Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

to dalej będzie kaszana i psucie słuchu.

O ile korekta powyżej 200-300 może być dyskusyjna co lepiej... korekta samych modów do tej częstotliwości wnosi same plusy. Jak nie słyszałeś, albo słyszałeś kiepsko zrobione DSP to nawet nie wiesz o jakiej poprawie mówimy 😉

I nie wiem po co miałbyby być więcej niż jeden mikrofon 😁 czy Rew czy Dirac mierzą po kolei kanały. 

U mnie poza likwidacja dudnień na 50 Hz, lekkie wyrównanie niesymetri pomieszczenia w zakresie 600-800Hz daje tak obledna poprawę lokalizacji dźwięków, że nie ma powrotu do słuchania bez DSP...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin, należy postawić pytanie, czy aby na pewno poprawiamy akustykę pomieszczenia czy tylko robimy korekcję słabych parametrów kolumn.

Miałem kiedyś pomiar pomieszczenia przez znajomego który ma studio nagrań, zrobił to przy pomocy kilku mikrofonów i kolumnach testowych,  następnie przy kolumnach które  są używane do słuchania. Do tego miał soft i analizator widma akustycznego.

Dlatego uważam że pomiar takim sposobem wprowadza  w błąd i psuje przyjemność ze słuchania pełnej aranżacji nagrań.

Są nagrania które są równo nagrane w paśmie, są takie gdzie są wyróżniany instrument ponad innymi, mnóstwo aranżacji, dlatego jakakolwiek ingerencja  w dźwięk spowoduje znaczące zmiany i psuje wrażenie odsłuchowe i Naszą percepcję  słuchową.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Karol64208 napisał:

należy postawić pytanie, czy aby na pewno poprawiamy akustykę pomieszczenia czy tylko robimy korekcję słabych parametrów kolumn

Mam 2 pary kolumn, mody są w tych samych częstotliwościach. Można użyć tego samego Equalizera dla niskich częstotliwości 😉

 

42 minuty temu, Karol64208 napisał:

Są nagrania które są równo nagrane w paśmie, są takie gdzie są wyróżniany instrument ponad innymi, mnóstwo aranżacji, dlatego jakakolwiek ingerencja  w dźwięk spowoduje znaczące zmiany i psuje wrażenie odsłuchowe

Pomieszczenie i jego mody psuja odbiór. Po ich korekcji wszystko brzmi jak powinno, nic nie dudni, nic nie nachodzi, stereofonia jest perfekcyjna... Nie da sie słuchać bez 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, slaw0001 napisał:

Chciałbym móc słuchać bez niego, ale póki co nie ma opcji na odpowiednią adaptację pomieszczenia.

Cofnąłem się do twojego wpisu, bo to ciekawa kwestia.

Sam DL ma skorygować "granie" pomieszczenia, ale w zaleceniach producenta jest wpis, aby wstępna adaptacja pomieszczenia już była…. to wtedy DL może się w pełni wykazać.

Robienie samemu adaptacji to duże wyzwanie, rozmawiałem z tym Gościem, co przyjechał pomierzyć salon Nautilusa, powiedział ze zmiennych jest cholernie dużo, często trzeba łączyć różne panele na jednej ścianie, a i to nie zapewnia pełnego sukcesu, bo taki panel ma również wpływ na te dobre dźwięki co powinny zostać i można sobie tylko narobić kłopotu walcząc na ślepo (tu chyba miał na myśli amatorsko) z adaptacją.

Pytanie jest ... czy taki Dirac Live może być lepszą opcją? 

17 godzin temu, lysyrafal napisał:

Przychylam się do tej opinii, że kolumny stanowią tutaj największy problem. Szkoda tylko, że koleżanka dopiero co je kupiła i sprzedać ciężko, bo pewnie z dużą stratą niestety.

Spoglądając na przedstawione wykresy wcześniej, nie było tak złe by zmieniać zaraz kolumny, owszem bałagan na basie (wszyscy go mamy) potem zabierało trochę średnicy i dodawało góry, ale to spory i niestety pusty, otwarty plan salonu, odbicia robią swoje a to załatwi każde kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, slaw0001 napisał:

Możesz spróbować z przycięciem korekty do 500Hz a nawet 200Hz  i sprawdzić jak wtedy to zabrzmi.

Podejrzewam, że u Aśki jest dużo odbić, jak skoryguje tylko bas to przesunie cały dźwięk w górę, tu chyba raczej trzeba całościowo potraktować ten salon przez DL.

10 minut temu, slaw0001 napisał:

Nie, nie jest lepszą opcją jeżeli masz wybór między pełną adaptacją w szczególności w zakresie niskotonowym a DL. W pozostałych przypadka powinien mniej lub bardziej się sprawdzić.

 

Ten gość od pomiarów w Nautilus powiedział mi ze ilością/grubością waty upchanej w podwieszany sufit można się dostroić do modu pomieszczenia.

Ja osobiście też stawiam na adaptacje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ten gość od pomiarów w Nautilus powiedział mi ze ilością/grubością waty upchanej w podwieszany sufit można się dostroić do modu pomieszczenia

W zaprzyjaźnionym salonie gdzie ostatnio robili profesjonalną adaptację, pułapki basowe zajmują blisko 1/5 kubatury. Dwa pokaźne sześciany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Podejrzewam, że u Aśki jest dużo odbić, jak skoryguje tylko bas to przesunie cały dźwięk w górę, tu chyba raczej trzeba całościowo potraktować ten salon przez DL.

I to jest zaletą DL. Możesz kombinować do woli nie wstając z fotela 😛. Zrobi jak jej najbardziej przypasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

W zaprzyjaźnionym salonie gdzie ostatnio robili profesjonalną adaptację, pułapki basowe zajmują blisko 1/5 kubatury. Dwa pokaźne sześciany.

Wieżę Ci. Sam dopytywałem o konkret na 40Hz ...........

jedna pułapka, specjalnie strojona ..... 4k, a mówili ze potrzebuje takich 3-4. Taniej wyszły mnie kable. Dziś moje kolumny nadal stoją pod ścianą i "da się słuchać", oczywiście są nagrania, które potrafią wyprowadzić je ze spokoju, ale wtedy wystarczy już 0,7m (sprawdzone) do przodu wysunąć i dudnienie zanika. Poprzednio to i 1,5 do przodu kolumny i potrafiło zadudnić.

1 godzinę temu, Asia napisał:

Zastanawiam się czy dałabym radę nagrać jak to brzmi używając UMIK-1?

umikiem się nie da, nawet nie wgrasz mu pliku korekcyjnego w PC - próbowałem….  na potrzeby pewnego projektu do nagrywania dźwięku musiałem zakupić inny (foto)

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, slaw0001 napisał:

Jakie kolumny rozwiązałby ten problem?

Czy rozwiążą ten problem całkowicie nie wiem, ale na pewno można znaleźć kolumny, które zagrają lepiej lub gorzej. Sam tak miałem, bo też nie mam zrobionej akustyki, chociaż jak wiadomo kolumny w pokoju przystosowanym do odsłuchu, dopiero pokażą swój cały potencjał. Mam na myśli po prostu to, że koleżanka przetestowała za mało kolumn w swoim salonie. Zostawiła kolumny w których została uszkodzona ta nieszczęsna kopułka.

4 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Spoglądając na przedstawione wykresy wcześniej, nie było tak złe by zmieniać zaraz kolumny, owszem bałagan na basie (wszyscy go mamy) potem zabierało trochę średnicy i dodawało góry, ale to spory i niestety pusty, otwarty plan salonu, odbicia robią swoje a to załatwi każde kolumny.

Boguś dobrze wiesz, że wykresy wykresami, a i tak wszystko weryfikuje słuch. Co do salonu to widziałem na zdjęciach jak wygląda i rzeczywiście ciekawie nie jest.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Boguś dobrze wiesz, że wykresy wykresami, a i tak wszystko weryfikuje słuch. Co do salonu to widziałem na zdjęciach jak wygląda i rzeczywiście ciekawie nie jest.

To prawda, takie ATC bez dziury Bass-reflex mogą (mają szanse) zagrać bez dudnienia. 

W salonie ciekawie nie jest, a jednak nie zdecydowali się na adaptacje, chociaż wiem, że kombinują z fińskim mchem w tej roli.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Asia napisał:

czy w 22D jest szybszy procesor - chodzi o przełączanie między ustawieniami?

Jest prostsza aplikacja na komputer ,bo nie masz, więc nie ustawiasz routingu , ani w sumie niczego :) 

Jest prostsze wywołanie DL z poziomu aplikacji 22D.

Jest prostsze ustawienie głośności 22D , bo jest gałka głośności w urządzeniu.

Jest prościej bo są diody na zewnątrz pokazujące na jakim Slocie gramy i na jakim wyjściu , oraz czy jest załączone DL czy nie.

Nie jest szybciej z przełączaniem slotów , ani niczego z pilota / w każdym razie u mnie , bo 22D mam ukryty w szafce/. Ale jest znacznie szybciej jak przełączam / nie ruszając z szafki 22D/ pilotem uniwersalnym Harmony . Niestety i w przypadku oryginalnego pilota jak i Logitech Harmony , przełączając między slotami , jest moment ciszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

jak rozgryzłaś DDRC-24

 

To czego mi brakło na początku w instrukcji to wytłumaczenia jak wygląda cały system, co będę robić i po co. Teraz już wiem po co ściągałam trzy pliki instalacyjne i jakie są powiązaniach między nimi.

Co do korygowania krzywej robię to dość ostrożnie i bardzo się przydaje możliwość wyłączenia w każdym momencie korekcji - znacznie sprawniej idzie z aplikacji niż pilota.

Wystarczy, że wyłączę i słyszę jaki jest dramat bez korekcji 😁.

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

jak jest z grzaniem

Po całym dniu DDRC-24 jest lekko letni. Przy czym ma u nas w tej chwili wentylację ze wszystkich stron.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, marcinmarcin napisał:

A jak jest z grzaniem obu urządzeń?

DDRC 24 faktycznie się grzeje. Jajek nie usmażysz, ale potrafi się nagrzać. Przeczytałem wypowiedź konstruktora MiniDSP , że tak ma być i nie jest to wada ani nie wpływa na żywotność. Przez dwa lata miałem non stop pod prądem i nic się nie działo. DDRC-22D jest zimne , bo tam nie ma się co grzać.

52 minuty temu, Asia napisał:

Wystarczy, że wyłączę i słyszę jaki jest dramat bez korekcji

A więc przekroczyłaś już tą magiczną granicę :) Znam to uczucie , najbardziej było mi głupio , że przed zastosowaniem DL , pisałem pieśni pochwalne na temat brzmienia Dali Grandów w moim pokoju :) Dopiero korekcja i jej włączanie i wyłączanie uświadomiło mi jak byłem daleki od ideału , i co te kolumny naprawdę potrafiły. Identycznie mam teraz z Altecami , nie podejrzewałem tych kolumn o tak rozdzielczą średnicę i wysokie. Nie załączałem DL , bo skupiłem się na basie uznając , że jak nie dudni to korekcja jest zbędna. Teraz wiem , że to był błąd. Każdy z nas dąży do naturalności , utarło się że tor ma być jak najkrótszy bez zbędnych dodatków. Ok. zgodzę się z tym , ale temu co wydostaje się z kolumn , trzeba stworzyć warunki , by system pokazał co potrafi. A jak to zrobić jak mamy w pokoju brak symetrii mebli , okien , otworów drzwiowych , różne faktury sprzętów , kanapę pod ścianą , a czasem brak symetrii ustawienia kolumn względem ścian bocznych ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lysyrafal napisał:

Czy rozwiążą ten problem całkowicie nie wiem, ale na pewno można znaleźć kolumny, które zagrają lepiej lub gorzej. Sam tak miałem, bo też nie mam zrobionej akustyki, chociaż jak wiadomo kolumny w pokoju przystosowanym do odsłuchu, dopiero pokażą swój cały potencjał. Mam na myśli po prostu to, że koleżanka przetestowała za mało kolumn w swoim salonie. Zostawiła kolumny w których została uszkodzona ta nieszczęsna kopułka.

Przerobiłem 6 par różnych kolumn. Żadne nie złatwiały sprawy modów własnych pomieszczenia. Ostatecznie padło na AP Classic 8. Z DL grają tak jak je słyszałem w dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu w salonie audio. Czy są takie które to załatwią? Być może, ale ile można testować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, slaw0001 napisał:

Przerobiłem 6 par różnych kolumn.

Przebijam do 8 par i potwierdzam wypowiedź @slaw0001 :) Obecnie mam trzy pary, więc mogę w każdej chwili przetestować / i to robiłem / z korekcją i bez.

@lysyrafal masz rację , że można znaleźć kolumny, które na tyle wpasują się w pomieszczenie , że w znikomy sposób będą wzbudzać rezonanse na basie . Potwierdziły mi tą teorię Alteci. Ale to, że nic nie dudni nie oznacza , że kolumny zniwelowały błędy w akustyce pomieszczenia. Z tym się nie zgodzę , i mam tego przykład włączając i wyłączając jednym przyciskiem korekcję. Gdyby można było pominąć akustykę kolumnami to nikt by nie inwestował grubej kasy w wykładanie ścian sali kinowej , Filharmonii bo po co , wystarczyłoby wpakować odpowiednie nagłośnienie i sprawa załatwiona.

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...