisy Twoich testów, jak i resztę tego typu wpisów na forum, musimy traktować jedynie jako przejaw twórczości literackiej ich autorów, pozbawionych niestety przydatnych treści audiofilskich (poza znaczeniem informacyjnym o którym wspomniałeś, że dany sprzęt istnieje, ma takie a nie inne funkcjonalności itd). Z punktu widzenia audiofila - forma bez treści.

PS mnie też Cię miło widzieć ponownie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...