Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Wracając do porównań. Na obrazku pogłos u @Asia i pogłos u Mariusza. Oczywiście gdybyśmy przeskalowali kubaturę pomieszczenia różnice byłyby mniejsze ale widać "kontrast". U mnie czasy pogłosu spadły ok 30-40% po dodaniu gąbek akustycznych i obrazów, i uważam, że jest "lepiej" akustycznie na ucho. Myślę, że jakieś absorbery na pierwsze odbicia plus gruby dywan czy dodatkowe półki z książkami w odpowiednich miejscach poprawiłyby ten parametr dość istotnie. Warto poeksperymentować zarówno z dudnieniem (DSP) jak i z pogłosem (absorbery), który wg mojej opinii zniekształca obraz przestrzenny muzyki tzw. scenę i detaliczność przekazu. 

 

porównanieAvsM (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mariusz, że Ci się chciało.

Dużo pracy przede mną, najgorszą robotę robi otwarte pomieszczenie i gołe ściany (słownik po "gołe" podpowiedział "baby" 😉).

Ścian dodatkowych nie postawimy, ale nad pustką pomieszczenia  powyżej 80 cm od podłogi muszę się poważnie  zastanowić.

Bo wiesz, przyjdą znajomi i pomyślą (może nie powiedzą) - ale kaszana 😉.

8 godzin temu, Amarok napisał:

patrz fota poniżej

Przy takim obłożeniu raz dwa wybudują kolejkę linową. I wtedy to faktycznie się pokuszę.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo powyżej 80 cm jest kompletnie pusto.

16 minut temu, Asia napisał:

Bo wiesz, przyjdą znajomi i pomyślą

To nawiązanie do wcześniejszych postów 😉.

Z żalem stwierdzam, że nie mam znajomych którzy mają jakieś pojęcie o audio.

Choć, z drugiej strony, gdybym jakiegoś domorosłego audiofila uznała za guru, to może nie byłoby dobrze.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asia napisał:

Dużo pracy przede mną, najgorszą robotę robi otwarte pomieszczenie i gołe ściany (słownik po "gołe" podpowiedział "baby" 😉).

Było już o absorberach chyba i można poszukać takich "ozdobnych" coby gołe ściany się nie wstydziły przed znajomymi 😉 

Same krzywe SPL odzwierciedlające ułomności salonu są całkiem "przyzwoite" porównując z innymi udostępnianymi w temacie. Niestety poprawiając trzeba eksperymentować i słuchać, i trudno doradzać na odległość. Tych kilka szczytów w dolnych rejestrach faktycznie warto lekko przyciąć filtrami DSP jeżeli "dudni" ale ile to zależy jak zareagują Twoje kolumny i ucho. Sporo zależy jak głośno słuchasz i nawet o jakiej porze dnia.

Moje oczekiwania w tej materii są takie, że lekkie podbicie basu musi być. Jak za dużo ujmę z "górek" wrażenie jest "kartonowości" dźwięku. Po wielu próbach zrezygnowałem z kombinacji DSP, bo po dodaniu absorberów polepszyło się globalnie i jak dla mnie jest akceptowalnie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Asia napisał:

Ech, znów jestem w rozterce.

Mam wrażenie, że trochę dużo chcesz na raz. Nie dajesz czasu swojej percepcji na przywyknięcie, zrozumienie co się dzieje wokół Ciebie z dźwiękami. Za dużo zmiennych. To co dziś uważasz za Wow, za miesiąc, dwa może Ci zacząć doskwierać i na odwrót.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JaZz napisał:

W między czasie może uda się u kogoś posłucha

Taaak, pojadę do kolegi posłuchać jego sprzętu 🤣😂🤣.

Ale fakt, że czas na jakąś przerwę. Strasznie narwana jestem, biedny mąż (mówię serio) - jedyna oaza spokoju i równowagi.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Asia napisał:

Mam chwilowy kryzys, jak Ty po zmianie kanapy 😉.

Jak wrócę z weekendowego wypadu, wrzucę Ci porównanie do mnie. Pogłos faktycznie spory, ale też masz dużo wysokich, co w sumie typowe dla Focali. Jak stlumisz czymś pomieszczenie to przy najmniej wysokie dalej coś zostanie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Amarok napisał:

Niejeden z piszących tu chciałby mieć żonę/partnerkę z namiastką takiej wiedzy co ty już masz i z takim zainteresowaniem do tematu.

To ja jeszcze dodam , że jak od kilku lat czytam Forum , to chciałbym mieć do czynienia wyłącznie z tak dociekliwymi osobami. Sami powiedzcie , ilu z nas chce się wypożyczać sprzęt , porównywać ? Jaki procent ludzi liczy tylko na gotowca w postaci " jakie kolumny do ..... " . Byli pamiętam i tacy wszystkowiedzący eksperci , którzy swoją wiedzę opierali na podstawie postów w zagranicznym forum , a odsłuchy uważali za stratę czasu  /???/.

Brawo Asiu , w krótkim czasie poczyniłaś ogromny postęp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2021 o 11:40, MariuszZ napisał:

Moje oczekiwania w tej materii są takie, że lekkie podbicie basu musi być. Jak za dużo ujmę z "górek" wrażenie jest "kartonowości" dźwięku. Po wielu próbach zrezygnowałem z kombinacji DSP, bo po dodaniu absorberów polepszyło się globalnie i jak dla mnie jest akceptowalnie. 

Ważne jest nie tylko  "zredukowanie górek", ale również zachowanie balansu w paśmie np. krzywa Harmana. W innym przypadku dźwięk będzie suchy, mało emocjonujący z "kartonowym" basem pozbawionym energii. Absorbery najprawdopodobniej pomogly poprawić balans pomiędzy niskimi tonami, a reszta pasma oraz skróciły pogłos. Dodanie do tego dobrej korekcji pozwala wznieść jakość dźwięku na poziomy nieosiągalne jakimikolwiek zmianami kabli, wzmacniaczy, czy DACow.

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż zaśmiał się jak powiedziałam, że potrzeba 20k na profesjonalną adaptację akustyczną.

Pozostaje mi już tylko to:

 

Ale tak serio, to na pewno Tom ma rację. Tylko nie wiem jakim sposobem laik (ja/my) mielibyśmy to osiągnąć w zwyczajnym pokoju dziennym, którego podstawową funkcją nie jest słuchanie muzyki.

Wierzcie, że ze skrzynką Tomka jest lepiej niż kiedykolwiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła na Forum swego czasu prośba o przedstawienie pomiarów przed i po korekcji DL. U mnie wygląda to tak / mikrofon w sufit , nie przestawiany podczas wszystkich pomiarów , plik kalibracyjny 90st/

1. L oraz R - bez korekcji

2. L oraz R - korekcja DL / krzywa DL/

3. Uśrednienie L i R -  bez korekcji

4. Uśrednienie L i R - korekcja DL / krzywa DL /

Bez korekcji.jpg

korekcja DL.jpg

uśrednienie bez korekcji.jpg

uśrednienie korekcja DL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Asia napisał:

Chciałabym to sprawdzić, ale nie potrafiłam uzyskać sygnału poprzez DDRC.

na to masz jeszcze czas.

ja to zrobiłem tak , iż podłączyłem najpierw komputer do karty dźwiękowej Prodygy Cube / USB/ , następnie z wyjścia coaxialnego karty wpiąłem się do wejścia coaxialnego 22D. W przypadku DDRC -24 trzeba by skorzystać z wyjść analogowych RCA karty i wpiąć się pod wejście RCA DDRC-24. Następnie nie ruszając podłączeń włączasz i wyłączasz filtry. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...