Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

10 minut temu, Kraft napisał:

Nowy eksperymentował chyba z mikrofonem samoróbką.

Tak, używałem wkładki Panasonica. Jak się okazuje, śmiało można tym mierzyć. Błąd pomiaru jest co najmniej do pominięcia w zastosowaniach nas interesujących. Jeżeli chodzi o mikrofony od KD podłączane bezpośrednio do karty muzycznej, byłbym już bardziej ostrożny. Wszak nie ma pewności, czy tego typu mikrofon nie jest kalibrowany przez urządzenie z którym współpracuje, czyli amplituner KD. Akurat u Tomka było ok, ale jak zauważył Kraft, nie musi to być regułą. Trzeba by było porównać konkretny model z mikrofonem co do którego mamy pewność - np. z umikiem.

Dodam jeszcze, że standardowa karta w postaci dziurki w laptopie często jest niewystarczająca do celów pomiarowych.

19 minut temu, MobyDick napisał:

Nierówności charakterystyki pasma przenoszenia kolumn w pokoju mieszkalnym są tak duże że pewnie nawet na dość kiepskich mikrofonach wyglądały by podobnie do wzorcowych.

Fakt :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
3 godziny temu, MobyDick napisał:

Nierówności charakterystyki pasma przenoszenia kolumn w pokoju mieszkalnym są tak duże że pewnie nawet na dość kiepskich mikrofonach wyglądały by podobnie do wzorcowych.

I o to tylko tutaj chodziło. Żeby Karol zobaczył, że prawdopodobnie nie jest tak dobrze, jak mu się wydaje. Że nawet dobranie sprzętu wedle reguł, które wyznaje, nie gwarantuje usłyszenia niezniekształconego dźwięku (bez ubytków i dodatków, jak to napisał).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

a może do tej Yamahy producent dołącza wyselekcjonowane egzemplarze mikrofonów (to w końcu ich model flagowy).

Z tego co wiem , to mikrofony są takie same we wszystkich modelach amp. Yamahy.

5 godzin temu, Dedal75 napisał:

Ale w umik jest USB a w kalibracyjnym jest jack.? 

Z tego co pamiętam to mikrofon od kina podłączyłem bezpośrednio do laptopa / mały jack/ , sygnał z laptopa /REW/ dałem po USB do karty Audiotrak Prodigy Cube Black Edition ,a stamtąd po IC do wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega dzięki za pamięć 😁

Tak na razie dopytuje, bo z korzystania  z audio jestem w czarnej dupie 😋 mam pod opieką ponad 2 miesiące dwóch brzdąców. Zresztą chyba wiesz 😉Mikrofon mam od HK może się nada, ampli stoi podłączony ale nie używam. Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

Ale co Ci zrobił? Co zmierzył? Odpowiedź częstotliwościową, pogłos i pierwsze odbicia? I z tych pomiarów wyszło, że masz idealną akustykę i nie musisz nic poprawiać? Nie uwierzę.

Przywiózł swój sprzęt do pomiarów, który stosują w studio do ustawień instrumentów. Pomiary były wykonane dla miejsca w którym słucham / w ten sposób ustawia się mikrofony dla wokalu/, do 20W były bez zbędnych efektów, powyżej 25W zaczynały się schody ale to normalne dla takiego pokoju 20m2 Poza tym sprawdzaliśmy same kolumny porównywalnej mocy tylko w innych obudowach i też stojaki na rozproszenie dźwięku. Jak zauważyłeś szafka / z okleiną drewnianą  5mm i stojaki lite drewno/  jest do wysokości ustawień kolumn, wyższa nie wchodziła w rachubę, natomiast gramofon jest zamocowany powyżej kolumn na środku pomiędzy kolumnami, inny układ zakłócał akustykę i mógł mieć wpływ gramofon.

Nie wiem co jeszcze mam opisać / ściany 2 x karton-gips ze szczeliną powietrzną/ .

Sprawdzałem również pozostałe 3 pokoje, i wpływ ogólny na akustykę ścian wykonanych z różnych materiałów /cegła, pustak i boazeria na ścianie/  , też to było pouczające.

Dokładnie nie powiem co pokazywały przyrządy bo to było ponad 10 temu. Nic nie zmieniam tylko kwiaty jak chcą przebić sufit:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Karol64208 napisał:

 do 20W były bez zbędnych efektów, powyżej 25W zaczynały się schody ale to normalne dla takiego pokoju 20m2

Dokładnie nie powiem co pokazywały przyrządy bo to było ponad 10 temu. 

Jakie schody? Co się pojawiało niepokojącego? Jakie przyrządy? Nie wiem, jakich pomiarów używa się do ustawiania instrumentów, ale z Twojego opisu nie wynika, że  mierzyliście akustykę pomieszczenia, W pomiarach akustyki pomieszczenia np. obudowa kolumn nie ma przecież znaczenia, Zmierzyliście wpływ ustawienia gramofonu, a nie wyszedł Wam wpływ znajdujących się w pobliży kolumn ścian. Niewiele z tego rozumiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Karol64208 napisał:

 

Sprawdzałem również pozostałe 3 pokoje, i wpływ ogólny na akustykę ścian wykonanych z różnych materiałów /cegła, pustak i boazeria na ścianie/  , też to było pouczające.

 

W stylu rustykalnym cegla rozumiem ale zeby ktos mial wykonczenie pustakiem??? Chyba ze w garażu. Pozatym faktura cegly i pustaka niewiele sie różni i to raczej beda niuanse na wysokotonowym pasmie. A jeszcze mozna uwzględnić zaglebienia na fugę ktorych bedzie wiecej przy cegle z racji rozmiarow tegoż materiału.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, pisałem mierzone było dla miejsca odsłuch i co do niego dociera, /przyrządy to nie laptop/ tylko profesjonalne analogowe i  cyfrowe / akcelerometr, decibelometr, analizatora częstotliwości/ jeszcze miał inne i do tego też mikrofonów kilka. Pomiary są w inny sposób przedstawione, nie mam wykresów odczyty na bieżąco i ustawienia. 

24 minuty temu, Kraft napisał:

obudowa kolumn nie ma przecież znaczenia,

rozproszenie dźwięku dla mocy powyżej 20W w mim przypadku.Jest takie coś też dotyczy stojaków.

 

24 minuty temu, Kraft napisał:

Wam wpływ znajdujących się w pobliży kolumn ścian.

też ustawione zostały w najlepszym miejscu, to co też pisałem powyżej uwzględnione zostało.

Sam byłem zaskoczony jak to robił, ale skoro mają studio nagrań to zna się narzeczy przecież ciągle ustawiają różne instrumenty:D.

 

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

W stylu rustykalnym cegla rozumiem ale zeby ktos mial wykonczenie pustakiem???

chodzi o to co jest pod tynkiem:15_yum:

24 minuty temu, Kraft napisał:

Jakie schody?

Akustyka pogarsza się radykalnie:/

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

 

chodzi o to co jest pod tynkiem:15_yum:

Czyli chcesz powiedzieć ze jesli na cegłę położysz gładź lub na pustaka położysz gladz w tym samym pomieszczeniu to efekt dzwiekowy bedzie inny?????

To by świadczyło ze albo jeszcze musze sie wiele nauczyć albo piszesz bzdury.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli chcesz powiedzieć ze jesli na cegłę położysz gładź lub na pustaka położysz gladz w tym samym pomieszczeniu to efekt dzwiekowy bedzie inny????

Każdy materiał czy to cegła  czy gładź itd. ma inną przenikalność akustyczną i tłumienność

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

Każdy materiał czy to cegła  czy gładź itd. ma inną przenikalność akustyczną i tłumienność

Napisałeś @Karol64208 wyraznie "pod tynkiem" (pod gładzią) a teraz piszesz gładź vs cegła.

Przeczytaj post #264 jeszcze raz!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Napisałeś @Karol64208 wyraznie "pod tynkiem" a teraz piszesz gładź vs cegła.

bo tynk i cegła czy dodane do tego inne materiały które stoją na drodze fal akustycznych mają różną przenikalność akustyczną i tłumienie, należy to rozpatrywać dla poszczególnych materiałów.

ojej,, każdy wie z czego składa się ściana:15_yum: czy aż muszę tak szczegółowo pisać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To nie odpowiedz na pytanie. Znow wymijajaco unikasz odpowiedzi na zadane pytanie.

odpowiedziałem, tabeli nie mam w głowie:$

9 minut temu, Karol64208 napisał:

bo tynk i cegła czy dodane do tego inne materiały które stoją na drodze fal akustycznych mają różną przenikalność akustyczną i tłumienie, należy to rozpatrywać dla poszczególnych materiałów

 

Dla ciekawości dodam ściana malowana farbą połyskową, zmywalna itd, czy tapeta też mam wpływ na to co słyszymy i jak.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nieważne zresztą....  spokojnej nocy

Zmienia, ale to musisz rozpatrywać dla poszczególnych warstw zastosowanych na ścianie i poszczególnych częstotliwości.

Skoro tapeta np zmywalna zmienia akustykę pomieszczenia to znaczy każdy inny szczegół też zmieni, w jakim stopniu to zależy od częstotliwości i mocy akustycznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Karol64208 napisał:

 

Skoro tapeta np zmywalna zmienia akustykę pomieszczenia to znaczy każdy inny szczegół też zmieni, w jakim stopniu to zależy od częstotliwości i mocy akustycznej.

Liczylem na to ze wypowiesz sie jak bardzo zmieniło sie brzmienie w tych 3 pokojach. Ale raczej zmiany zaobserwowane bardziej wynikały z rozmiarow pomieszczenia niz faktury powierzchni sciany. Tym bardziej ze w dwoch przypadkach był pewnie gips. A to co pod nim to juz w tym wypadku nie mialo znaczenia. I tego tyczylo sie pytanie.

Pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem było to ponad 10 lat, w każdym przypadku zachodzą zmiany bo muszą ze względu na strukturę ścian i w nich zastosowanych materiałów. Napisałem później że farba zmywalna połyskowa, tapety na ścianie też zmieniają. Mój pokój jest pomalowany farbą kredową, a za kolumnami specjalna można to nazwać tapetą dla osłabienia chwilowych fal akustycznych powstających przy różnych aranżacjach nagrań jak w systemie 2.1 gdy fala jest wycofana do tył /scena/

Dlatego pisałem o szafce i gramofonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2020 o 21:48, Chyba Miro 84 napisał:

Liczylem na to ze wypowiesz sie jak bardzo zmieniło sie brzmienie w tych 3 pokojach.

to pokolei;

1. pokój z tapetą zmywalną /pod regips i wełna/- średnie i soprany  są bardziej podbite dobra dla odsłuchu metal rock. Podobne objawy przy ścianach pomalowanych połyskową farbą:o/olejną, emulsją/

2. pokój z boazerią 2 ściany za kolumnami i za słuchaczem - bardziej ciepły dźwięk soprany bardziej spokojne i też zmiana w niskich jak i średnich dobry do bluesa:D

3. pokój z pustak+ gips bardziej dźwięk wyostrzony w paśmie, tak myślę dla Jazzu. 

Czwarty pokój to w którym słucham muzy pomiar wyszedł neutralny,  dodam że wykończenie jest w  szeroki listwy przy podłodze i pod sufitem pseudo belka z miękkiego drewna nie lakierowane.

Odsłuch i pomiar był z godnie z metrażem poszczególnych pokoi 1W/m2. 

Może te wnioski pomogą niektórym zaprojektować odpowiednio pokój.

 

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Tak nie można wnioskować. Nie mówię, że materiał ścian i ich wykończenie nie mają absolutnie żadnego wpływu, ale oprócz nich jest jeszcze tyle zmiennych, że wnioski typu "tak myślę dla Jazzu" są kompletnie bez sensu. Przecież oprócz tapety, pokoje różniły się też m.in. powierzchnią, proporcjami, umeblowaniem, rozmiarami, umiejscowieniem okien i drzwi itp. Do tego kolumny pewnie w każdym były inaczej ustawione. Tapeta była tylko maleńkim puzzelkiem tej układanki. Może najmniej istotnym.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...