Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Dzięki za chęci. Mimo wszystko pójdę w DL, a potem będę się martwić 😉.

Może z czasem zacznę coś rozumieć i będę poprawiać, a nie pogarszać. Na moim filtrze w jednym utworze kolumny wydały z siebie jakieś warknięcie zamiast dźwięcznego wybrzmienia basu. Dlatego trochę mnie przeraża ta akustyka bo ja po prostu za mało wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2021 o 19:13, Asia napisał:

Lewa strona jest bardziej zabudowana, przyglądam się, że chyba i róg kanapy może tłumić.

Nie są to duże rozbieżności :) u mnie mimo symetrycznego rozmieszczenia kolumn w pokoju, jedna stoi przy otworze drzwiowym. I to robi różnice.

Patrząc po wykresie u Ciebie jest dużo góry, sporo basu i dołki w okolicach 150-400Hz jak zauważył @Tom.O co by się zgadzało z opinią o Focalach

U mnie podobną charakterystyke - w sensie więcej basu i podobnie idącą góre mają Quadrale Ascent 90 LE, które sprzedaje - dla mnie właśnie ciut za dużo góry i dołu, miałem właśnie wrażenie że grają podobnie jak Focale które kiedyś słuchałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, marcinmarcin napisał:

Nie są to duże rozbieżności :) u mnie mimo symetrycznego rozmieszczenia kolumn w pokoju, jedna stoi przy otworze drzwiowym. I to robi różnice.

Patrząc po wykresie u Ciebie jest dużo góry, sporo basu i dołki w okolicach 150-400Hz jak zauważył @Tom.O co by się zgadzało z opinią o Focalach

U mnie podobną charakterystyke - w sensie więcej basu i podobnie idącą góre mają Quadrale Ascent 90 LE, które sprzedaje - dla mnie właśnie ciut za dużo góry i dołu, miałem właśnie wrażenie że grają podobnie jak Focale które kiedyś słuchałem :) 

Możesz próbować skompensować te rzeczy panelami akustycznymi oraz filtrami cyfrowymi. W przypadku niskich tonów to pomieszczenie determinuje przebieg charakterystyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tom.O napisał:

Możesz próbować skompensować te rzeczy panelami akustycznymi oraz filtrami cyfrowymi. W przypadku niskich tonów to pomieszczenie determinuje przebieg charakterystyki.

Cały czas koryguje EQ ;) tu się nic nie zmieniło. Panele nie wchodzą w grę, bo nie mam ich jak sensownie rozmieścić - a największym szkodnikiem jest wejście do pomieszczenia i związana z tym asymetria (perfekcyjnie koryguje się to za to w APO)

Ale aktualne kolumny (mniejsze Quadrale) lepiej mi się zgrywają z pomieszczeniem niż te większe. Grają bardziej średnicą. Wysokie są łagodniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trochę brakuje wypełnienia średnicy w Arii, pisałam o tym.

No, ale co zrobić, wyszło jak wyszło. Za jakiś czas (choć nie tak szybko) poszukam czegoś innego, wtedy przynajmniej będę mieć jakieś narzędzia do pomiarów żeby zobaczyć co w trawie piszczy.

I chyba zacznę wtedy od dużych monitorów.

A dzięki możliwości podłączenia mikrofonu i zrobienia pomiarów mam pewność, że nic nie dolega lewej kolumnie i będę mogła z czystym sumieniem kiedyś sprzedać Arie.

Dziękuję @Bogusław Kożyczkowski
i @tomek4446

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Asia Proszę bardzo.

Tak na prawde .. testowanie - słuchanie, to jedyna słuszna droga. 

Co do braku średnicy? moje stanowisko jest jedno = PAD, co prawda dołoży tez basu, ale nie jest to problemem dla przyszłego nabytku - czyli 22D.

PS. Czy to już ten czas na odesłanie skrzyneczki w dalszą drogę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przeszkadzam ¬¬,ale czytam Wasze posty i mnie zastanawia jedno :35_thinking: co jest źródłem sygnału do testów, przypadkowe nagranie, generator czy też coś innego?

Jak wcześniej pisałem jestem laikiem w te klocki DL DSL itd🤫, ale pomiary i Wasze wykresy mnie zastanawiają i dlatego stawiam to pytanie.

Miałem robione pomiary, ale  był to multi sygnał i pojedyncze dla oktaw z  generatora.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Karol64208 napisał:

co jest źródłem sygnału do testów, przypadkowe nagranie, generator czy też coś innego?

Różowy szum z generatora , który jest częścią programu REW . Masz do dyspozycji jeszcze miernik SPL do ustawienia odpowiedniego poziomu głośności , zwykle 75 dB , choć jak czytałem niektóre krzywe domowe jak B&K były opracowywane dla 80 dB SPL.

Podobny sygnał omiata pomieszczenie przy pomiarach DL.

SPL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...