Skocz do zawartości

Wzmacniacz do MA Silver 500 (początkowo: do Klipsch F3)


Markcox

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 342
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 minut temu, Dedal75 napisał:

A dlaczego nie do kina ?

Posiada wejście na końcówkę  bypass więc  sparować można idealnie . 

@Markcox mówisz że jest nie za dużo dołu w Arcamie ?

Jeśli troszkę niedomaga to dla mnie pasuje 😉 Pzdr

 

Z tym basem z Arcama to jest różnie ,bardzo dużo zależy od kolumn ,a jeszcze więcej od akustyki pomieszczenia.Ja w pierwotnym ustawieniu pomieszczenia też niskiego basu nie miałem prawie wcale ze względu na mody pomieszczenia.Poprawiłem to Dirackiem ,ale przeniosłem to wszystko na inną ścianę,kolumny rozstawiłem pół metra szerzej,miejsce odsłuchowe tworzy z kolumnami teraz trójkąt równoboczny i basu nawet bez Diraca(bo trzeba go zrobić teraz na nowo) jest bardzo dużo i całośc gra zdecydowanie lepiej,jak zupełnie inny sprzęt. Zastanawiam się jeszcze czy nie dołożyć jeszcze paneli rozpraszających lub absorbujących za kolumnami i miejscem odsłuchowym bo po bokach w miejscu odbić mam albo grube zasłony albo obrazy na ścianach.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Asia dzięki za trop, właśnie widziałem w twoim temacie, że ten K3 w tej materii sprawdza się lepiej od Lyngdorf'a. I tak, potrzebuję wzmacniacza do oddzielnego toru stereo, nie zastępującego ampli KD. Jak będzie miał wejście na końcówkę, to super, jeżeli nie, to też sobie z tym fantem poradzę :) 

@maverick2005 i właśnie ta rozpiętość wyboru trochę mnie przeraża, bo zakładałem, że temat załatwię szybko i bezboleśnie. Ale jak się okazuje, nie ma tu drogi na skróty.

@Dedal75 jak dobrze wiesz "dużo/mało dołu" jest pojęciem względnym. Oczywiście, że dołu nie brakuje w Arcamie, ale w porównaniu do tego, jak na tych samych kolumnach dołem gra mój ampli KD, to jednak tego "najniższego", mięsistego, trochę misiowatego, lejącego się mi brakuje. Być może to jest ta właśnie charakterystyka Arcama, że ten dół kontroluje.

Żeby też zobrazować dobrze sytuację, prawdą jest, że ja jestem "wypaczony i zepsuty" wieloletnim użytkowaniem kolumn ze stajni Klipsch. Do tego w kinie mam postawione dwa suby na 15" przetwornikach, więc może niepotrzebnie się czepiam?! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Felix1

Być może masz trochę racji. Nie tyle, że nabrałem się  

13 minut temu, Felix1 napisał:

na kwieciste opisy brzmienia z gazet i forum. Na "rozjeżdżanie" jednych klocków przez drugie, na "opady szczeny" właśnie

co przede wszystkim na postawienie sprawy, że każde stereo, rozjeżdża każde KD w odsłuchu muzyki. Już moje pierwsze wątpliwości, co do tej tezy, pojawiły się przy pierwszym takim teście domowym, o którym wspominałem już w tym temacie. Więc podchodziłem do tematu ostrożniej, ale jednak faktycznie dalej wierzyłem (być może naiwnie), ze skoro wezmę wzmak stereo w zbliżonym budżecie do mojego ampli, to ten opad szczęki w końcu nastąpi. 

Tu raz jeszcze podkreślę, że po dłuższym obcowaniu zmieniłem trochę zdanie i podejście, względem tego "pierwszego" wrażenia. Są te smaczki i różnice w reprodukcji dźwięku, pomiędzy tym Arcamem, a moim Pionkiem. Mam jeszcze trochę czasu na testowanie, do tego cały dłuższy weekend przede mną, więc będziemy poznawać się bliżej i zobaczymy, co z tego wyjdzie ;) 

 

@Dedal75 też padała ta propozycja i jedno jest pewne, że testowanie na tym Arcamie się nie zakończy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Markcox napisał:

@maverick2005 i właśnie ta rozpiętość wyboru trochę mnie przeraża, bo zakładałem, że temat załatwię szybko i bezboleśnie. Ale jak się okazuje, nie ma tu drogi na skróty.

Wiem coś o tym,sam przeglądam oferty wzmacniaczy od jakiegoś czasu, najgorsze że sytuacja pandemii też nie sprzyja,wiele sprzętów podrożało albo braki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie sposób się nie zgodzić z tym co napisałeś. Akurat osobiście jestem daleki od ideologii związanej z kablami, ale też szanuję i z założenia nie neguję, że ktoś może słyszeć mniej, bądź bardziej znaczące różnice w tym aspekcie. Ja póki co nawet nie próbowałem, więc nie stanę po żadnej ze stron - wychodzę z założenia, że żeby uwierzyć, sam tego muszę doznać. Okazji nie było, więc stosunek mam neutralny. 

W każdym razie osłuchujemy się z Arcamem, docieramy trochę przy browarze i Deezerz'e (też w ramach testów) i przyznam, że jestem coraz dalszy od pierwszego, nienajlepszego wrażenia, a wręcz zaczyna się pojawiać pewne, nieśmiałe jeszcze, zauroczenie ;)  

38 minut temu, Felix1 napisał:

Inna sprawa, że większą różnicę usłyszysz prawdopodobnie przy powrocie do Pionka

I taki też jest plan, pomyślałem właśnie, że w przypadku powrotu do - teoretycznie - "gorszego", bardziej uwypuklą się te różnice, gdy zacznie czegoś brakować. Dam znać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Markcox napisał:

W każdym razie osłuchujemy się z Arcamem, docieramy trochę przy browarze i Deezerz'e (też w ramach testów) i przyznam, że jestem coraz dalszy od pierwszego, nienajlepszego wrażenia, a wręcz zaczyna się pojawiać pewne, nieśmiałe jeszcze, zauroczenie ;)  

Jak to mówią ucho ci się przyzwyczaja😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dużo w tym prawdy ;) Widzę też, że muszę po prostu wyleczyć się trochę z kinowych zboczeń. Wczoraj zaliczyłem mały maraton, na różnych poziomach głośności, z racji późnych godzin nocnych, przy okazji "potańczyłem" trochę z ustawieniem samych kolumn i eureka. Zwracam honor Arcamowi i jestem w stanie odszczekać negatywne pierwsze wrażenia. A jeszcze nawet palucha nie włożyłem w DL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem śledzę temat, może jeszcze w tym roku wymienię kolumny i właśnie Silvery 500 mam na oku. Co prawda wzmacniacz mam ale kto wie co dalej do głowy przyjdzie. Jeśli przyjdzie na wymianę wzmacniacza, to może z których tych które ty Marckox testujesz. Powodzenia w udanym wyborze. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie podobna historia jak u mnie,tylko z Magnatem MR780,pierwszy odsłuch,małe rozczarowanie,później walka z ustawieniem kolumn,no niby euforia,jest lepiej,ale po paru dniach osłuchania się z tym sprzętem,robię jeszcze jeden test, Onkyo rz 830 vs Magnat MR780 ,te same źródło,kolumny, kawałki muzyczne i przełączanie między jednym, a drugim co jakiś czas i czar prysł, coś co wydawało mi się że gra lepiej i powinno zjeść Onkyo,w końcu to tylko ampli kina, okazuję się że różnice są tak nie wielkie i zwątpiłem,czy warte jest to dodatkowej dopłaty prawie 3tys.zł.Ostatecznie odpuściłem Magnata,może źródło nie te,kolumny się nie spasowały, oczekiwałem czegoś więcej,a może słoń mi zwiekiem ucho depcze,ale się nie poddaje i szukam dalej.Parę sprzętów już się przewinęło,obecnie celuję w wzmacniacz lampowy,po cichu liczę tu na odrobinę większej magii 😉.

Śledzę twój temat i jestem ciekaw jak potoczy się twoja przygoda z audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. u mnie nie jest tak do końca, bo mimo, iż ampli wcale nie gra źle, to jednak są "drobiazgi" które mnie wpieniają. Gra w moim odczuciu za agresywnie i odnoszę wrażenie, jakby balans tonalny był trochę przesunięty ku górze. Więc w tym aspekcie obecny Arcam wypada zupełnie inaczej. Z resztą dzisiaj będę się nim orał cały dzień, a na koniec przepnę się z powrotem na Pionka i zobaczę, jakie z tego wyjdą wnioski. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zainstalowałem DL - okazało się, że mój stary poczciwy laptop jest w stanie tą aplikację uciągnąć ;) 

Na wstępie mam pytanie

Dnia 30.04.2021 o 11:21, Felix1 napisał:

Wypróbuj Dirac i pobaw się krzywymi. Na pewno nie zadowoli Cię srandardowa krzywa DL. Celuj bardziej w krzywą NADa lub Harman +6dB, jeżeli chcesz więcej dołu.

Czy wspomniane krzywe NAD/Harman, to są jakieś gotowce w oprogramowaniu, z których można skorzystać i je wgrać do SA30? Jeżeli tak, to jakaś wskazówka, gdzie ich szukać?

I jakaś ogólna wskazówka co do ustawiania tej krzywej? Temat dla mnie zupełnie nowy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Markcox napisał:

Jeżeli tak, to jakaś wskazówka, gdzie ich szukać?

I jakaś ogólna wskazówka co do ustawiania tej krzywej?

Myślę, że w temacie więcej będzie miał do powiedzenia @Felix1, bo z tego co się orientuję Tomasz korzystał z pomocy "zewnętrznej"... Ale może sami się wypowiedzą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maverick2005 napisał:

okazuję się że różnice są tak nie wielkie i zwątpiłem,czy warte jest to dodatkowej dopłaty prawie 3tys.zł. 😉

Moim zdaniem bardzo ważną kwestią jest właśnie to ile jesteśmy skłonni zapłacić za te zmiany. Ja mam najniższy model ampli marantza. Po przesiadce w stereo na wzmacniacz Cyrusa odczułem na tyle odczuwalną poprawę, że szarpnąłem się na te około 3000 PLN. Poprawiła się dynamika, pojawił się wreszcie bas (!). Tego ostatniego akurat mój Amp z kolumn nie potrafił wydobyć 🙂. Także zmiany były. Czy warte wydaje kasy? Dla mnie tak, dla kogoś innego być może nie. Wy koledzy macie amplitunery z wyższych półek więc przy zmianie za wzmacniacze w podobnej cenie, różnice mogą wydawać się nie warte włożonej kasy. A kolejną rzeczą jest często bardzo prozaiczny fakt. Spodziewamy się Bóg wie jakich zmian ale tak naprawdę nie wiemy na czym te zmiany mają polegać 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, oTTaki napisał:

Myślę, że w temacie więcej będzie miał do powiedzenia @Felix1, bo z tego co się orientuję Tomasz korzystał z pomocy "zewnętrznej"... Ale może sami się wypowiedzą?

No racja ,ja na tym się za bardzo nie znam,mam ściągi jak to robić ,ale wolę do tego zatrudnić kogoś kto robi to profesjonalnie.Też po przeniesieniu sprzętu w inne miejsce będę musiał zrobić go na nowo,ale w tej chwili gra mi na tyle dobrze bez Diraca ,że się z tym wstrzymam. @Felix1 powinien pomóc w tym temacie.

https://live.dirac.com/processor-step-by-step/

https://confluence.dirac.services/pages/viewpage.action?pageId=142863214

W chromie tłumaczę te linki na polski.

Mikrofon do Arcama jest dołączony,dokupiłem na alledrogro statyw za 40zł i jest super.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

1 godzinę temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Dzięki! Wcześniej pobawiłem się trochę sam, metodą prób i błędów i przyznam, że fajne narzędzie, które może wnieść dużo dobrego, o ile posługuje się nim umiejętnie.

Ale w tej mojej zabawie mam dwa "ale".

Pierwsze dotyczy tego, że należy (??) wgrać również plik kalibracyjny dla samego mikrofonu. Ja takowych nie posiadam, na stronach do tej pory też nic nie znalazłem. 

Druga, to przy kroku ustawiania czułości mikrofonu i poziomu głośności kolumn, jest mowa o "zielonym obszarze", który u mnie nie występuje. Skala jest cały czas w postaci czarnego paska. A choćby na filmie instruktarzowym DL na YT faktycznie takie zielone strefy się pokazują. Znalazłem też o nich wzmiankę od @tomek4446 w innym temacie dot. kalibracji DL.

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Na szybko tylko napiszę, że krzywe można ściągnąć że stron NAD i Arcam. Są też inne źródła, ale tam chyba najłatwiej je znaleźć. 

Wieczorem postaram się napisać coś więcej. 

Będę zobowiązany ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Asia napisał:

Może czas na klub Arcama?

Był nawet temat o Arcamie Sa30, tylko już nie pamiętam na tym czy sąsiednim forum. Asia bo pisałaś że Sa30 gra w klasie G, ale najpierw gra w klasie A dopiero przy większym obciążeniu przechodzi w klasę G. Mam w związku z tym pytanie do @Feliks1 czy wiesz przy jakim to dzieje się obciążeniu (chodzi mi o cyfrę głośności z jaką musi wtedy grać) i czy ty słyszysz tą różnicę grania w klasie A i G. Byłem na badaniach słuchu, no nie jest super, mam problem z wysokimi częstotliwościami powyżej 10kHz, ale tak cicho jak na ekranie wyświetlacza pokazuje 15 to nie mógł bym słuchać. Dla mnie cicho to co najmniej 20, a gdy jestem sam to najlepiej mi się słucha gdy wyświetla się pomiędzy 33-40.No fakt koło 40 to już dość głośno, a wy inni którzy słuchają Sa30 jak liczbowo ustawiacie głośność do słuchania? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Felix1 napisał:

Widok wersji 3.0 znajduje się w tym filmie około 10 minuty

I tu też występują te "zielone" sektory, których ja u siebie nie widzę. Może to była kwestia braku tej kalibracji do mikrofonu?! Pobawię się trochę jutro, bo dzisiaj zjeżdżają mi się spontanicznie goście na "grilla" ;) 

Ale chciałem zapytać jeszcze jedną rzecz - bo nie do końca ją rozumiem. Za poniższym filmem.

Gdzieś od 8:30, gość na filmie krzywą DL dostosowuje do krzywej, która mu wyszła po pomiarze. Czy wykazywane np. dołki, nie powinny być wyciągane krzywą DL w drugą stronę?

3 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

jak liczbowo ustawiacie głośność do słuchania? 

U mnie na poziomie 15 można relaksacyjnie słuchać muzyki, głośniejszy poziom, to już 25. Na ten moment nie przekroczyłem 30 i to już jest poziom "imprezowy". Dużo też zależy od skuteczności samych kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...